Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Pravidla fóra
Vše co se týká operativních zákroků včetně péče před a po operaci, diety... Ptejte se...

Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod certik003 » 13 pro 2010, 23:44

Jak to děláte, když máte jednu klec a dvě fretky? Starší samec je kastrovaný, s tím mladším jdeme v pátek. Máte někdo zkušenost, že by ten neomámený narkózou mohl něco udělat tomu omámenýmu? :lol:
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: kastrace samce

Příspěvekod ŽoFiRo » 14 pro 2010, 00:54

osobně, pokud zrovna není volná žádná klec, řeším karanténu přepravkou a určitě bych fretku po kastraci nebo jiném operačním zákroku nedávala k jiný fretce dokud se rána nezahojí, zvlášt pokud mu budou ránu šít, může se stát, že mu jí druhá fretka bude chtít lízat/kousat a tím mu stehy vytahá..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: kastrace samce

Příspěvekod Fredulda » 08 úno 2011, 10:14

Myslíte si že je možné kastrovat 8měsíčního samce?A dělají se stehy který se i nevyndavají?
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: kastrace samce

Příspěvekod Aniii » 08 úno 2011, 10:18

Samci se kastrují poté, co jim začne první říje, dřívější kastrace může způsobit zdravotní problémy.
Co se stahů týče, tak někteří veteriáři kastrované smace ani nešijou, jelikož je to malá ranka (co jsem slyšela)
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: kastrace samce

Příspěvekod Fredulda » 08 úno 2011, 10:22

Vím že jsem blbá že se ptám ale jak poznám první říji?
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: kastrace samce

Příspěvekod Johana » 08 úno 2011, 10:29

sameček bude mít sestouplá a viditelná varlata, začne být "jinak" cítit, začne značkovat močí, taky múže být agresivnější (třeba tě čapne za ruku a bude tě někam tahat)...neboj, to poznáš určitě :-)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: kastrace samce

Příspěvekod Fredulda » 08 úno 2011, 10:57

jo tak vtom případě už je vtom dávno,děkuju za radu.
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: kastrace samce

Příspěvekod Janda » 08 úno 2011, 11:51

Ja davala kastrovat fretaka v 9mesici a stehy mel samovypadavajici ;)
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: kastrace samce

Příspěvekod martina » 08 úno 2011, 12:52

freduldo,

čím déle vydržíš, tím pro tvoje zvíře lépe. u samce navíc nehrozí "přeříjení", jako u holky, tam jde fakt jen o to, jak silný má majitel nervy a nosní přepážku.

pokud nemáš další zvířata, který by teď tvůj samec ohrožoval zabitím, zkus to ještě vydržet. každý měsíc je dobrý.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: kastrace samce

Příspěvekod Johana » 08 úno 2011, 12:58

K tomu co píše Martina bych ještě dodala, že ideálni (podle mne) je "vydržet" až samečkovi první řije skončí, on zas přibere na váze....a pak až kastrovat
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: kastrace samce

Příspěvekod Fredulda » 08 úno 2011, 13:55

na váze mi připadá stejný možná trošku přibral,ale hodně ted značkuje,kvoká si,a varlata se mu zvětšili.snaží se mě i znásilnit když se do mě zakousne :D :D
Fredulda
 
Příspěvky: 56
Registrován: 27 lis 2010, 10:50

Re: kastrace samce

Příspěvekod Johana » 08 úno 2011, 13:58

než mu řije skončí (někdy v létě) tak dost zhubne ;)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: kastrace samce

Příspěvekod Renn » 11 úno 2011, 08:39

Zeptala jsem se MVDr. Petra Procházky z Olomouce, zda-li má zkušenosti s kastrací samců fretek a odpověděl mi:

"kastrace má dnes novou alternativu v aplikaci implantátu Deslorelinu vždy po 2 letech/snižuje riziko hyperadrenokorticismu"
Vím, že Betulka u mých rodičů v Hodoníně (1,5roku) má taky implantát a že jej snáší velmi dobře, v říji není a je zdravá. Chci se zeptat, zda-li máte někdo zkušenosti s hormonálními implantáty u samců. Kluci mají teď cca 7 měsíců, v říji jsou od listopadu. Chtěla jsem je nechat vykastrovat cca koncem března/v dubnu(až kluci budou pohlavně dospělí) a hledám zkušeného veta v Olomouci. Na tohoto jsem narazila na původním fóru, kdy s jeho přístupem byla spokojená Jordi.

Děkuji za Vaše názory/zkušenosti.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: kastrace samce

Příspěvekod martina » 11 úno 2011, 09:48

u nás zatím s tímto preparátem příliš zkušeností není, používá se reletivně krátce a zřídka. proto na nějaké závěry, jestli to je pro fretky lepší než kastrace, je příliš brzy. každá alternativa má svá pro a proti.
tyhle střípky si pamatuju z doby asi před rokem, kdy jsem o tom mluvila s dr. chylíkovou a snad jsem to moc nepřekroutila.

zkusila bych jí na tvém místě zavolat, má s fretkami opravdu hodně zkušeností a za ten rok už se zase mohlo něco změnit. je velmi ochotná a vstřícná, určitě to s tebou probere i po telefonu, tím spíš, když jí řekneš, že jsi z daleka. v tomhle případě bych taky chtěla znát názor aspoň dvou zkušených vetů.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: kastrace samce

Příspěvekod Johana » 11 úno 2011, 09:56

....jen čistě laická úvaha: kastrace zdravého samce je celkem jednoduchý zákrok, čiže mi přijde zbytečně komplikované dávat samce opakovaně do narkozy kvúli výmněně implantátu (za předpokladu, že u samce lze takovýto implantát aplikovat)....
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: kastrace samce

Příspěvekod Aniii » 11 úno 2011, 10:23

Johano, souhlasím s tvou laickou úvahou...k čemu je to dobrý fretku víckrát dávat do narkózy, čím bude starší, hůř ji bude snášet...ale je to jen laický pocit...je sice hezké na 2 roky odložit říji, ale pak přijde znovu...fakt nevím, musela bych mít asi hodně přesvědčivé důkazy, abych do toho šla...ale ty zatím asi nebudou, jelikož to je tu teprve v plenkách...hlavně u kluků jde o to udělat šmik šmik a je klid...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: kastrace samce

Příspěvekod Erin » 11 úno 2011, 10:33

Poradila bych se s dr. Chylíkovou
Obě řešení mají svá pro i proti, udělat šmik-šmik je jednoduché, ale následky a komplikace způsobené chyběním některých hormonů /a snahou tělíčka je nahradit/ nemusí být stejně jednoduché.
Co se týče narkozy - samozřejmě každá je riziko, ale zdaleka ne tak veliké
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: kastrace samce

Příspěvekod martina » 11 úno 2011, 11:25

přesně jak píše erin, takhle nějak to říkala chylíková. dělalo to na mě dojem, že ona sama nepreferuje ani jednu možnost, a každopádně dává přednost tomu, aby se majitel, na základě informací, které mu poskytne, rozhodl "sám".
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: kastrace samce

Příspěvekod ŽoFiRo » 11 úno 2011, 11:42

kvůli implantátu není potřeba dávat zvíře do narkozy, údajně se implantát sám "rozpustí" a přestane účinkovat.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: kastrace samce

Příspěvekod Johana » 11 úno 2011, 11:45

ŽoFiRo píše:kvůli implantátu není potřeba dávat zvíře do narkozy, údajně se implantát sám "rozpustí" a přestane účinkovat.


A když se pak chce aplikovat další implantát? To se dělá nějak podobně jako když se zavádí čip? Se přiznám, že sem se o to nikdy moc nezajímala
:oops:
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod medylenka » 11 úno 2011, 11:57

Zdravím všechny fretkaře-ky, prosím o radu, mám cca 10 měsíčního samečka, je momentálně v říji. Jeho říje se projevuje vztekáním/a to tak,že syčí a vydává takový řev, že pokaždé mám strach, že si ublížil/,rozbíjí klece a snaží se sundat žaluzie, je ativnější, moc neleží, ani nespí, táhne ho to strašně ven v každém počasí, a když se dostaneme ven, tak je k neudržení, chodíme spolu kolikrát přes 2 hodiny a mám fakt dost práce ho dotáhnout domů...:)Nekousal nikdy a nekouše i tomto období, neznásilňuje hračky apod.vzhledem k tomu, že nemá papírové rodiče,dala bych ho vykastrovat..((((.I když nerada, vždyt je mu teprve 10 měsíců, myslím si, že je to brzo, ach joo.Šotek je vesměs hodný fretáček už od mala.Připadá mi, že neví, co má hledat, dostal plyšovou fretku, abych ho obrátila jiným směrem,radši, než by mi zdemoloval byt...:) a vůbec si nějak ublížil...Je jiné řešení než kastrace,a pokud né, lze ho již vykastrovat? Děkuji za každý příspěvek....
medylenka
 
Příspěvky: 1
Registrován: 26 lis 2010, 19:14

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod ŽoFiRo » 11 úno 2011, 13:49

já o implantátu uvažovala u samce, kterýho bych chtěla potom ještě využít v chovu, ale protože se i v říji chová jako neříjný, tak k tomu zatím nebyl důvod. implantát se zavádí stejně jako mikročip, i když i mikročip něktěří veti zavádí v narkoze, mě ale nikdy fretky při čipování neuspávali a ani k tomu nevidím důvod, takže tohle bych viděla podobně... jinak osobně bych ale u mladýho zvířete, který v chovu využít nechci, volila kastraci - jednak je to "odzkoušený" způsob, není to nijak náročný zákrok a implantát není zrovna levná záležitost, u nás vyjde balení (2 implantáty) přes 3 tis, navíc implantát u nás ještě není používaný tak dlouho, aby se dalo říct, že je bezpečný i pokud se používá třeba po celý život fretky...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Barnie » 26 bře 2011, 11:57

ahoj,ráda bych se zeptala:
za jak dlouho po kastraci přestane sameček značkovat?
jsem už z toho hrozně zoufalá,a to nejen já,ale i sousedé a přítel :?
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod ŽoFiRo » 26 bře 2011, 12:00

za jak dlouho přestane značkovat je různý, většinou je to ale přibližně do měsíce, někteří samci značkují stále i po kastraci.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Barnie » 26 bře 2011, 12:13

ale už to není takový ten silný zápach moči,né??
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod martina » 26 bře 2011, 16:58

ty trdlo, když ZNAČKUJE, tak MOČÍ... ;o)

ale neboj, když už jste to vydrželi doteď, vydržíte ještě chvíli. blbý by bylo, kdyby značkoval i po kastraci, ale to dělaj spíš starší samci, protože to maj zafixovaný.

zhruba do měsíce máte pokoj - jak se značkováním, tak s "agresivitou" říjňáka.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Barnie » 26 bře 2011, 19:43

martino:zas takové trdlo nejsem,to já přeci vím :lol:
abych to uvedla na pravou míru-jen je to teď po kapkách všude možně po bytě-tudíž značí močí. :lol:
sičák jeden na záhod jde jen kakat a moč si schovává na roztroušení všude možně..
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Runa » 12 dub 2011, 11:19

Ahoj, dovolím si vrátit se k tématu chemické kastrace.
Před 14 dny jsem si přivezla svoji první samičku (Blešku). Doma mám už dva kluky. Jeden je kastrovaný klasicky (Sifu), druhého kastrace teprve čeká (Matýsek).
Včera jsme byli u MVDr. Chylíkové a probírali jsme kastraci jak kluka, tak holky. Chemická kastrace se provádí stejně jako čipování (injekcí, bez narkozy), vydrží cca 2 roky (někde uvádějí až 4 roky), stojí skoro stejně jako klasická kastrace samičky. Ale měla by být lepší, protože nadledvinky nemusí tolik pracovat jako po chirurgické kastraci a předchází se tak vznikům nádorů a problémům s nadledvinkami obecně. Nicméně se aplikace "čipu" musí opakovat a není nejlevnější. A jedná se o poměrně novou metodu, takže těžko říct, jak moc je vyzkoušená. MVDr. Chylíková mluvila o 2 generacích fretek, které si chemickou kastrací prošly a jsou bez problémů.
Chirurgická kastrace je jednorázová, trvalá, ale dost často vznikají právě zmíněné problémy s nadledvinkami.
Přemýšlím, že Matýska bych nechala kastrovat klasicky a pro Blešku bych zvolila chemickou kastraci. Asi budu za trubku, ale nevím, jestli fretčí samice mají taky klimakterium? Že jim od určitého věku (4 roky? 5 let?...) ustanou říje úplně? Jde mi o to, že by Bleška třeba 2x podstoupila chemickou kastraci a pak už by byl klid, protože další říje by nenastoupila z důvodu věku? Vzhledem k tomu, že mám holčičku poprvé, takže nulové zkušenosti, jsou časté problémy s dělohou, vaječníky atd., které je potřeba řešit chirurgicky? Že by pak byla lepší klasická chirurgická kastrace, která by těmto problémům předešla?
Bohužel mě tohle všechno napadalo samozřejmě až doma... :? Zajímaly by mě názory Vás zkušenějších a případně i osobní zkušenosti. Ještě bych měla zmínit, že mláďata rozhodně neplánuju ani u Matýska, ani u Blešky a všem jsou cca 2 roky.
Moc děkuju.
Runa
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 lis 2010, 08:31

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod ŽoFiRo » 12 dub 2011, 11:34

osobně bych u mladý samice volila kastraci klasickou a to právě hlavně z důvodu problémů s dělohou a vaječníky, u starších nekastrovaných samic jsou častý problémy právě s vaječníky, at už cysty a nebo nádory. jinak je možnost i kombinace klasické kastrace a implantátu.
já se v létě chystám implantát "otestovat" na klukovi, po kterém ted už mimina neplánuju, ale zároven ho nechci ani kastrovat, protože v budoucnu bych po něm mimčo chtěla.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Kastrace samce - kdy, jak, hormonálně, co po kastraci?

Příspěvekod Alena FB » 12 dub 2011, 13:55

Ahoj, přikláním se k Žofiro.. klasická kastrace je pro holky asi lepší, i když riziková, ale čím dříve se fretčím samičkám udělá, tím asi lépe.. mám doma 6ti letou holčinu a říji má pořád, tzn. že "klimakterium" a doba, že by ve stáří fretka nepřišla do říje, by byla velmi vyjímečná.. fretky - kluci i holky - "fungují" pořád.. (pohlavně).. a právě čím je samička starší, tím vyvstává riziko s vaječníky, nádory atd.. a ty se stejně musí řešit kastrací, takže klasická kastrace, kdy se fretce "vezme" děloha i vaječníky, se dá brát jako prevence chorob ve stáří... u kluk je klasická (chirurgická) kastrace poměrně jednoduchá, většina vetů je ani "nešije", ranka je malá a kastrace je velmi rychle hotová a takřka "bez rizika".. u holek je to horší, a právě čím mladší ji fretka podstoupí, tím lépe.. osobně mám velmi špatné zkušenosti s ukončením říje injekcí a pak kastrací.. fretka je oslabená a chirurg.kastraci snáší velmi špatně.. z mého pohledu (a ozkoušené) je kastrovat samičku v prvním roce života, nejlépe ihned na začátku říje - v prvních dnech - když je samička ještě silná a operace není riziková.. kastraci doporučuji max do 3, opravdu max 4 roků věku, pak už je operace riziková.. takže i 6ti leté samičce (která se k nám dostala jako 5ti letá) jsme ukončili říji injekčně, operace se v jejím věku již bojím.. ale jsou to pouze mé zkušenosti s kastrací cca 30? fretek? tak nějak myslím..Alena
Alena FB
 

Další

Zpět na Operace (i kastrace) fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků