Průjem, nechutenství, hubnutí...

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod martina » 22 črc 2011, 22:32

taky jsem moc ráda, že je fretka lepší.

co jí vlastně je (bylo), si opravdu prosím napiš, může to být důležité info pro někoho dalšího. díky
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 23 črc 2011, 11:27

JJ urcite se polepsim.Zatim bastime jak draci :D ani dietka nam nevadi tak snad uz to tak vydrzi :mrgreen:
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 11 srp 2011, 21:16

Tak v prvni rade se omlouvam ze jsem zatim neudala ten nazev nemoci.Pani doktorce jsem to rikala,ale nakonec jsme opet zapomeli:Hold myslenky nekde jinde,ale doplnim.Jinak dalsi zpravy....samozrejme co jsem trosku cekala tak Kittynka leky nesnesla a po par dnech opet zacala zvracet a prujmovat,opet vet...prestali jsme leky podavat a dostala injekce.Asi po tydnu jsme sli na vyndani stehu a do te doby po injekci se vse upravilo.Den po stehach se opet situace obratila a opet vet.Dostala dalsi injekce kterymi dovrsila 35 kousku celkem :? Od te doby snad to nezakriknu vse v pohode.Dnes je to 10 den tak snad uz to vydrzi.Kittynka uz zacina bastit normalni papani a moc ji chutna a asi i prospiva...hovinka ma uz pomalu vystavni :)jen jeste vahu musime nabrat ted vazi 520g z 830g Konecne se mohla vratit ke kamosovi kde je i mnohem stastnejsi.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Johana » 11 srp 2011, 22:37

Janda: celkem dost téžko se s tebou kounikuje ;)
Ale to chápu.
Mohla bys pls napsat jaké konkrétní léky fretka brala od začátlu problému a jaké bere teď? A popis zdravotního problému fretky?
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 25 srp 2011, 16:16

Ahoj tak presne nazvy vsech injekci nevim.Nejdrive to byly ruzne druhy antibiotik a injekce na zvraceni a prujmy.Kdyz zjistily zvetsene mizni uzliny tak cytologie prepisuji ze zpravy od veta a nejde moc precist:masivne eozinofilm granulocyty ojedinele lymfocyty. Dg:druhotna zmenaMU podobny nalez napr.pri eosinofilni enteritide.Dostala leky PREDNISON a FAMOSAN,ale nesnesla je tak jsme je vysadily a dostaly injekce.Vydrzela bez injekci asi 3tydny.Vcera opet zacala zvracet tak jsme sly opet na vcelicku proti zvraceni.Po hodine co vcelicku dostala zacla opet pordne bastit tak snad nam to zas nejakou dobu vydrzi.Vazi uz 610g tak se pomalu blizi ke sve vaze.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Johana » 25 srp 2011, 21:02

Janda píše:Ahoj tak presne nazvy vsech injekci nevim.Nejdrive to byly ruzne druhy antibiotik a injekce na zvraceni a prujmy.Kdyz zjistily zvetsene mizni uzliny tak cytologie prepisuji ze zpravy od veta a nejde moc precist:masivne eozinofilm granulocyty ojedinele lymfocyty. Dg:druhotna zmenaMU podobny nalez napr.pri eosinofilni enteritide.Dostala leky PREDNISON a FAMOSAN,ale nesnesla je tak jsme je vysadily a dostaly injekce.Vydrzela bez injekci asi 3tydny.Vcera opet zacala zvracet tak jsme sly opet na vcelicku proti zvraceni.Po hodine co vcelicku dostala zacla opet pordne bastit tak snad nam to zas nejakou dobu vydrzi.Vazi uz 610g tak se pomalu blizi ke sve vaze.


Jestli by ti toto forum mnělo pomoct, bylo by třeba napsat (opsat, skopírovat) sem nálezy od vetú (sono, RTG, hemo, biochemii)
Perednison a Famosan už víme, ale léky předtim a krom tohoto ne.
Jinak je to fakt těžko hodnotit přez net i pro zkušeného fretčího veta.

Moc držím fretce i tobě palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 26 srp 2011, 20:36

Spise jsem jen chtela napsat jak jsme na tom a jak to dopadlo.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Johana » 26 srp 2011, 20:50

Janda píše:Spise jsem jen chtela napsat jak jsme na tom a jak to dopadlo.


Janda: každá info je dobrá, je moc dobře, že sem píšeš.

Já se jen snažim sbírat info a to co nejpřesnější o onemocnění fretek. Mohlo by to pomoct jiným fretkám v budoucnu. Nechtěla sem tě stresovat, nebo urazit. Tož sorry.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Janda » 27 srp 2011, 11:48

NN v pohode.jen nechci moc obtezovat vety aby mi psaly na papirky co brala atd.Ty jejich nazvy si vetsinou bohuzel nezapamatuju.Uz tak maji prace dost,ale az to vyjde tak si to kdyz tak necham poslet mejlem.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Průjem, nechutenství

Příspěvekod Johana » 27 srp 2011, 21:48

Janda píše:NN v pohode.jen nechci moc obtezovat vety aby mi psaly na papirky co brala atd.Ty jejich nazvy si vetsinou bohuzel nezapamatuju.Uz tak maji prace dost,ale az to vyjde tak si to kdyz tak necham poslet mejlem.


Janda: vetovi platíš. Takže když mu řekneš, že chceš napsat na papír názvy alikovaných lékú, seriozní vet to jistě rád udělá.
To bys mněla vidět, jak buzeruju vety na klinice kam chodim já ;) Klidně sem si nadiktovala, kdo má operovat Vlňáka, kdo má asistovat, která vetka nemá na mou fretku ani sahat. A bylo po mém. A když sem se k těm vetúm vrátila s Kožichem, skákali kolem nás s nadšením. I když v skrytu duše asi úpěli :lol: . No ale já jsem klient, já platím.
Takže mám právo, diktovat si podmínky.
Skus to dělat podobně. Držim moc palce.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Prujem a hubnutí

Příspěvekod Nilla » 06 říj 2011, 10:46

Dobrý den,
mám problém se svou 4letou fretečkou Luciferkou. Před několika měsíci začala zničehonic hubnout a mít prujmy. Chodila jsem s ní k veterináři ze Vsetína, kde ji dával antibiotika, prášky ( Entizol, Prednison ), živočišné uhlí pro zvířata...a nic. A jelikož se mi moc nelíbil přístup veta, tak jsem zkusila zajet k jinému do vzdálenějšího města... Tam Lucince udělali výtěr ze zadečku a rozbor...nic se nenašlo. Pak jsme jí dávali na prujem Smectu a probiotika....a pořád nic:-( Vet mi říkal, že si myslí, že teď už zbývá jen to řešení udělat odběr a rozbor v Brně na fakultě. Tak holt budeme muset podstoupit to...i když se děsím, bo to už není jen o penězích u veta, ale i o dopravě ( jsem ze Vsetína ),což je taky celkem dost...
Tak jsem se ještě předtím chtěla zeptat na názory zkušených chovatelu... Jestli jste se s něčím takovým už setkali...Za každý názor nebo zkušenost budu moc vděčná...
Jinak fretečka je navzdory tomu, že má pořád prujmy a je hubená až hruza, aktivní, není apatická, hraje si, papká granulky Ferret Complete ( jinak nic moc nechce...leda pastu nebo zeleninu-ale tu už jí nedávám ). Celkem dost pije, což je asi kvuli těm prujmum. Je kastrovaná, nikdy jí nic nebylo... Tak vubec nevím, co s ní...
Poraďte prosím

Nilla
Nilla
 
Příspěvky: 11
Registrován: 06 říj 2011, 10:32

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod martina » 06 říj 2011, 14:29

čemu říkáš "hubená až hrůza"? kolik váží?
čím jsi krmila předtím, než začala mít průjem?
nezkoušelas vyměnit granule, když průjem začal? mohlo by jít třeba o alergii na některou složku.

jinak na jaře fretky hubnou, ale to asi víš, když té tvojí jsou čtyři roky. teď by pomalu zase měla začít nabírat na zimu.
co se týče rozboru v brně, s tím bych já osobně nepospíchala, pokud je fretka "jinak zdravá".

vetovi řekni i to, že fretka pije víc než obvykle (než dřív), to může signalizovat taky třeba počínající onemocnění ledvin nebo i nějaké jiné, nejsem vet, tak nevím. je důležité, aby vet pro stanovení správné diagózy věděl všechno, i to, co podle nás "nesouvisí", takže si zkus vzpomenout na cokoli, co se v posledním půl roce v souvislosti s tvojí fretkou a v jejím bezprostředním okolí změnilo.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Johana » 06 říj 2011, 20:49

Pokud fretka stále prújmuje a máš bez problému dosah/dojezd na VFU Brno (MVDr.Hauptmen, nabo MVDr. Jekl) já bych ji tam nechala vyšetřit.
Držím moc palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Nilla » 06 říj 2011, 23:06

martina píše:čemu říkáš "hubená až hrůza"? kolik váží?
čím jsi krmila předtím, než začala mít průjem?
nezkoušelas vyměnit granule, když průjem začal? mohlo by jít třeba o alergii na některou složku.

jinak na jaře fretky hubnou, ale to asi víš, když té tvojí jsou čtyři roky. teď by pomalu zase měla začít nabírat na zimu.
co se týče rozboru v brně, s tím bych já osobně nepospíchala, pokud je fretka "jinak zdravá".

vetovi řekni i to, že fretka pije víc než obvykle (než dřív), to může signalizovat taky třeba počínající onemocnění ledvin nebo i nějaké jiné, nejsem vet, tak nevím. je důležité, aby vet pro stanovení správné diagózy věděl všechno, i to, co podle nás "nesouvisí", takže si zkus vzpomenout na cokoli, co se v posledním půl roce v souvislosti s tvojí fretkou a v jejím bezprostředním okolí změnilo.


No, hubená tak, že cítím kostičky, když ji vezmu do ruky:-(...což mi dělá trochu zle, tak píšu "až hruza". Zhubla dost, teď má necelých 700g, přibírat nezačla. Právě, že krmivo jsem neměnila, papají pořád Ferret Complete.
A aj to o tom pití jsem vetovi říkala ( nevím, jestli jsem si toho dřív nevšimla nebo začala víc pít až později...to fakt bohužel nevím )... On říkal cosi o tom, že si myslí, že ta voda fretkou víceméně proteče, neabsorbuje se, tak proto má prujmy...jakože jeho názor, ale mohla jsem to pochopit úplně blbě, tak mě prosím co se tohoto týče neberte úplně za slovo:-/
A žádná jiná změna mě nenapadá, přišlo mi, že to začlo zničehonic. Akorát nám přibylo nové freťátko, ale to už Lucinka prujmy měla, to s tím souviset nebude...
Ach jaj...
Nilla
 
Příspěvky: 11
Registrován: 06 říj 2011, 10:32

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Nilla » 06 říj 2011, 23:10

Johana píše:Pokud fretka stále prújmuje a máš bez problému dosah/dojezd na VFU Brno (MVDr.Hauptmen, nabo MVDr. Jekl) já bych ji tam nechala vyšetřit.
Držím moc palce!


Díky...No, budu asi muset, i když to bude náročné...
Nevíte někdo, jestli je možné udělat odběr u místního veta a poslat to do Brna? Bo odběr asi prý bude potřeba, a pokud by to šlo, abych tam nemusela kvuli tomu jezdit, tak by to bylo lepší...
Nilla
 
Příspěvky: 11
Registrován: 06 říj 2011, 10:32

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod ŽoFiRo » 06 říj 2011, 23:33

záleží na tom, co se má fretce odebírat.. v podstatě by neměl být problém odebrat cokoliv u vás a bud u vás udělat rovnou i vyšetření a do Brna poslat výsledky a nebo poslat odběry.. problém je ale v tom, že pokud vet nemá s fretkama až takový zkušenosti, nemusí ani poznat, že má nějaký problém - útvar na orgánu, zvětšený orgán, poslech srdíčka a pod..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Johana » 06 říj 2011, 23:46

Nilla píše:Díky...No, budu asi muset, i když to bude náročné...
Nevíte někdo, jestli je možné udělat odběr u místního veta a poslat to do Brna? Bo odběr asi prý bude potřeba, a pokud by to šlo, abych tam nemusela kvuli tomu jezdit, tak by to bylo lepší...


Určitě je možné udělat odběr u "místního veta" pokud ale ten vet ví co má u fretky sledovat.
Takže se přikláním k názoru Žofiro:
Nechat fretku celkově vyšetřit na VFU Brno (MVDr. Hauptman, MVDr. Jekt) nebo v Praze u MVDr. Vítězníkové, nebo MVDr. Chylíkové.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Cesta » 07 říj 2011, 10:57

Ahoj, pokud mohu přispět radou, ze Vsetína do Brna je to cca 130-140km, to není tak daleko, určitě je to blíž než do Prahy :-). Doporučuji domluvit se s MVDr. Jeklem či MVDr. Hauptmanem - tel. 541562368. Jsou to nejlepší odborníci na fretky v této republice. Alena
Cesta
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 zář 2011, 16:20

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Nilla » 08 říj 2011, 12:41

Tak jsem zkoušela hledat info o tom Brně....je toto ono?: http://fvl.vfu.cz/sekce_ustavy/ptaci_pl ... /klin_cin/
To tam jsou opravdu jen do 15hod?
Nilla
 
Příspěvky: 11
Registrován: 06 říj 2011, 10:32

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Cesta » 08 říj 2011, 14:03

Ano, to souhlasí. Není to klasická veterina se službou, ale jsou tam prostě nejlepší.
Cesta
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 zář 2011, 16:20

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Nilla » 08 říj 2011, 16:30

Jaj, tak to bude asi problém :( V práci to mám s dovolenou celkem problematické...No, zkusím to nějak vymyslet.
Každopádně, pokud by se našel někdo, kdo zažil s fretkou něco podobného, budu ráda za sebemenší info...
Nilla
 
Příspěvky: 11
Registrován: 06 říj 2011, 10:32

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Johana » 08 říj 2011, 18:21

Já bych se určitě na VFU objednala a s fretkou tam na vyšetření jela. A vzala bych s sebou i trus fretky (sbírat 3 dny a uchovávat v lednici) aby mohli udělat rozbor na ECE.

Držím vám palce.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Renn » 15 bře 2012, 12:10

Doufala jsem, že dlouho do této kategorie nebudu vkládat žádný dotaz...

O víkendu(neděle večer), když jsem byla v Praze, mi volal přítel, že jedna ze dvou adoptovaných Mladoboleslavských fretek se mu nezdá. Po tom, co jsem ho poučená z FAQu tohoto fóra bombardovala dotazy, byl výsledek tento:

Kengí se chová apaticky, nechce si hrát dokonce si neschovává ani svoji nejoblíbenější hračku. Skoro nežere, nepije, má divné výtvory v záchodku, vibruje, choulí se do klubíčka a to i v náruči. Nezvrací. Poradila jsem příteli, ať ho krmí z prstu, ze lžičky nebo tlustší stříkačkou odstátými rozmočenými granulemi v horké vodě, aby nebyly horké, ale vlažné až teplé, a do vody mu rozmíchá trošku medu. Vzhledem k tomu, že průjem měl, ale výtvor nevypadal, že by se jednalo o ucpání střev(bobky byly řídké, ale ne tenké), které by vyžadovalo akutní operaci ještě týž večer, tak jsme se po telefonické konzultaci s vetem - MVDr. Procházka z Olomouce - dohodly, že freta vezme Šimon hned ráno na odběry a prohlídku. Po prohlídce mi Šimon volal, že prohmatáním se ložisko bolesti nenašlo. Vzali mu odběry krve na rozbor a daly ATB - podle daňového dokladu, který mám teď před sebou - Baytril 2,5% inj 0,5ml intravenózně a pak 2x půl tablety Enroxil 50mg na doma.
Včera večer jsem přijela domů, protože dnes ve tři jdeme na kontrolu. Co mě trochu překvapilo, že se nedělaly stěry, či vzorky trusu na ECE či podobné onemocnění zažívacího traktu(resp Šimon nemluvil, že by o tom vet mluvil). Dnes na to dohlédnu a vyžádám si jak zaslání vzorků trusu na rozbor(včera večer jsem začala odebírat do malých plastových krabiček, napsala vždy čas a uložila do lednice), tak přesné výsledky testů, o kterých vet telefonicky sdělil, že se nic nenašlo, resp., že je cosi mírně zvýšené, ale nenasvědčuje to ani na nádor slinivky, ani na nadledvinky, ale jen tomu, že fret míň žere. Tyto přes Šimona reprodukované výsledky mě popudily zhruba stejně jako Vás, kdo to čtete. Vím, že podle tohoto nespecifického "výsledku" je těžké radit, co by mu mohlo být a jaké odběry bych měla nechat udělat... :-(

Odpoledne napíšu více. Pokud nebudu sama přesvědčená o tom, jak se k tomu vet postaví(asi se ho zeptám, jestli léčil fretky na střevní virózy(včetně ECE) a podobná onemocnění), pojedeme s fretem v pátek do Brna.

Trus má střídavě řidší a hustší, bez makroskopických stop krve(černé i červené), ale drobně zrnitý, což asi svědčí o špatném trávení tuků a škrobů. Když ho položím na koberec(freta, ne trus:-)), chodí "opile", pomalu, bez typického fretčího hrbu, plouží se. Sám skoro nežere, ale velmi, opravdu velmi ochotně se nechá krmit z ruky, to klidně sbaští dvě lžíce rozmočených granulí. Dnes ještě koupím glukopur a probican pastu na podporu imunity. Jsem ráda, že budu každý den až do konce týdne doma a budu ho mít na očích. Držím ho odděleně od bráchy v horním patře furret tower.

Máte někdo zkušenosti s ECE u fretek? Jevila někdy Vaše fretka podobné příznaky - jaká byla diagnóza?

Díky za jakékoli příspěvky a omlouvám se za sloh, potřebovala jsem si "vypsat" stres.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod ŽoFiRo » 15 bře 2012, 12:39

jestli jde o ECE a nebo virozu, zánět žaludku, střev.. je v podstatě jedno - u ECE se dají léčit pouze příznaky, tedy průjem a na ten dostal ATB tak jako tak. o testech na ECE bych já osobně ani neuvažovala, příjde mi to zbytečný - ono se prokáže pouze v případě, že ho fretka momentálně vylučuje, což vylučovat nemusí, takže testy můžou vyjít negativně i když bude pozitivní a jak už jsem psala předtím, léčit se v podstatě dá jen průjem a to stejně jako u virozy, takže po ATB by se to mělo upravit... krupičková, hlenovitá a jinak "divná" stolice svědčí pouze o tom, že střevo není úplně v pořádku, nejsou to čistě příznaky u ECE..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod marnelbar » 15 bře 2012, 13:27

přesně...střeva nejsou ok - probican a vše probiotické bych dávala určitě a jak píše žofiro u ECE se léčí pouze příznaky tak jako u podobné virozy , dávala bych dietní granulky od veterináře aby se střeva,žaludek zatížil co nejméně a upravilo se zažívání celkově,ono někdy i přechod na ,,lepší,,stravu tohle způsobí proto každému nově příchozímu nedávám hned to nejlepší ale to dietní a postupně zvykám na lepší,předcházím možnému zánětu střev atd , nám pomohl hodně i Entizol 1/8 ráno a večer
renn : zvracení může být, jen je špatně vidět..zaschne a vypadá jako bílá slina a v pelíšku to je těžko vidět tak pro jistotu zkontroluj vše,náhoda je vůl..sama jsem u své přehlédla!
držím palce a fretečky tlapky!
Uživatelský avatar
marnelbar
 
Příspěvky: 347
Registrován: 27 lis 2010, 16:12

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Renn » 15 bře 2012, 14:32

ŽoFiRo, marnelbar, děkuji za rady a názor. Teď sežral Kengí další dvě lžíce namočených granulí s troškou(líznutí z prstu) malt-softky. Všechno teda z ruky, sám baštit nechtěl, rozmazlenec. Prsty mi olizoval jak největší laskominu a granulky žvýkal a křoupal jako by se nechumelilo. Trus je trochu lepší, ale trávení, jak píšete, není v pořádku. Pelíšky jsem prohlédla a od včerejška jej mám na dohled a nadoslech, spala jsem na matraci hned u klece. Zatím jsem nenašla nic, co by nasvědčovalo zvracení, budu sledovat dál.
Veta se zeptám na ten Entizol. Na netu jsem našla, že se jedná o chemoterapeutikum. To jsi používala u fretek na střevní problémy, marnelbar? A ta dietní strava(granule, konzervy) - nevíte jak by se to mělo jmenovat? Popř. můžu mu já uvařit, nebo dát něco dietního - lidského? Nemám samozřejmě namysli jídlo, ale třeba nesolený kuřecí vývar, vařené kuřecí maso bez kůže,..?

Jinak bych měla dodat, že fret je narozený někdy v létě 2010, nalezen v lese v krabici a dovezen v říjnu do útulku jako puboš i s bráchou a maminkou. Kastrován loni v červnu, jedno varle bylo kryptorchidní. Na zadní noze má jen tři prsty a paznehtík. Nevím, jestli v sobě nenosí nějakou další genetickou vadu(třeba na vnitřních orgánech), i proto doufám, že původcem těchto problémů bude "jen" střevní viróza. Na hlavičce a nožce jsem mu nedávno nahmatala s největší pravděpodobností lipom(výrustek-hrbolek) o velikosti 4mm. Až se zaléčí, nechám udělat biopsii a budu to řešit. Dnes se na to chci taky zeptat.

Uff.. snad to dobře dopadne a bude v pořádku. Jak dlouho se v takovém případě berou ATB? Dokud problém přetrvává?
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod ŽoFiRo » 15 bře 2012, 14:44

Entizol zabírá i na "parazity", jsou to ATB, takže ty bych ted už do toho nemíchala a nechala nejdřív ty, co bere ted a pokud nezaberou, až pak bych řešila nějaký další. doba užívání je stejná jako v případě jakýhokoliv jinýho problému, tedy minimálně týden by je měl brát, při přerušení léčby může dojít k tomu, že příště už nezaberou a nemusí zabrat ani jiné. nicméně co se týče průjmu, nemyslím si, že by to byl takový problém, který by nedokázal vyřešit běžný "psí" vet..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod Johana » 16 bře 2012, 00:01

Malt-soft ani Bezopet-pastu bych teď nedávala.
Toto jsou pasty proti "bezoárúm", ne vitaminové.

Krom toho tyto pasty jelikož evokují trávení, múžou snižovat účinky podávaných lékú.

Když chceš dát pastu, doporučila bych Calopet.

Moc vám držim palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod majda » 17 bře 2012, 15:02

Něco podobného řeším s klukama, Pytrísek mi hrozně zhubnul a začal průjmovat. Sam měl hovínka taky řidší, i když ne tak průjmovatá. Včera jsem byli na Bílé Hoře, každý dostal pigára, domů A/D konzervu od Hillsu a Entizol. Dneska už má Pytrísek hovínka lepší, trochu si ďobnul konzervy. Jinak do nich cpu Probican a trochu Calopetky. Dneska odpo zase jedeme na kontrolu. A když už jsme u toho, jak dáváte fretkám Entizol? Večer jsem to zkoušela nadrtit a rozředit vodou a nalít jim to do kušny, oba z toho měli polamu záchvat. Tak dneska ráno jsem to zamíchala do pasty, ale stejně to prskali. Ona Lenka říkala, že je to hořké, ale netušila jsem, že až tak...
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Prujem a hubnutí

Příspěvekod silva » 17 bře 2012, 17:44

Já nakonec hořký prášky (Prednison) házela Ťulíkovi přímo do otevřené tlamy a pak rychle dala pastu. Míň ho to nadavovalo než rozpuštěný nebo nadrcený a když jsem se to snažila "ukrýt" do pamlsků, začal pak být obezřetný k čemukoli a já se bála, že přestane jíst.
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

PředchozíDalší

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron