Kastrace samičky - moc brzo? Jak? Hormonální kastrace?

Pravidla fóra
Vše co se týká operativních zákroků včetně péče před a po operaci, diety... Ptejte se...

Kastrace samičky - moc brzo? Jak? Hormonální kastrace?

Příspěvekod Liška » 19 kvě 2011, 16:03

Chtěla bych se zeptat, mám podzimní mládě - samičku (datum narození 13.10.2010). Jsme teď po první říji (ukončena hormonálně - pregnyl na první pokus). Můžu už jí nechat vykastrovat? Není na to ještě hodně mladá? Nebude to pro ni ještě příliš stresové? (přivezli jsme si ji teprve před měsícem.
Děkuji mockrát za odpověď.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Kastrace samičky - moc brzo?

Příspěvekod Johana » 19 kvě 2011, 18:00

Samička je po první řiji pohlavně dospělá, čiže neni problém ji kastrovat. A jestli je v dobré kondici tak asi co nejdříve, než přijde do druhé řije.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kastrace samičky - moc brzo?

Příspěvekod Liška » 19 kvě 2011, 18:13

V kondici ona je, ve svých 7mi měsících má něco málo přes kilo a je v pořádku, až na vylínanou srst (hooooodně vylínané srsti) a oteklé mléčné žlázy a momentálně pár modřin (ani nevím, kde si je udělala). Jenom mi to přišlo strašlivě brzy, je jí teprve půl roku a kousek...
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Kastrace samičky - moc brzo?

Příspěvekod martina » 19 kvě 2011, 22:00

taky se mi zdá sedm měsíců na kastraci brzo. a zvažovalas hormonální kastraci?

modřiny jsou určitě modřiny? není to rašící srst? vypadá to skutečně velmi věrohodně modřinově, z osobní zkušenosti :o)
jestli je fretka tmavá a hodně vylínala, tak by to tomu i odpovídalo.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kastrace samičky - moc brzo?

Příspěvekod Liška » 19 kvě 2011, 23:16

Bára tmavá je, ale modřiny jsou červené. Dostávala právě lék na ty mléčné žlázy, který mimo jiné ředí krev, takže stačilo drobné bouchnutí či jemné kousnutí a modřina je na světě. Modrá je úplně celá a pod vypadanou srstí už má "ježečka". Vylínala úplně z minuty na minutu. Chvíli jsem jí hladila a najednou pustila chomáč, tak jsem "škubala" všechno co šlo a teď je holá od zadečku až k hlavě. Jediný chlupatý místa má na pacičkách. Je z toho dost na větvi, nechci, aby to zažívala při každém ukončení říje.
Suprelorin jsem zvažovala taky (máme ho u samce) ale vzhledem k tomu, že po Báře mimča nechceme, tak mi přišlo smysluplnější rovnou kastrovat. Na druhou stranu, suprelorin se může dát takhle mladé samičce? Neovlivní to její vývoj stejně jako klasická kastrace? O co je to v tomhle případě lepší varianta? A po tom co první vyprchá, nechat kastrovat úplně? => jenom jí tím překlenout čas, než bude kastrovaná nadobro? Nebo pak dávat další a další...
Jaj, tak nějak jsem přemýšlela na papír... Fakt nevím, co teď dělat...
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Kastrace samičky - moc brzo? Jak? Hormonální kastrace?

Příspěvekod Žabka » 20 kvě 2011, 08:05

Zkusím udělat malé shrnutí, co lze dělat se samicí, aby neměla říji.

1) Zatemňování - někdy funguje, zvlášť u druhé říje v roce, pokud při první měla samice mláďata. Není pro fretku nijak zatěžující, pokud říje přejde, ani nemusí nastat falešná březost. Vhodné pro chovné fretky.

2) Ukončení říje kastrátem nebo samcem s vasektomií. Fretku nijak nezatěžuje, je možné opakovaně, ale nastává po něm většinou falešná březost. Vhodné při první říji, pokud majitel pak chce kastrovat, nebo pro chovné samice, když zrovna neplánujeme mladé. Teoreticky nevidím důvod, proč by to nešlo použít pokaždé, ale pro samici, která nemá být použita do chovu bych zvažovala spíše trvalejší řešení.

3) Ukončení říje hormonálně (injekcí). Existuje více přípravků (jsou posány ve FAQ). Pro fretku je to zátěž a pravděpodobná je falešná březost. Vhodné pro ukončení první říje pokud pak má být fretka kastrována, nebo pro chovnou fretku, když nechceme mladé. Vhodněší metodou je ale ukončení říje pomocí vhodného samce - viz výše. Opakované podávání hormonů přio každé říji je nevhodné.

4) Hormonální implantát. Vydrží delší dobu, fretku zatěžuje jen málo. Je vhodný i pro opakovanou aplikaci po celý život nechovné fretky. Bohužel nemám dost informací, abych se mohla vyádřit k tomu, zda je zátěž opravdu tak malá, jak se uvádí, vzhledem k tomu, že pokud vím, není ještě žádný implantát vyvinut specielně pro fretky, asi to zas tak úplně slavné nebude. A hormonální antikoncepce pro lidi, která je vychvalovaná, taky není tak neškodná, jak se tvrdí. A samozřejmě nadbytečné hormony se vylučují do vody a páchají škody v přírodě. Ale to už se dostávám docela daleko od tématu. Z hlediska zdraví fretky bych implantát zařadila na druhé místo po použití vhodného samce (zatemňování nefunguje vždy, proto ho nepočítám).

5) Kastrace. Je to operace v celkové narkóze a je tedy nenulové nebezpečí komplikací, případně i úmrtí fretky. Ne vždy se u fretek povede na 100% a relativně často se stává, že kousek tkáně vaječníku zůstane a po nějaké době má fretka projevy říje znovu. Zvlášť pro samici je to náročný zákrok. Většina fretek ho však snáší dobře, aniž by to nějak poškodilo jejich zdraví či psychiku. Pro nechovné samice je to jedno z řešení, které je možné, je třeba uvážit všechna rizika.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Kastrace samičky - moc brzo?

Příspěvekod Liška » 20 kvě 2011, 10:00

Děkuji, Žabko, za shrnutí. Bohužel možnosti znám. :( Nevím, co by pro ni bylo nejlepší. Možná bych zkusila ji nechat a ještě jednu dvě říje ukončit hormonálně, abychom se dostali do nějakého přijatelnějšího věku. Na druhou stranu, za cenu opětovného vylínání? Jestli ano, budu muset pořídit svetřík :-D
K té pohlavní dospělosti. Přijde mi to jako bych řekla, že když to holka prvně dostala, tak je dospělá.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Kastrace samičky - moc brzo?

Příspěvekod Aniii » 20 kvě 2011, 10:06

To línání je její první letní a ty byly u všech fretek co znám drastické,moje Žofka šla doslova dohola...takže při další říjí nebude takhle línat.
faktem ale zůstává,že každé další ukončení říje hormony může způsobit zánět dělohy,takže bych se raději o možnostech řešení pobavila se zkušeným veterinářem. po mých zkušenostech s opakovanou říjí bych to řešila co nejrychleji...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Kastrace samičky - moc brzo?

Příspěvekod Liška » 20 kvě 2011, 10:12

Ona ale na léto už srst vyměnila. Teď je to druhá výměna (po ukončení říje).
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Kastrace samičky - moc brzo? Jak? Hormonální kastrace?

Příspěvekod Erin » 24 kvě 2011, 07:16

Žabko, implantát není antikoncepce, která by se vylučovala. Antikoncepce má působit simulaci stavu, kdy se neuvolňuje vajíčko a tedy nemůže dojít k jeho oplození.
Implantát u fretek /psů, koček/ působí zásahem do hormonálního cyklu tak, že nedochází k říji - je stejný pro samce i pro samice

Mám dva samce - pokud bych měla rozhodnout o tom, že říjňáci jsou naprosto neúnosní a je nemožné s nimi žít, budu volit implantát i když je dražší. Komplikace s nadledvinkami, které po kastraci tělíčko nutí k "náhradním" výkonům ve smyslu náhrady pohlavních hormonů normálně vylučovaných varlaty - to raději ne.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Kastrace samičky - moc brzo? Jak? Hormonální kastrace?

Příspěvekod Žabka » 25 kvě 2011, 12:18

Erin: Dík za objasnění. Mě nešlo na rozum, jak to funguje, když je pro samce i samice stejný implantát. A z popisu od výrobce jsem moc chytrá nebyla.

Snažila jsem se zjistit nějaké informace, a dočetla jsem se alespoň nějaké zkušenosti od poláků (větší země = víc fretek = víc fretek s implantátem). Zdá se, že implantát u fretek opravduju potlačuje projevy říje (i pach), a to po dobu 1,5 až 2 roky. Zatím se neobjevily žádné vedlejší příznaky, snad až na větší žravost některých zvířat (ale nevzniká nadváha).
Samicím se implantát s úspěchem dá aplikovat i při říji, která za několik dnů (déle než po injekci, ale netrvá to nijak dlouho) odezní.
Implantáty se ale zatím nepoužívají moc dlouho, takže následky opakovaného podávání (ale existují fretky, které už mají druhý implantát po sobě, zmínky o vícenásobném použití jsem zatím nenašla). Přide mi to jako vhodné řešení u nechovných zvířat před tím, než jsou dost stará pro kastraci (zvláště se samci je problém, vydržet do skončení první říje se samcem v bytě může být pro některé lidi dost krušné a dřívější kastrace je větší riziko než kastrace u plně vyvinutého samce), nebo pro starší zvířata, která už nebudou použita v chovu a kastrace je pro ně větší riziko i z hlediska narkózy. Kastrace s sebou samozřejmě nese i další rizika, jak u samců, tak u samic. Pokud se potvrdí, že tato rizika (nebo jiná) implantát nenese, bylo by to dobré řešení celoživotně.
Nadále preferuji co nejméně invazivní řešení (u samice zatmívání, připuštění neplodným - kastrovaným či vasektomizovaným samcem), u samce např. pobyt ve venkovní voliéře po dobu říje. Sama jsem dříve měla fretky ve venkovních voliérách, teď tu možnost nemám, ale mám je v samostatné místnosti, takže pach říjných samců se do zbytku domu zas tolik nedostane.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha


Zpět na Operace (i kastrace) fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron