Ukončení říje - suprelorin

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod martina » 21 úno 2012, 20:24

houmí,

když jsi výše psala o "riziku zánětu", ani mě nenapadlo, že máš na mysli případný zánět dělohy. pochopila jsem to stejně jako žofiro - riziko zánětu v místě aplikace. rizikové, co se ukončování říje týká, jsou zejména gestageny, viz http://www.fretka.cz/hormonalni-ukonceni-rije/

navíc, pokud je fretka kastrovaná, mám dvě otázky:
1. KDE by měl zánět vzniknout, když děloha byla odstraněna?
ale hlavně:
2. JAK MŮŽE FRETKA ŘÍJIT, KDYŽ JE KASTROVANÁ??

takže bych ti doporučovala, aby ses s fretkou urychleně objednala někam, kde fretkám rozumí. nebo aspoň fyziologii.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Johana » 21 úno 2012, 21:03

Samičce se i po kastraci múže vulva zvětšovat a samička "řijit", pokud při kastraci byl u samičky ponechán zbytek ovarialní tkáně.
Toto se za posledních X let stalo u Y samiček. Skrátka se to při kastraci stává.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod ŽoFiRo » 21 úno 2012, 21:30

martina píše:houmí,

když jsi výše psala o "riziku zánětu", ani mě nenapadlo, že máš na mysli případný zánět dělohy. pochopila jsem to stejně jako žofiro - riziko zánětu v místě aplikace. rizikové, co se ukončování říje týká, jsou zejména gestageny, viz http://www.fretka.cz/hormonalni-ukonceni-rije/

navíc, pokud je fretka kastrovaná, mám dvě otázky:
1. KDE by měl zánět vzniknout, když děloha byla odstraněna?
ale hlavně:
2. JAK MŮŽE FRETKA ŘÍJIT, KDYŽ JE KASTROVANÁ??

takže bych ti doporučovala, aby ses s fretkou urychleně objednala někam, kde fretkám rozumí. nebo aspoň fyziologii.


houmí to tu (asi teda spíš ještě na starym foru) řešila už několikrát - samička jí začala říjit krátce po kastraci, reaguje na hormonální ukončení, takže nejspíš někde zůstal kousek vaječníku, který se ale na sonu nenašel a není jistý, jestli by ho našli kdyby jí znovu otevřeli...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod martina » 21 úno 2012, 22:33

aha, beru zpět, že se to už řešilo, si nepamatuju. samozřejmě vím, kdy kastrovaná samice "říjí". šlo mi spíš o to, jestli to ví i vet/ka, který-á se bojí(?) zánětu neexistující dělohy.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Houmí j » 22 úno 2012, 08:24

Jak už bylo řečeno, zjišťovala jsem, běhala jsem, nakonec jsem dala přednost suprelorinu před reoperaci, ze které mám strach, malá váží 640 g, všude mi řekli, že mi nemohou zajistit, že ten "zbytek" najdou, vzhledem k tomu, že se nikomu nepodařilo ho najít na sonu, tak snad jsem udělala dobře, navíc je chápu. I tak děkuju za připomínky. K této vetce nechodím s problémy, píchla nám Covinan, který mi odprezentovala jako přípravek, který je pro fretky ideální a ukončí jim na půl roku až rok hormonální činnost, navíc mi neřekla, název přípravku, chtěla jsem pregnyl apod., ale to je opravdu na dlouho. Tato veterinářka prodává Supelorin po kusech a odvažuji se jí věřit v ohledu vpichu. Tam snad není co zkazit. Řekla jsem ji, ze tam nic není, ale ona se boji, ze když říjí, tak ten zbytek, nebo co, bylo to zmateční a už jsem to nebrala tolik v úvahu. Jinak se omlouvám, že jsem se prve špatně vyjádřila.
Houmí j
 
Příspěvky: 38
Registrován: 01 pro 2010, 00:20
Bydliště: Hrob

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod martina » 22 úno 2012, 13:06

nemáš se za co omlouvat, navíc to, jak řešíte, je běžný postup. důležité je, že víte, proč to děláte - a z tvého předchozího příspěvku jsem to špatně pochopila.

související dotaz - kolik platíte za suprelorin vč. aplikace?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Houmí j » 22 úno 2012, 13:11

Mám dost špatných zkušeností, tak jsem v řešení zdravotních problémů mrněte důkladná a podezřívavá... Celková cena bude 1900,-. Na aplikaci pojedeme asi dnes, malá špatně nese i očkování, tak tohle bude dobrodružství...
Houmí j
 
Příspěvky: 38
Registrován: 01 pro 2010, 00:20
Bydliště: Hrob

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod martina » 24 úno 2012, 19:59

mám tu odpověď pro všechny, kdo neví a váhají (jako já), jak to vlastně je s ukončením říje pomocí suprelorinu:
- u kluků ano
- u holek ano - s podmínkou. musí se aplikovat na začátku říje, max. druhý týden, raději první. pokud říje trvá déle, je třeba nejprve ukončit něčím jiným, s rychlejším nástupem. důvod je ten, že dlouhá říje je pro samičky nebezpečná a suprelorin začíná účinkovat až za čtrnáct dnů i déle.
je dost možné, že v některých případech i v začátku říje vet doporučí postupovat jinak, takže to neberte jako dogma.

info přinesla marnelbar od mvdr. chylíkové, ale nestíhá to sem napsat.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Johana » 24 úno 2012, 20:40

Kastrace samce po aplikaci Suplerolinu:

Jelikož plánuji Kožicha kastrovat, ale teď sem z časových dúvodú aplikovala implantát Suplerolin, ptala sem se na toto Lee.

Lee mi snad promine, když zde napíši její názor, který mi psala mailem:

Kastrovat samce po aplikaci tohoto implantátu je vhodné až po skončení účinnosti implantátu.
Pokud je implantát účinný a majitel by se rozhodl samce kastrovat, mněl by se před kastrací implantát vyjmout.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod martina » 29 úno 2012, 10:08

amy, už jste po aplikaci?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Houmí j » 29 úno 2012, 14:23

Užitečné informace. Malá má už implantát v sobě. Kdyby tu jehlu chtěli píchnout do mě, uteču! Měla jsem výčitky, co jí to provádim. Pani doktorce to nešlo moc napíchnout, klepala se víc, jak ta fretka. Akorát jsem se chtěla zeptat, jak je to s tou říjí. Teď mi je tedy vše jasné. Dokonce nám to nechtěli píchnout, prý se to zásadně aplikuje po říji, ale tam každá lékařka říká něco jiného. Malé snad další den, z ničeho nic, otekla úplně vulva. Už je to týden. Podle info budu tedy předpokládat, že to do týdne ustoupí. Jediné co mě udivuje je fakt, že je implantát pod kůží na dotek poměrně velký a také to, že je malá stále hrává, to se nám za říje ještě nestalo.
Jinak upravuji. Platila je celkem 1975,- Ještě jednou děkuji za informace a rady!
Houmí j
 
Příspěvky: 38
Registrován: 01 pro 2010, 00:20
Bydliště: Hrob

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Johana » 29 úno 2012, 22:14

Implantát je pod kúží hmatný asi jako čip, možná i více. U Kožicha ho také nahmatám.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Houmí j » 12 bře 2012, 22:13

My čip nemáme, tak jsem nevěděla... nečekala jsem, že to bude až takhle hmatatelné... Jinak musím říct, že to co jste mi tady psali, se vyplnilo :-) Malé po 8 dnech začala vulva "splaskávat", ranka po vpichu se zahojila poměrně rychle. Teď jsme v napětí, jestli přijde falešná březost. Nezlobila bych se, kdyby nepřišla. Jinak to vypadá, že SUPRELORIN bude naše spása. Díky za něj a díky fóru, že nás inspiroval!!! Ovšem, nechci to zakřiknout!

Díky, díky, díky...
Houmí j
 
Příspěvky: 38
Registrován: 01 pro 2010, 00:20
Bydliště: Hrob

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Johana » 12 bře 2012, 22:35

Kožich po implantaci Supleroline nemněl ránu žádnou, nijak mu to nekrvácelo, než sme přijeli domu od veta (15 minut) ani nevěděl, že se do něj píchalo.
Jehla je sice tlustá, ale asi také záleží na vetovi, jak to píchne.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Houmí j » 13 bře 2012, 12:25

Tato paní doktorka, neznám ji, viděla jsem ji prvně... chtěla jsem původně utéct... no to je na dlouho. Byla strašně roztřesená a moc jí to nešlo... Houmí měla poměrně velkou ranku a krvácela. Pár dní si na krk sáhnout nenechala. Udělal se strup a po pár dnech bylo vše v pořádku. Uznávám, záleží na veterináři....
Houmí j
 
Příspěvky: 38
Registrován: 01 pro 2010, 00:20
Bydliště: Hrob

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod PxNxDx » 18 srp 2012, 11:47

netýká se to říje, ale týká se to suprelorinu.

Pokud vím, tak na problémy s nadledvinkami se fretkám taky aplikuje suprelorin ne? Alespoň Aslan to tak má. Nebo si to špatně vysvětluju? Jak funguje suprelorin v tomto případě? :oops:
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod silva » 19 srp 2012, 22:55

Jak složitou chceš odpověď? :D
Teda tu složitou nedám, mám o tom hodně obecnou představu - je to o gonadotropních hormonech.
Každopádně ta účinná látka (deslorelin) je agonistou GnRH a ovlivňuje, resp. potlačuje tvorbu hormonů potřebných k reprodukci jak u samic tak u samců.
U onemocnění nadledvinek jde podle jedné z nejčastějších teorií v podstatě o to, že mozek "zhora" dává tělu pokyny, aby produkovalo pohlavní hormony, a když je zvíře kastrované a nemá varlata či vaječníky, snaží se příslušnou funkci převzít tkáň nadledvinek a z toho pak nadledvinky "blbnou". No, a hodný Deslorelin coby Superman přichází na scénu, aby ty hormonální hrátky všem zatrhnul :D
Deslorelin obsadí příslušné receptory a jeho zbytek se vyloučí z těla ven - proto stejně velký čip pro různě velká zvířata - nelze se jím předávkovat.
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Aniii » 20 srp 2012, 08:22

Silvi, a to má být jednoduché vysvětlení? :D
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod PxNxDx » 20 srp 2012, 10:10

díky moc za tu jednodušší verzi (tak nějak jsem si to myslela, akorát jsem neuměla pojmenovat). Tu složitější bych už nemusela pojmout :lol:
Bavila jsem se totiž s holčinou, co studovala veterinu a jí nebylo jasný, proč se suprelorin dává kastrovanejch fretkám, když je vlastně na kastraci ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Johana » 26 srp 2012, 21:00

silva píše:Jak složitou chceš odpověď? :D
Teda tu složitou nedám, mám o tom hodně obecnou představu - je to o gonadotropních hormonech.
Každopádně ta účinná látka (deslorelin) je agonistou GnRH a ovlivňuje, resp. potlačuje tvorbu hormonů potřebných k reprodukci jak u samic tak u samců.
U onemocnění nadledvinek jde podle jedné z nejčastějších teorií v podstatě o to, že mozek "zhora" dává tělu pokyny, aby produkovalo pohlavní hormony, a když je zvíře kastrované a nemá varlata či vaječníky, snaží se příslušnou funkci převzít tkáň nadledvinek a z toho pak nadledvinky "blbnou". No, a hodný Deslorelin coby Superman přichází na scénu, aby ty hormonální hrátky všem zatrhnul :D
Deslorelin obsadí příslušné receptory a jeho zbytek se vyloučí z těla ven - proto stejně velký čip pro různě velká zvířata - nelze se jím předávkovat.


Silvo, nevim jestli to chápu správně:

Aplikace Suprelorinu (chemická kastrace) je pro fretku s ohledem na nadledvinky a celkový organismus zvířete lepší jako klasická kastrace?

Teď se ptám s ohledem na svého Kožicha, který měl Suprelorin aplikován v lednu 2012, zatim mu "drží", implantát by měl být funkční rok.
Pak sem zvažovala klasickou kastraci.

Ale pokud by aplikace (další) Suprelorinu byla pro freta zdravotně lepší....budu klidně platit každý rok za aplikaci Suprelorinu.

Moc děkuji za odpověď.
Já teď žel hledat info jinde jak zde nestíhám.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod PxNxDx » 27 srp 2012, 09:06

no jestli to chápu dobře, tak ikdyž ho necháš vykastrovat může se stát, že budete suprelorin aplikovat dál. Takže v podstatě se tím klasická kastrace stává "zbytečnou". Je to tak?
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod silva » 27 srp 2012, 15:41

To jsou už spíš otázky, kterýma bychom mohli na srazu potrápit paní doktorku Chylíkovou. :D
Pokud tomu rozumím, tak Suprelorin se nepoužívá ještě tak dlouho, aby byly k dispozici nějaké dlouhodobější studie nebo údaje a na kastrace kontra Suprelorin není úplně jednotný názor.
Tady je jedna studie o kastracích a hyperadrenokorticismu:
https://www.avma.org/News/Journals/Coll ... _2_195.pdf
Z ní vyplývá, že pravděpodobně existují souvislosti mezi kastrací a vyšším výskytem onemocnění nadledvinek. Já to laicky chápu tak, že při aplikaci suprelorinu se těm hormonálním pochodům zabrání jaksi na vyšším stupni než při klasické kastraci, na druhé straně ovšem ne každá kastrovaná (či předčasně kastrovaná) fretka trpí onemocněním nadledvinek, a suprelorin se používá relativně krátkou dobu, takže není vyloučeno, že v budoucnosti se objeví nějaké vedlejší nežádoucí účinky.
Tohle celý ale berte s rezervou, takhle jsem to pochopila já coby laik.
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod Johana » 27 srp 2012, 20:22

Silvo, i tak moc díky za tvúj názor.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ukončení říje - suprelorin

Příspěvekod postak » 21 črc 2016, 14:46

Tak jako novopečeny donuceny otec pečovatele o fretku Lolču sem jelen a jednoznačna rada

A kastrace
B chemie hormony
C "čip" hormony

neexistuje ? vždy je předpoklad komplikací no potěš :x chudák žvížátko jiny postup asi nepřišel k dnešku ? Byl jsem dnes v ordinaci MVDR a moc mně neuklidnila ikdyž mi zopakovala co se píše tady jinými slovy :?:
postak
 
Příspěvky: 2
Registrován: 21 črc 2016, 13:48

Předchozí

Zpět na Říje fretek - samec i samice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron