Selhávání ledvin

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 17 pro 2011, 18:24

DObrý večer, máte někdo nějaké zkušenosti se selháváním ledviny u fretek ? Máme 2 letou vykastrovanou samici, už druhý den je u vete na kapačkách .. Má prý vysokou až toxickou hladinu močoviny, neví jestli je to ledvinama nebo nadledvinkama. Zatím prý budou dávat infuze, ale dál moc neví .. Jaké jsou možnosti ? Děkuji .. Nechci o ní přijít..
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod graciijka » 17 pro 2011, 23:08

Osobně s tím zkušenosti nemám, ale kamarádce na selhání ledvin freťák zemřel (nechala ho utratit).
Myslím, že při selhávání jakéhokoli orgánu u zvířete už je velmi malá šance, že se to zlepší.
Vím, že to je těžké a bolestivé rozhodnutí, sama mám doma smečku (až na dvě vyjímky) fretčích důchodců, ale někdy je lepší zvířeti od toho trápení pomoci. Proberte to s veterinářem a zvažte možnosti....

Budu na vás myslet, ať bude vaše rozhodnutí jakékoli.
Buďte silní!
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Johana » 18 pro 2011, 09:36

U 2-leté fretky by sem nejdřív zjišťovala co je příčinou " selhávání ledvin" resp. vysoké hladiny močoviny, nechala bych udělat sono břicha, biochemii (pokud ste to zatim nedělali).
Múj první fret mněl ( v cca 6. letech) po akutní operaci (prasklý nádor na játrech) také velmi vysokou močovinu, po rekonvalescenci z operace hodnota slezla skoro na normál.
Držím vám palce.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 18 pro 2011, 11:18

Sono děláno bylo, ale tam nic nebylo vidět. Na selhání ledvin usuzují podle právě té vysoké močovině.. Jen pan doktor říkal, že neví jestli je to ledvinama, nebo nadledvinkama a že tam může být i nějaký hormonální problém. Čikitku máme už od pátku na hospitalizaci, je napojená na infuze, protože vůbec nepila a nejedla. Pan doktor říkal, že se prý rozpila a že stříkačkou do ní nějaké jídlo dostanou. Když jsme se na ní přijeli podívat, hled k nám šla.
Nechci, aby se trápila, aleto rozhodnutí je hrozně těžké. Co když se rozhodnem špatně a ona by to třeba zvládla ?? Co dělat ? :(
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 18 pro 2011, 11:49

A slehávájí prý z následku špatného imunitního systému.
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod martina » 18 pro 2011, 13:51

mischell,

právě proto, že tohle rozhodnutí je (a zejména pro laika) hrozně moc těžké, dala bych na to, co mi řekne doktor, kterému důvěřuju.
drž se, nejsi v tom sama, tímhle si prošla už většina z nás. přeju vám oběma, aby tvoje rozhodnutí bylo správné a pokud to bude ta těžší varianta, aby přišlo včas.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Houmí j » 18 pro 2011, 19:10

Zdravím,

osobně mi zemřel freťák (6) na akutní selhání ledvin. Dokonce i holčička (11měsíců), u ní jsme nezjistili ani příčinu selhání, ale to je na dlouho. Každopádně držíme palce, buďte silní. Snad to dobře dopadne. Jen k mé zkušenosti s utracením. Vím, že ti je teď hrozně a tohle se moc dobře nečte, ale už jsou to skoro 3 roky co nám malá umřela, já stále proklínám veterináře, ale ještě víc to vyčítám sama sobě, že jsem nešla dřív jinam, a že jsem ji nenechala utratit dřív. Strašně trpěla. Ledviny, to je svinstvo, s prominutím. Zjistili jste to brzo, je na infuzích, určitě tak netrpí, snad se bude dát něco dělat. Hodně štěstí!!!!!
Houmí j
 
Příspěvky: 38
Registrován: 01 pro 2010, 00:20
Bydliště: Hrob

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Johana » 18 pro 2011, 21:06

Mischell, kde máš fretičku hospitalizovanou?

Neznám výsledky biochemie, sona, RTG... tvé fretky. A nejsem vet...
Ale u 2-leté fretky je snad naděje na řešení problému.

Moc vám držím palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod certik003 » 19 pro 2011, 18:39

Našemu Matesovi selhávaly ledviny letos v červnu. Bylo to následkem kamenů, které ucpaly močový měchýř, ten se přeplnil a moč byla následně v ledvinách. Bohužel se na náš hyperaktivní freťák dlouho tvářil, že mu nic není. U veta nespolupracoval vůbec, ten na ultrazvuku viděl, že má něco rozšířené, ale neměl šanci poznat co. Poslal nás na VFU do Brna. Tam mu MVDr. Hauptman stanovil diagnózu a řekl, že s těmahle naměřenýma hodnotama v ledvinách fretka žít nemůže. Ostranili mu moč, propláchli ledviny a nabídl mi, že je můžou propláchnout ještě jednou, nasadit silná antibiotika, ale pokud se hodnoty do druhého dne nesníží, že budou muset Matesa uspat. Dal nám 10% šance, že se to povede. Měli jsme velké štěstí, hodnoty se nížily a Mates "už zase skáče přes kaluže" :P Takže jestli se můžeš dostat do Brna, tak můžu doporučit tuhle kliniku. Ale připrav se na to, že už může být pozdě a taky, že to bude stát víc peněz.
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 20 pro 2011, 12:02

Zdravím,
včera nám pustili Čikitku domu. Měli jsme ji hospitalizovanou v Praze Zbraslavi na veterině.
Udělala prý pokrok, začala sama jíst a pít ( ale hrozně málo ), celkově se celá zlepšila i když jsem si doma všimla, že pořád skřípe zoubkama ( něco jí bolí ) .. Je možné, že je to nožička, ve které měla zavedenou infuzi. Pan doktor Voldřich nám říkal, že to vypadá na špatné nadledvinky. Že všechny příznaky tomu nasvědčovali spíše než na selhávání ledvin. Předtím měla močovinu prý kolm 40 - 50. Když nám jí vraceli domu, říkali, že to zatim nepřeměřili, že už jí sebrali mnoho krve, tak se máme zastavit tak za 2 dny a popřípadě by se to udělalo. Máme dát vědět jak se nám fretečka jeví.
Máme jí prý solit, aby měla dostatek soli. Máte nějaké zkušenosti jak ? Co jí nabídnout ? Zatim jediný, co jsem do ní dostala, je žloutek - a ještě stříkačkou. Jinak kuřecí maso si veme do tlamičky a odnese ho někam, ale nesní ho.

Máte někdo zkušenosti, jak jí rozjíst ? Na veterině prý jedla masíčko pro kočky od Whiskas, to jsem dnes koupila, tak uvidíme. Koupila jsem teda pro koťata.
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod ŽoFiRo » 20 pro 2011, 12:41

já tedy nevím, ale solit při podezření na selhání ledvin? :roll:
jinak je úplně jedno, jestli je whiskas pro kotě nebo dospělou kočku, s masem nemá ani jedno nic společnýho a složením jsou nevhodný i pro kočku, natož pro fretku, ale na krátkodobé krmení budiž.. jinak pro kočky jsou ledvinový diety - konzervy i granule, na rozežrání bych u veta koupila reconvalescent kaši od royal canin, nebo vyio nápoj a pokud to bude žrát, tak postupně do toho míchat i namočený granule..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 20 pro 2011, 13:10

Na nadledvniny se prý solit má, u ledvin zase ne .. Říkal pan doktor, ať to zkusíme..
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Aniii » 20 pro 2011, 13:28

tak mě napadlo-dávám svým holkám dětskou přesnídávku,která obsahuje 40% masa,rýži a olej. určitě by to šlo i stříkačkou...kupuji je v dm, nějaká jejich značka,malá sklenička cca za 30 korun. je to i od hippu,ale ten je mnohem dražší.
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod martina » 20 pro 2011, 14:24

nebo dietní konzervy od Hill´s - mají případně i na rozjezení pro rekonvalescenty.

vůbec tomuhle nerozumím, ani netuším, co je či není dobré (teda sůl k ledvinám určitě ne, k nadledvinám nevím), ale určitě bych zkusila minimálně telefonickou konzultaci s dr. chylíkovou v animal clinic.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 20 pro 2011, 18:43

Děkuju, Paní doktorka Chylíková mi doporučila ať zkusím kaši od Hills diet a/d .. nevíte jaké dávkování mám dát ?? :)
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Johana » 20 pro 2011, 20:52

Co se funkce ledvin a zvýšené močoviny týče: múj nebohý starý fret bral na toto Ipakitine. Je to prášek, doplněk výživy a určitě fretce nemúže ublížit.
http://www.vetlek.sk/ipakitine-p-567.html

S tou solí bych byla fakt opatrná. Jako podporu funkce nadledvinek sem to za 8 let nikdy neslyšela. Jako spolehlivá likvidace ledvin súl žel funguje.
Co se týče nadledvinek: o jaké onemocnění nadledvinek by u fretky dle veta šlo? Častý bývá nádor nadledvinky, ale ten se myslím velmi zřídka vyskytuje na obou nadledvinkách současně.
Já bych fretku nechala asi vyšetřit u MVDr. Chylíkové. Nebo u MVDr. Vítězníkové (Praha), nebo u MVDr. Jekla (VFU Brno)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod martina » 20 pro 2011, 21:17

dávkování je - podle chuti. prostě se pokus do ní něco nacpat. nejspíš nejdřív nebude chtít, tak do ní něco natlač (na prstě do tlamy), za chvíli zjistí, že to je dobrý :o)

moje osobní zkušenost - paštiku je většinou potřeba naředit, poměr ti neřeknu, prostě to vyzkoušej a malé množství nařeď teplou vodou (z kohoutku), aby se to dalo chlemtat. jestli ale bude paštiku jíst i bez naředění, tím lépe.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod ŽoFiRo » 21 pro 2011, 01:10

Mischell píše:Na nadledvniny se prý solit má, u ledvin zase ne .. Říkal pan doktor, ať to zkusíme..


.. pokud není jistý, jestli jde o ledviny nebo nadledviny, tak já osobně bych "diagnozu" nezjištovala zrovna přidáváním soli, tedy pokud na to nechcete jíst stylem, že co jí nezabije, to jí posílí.. problémy nadledvin jsou sice u fretek dost častý, ale jde hlavně o hormonální záležitosti..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod martina » 21 pro 2011, 10:13

žofiro má pravdu, zvažte návštěvu animal clinic, resp. paní doktorky chylíkové. je to sice nejdražší klinika široko daleko (vfu brno je na tom ještě o něco "lépe", navíc +cesta...), ale experimentováním jinde (solit? nesolit? ledviny? nadledviny??) svojí fretce opravdu nepomůžete a navíc se to v součtu nakonec taky prodraží.

v první řadě by bylo dobré zjistit, co vaši fretku vlastně trápí a zahájit (účinnou) léčbu, pak už případně můžete pokračovat i jinde, paní doktorka se nebrání ani telefonické konzultaci s kolegy.

ať už jsou to ledviny, nadledviny, nebo případně i něco jiného - určitě je to vážné, zvířata nesimulují (pomíjím občasnou uraženou hladovku a zoufalé "psí" oči, když se jim něco nelíbí). a dvouletá fretka není tak stará, je škoda jí nedat šanci.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 21 pro 2011, 11:09

Děkuji, dnes jedu jaště na veterinu na Zbraslav a uvidím co paní doktorka řekne. Zkusím jí navrhnout konzultaci s paní Mudr. Chylíkovou. Popřípadě poprosím o lékařskou zprávu a zajedu za mudr. chylíkouvou.

Můj pohled na Čikitku. Je lepčí, než posledně, infuze asi zabrali, ale nechce moc baštit a když si jí chovám, tak sliní a mrká hlavou. Když leží na zemi, je vidět, jako by stahovala svali na bříšku a maličko se klepe. Když jde má propadliny v oblasti ledvin = je možný, že je to tím, že je vyhublá a nejí. Nevím.. Na to, že moc nepije a nejí, tak chodí často na WC, čůrá i kaká v pohodě. Včera večer mi snědla trochu tý kaše A/D ale od tý doby nechtěla nic..

Bojim se toho, že ji budu muset utratit. Nechci aby se trápila, ale zase vidím, že je zvědavá. Když příjdem domu tak zvídavě kouká, přijde za námi, šplhá po kleci .. A proto jí věřím, že není apatická, že se taky snaží ...
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod pinina » 21 pro 2011, 12:35

Já osobně bych hned zvedla telefon a domluvila si u doktorky Chylíkové vyšetření. U fretek je průběh nemocí dost rychlý, takže bych neztrácela ani minutu natož další den návštěvou veta, který neví, co jí je... Tím spíš, když fretečka je špatná už skoro týden a Animalclinic máš taky v Praze. Já jsem z Plzně, kde máme dobrýho fretčího veta, ale když byl problém, tak jsem raději jela rovnou do Prahy za Chylíkovou... Toť můj názor. Přeju Čikitce, ať pomoc a účinná léčba přijde včas a dostane se z toho.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod certik003 » 21 pro 2011, 17:05

Mischell, to že je fretka zvídavá a šplhá po kleci až tak moc neznamená. Náš Mates taky nevypadal, že by byl nějak vážně nemocnej. Když jsem ho vezla na veterinu, tak ve vlaku a v šalině řádil tak, že jsem měla strach, že se mi rozpadne přepravka. Až před ordinací se to zlomilo a když jsme vlezli dovnitř, tak vypadal opravdu hodně nemocně. Nepatřím k těm, co by s každým kýchnutím s fretkou letěli k vetovi, ale pokud váš vet neví, co fretečce je, tak radši jeďte za Chylíkovou. Našeho veterináře si vážím o to víc, protože dokázal říct, že nemůže stanovit diagnózu a že jestli o fretku nechceme přijít, máme jet tam, kde o fretkách ví víc.
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 21 pro 2011, 22:52

Usuzovala jsem ( zdravotní stav ), že šplhá a je zvídavá, z předchozí zkušenosti. To už jen ležela a pomalu ani nezvedla hlavičku. Proto říkám, že je aspoň zvídavá. jinak k Mudr. Chylíkové jedeme zítra. Tak snad nám poradí.
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod martina » 22 pro 2011, 18:54

mischell, jak jste dopadli?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Mischell » 22 pro 2011, 22:40

Ahooj, jak jsme dopadli ? Takže. Paní doktorka na rovinu, když Čikitku viděla tak řekla, že je na umření :o(( , což bylo jasné i mě. Nicméně ráno jsme byly objednáni ještě dolu na Zbraslav, kde nám paní doktorka udělala kontrolní ultrazvuk na kterém prý jsou vidět už i morfologické změny na ledvinách. Byli jsme smutní, prý hospitalizace a gastroskopie, ale na rovinu nám řekla, že dneska na to nebudou mít čas to dělat, takže asi až se jim bude chtít. Řekla jsem, ať mi napíše nějakou lékařskou zprávu, že jedu za paní Mudr. Chylíkovou. Že se prostě nic neděje a já se koukam, jak se mi ztrácí před očima, že by bylo fajn vědět co jí je a začít to konečně po týdnu léčit, nebo o ní přijdeme :o( .
Jakmile jsme přijeli k paní Mudr. Chylíkové, tak řekla, to co řekla, a že si udělá znovu odběry, nasadí infuze a máme přijít za hoďku, kde nám poví co dál.
Za hodinu jsme celý netrpěliví přišli, nejdříve nám naše srdíčko ukázali, jak u nich bydlí, v teploučkém inkubátoru a akorád se probírala z narkózy. Šli jsme k paní doktorce do ordinace, kde nám ukázala RTG snímek a i lajk by poznal, že je tam něco špatně. Od žaludku tenké střevo pouze s jednou kličkou a úplně naplněné přibližně v tloušťce 1 - 2 cm. Pravděpodobně je tam buď nějaká překážka, nebo těžký zánět, ale střevo se ani moc na sonu nepohybovalo. Takže : jsou 2 možnosti. Nasadila infuzní terapii s léky na podporu střevní fce a něčím ještě, pokud to nezabere, okamžitě jde na sál, a bude se snažit odstranit příčinu. Měla jsem si zavolat kolem půl 8 večer, abychom klidněji spali, co a jak. Kdyby se stav zhoršoval, a Čikitka to vzdala, budou hned volat. Naštěstí nevolala, Tak jsem v půl 8 volala já, Výsledek : ?? Střevo začalo trochu pracovat a celý objem se trochu posunul, takže maličko pozitivní zpráva. Zatím se na sál nemusí. Zítra mám volat v 11 dopoledne a uvidíme co bude dál.

Držte nám palečky, Čikitka je silná a určitě to zvládne. Až jsem se rozbrečela, že kuli veterině na Zbraslavi, by jsme o ní přišli ....
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod marnelbar » 23 pro 2011, 02:10

Mischell , držíme tlapky co to jde a myslíme na Čikitku ! Je v těch nejlepších rukou !
.... i ta malá pozitivní zpráva ,je dobrá zpráva !
Uživatelský avatar
marnelbar
 
Příspěvky: 347
Registrován: 27 lis 2010, 16:12

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod majda » 23 pro 2011, 09:47

Mischell, na veterině na Zbraslavi z nás vytáhli asi šest tisíc za léčení psa, který měl nádor a jak jsme následně zjistili, jeho léčení bylo pouze trápení a tahání peněz z naší kapsy. Takže Zbraslav fakt nee! Jezdíme už teď buď jenom do Stodůlek k Lee nebo k L.Chylíkové na Bílou Horu.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod martina » 23 pro 2011, 14:31

mischell, dej zas vědět, co je nového, všechny nás to zajímá. a držím palce, ať máte hezký vánoce :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod pinina » 23 pro 2011, 17:01

Držíme Čikitce tlapky. Je dobře, že se dostala na pořádnou fretčí veterinu. Teď má holka šanci a určo to zvládne. Budeme čekat na další zprávičky.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Selhávání ledvin

Příspěvekod Johana » 23 pro 2011, 20:39

Taky moc držíme palce a dej vědět jak malá u Chylíkové prospívá.
Já stále věŕim že ji pomúžou, páč je to mladá fretka.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Další

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron