Průjem, nechutenství, hubnutí...

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Re: Průjem, nechutenství, hubnutí...

Příspěvekod LeChlu » 30 led 2015, 18:11

Zdravím, mám prosbičku. Potřebovala bych radu. Freťulka (5let) se mi před očima několikrát zamotala a padla, hned se tedy začala zvedat. Nicméně po tom, co se najedla, byla dobrá. Okamžitě jsem pojala podezření a druhý den jsem jela k vetovi. Odběr krve je šílenství, které sice nechci už zažít, ale nic jiného mi nezbyde. Malá statečně přilepená k paste držela, ale my to z ní ždímali. Nicméně, rozbor ukázal nízký obsah cukru v krvi. Pokud si dobře pamatuji 3,4. Vet chce provést kontrolní odběr s rozborem v nemocnici, nechce dělat unáhlené závěry - mnluvilo se o něčem, že delší doba mezi odběrem a rozborem může výsledky ovlivnit - posílali to někam dál. Ale proč píšu, vím, že bych možná měla psát do vlákna s inzulinomem, ale mám problém s jídlem. Malá pije, pamlsky, bonbonky pastu, to se může užrat. Ale granulí se nedotkne. Co to má znamenat? Mám začít plašit? Problém je, že mi nepozře maso ani nic jiného. Drží se jen granulek. Budu vděčná za jakýkoli tip.
LeChlu
 
Příspěvky: 2
Registrován: 30 led 2015, 17:59

Re: Průjem, nechutenství, hubnutí...

Příspěvekod martina » 30 led 2015, 21:59

ahoj lechlu,
s inzulinomem máš nejspíš pravdu, v tomhle věku bohužel celkem běžné fretčí onemocnění.
co se týče jídla - malá může prostě jen vyčůraně zneužívat toho, že místo (ble)granulek dostane něco (ňam)jiného. proč ne, když to na paničku funguje? :o) protože jestli pamlsky normálně žere, nezdá se příliš pravděpodobné, že by měla problém např. s kousáním (kontroloval jí vet zuby a vnitřek tlamy? vše ok?).

osvědčilo se mi u několika fretek namáčení granulí - trochu teplé vody, jen chvilku pomíchat, aby "pustily šťávu". ale ne dlouho, aby se nerozmočily. tahle "polívka" jim všem ohromně chutná, a vypití je většinou navnadí, aby sežeraly i už lehce změklé granule. postupně se dokonce naučily (původně odmítaly) i na granulovou kaši - to když se granule máčely moc dlouho a mně bylo líto je vyhodit. navíc je to dobrá příprava na dobu, kdy už fretka tvrdé granule nerozkouše - ostatně i u nás to začalo, když jeden stařeček už špatně kousal. a ostatní mu postupně začali ujídat, nakonec jsem ho musela vždy s jeho "polívkou" nebo "kaší" někam zavřít, aby se v klidu najedl. od té doby, ačkoli granule normálně žerou, jim aspoň jednou denně dělám "polívku", vždy už na ni čekají.

zkus na pár dnů vynechat pamlsky a granule odměřuj - abys měla přesný přehled, kolik sežere. nabídni jí tuhle polívku, případně masovou přesnídávku - taky dobrá varianta na dobu, kdy fretka nemůže kousat. problém je v tom, že ony nic nového většinou nechtějí, tak se musí zvykat postupně a včas.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Průjem, nechutenství, hubnutí...

Příspěvekod LeChlu » 25 kvě 2015, 16:06

Omlouvám se za pozdní reakci, ale dřív se to nedalo. Malá má inzulinom potvrzený, bereme Prednison 1/8. Prášky papká v pastě, je čilá, vše perfektní. Preventivně, dle vašich rad, jí učím na zmiňovaný vývar. Kdyby došlo na nejhorší. Snad nás ještě nějaký ten rok čeká, narozdíl od naší druhé freťulky. Můžu v souvislosti s tím požádat o radu se stravováním při rakovině? Sestry fretka má nádor na slinivce, tuším. Je hodně velký, přes kuži se zdá velký jako slepičí vejce. Malá rychle hubné a ztrácí sílu, ale jí, hrozně jí, až tomu nechce nikdo věřit ani veterina. Bohužel jí to sílu nedodává. Nemáte nějaký tip?
LeChlu
 
Příspěvky: 2
Registrován: 30 led 2015, 17:59

Re: Průjem, nechutenství, hubnutí...

Příspěvekod martina » 01 čer 2015, 16:38

při jakékoli nemoci krmit pravidelně a snažit se dávat to, co jim chutná - aby neztráceli sílu. často je to těžké, s tím se bohužel nedá moc dělat. jestli fretka s rakovinou slinivky baští, je to prima, sestra může do jídelníčku zařadit syrové nebo vařené maso (ne vepřové), dětskou masovou přesnídávku (s co největším obsahem masa), žloutek (ne celé vejce) dvakrát třikrát v týdnu, trochu tvarohu... tady bych se asi už nebránila i různým "prasárnám", které běžně nejsou pro fretku vhodné (např. občas piškot), protože v tomhle případě už stejně jde hlavně o to, aby freťuli bylo co nejlépe.
problém je, že pokud fretka dřív nebyla na tuhle stravu zvyklá (maso, přesnídávka, žloutek...), tak to asi teď chtít nebude. důležité hlavně je, aby jedla pravidelně, nehladověla, viz http://www.fretka.cz/inzulinom/
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Předchozí

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron