Pretocena slezina

Pravidla fóra
Vše co se týká operativních zákroků včetně péče před a po operaci, diety... Ptejte se...

Pretocena slezina

Příspěvekod MajaZ » 30 kvě 2011, 09:46

Cez vikend sa bohuzial stal pruser o ktory sa chcem s vami podelit, aj ked sa nestava casto a aj moji veterinari to videli prvy krat. Buba mala pretocenu slezinu a skoro ju to stalo zivot.

Priznaky:
Spočiatku bez príznakov, neskor slabost, fretka menej zerie, menej beha, ale nic dramaticke. V poslednej faze ma fretka uplne biele sliznice - nos, usi, labky, dasna, kozu - hlavne na tom nose je to dobre pozorovatelne, podla toho som zistila, ze nieco nie je v poriadku. V tejto faze je uz v bruchu hmatna slezina.

Diagnostika:
Krv je velmi riedka a svetla (Buba mala hematokrit ledva 15), pomnali tecie, slezina na hmatna, na sone enormne zvacsena.

Liecba:
Stabilizacia infuziou, potom transfuzia (Macko postacil), po stabilizacii operacia.
1. v pripade, ze slezina este nie je nekroticka, je mozne ju otocit do spravnej polohy a pockat ci vypumpuje krv spat do riecista - najlepsia varianta
2. v pripade, ze je slezina postihnuta nekrozou (bohuzial vacsinou), je potrebne ju odstranit.

Je potrebne si zabezpecit pre pripad nudze aspon 2-3 darcov, jeden nikdy nevie.

Rekonvalescencia:

"Apaticky" a "spavy" (podla vyjadreni veterinara) pacient sa po prichode domov pokusil rozobrat volieru, dozadoval sa behania a zrania, noc bez problemov, rano chcela lietat po schodoch.

Mam ju doma druhy den, takze budem pokracovat podla skutocnosti.

Pravdepodobna pricina - neznama, snad pri hre, behani metani sa - tazko povedat. Slezina bola pravdepodobne iba pootocena a mala mierne zablokovany odvod krvi. Ako sa plnila, tak upchavala odvod, az ho upchala uplne a tym sa zacala zvacsovat. Je mozne, ze sa to stalo 2-3 dni dozadu, akutne to nebolo, pretoze slezina uz bola ciastocne nekroticka.

Viac info o pokracoivani stavu bude na http://forum.fretka.sk/viewtopic.php?t=2494&highlight=
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod majda » 30 kvě 2011, 10:16

Majo, že u velkých psů hrozí přetočení žaludku, to vím, ale přetočená slezina u fretky, koukám jako blázen :-((
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod MajaZ » 30 kvě 2011, 10:58

To majda: aj my sme kukali jak traja blazni. :o ...vraj je to veeeeeeeeelka zvlastnost, u fretiek priam nevidana. Preco by som ja mala mat normalne fretky?????????
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod Johana » 30 kvě 2011, 11:55

Maji, proč potřebovala Buba transfuzi krve? Kvúli té "řídké" krvi?
Vlňákovi když odstraňovali slezinu (plánovaná, ne akutní operace) tak transfuzi nepotřeboval...
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod MajaZ » 30 kvě 2011, 12:33

Johan, lebo ju takmer vobec nemala...vsetko bolo nahrnute v slezine, z ktorej neodtekala. Takze aby neskolabovala, najprv museli priliat krv a az potom mohli operovat...Ani Kuko ked mu brali slezinu, krv nepotreboval. Bohuzial Buba bola iny pripad.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod graciijka » 30 kvě 2011, 13:32

Mně na to zemřel freťák před cca třemi lety.
Byla jsem na služební cestě a spolubydlící přišel divný.
Slezina se zamotala do cév, ty praskly a na vete jsem ho vezla už s krvácením do břicha. Bohužel ztratil moc krve a po operaci zemřel.
Veterinář to taky viděl prvně.
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod Johana » 30 kvě 2011, 17:33

Maji, si perfektní (vím že máš vzdělání v oboru), páč mně by (jako laika) nenapadlo, když fretka chvilku míň jí a je míň akční kontrolovat jí sliznice! Tim si Bubě zachránila život.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod MajaZ » 30 kvě 2011, 20:39

Johan, mna to sice nenapadlo, ale ten biely nos ma zarazil a tak som si blizsie pozrela aj zbytok a bolo to jasne...teda biele...a to nie je dobre.
Inak Buba je ok, prave ma sokovala, nasla som ju na voliere vylezenu. Dala som ju dole a v priebehu 30 sekund bola na prvom poschodi bytu, kde si vybehla po schodoch. Preventivne som ju zavrela do voliery, cela urazena vysypala misku s granulami a isla spat. Mrcina jedna...;-(
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod pišta » 28 dub 2012, 10:55

Dobrý den. Mi sice nemáme přetočenou slezinu, ale zvětšenou. Zatím bez potíží, baštíme, kakáme, běháme. Uvažuji o operaci, jen nevím, jestli teď, nebo kdy, zda vůbec operovat, jaká jsou rizika a jaká je šance, že operaci přežije, jak dlouho ještě může žít.
Budu ráda za každou odpověď. :cry:
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod ŽoFiRo » 28 dub 2012, 11:25

zvětšená slezina je hodně častý problém u starších fretek, cca od 3.-4. roku, pokud s tím fretka nemá žádný potíže, pak to vůbec neřeš, příčinou zvětšení může být v podstatě úplně cokoliv (reaguje tak na jakýkoliv prosces v těle, podobně jako třeba uzliny) a většinou to s onemocněním sleziny jako takovým nemá nic společnýho. není tam ani nijak velký riziko že by slezina jen tak praskla, malý riziko prasknutí je při pádu z velký, opravdu velký, výšky..
jinak já mám fretáka (7mi letýho) dva roky po operaci sleziny a bylo mi řečeno, že dospělý zvíře (člověk) slezinu k životu už v podstatě nepotřebuje, že je to jen jakýsi "pohřebiště" krvinek, ale že to zastanou i jiný orgány, i když pro tělo to zásah je..
u samičky, nyní 8mi letá, zjistili zvětšenou slezinu v cca 3 letech, nijak jsme to tehdy neřešili a žije s tím v pohodě už 5 let... výraznější - zvětšenou slezinu nahmatám i u mých dalších dvou fretek..
takže pokud to fretce nepůsobí problém, pak to prostě vůbec neřeš..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod Johana » 28 dub 2012, 17:30

Já bych tu slezinu akorát sledovala (veterinárně) aby se nezvětšovala dál a pak nedošlo k jejímu prasknutí. Jak píše Žofiro, jinak bych to neřešila.
U Vlňáka sme museli slezinu vyoperovat (hrozilo že praskne) a vúbec mu k životu nechyběla.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod pišta » 28 dub 2012, 19:14

Děkuji za odpovědi. ;) Ještě v pondělí nechám udělat znova sono a snad se zvětšovat nebude.
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Pretocena slezina

Příspěvekod MajaZ » 29 dub 2012, 15:35

Moj Macko ma 5 rokov, zvacsenu slezinu ma cca 3 roky, raz vacsiu, raz mensiu. Bolo mi vysvetlene, ze je to ako spongia, preto sa tak meni. Pokial to nerobi zvieratu vyslovene problem, nie je co riesit.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29


Zpět na Operace (i kastrace) fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron