Kašle a pšiká

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Kašle a pšiká

Příspěvekod Veunkaaa » 01 zář 2011, 19:52

Dobrý večír všem, moje fretka už od rána pšiká a kašle, jinak je vše v pořádku hraje si, jí i pije normálně. Ráda bych znala Váš názor jestli může jít o nějaké nachlazení (venku jsme teď delší dobu nebyli takže běhala jen doma) nebo mě napadla ještě nějaká alergie ? Máme doma teď asi měsíc kočku po zemřelé babičce, ale nevím zda mohou mít fretky alergii na kočky ? Samozřejmě že s ní hned ráno poletím k vetovi jen bych potřebovala trochu uklidnit, furt jí chodím kontrolovat jestli se náhodou nedusí nebo něco podobného. Jinak od nás nikdo nemocný není, že by to chytla jedině že by to sem přilítlo z venku při větrání ale fretečka je mimo průvan, nefouká na ní. Děkuji Vám za odpovědi, přeji hezký zbytek dne :|
Uživatelský avatar
Veunkaaa
 
Příspěvky: 50
Registrován: 09 črc 2011, 16:48
Bydliště: Ústecký kraj - Varnsdorf

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod martina » 01 zář 2011, 21:45

ahoj verčo,

může to být i nějaké smítko, prach, který ji dráždí. alergii na kočku bych skoro vyloučila, to by asi začalo dřív jak za měsíc. jinak ano, alergie mají i fretky :o)
uvidíš ráno, možná vet nebude třeba.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod Veunkaaa » 01 zář 2011, 23:04

martina píše:ahoj verčo,

může to být i nějaké smítko, prach, který ji dráždí. alergii na kočku bych skoro vyloučila, to by asi začalo dřív jak za měsíc. jinak ano, alergie mají i fretky :o)
uvidíš ráno, možná vet nebude třeba.


Děkuji za odpověď, budu ráno sledovat a uvidíme, snad to bude dobré. Posíláme fretí tlapku a přejeme mnoho úspěchů ;)
Uživatelský avatar
Veunkaaa
 
Příspěvky: 50
Registrován: 09 črc 2011, 16:48
Bydliště: Ústecký kraj - Varnsdorf

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod Johana » 02 zář 2011, 08:35

Veunkaaa: Jak je fretečka stará?
Jinak fretka múže od člověka chytnout i ňákou virozu (chřipka). Je to k neuvěření, ale tady (a v tomto počasí!) je teď dost chřipky.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod Veunkaaa » 02 zář 2011, 15:15

Johana píše:Veunkaaa: Jak je fretečka stará?
Jinak fretka múže od člověka chytnout i ňákou virozu (chřipka). Je to k neuvěření, ale tady (a v tomto počasí!) je teď dost chřipky.


Je to ještě ,,mimino" jsou jí 3,5 měsíce. Dnes už od rána byl klid... Napadlo mě, jestli se třeba nenadýchla steliva, protože vždy když jí vyčitím záchůdek tak ta potvora mi stelivo rozmete všude a většinou do toho hrabe čumákem. Ale dělá to od doby co jí mám doma a ještě žádná podobná situace nebyla, a to čistíme opravdu každý den, stejně tak pelíšky ale z těch vyklepáváme jen chlupy a natahaný bordel jinak je pereme 1x týdně. Ještě teď mě napadlo, máme novou aviváž mohlo by to být i tím ? Popřípadně existuje nějaký test pro fretky který odhalí alergie ? Mě za dnešek napadlo plno věcí, co by to mohlo být, ale většinou jde právě o alergeny, tak mě to zajímá. Za 2 týdny jdeme na očkování proti vzteklině- tedy pokud se nevrátí to kýchání, tak bych se informovala kdyžtak tam. Ale mockrát Vám děkuji, kdyby nebylo tohle forum a tak skvělý a ochotný lidi tady, tak nevím co bych si počala, doufám, že se někdy uvidíme na nějakém srazu :geek:
Uživatelský avatar
Veunkaaa
 
Příspěvky: 50
Registrován: 09 črc 2011, 16:48
Bydliště: Ústecký kraj - Varnsdorf

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod ŽoFiRo » 02 zář 2011, 15:52

určitě to může být i změnou pracích prostředků, i když tam se alergie projevuje většinou spíš svěděním a podrýděním kůže. třeba u psů se alergie testuje podobně jako u lidí, vyholí se kousek kůže, kam se napíchají alergeny a sleduje se reakce.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod Johana » 02 zář 2011, 20:01

Tož u 3,5 měsiční fretky pak fakt nevim...já střídám prací prášky dost často, aviváž mám roky stejnou...a ani nebohý Vlňák ani teď Kožich tyto problémy nemněl/nemá.

Jaké stelivo používáš?
Já Zverlit (hrudkuje). A zjistila sem, že někdy je víc a někdy méně prašný. Nemúže to být stelivem?
Kkdyž třeba ten Zverlit fretka rozdupe, práší víc.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod Veunkaaa » 04 zář 2011, 11:19

Johana píše:Tož u 3,5 měsiční fretky pak fakt nevim...já střídám prací prášky dost často, aviváž mám roky stejnou...a ani nebohý Vlňák ani teď Kožich tyto problémy nemněl/nemá.

Jaké stelivo používáš?
Já Zverlit (hrudkuje). A zjistila sem, že někdy je víc a někdy méně prašný. Nemúže to být stelivem?
Kkdyž třeba ten Zverlit fretka rozdupe, práší víc.


Stelivo používám BRIT care ultra fresch, používáme už od začátku...Nikdy problém nebyl, ale vždy když jí vyčistím záchůdek tak do toho nového steliva zahrabe hlavu a pak ho ruzcupuje po celé kleci, to samé dělá s granulema, hold je to prdloušek. Jen tak mezi řečí mohu se zeptat v jakém věku fretky přicházejí do puberty ? Poslední dobou se mi zdá taková hrozně zdivočelá, někdy i kousne. No jinak zpět k tématu. Tak jsem přemýšlela co máme doma nového, co by jí mohlo vadit ale přišla jsem na to že doma kromě kočky a jiné aviváže nic nového není, ale když jsem si jí přinesla domů to je zpět asi měsíc a půl, vím že jí bylo 8 týdnů měla podobné problémy, ale bez kašle. Furt jen pšikala, pak to přešlo a až do teď byl klid. Zatím je už 2. den v pohodě nepšiká ani nekašle. Tak uvidíme. Zeptám se na to veta a kdyžtak sem napíšu nějaké info.
Uživatelský avatar
Veunkaaa
 
Příspěvky: 50
Registrován: 09 črc 2011, 16:48
Bydliště: Ústecký kraj - Varnsdorf

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod Johana » 04 zář 2011, 19:40

Hmmm, nemúže to být stelivem? To stelivo BRIT care ultra fresch neznám, to je hrudkující, nebo ne?
Já používám hrudkující Zverlit, 2x denně vyberu hrudky od moči a bobky, jednou za týden záchod vysypu a vymyju (púvodní stelivo si nechám) na dno záchodu dosypu nvé stelivo, na to vrstvu starého. Kdybych to udělala obráceně, fret by mi v tom noroval a to pak taky kýchá a kašle.
Jestli ten BRIT nehrudkuje a musíš často mněnit celou podestýlku, asi dst často v té čisté noruje. Pak kýchat a kačlat múže z toho.

Co se týče puberty, cca ve 3-4 měsících je u fretky období, my mu říkáme "dětská puberta" (asi jako když má dítě v těch cca 3-4 letech to "období vzdoru"). To pak přejde a cca v 6-7 měsíci přijde "normální" puberta fretky.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kašle a pšiká

Příspěvekod Veunkaaa » 04 zář 2011, 20:47

Stelivo hrudkuje, ale já dělám asi chybu v tom, že záchůdek vymývám pokaždé a stelivo vyhazuji a dávám nové. Zkusím to udělat podle Tvého postupu a uvidím. Dám sem info jestli to zafungovalo. Mockrát děkuji
Uživatelský avatar
Veunkaaa
 
Příspěvky: 50
Registrován: 09 črc 2011, 16:48
Bydliště: Ústecký kraj - Varnsdorf


Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků