Průjem, nechutenství, hubnutí...

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Průjem, nechutenství, hubnutí...

Příspěvekod Janda » 16 črc 2011, 14:41

Ahoj prosim muzete mi poradit uz zacinam byt bezradna.V pondeli to bude uz 14 dni co mam problemy s Kittynkou.Zaclo to tim ze zacala zvracet sly jsme na veterinu dostala nejake injekce po dvou dnech.Trosku se to zlepsilo i sama papkala.pak treti den jsem ji mela zacit davat antibiotika.Pak sice uz nezvracela ale zacla mit prujmy a nejedla vubec nic.Sly jsme znova na vet.nic ji nenasly udelaly rozbor bobecku byl negativni.No zkratka prujem mela cim dal horsi mela uplne vypouklou a rudou prdelku.Chodily jsme pomalu kazdy den na nejake injekce.Ted ma v sobe celkem 13 injekci.Daly nam ted naposled antibiotika ktere ucinkuji 14dni.Kittynka uz nezvraci,lepe a dele uz vydrzi spat tak uz nechodi kakat tak casto ale i tak po probuzeni jeste tak 3-4 lita na zachod.Poprve udela bobecek takovy trochu ridsi a pak uz nevidim v zachudku nic ze by udelala tak nevim jestli ji to jen nuti......No ale z ceho jsem uz fakt na nervy nic neji.Rvu to do ni nasilim strikackou vubec nechce.davam ji rozmacene granule obcas do toho trochu rozvarene ryze.Nechce ani pasty nic co tak moc pred tim milovala.Celkem si drzela vahu u veta ve ctvrtek mela jeste 700 g ale dnes jsem ji vazila ma 530g.Snazim se ji krmit kazde 2 h teda mimo noce.Poradte prosim co bych jeste mela zkusit???????Prosim dekuju.Jo jeste jsem zapomela dostava jeste do jidla spetku prasku z morskych ras na ten prujmik :cry:
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Prosim o radu

Příspěvekod Johana » 16 črc 2011, 15:20

Jak je fretka stará? Je kastrovaná? Byla teď nékdy očkovaná? Byli ste před vznikem problémú ve styku s jinými fretkami?
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Prosim o radu

Příspěvekod Janda » 16 črc 2011, 15:26

V cervnu ji byli 3 roky je kastrovana a letos jeste venku vubec nebyla takze se s cizimi zviraty nikde nestykala.Ockovana byla presne pred rokem.Prave tento mesic jsme meli v planu jit ockovat.V kleci jsou pohromade s fretakem,ale ten je uplne v pohode.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Prosim o radu

Příspěvekod Žabka » 16 črc 2011, 15:30

Určitě bych stříkačkou do tlamky dávala glukopur (hroznový cukr) rozpuštěný v troše vody (lépe převařené), je to rychlá energie. Taky můžeš zkusit vločky pro koťata od gimpetu, mají je ve větších zverimexech, fretky které nechtějí jíst (nemocné, po operacích) je docela jedí.
Taky můžeš zkusit vývar z hovězího (nebo kuřecího, ale hovězí většině fretek chutná víc) masa s mrkví, třeba dohromady s rýžovou vodou, to dost často zabírá, fretkám to chutná, kdyby to žrala, tak do toho postupně přidávej maličké kousky masa a mrkve, případně tu rýži. Na jednu dávku stačí malý kousek masa a tak čtvrtina průměrné mrkve, čajová lžička rýže. A ani to stejně fretka nejspíš nesní najednou, je lepší jí dát trošku a zbytek schovat do ledničky. Ale je potřeba jí vše dávat v pokojové teplotě, na nemocný žaludek nesmí studené (ani studenou vodu).

Freťáka bych určitě odělila, i jestli zatím nic nechytl, neznamená to, že nechytne, a taky nemocná fretka musí být co nejvíc v klidu.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Prosim o radu

Příspěvekod Žabka » 16 črc 2011, 15:37

Jo, ještě jedna věc.
Podle popisu to vypadá, že nemoc už se lepší, a jde o rekonvalascenci. Pokud jsem to špatně pochopila a jde i o příčinu, pak je potřeba vědět, co veterinář dělal za vyšetření, dělal alespoň rozbor trusu? Nebo dokonce krve? Z čeho určil diagnózu a jak zní?
Pokud diagnózu neurčil a nemoc neustupuje, chtělo by to navštívit veterináře, který se ve fretkách vyzná. Seznam doporučených veterinářů se tu dá najít.
Naposledy upravil Žabka dne 16 črc 2011, 15:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Prosim o radu

Příspěvekod Janda » 16 črc 2011, 15:38

Vlocky taky trosku pridavam,ale mam strach aby ji to opet nejak neprohnalo preci jen je to dosti tuku.Masicko s ryzi jsem taky zkousela ale bez mrkve tak vyzkousime.Popripadne rozdrtim a dam opet strikackou :? uz me chudinka nema rada jak ji porad mucim s tim krmenim :cry: Zkousela jsem i dat cerny caj neslazeny ,amela ho vzdy rada ale ani ten nechce,ale mohla bych ho zkusit s tim glukopurem.Zatim diky moc
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Prosim o radu

Příspěvekod Žabka » 16 črc 2011, 15:39

První ji zkus dát jen samotný vývar z masa a mrkve, až později kdyžtak s kousky nebo rozmixované.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Prosim o radu

Příspěvekod Janda » 16 črc 2011, 15:41

Rozbor delal a byl v poradku jinak na pricinu neprisly.S touto veterinou jsem byla zatim nadevse spokojena tak nevim no.Prujem ma stale ale uz mene.ted nas asi nejvic trapi to ze nechce vubec papkat :cry:
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod martina » 16 črc 2011, 20:39

vločky bych při podrážděném trávení nedoporučovala (přesně kvůli tomu, že jsou tučné), jinak co píše žabka souhlas.

ještě mě napadla jedna věc - náhodou zánět žlázek jste s vetem neřešili? tlačení na záchodě - a nic, zarudlý vypouklý zadeček...
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 16 črc 2011, 20:51

No ten otekly zadecek mela z toho prujmu.Litala na zachudek snad kazdou minutu.Ten uz ma v poradku tedy zadecek,prujmik porad trochu pretrvava.Porad ji davam do kazdeho jidla spetku toho prasku z te morske rasy pry ji s tim nemuzu predavkovat,ale dostava ho uz dost dlouho snad nevadi?A co granulky macene a mackane?Dostava TF active ty taky muzu davat?
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod martina » 16 črc 2011, 20:56

řasa, přírodní produkt, myslím nemůže fretce ublížit ani při dlouhodobém podávání.
TF active jsou taky dost tučný při průjmu, ale když už to trvá takhle dlouho, jen nutný aby fretka něco jedla. já bych je dávala. máčet granule nevidím důvod, proč?

ještě bych vyzkoušela nějakou "vykrmovací" dietu nebo pastu - Rekonvalescent, AD Hills apod.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 16 črc 2011, 20:57

No nezere tak je musim namocit,rozmackat a strikackou to do ni nacpat :?
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 16 črc 2011, 20:59

Zkousim calo petku,ale taky jen nasilim ani tu nechce.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod martina » 16 črc 2011, 21:00

aha, to mi nedošlo. no, tak to asi jo. jen s tím nacpáváním stříkačkou opatrně, aby se potrava nedostala "do špatné dírky" a fretka se nezadusila.

potravu můžeš taky zkusit ochutit pastou calopet, které zejména teď, když fretka nežere, může dostat denně víc než obvyklý "ždibec".
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod martina » 16 črc 2011, 21:01

ani calopetku? hmmm, zvažovala bych návštěvu nějakého zkušeného fretčího veta... :o/
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 16 črc 2011, 21:06

Jasne no snazim se.Je to vzdy strasny boj.Calopetku trosku pridavam do strikacky.Chodim k Pozivilovy myslim,ze s fretulkama tam maji zkusenosti.Uvidim no jeste behem zitrka a v pondeli by jsme zas tam kdyz tak museli skocit.Jsme tam v poslednich dvou tydnech vic nez doma :(
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Johana » 16 črc 2011, 21:56

Pokud máš veta co fretkám rozumí, nechala bych fretce pro jistotu udělat biochemii, které biochemické hodnoty to moc neporadim (nejsem vet) snad ty co ukáží funkci ledvin a jater. Jestli to dobře chápu, příčina problému neni jasná. A to že fretka nechce jíst mně osobně napovídá, že tam zdravotně múže být stále problém. Ten by mohla odhalit snad ta biochemka.
Držim palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Žabka » 16 črc 2011, 22:28

Vločky jem navrhovala na rozjezení a rekonvalescenci, ono nebylo tak úplně jasné, jestli je ještě problém s průjmem, nebo už "jen" s nechutenstvím. Každopádně držím palce, ať je fretečka co nejdřív v pořádku.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Lee » 16 črc 2011, 22:36

Hematologie, biochemie, ideálně rentgen, příp. infuze a řešit příčinu.
Ma-li stale prujem, asi ma problem. A asi ji nepomuze 17x za den zmixovat vsechno mozne, co kdy kdo fretce s uspechem dal. Pokud se problem nezlepsi, nenajde se pricina, prujem bude stale, zvazit probatorni laparotomii s odberem vzorku streva.
Uživatelský avatar
Lee
 
Příspěvky: 26
Registrován: 05 zář 2007, 22:02

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 19 črc 2011, 16:31

Tak zadne dobre zpravy :cry: Vcera jsme byli na rengenu a znovu dukladna prohlidka.Nic nenasly.Dostala Injekci Vitaminu B aby dostala trosku chut k jidlu a pastu ted si nevzpomenu presne na nazev aby predmet ktery by nahodou mela ve strivkach vysel ven.....Opet bez uspechu.Od dnesniho rana vse zvraci zpet a nic v sobe neudrzi.Jinak tlaceni jako bobecku pretrvava.Tak jsme opet vyrazily Kittynku si tam nechaly,ze udelaji laparoskopii.Vzaly si na me telefon a ja ted jen muzu cekat.Mam hrozny strach :cry: .Jinak dekuji vsem za podporu
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod silva » 19 črc 2011, 17:02

Kam chodíš na veterinu?
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 19 črc 2011, 17:12

V Usti k Pozivilovi
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod martina » 19 črc 2011, 17:49

poživil má dobrou pověst (mezi fretkaři). držíme palce, prosím informuj.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod NoNaMe » 19 črc 2011, 19:26

Neznám p. doktora Poživila, ale dle mého názoru může pomoci jenom Brno - MVDr. Jekl... osobně nechodím s fretkami jinam.
NoNaMe
 
Příspěvky: 7
Registrován: 13 čer 2011, 06:24

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 20 črc 2011, 10:57

Ahojik tak tady dalsi info.Jsme den po operaci a zatim od pohledu se zda v pohode a cilejsi.Ve strivkach nemela nic,ale ma hodne zvetsene uzliny poslali kousek na rozbor.Pak ma vysokou hodnotu v krvy ALKP pry jestli jsem spravne rozumela ma neco spolecneho asi se zanetem jater a slinivky.Nakonec mela uz krvave prasklinky na strivkach asi z toho dlouheho namahani.Dostala leky,chodime na infuze,na nozce mame stale pripevnenou kanilu aby nemusely stale pichat a kontroly i 2xdenne(takze bych si nejak nedovedla predstavit jezdit do Brna,ale diky za nazor/, ma dietku od Puriny VETERINARY DIETS kterou tedy zatim jeste nepapka.Snad se uz toho konecne dockam. :(
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod martina » 20 črc 2011, 11:52

snad se to konečně zlepší, držím palce.

ad brno - tam by fretka musela být hospitalizovaná, když jste z daleka. jekl i hauptmann jsou vynikající lékaři, ovšem problém je v tom, že v noci u hospitalizovaných zvířat nikdo není (konkrétně na VFU). a to opravdu není v některých případech zrovna ideální řešení :o(

je vhodné se vždy informovat před případnou hospitalizací na to, jak bude na konkrétní klinice o moje zvíře v noci postaráno. i to pak může být jedním z rozhodujících faktorů před plánovaným zákrokem.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 20 črc 2011, 12:30

To ja ji mam radeji doma stale pod dohledem a ve svem pohodli pokud to aspon trosku jde i kdyz musim cca 2x denne na kontroly a kapacky.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 22 črc 2011, 20:58

Ahojik tak dalsi info.Tak jsme byli asi 3x na kapackach,kdyz to spocitam celkem tak Kittynka ma v sobe 24 injekci.Od vcera zacala sama bastit tak nam dnes sundali kanilu.Je celkem uz vesela.Taky jsme uz dostali vysledky z toho rozboru uzlin tak rakovina tam neni,ale ma nejakou nemoc.Nazev si fakt nepamatuju.Pry to muze samo odeznit a casem vratit nebo taky nemusi.Dostali jsme leky zatim na 14 dni od zitrka zaciname je to PREDNISON a FAMOSAN ten pry na zaludek.Bobecky uz se nam taky zacinaji pomalu formovat.Tak snad mame nejhorsi za sebou.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Johana » 22 črc 2011, 21:03

Janda: múžeš zjistit název té nemoci co Kitty má?

Jsem moc ráda, že se fretečka lepší, držím palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 22 črc 2011, 21:40

Urcite az pujdem na vyndani stehu tak si to necham radeji napsat na papirek :P Diky vsem za podporu
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Další

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník