Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Pravidla fóra
Vše co se týká operativních zákroků včetně péče před a po operaci, diety... Ptejte se...

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod martina » 12 dub 2011, 15:11

runo,

obrátila bych se se svými dotazy a pochybnostmi znovu na dr. chylíkovou, naše laické názory a zkušenosti jsou, myslím, v tomhle případě nedostačující.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Runa » 12 dub 2011, 16:18

Martino, určitě se na dr. Chylíkovou ještě obrátím. Mluvila ale o 2 generacích fretek, které už byly chemicky kastrovány. Doufala jsem, že by se zde mohl některý z chovatelů těchto fretek objevit a napsat i svoje zkušenosti.
V každém případě děkuji, že jste mi odpovídali. :D
Runa
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 lis 2010, 08:31

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Aluki » 12 dub 2011, 18:57

Přidávám své zkušenosti s hormonálním implantátem Suprelorin. Implantát působí jako antikoncepce,všude píšou že vydrží 2 roky, nám vydržel cca 18 měsíců, což je podle dr. Chylíkové normální. Nepodávala jsem ho za účelem antikoncepce, ale kvůli léčbě nadledvinek - Hyperadrenokorticismu, dále se tím dá řešit i přetvávající říje Hyperestrogenismus....Je pravda, že až na dobu účinku proti tomu co všude píšou, jsem neobjevila jediný problém. Teď máme již druhý implantát, nadledvinky se nezvětšují a freťule je naprosto v pohodě (což před tím nebyla) a je pravda, že za celou dobu účinku implantátu neříjila. Netuším jak funguje hormonální implantát u samců, ale předpokládám, že podobně....Implantát se aplikuje stejně jako čip, fretka se neuspává a postupně se jí rozpouští do těla. Jen je to finančně náročnější záležitost, klasická kastrace se platí jednou, implantát při každé aplikaci....další věc je, že většina fretek ať kastrovaných nebo nekastrovaných se nevyhne problémy s nadledvinkami a tímhle se dají řešit 2 věci najednou...můj názor. Nejsem proti klasické kastraci, mám i kastrovanou samičku, ale v případě starší fretky bych volila hormonální implantát proti klasické kastraci, už jen z důvodu narkozy.
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Alena FB » 12 dub 2011, 19:18

Ahoj, no vida, to je fakt super nápad na řešní právě třeba pro naši Sisi - šestiletou.. lepší než 2x ročně injekce... pro strarší fretky je to opravdu asi lepší... jiné účinky to nemá? nebude to 6ti leté freťuli vadit zdravotně? když byste někdo věděl více, třeba od MVDr. Chylíkové, dejte vědět, ať tam nevoláme všichni :-) díky. a.
Alena FB
 

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Johana » 12 dub 2011, 19:39

Jestli se múžu zapojit dotazem: do teď sem se hormonálními implantáty nezabývala, takže o nich moc nevim, jen co sem si přečetla zde. Ale zajímalo by mne: implantát pro samičku a samce je stejný, nebo ne? Páč (dle mých laických vědomostí, jestli se mýlím, opravte mne) samčí a samičí hormon neni identický.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod ŽoFiRo » 12 dub 2011, 19:51

implantát je stejný, původním určením je pro psy - samce. http://www.virbac.cz/suprelorin.html
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Johana » 12 dub 2011, 20:00

ŽoFiRo, dík za link
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod martina » 13 dub 2011, 08:25

Alena FB píše:..... , takže klasická kastrace, kdy se fretce "vezme" děloha i vaječníky, se dá brát jako prevence chorob ve stáří...


tohle musím trochu poopravit. klasická kastrace se NEDÁ brát jako prevence chorob ve stáří. odstranění dělohy a vaječníků se dá brát jako prevence před přeříjením nebo rakovinou dělohy. bohužel po tomto zákroku naopak HROZÍ JINÉ podobně vážné ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY.
pro (zdravého) samce i pro (zdravou) samici, je dobré, když zůstanou co nejdéle je to možné "v přírodním" stavu - tedy bez zásahu chirurgického nebo chemického. vždy to bohužel možné není.
kastrovat by se ale nemělo plošně, ale s uvážením všech pro a proti.

při rozhovorech s dr. chylíkovou jsem měla dojem, že sice velmi opatrně (právě z důvodu krátkého období, kdy je u fretek užíván), ale přesto dává při kastraci mírnou přednost suprelorinu před řezáním a že do něj vkládá naděje pro budoucí zdravé fretky.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod stulitt » 13 dub 2011, 10:24

Jednu kastrovanou samičku mám rok a půl na Suprelorinu (obdobně problémy s nadledvinkami jako Aluki, takže ne chemická kastrace), zatím nemůžu vynachválit - Suprelorin zabral okamžitě, Rodynce bude sedm let, pořád hravá a jinak zdravá (v nejbližší době se bude ještě dělat kontrolní sono a rozbor krve)... Teď nás to pravděpodobně čeká s druhou samičkou, ale ta je taky kastrovaná, takže opět nepůjde o chemickou kastraci... Ale jelikož vidím, že Suprelorin nemá u mé samičky žádné vedlejší účinky (rozhodně ne viditelné, uvidíme co sono a krev), tak bych ho možná doporučila spíš než klasickou kastraci...
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Runa » 14 dub 2011, 09:31

Moc děkuju všem za vaše poznatky. Napsala jsem mail s dotazy dr. Chylíkové, tak uvidím, co mi odpoví.
Runa
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 lis 2010, 08:31

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Fredulda » 04 kvě 2011, 12:40

Musí mít freták před kastrací hladovku?Zítra jsem objednala fretáka na kastraci tady knám na veterinu a bude to provádět paní veterinářka Petra Viziová,máte sní někdo zkušenosti?Jak to zvládají fretáci po kastraci?Snad bude vše v pořádku
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Johana » 04 kvě 2011, 15:29

Tady http://www.fretka.cz/priprava-fretky-na ... o-operaci/ je o hladovce=lačnění fretky před operací (tedy i kastrací freťáka). Samečci snáší kastraci vesmněs dobře, ale i kastrace chce skušeného veta, páč problém múže být narkoza, ne samotný chirurgický zákrok.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod martina » 04 kvě 2011, 22:19

před kastrací samce není třeba dlouhá hladovka, stačí tak dvě hodiny před odvozem na veterinu. pití bych ani nijak drasticky neomezovala, spíš dohlédnout, aby nepil příliš tak poslední půl hodiny-hodinu.

dr. viziová má dobrou pověst i mezi fretkaři, buď v klidu :o)

kastrovala jsem postupně už tři kluky, všichni tři byli naprosto v pohodě, ještě ten den večer běhali a chovali se víceméně tak, jako by na žádném zákroku nebyli. narkózu měli klasickou, byli to mladí kluci (kolem roku, resp. dva). jestli chceš mít větší jistotu, vyžádej si inhalační, ale počítej s tím, že si připlatíš, je sice šetrnější, ale taky dražší.
nelekej se, až tomu tvému zmodrá zfialoví oblast, kde byly kulky, to je normální, za pár dní modřina zmizí.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Fredulda » 05 kvě 2011, 10:18

Děkuji moc za radu,až bude po kastraci doma,tak sem napíšu.jinak díky
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Fredulda » 05 kvě 2011, 16:59

Tak fretáček to má za sebou,ted spinká.Doktorka ho ještě vyšetřila a našla mu svrab a dala mu nato Advocate,pak na vyschlou kůži Dermafit Cat.Tak snad to bude zvládat dobře všechno.
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod martina » 06 kvě 2011, 00:24

určitě, mnohem déle budete mít problém se svrabem, na kastraci si za chvíli ani nevzpomenete :o)

ad suchá kůže - častý problém u často koupaných (nejen) fretek. netvrdím, že to tak je u vás, jen připomínám možnou příčinu, na kterou se někdy zapomíná.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Fredulda » 06 kvě 2011, 09:45

My ho často nekoupem tak máme ho od září a koupali jsme ho 1šamponem,a jednou jen čistou vodou,a mě řekla veterinářka že by bylo dobrý ho vykoupat častěji.
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Liška » 06 kvě 2011, 12:50

Já jsem dostala na kůži, srst a drápky Dermanorm olej a nemůžu si ho vynachválit. Přestaly se nám třepit drápky a kůže je krásně hebká.
http://www.veterinarnipece.cz/dermanorm-olej-1571.html
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Fredulda » 07 kvě 2011, 08:59

Tak jsme byli včera na prohlídce u paní veterinářky Viziový a moc se jí to líbilo že to neměl ani nějak nateklý,akorát jsem zjistila že nemá stehy tak po jaký době sním můžu jít třeba na procházku nebo ho vykoupat za jak dlouho se to tak zahojí?
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Johana » 07 kvě 2011, 09:56

Já bych ho nechala v klidu (bez procházek a koupání) apoň 10 dní.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Renn » 12 kvě 2011, 08:08

Obracím se na Vás s prosbou o radu, tedy spíše názor zkušenějších. Protože už jim bude pomalu rok, rozhodli jsme se zajít za vetem(MVDr. Procházka, Olomouc), aby je opět preventivně prohlédl a abychom zkonzultovali kastraci. U K(v)okose-Kodose by s kastrací neměl být problém, ale Kengouš-Puclík-Medvídek-Tlusťošek bude mít naříznuté i bříško, aby mohl pan doktor nalézt tu „ztracenou“ kuličku. Dost dlouho se snažil kuličku opatrně nahmatat, žel neúspěšně(No jo, jsme dobře živení). Koncem května jdeme na sono, tak snad se zadaří. Říkal, že jednou už také kastroval samce se zakrnělým varlátkem o velikosti 2mm. Docela mě to vyděsilo.

Máte nějakou zkušenost s kastrací kryptorchidních samců?
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod marnelbar » 13 kvě 2011, 08:02

nedávno byl na kastraci náš ,,první ,, útulkový samec Jáchymek,který měl sestouplé jedno varle,druhé bylo v třísle
operaci zvládnul , ranku měl 4 cm velkou a vše v poho ,troufám si říct, že každý veterinář by to měl zvládnout ....samec je v tomhle pohledu daleko lepší a veti stim maji zkušenost i v jiné živočišné říši (pes,kočka)
držíme tlapky ... ;)
Uživatelský avatar
marnelbar
 
Příspěvky: 347
Registrován: 27 lis 2010, 16:12

Předchozí

Zpět na Operace (i kastrace) fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron