Strupy na ocasu

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Strupy na ocasu

Příspěvekod pinina » 17 led 2012, 17:44

Už delší dobu se Bobíškovi dělají na ocase strupy. Ocas si nekouše, ale přesto se mu boláky dělají pořád dokola. Dnes jsme proto byli u veta. Provedl stěr na parazity (negativní) a pak další stěr na plísně (výsled bude za 14 dní). Spíš by se mu to jevilo na tu plíseň, protože nějaký změny jsou prý i na chlupech. Pak ještě vyslovil názor, že by mohly začít zlobit mazové žlázky, kterých prý má na ocase hodně. Se stářím prý přicházejí i dermatologické změny pokožky, takže by to možná mohlo být i od toho. Dostali jsme pro jistotu Acvocate mezi lopatky (za 3 týdny další dávka) a krusty máme mazat betadinou. Za 14 dní jdeme na kontrolu, to už budou výsledky rozboru na plísně a pak se uvidí, co dál. Setkal jste se s tím už někdo? Uvítáme každou zkušenost a radu. Ještě dodávám, že Bobanovi je 5 a půl roku a je kastrovaný.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Strupy na ocasu

Příspěvekod Johana » 17 led 2012, 18:58

se strupama (jak si strup představuju já...suchá krevní sraženina po poranění) sem se nesetkala, ale Vlňákovi se v poslednim roce života občas udělala "malá boulička" na ocase, byl to přebytek mazu ve "vlasovém" lúžku, někdy se to i trochu zapálilo. To bylo Vlňákovi nad 6 let.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Strupy na ocasu

Příspěvekod martina » 17 led 2012, 20:37

se strupy na ocase (nebo něčím podobným, boláky?) dlouho bojovala cinderella, a pak ještě jeden chovatel, jméno si nevzpomínám. oba případy se řešily ještě na starém fóru, zkus to tam prohledat, já se taky podívám a když tak to sem hodím.
mám dojem, že v obou případech se to nakonec řešilo operativně, ale jistá si nejsem.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Strupy na ocasu

Příspěvekod pinina » 19 led 2012, 08:17

Marti, našla jsem pouze ten případ od cinderelly. Její freťáček si ocas kousal. Náš Bobo si ocasu ani nevšimne a přesto se mu tam ty srupy dělají. Jsou převážně na spodní straně ocasu a od středu ke špičce. Jsou to kulatý, vypouklý strupy o průměru 3-5 mm. No uvidíme za 14 dní až budou výsledky druhého rozboru...
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Strupy na ocasu

Příspěvekod martina » 19 led 2012, 10:38

jo, taky jsem našla jen cindy, ten druhý případ ne. je to už něco staršího a na starém fóru se špatně hledá, není tam žádný systém :/
dej pak, prosím tě, vědět, co jste zjistili, a držím palce, ať máte pokoj.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Strupy na ocasu

Příspěvekod pinina » 01 úno 2012, 10:53

Takže ocásek jsme 14 dní několikrát denně potírali batadinou a 4 velký strupy se už po týdnu odhojily a slouply se. Zůstala po nich zjizvená tkáň. Momentání stav je takový, že vyloženě ty tvrdý strupy na ocase nejsou, je ze 2/3 pěknej a čistej, ale na špičce je to pořád jakoby strupatý. Takový jako když si něco odřete a zaschne to. Ocas si nekouše, nevšímá si ho. Včera jsme byli na kontrole u veta. Ze vzorku na plísně nic nevyrostlo, takže plíseň tam není. Parazity jsme vyloučili už minule. Kvasinky to prý taky nejsou. Zánět tam taky žádný není. Takže pan doktor upřímně přiznal, že nemá tušení, co by to mohlo být a proč se to dělá. Říkal, že se ještě zkusí podívat do chytrých knížek. Zatím ještě budu Bobanovi večer ta stroupkatá místa potírat a uvidíme, zda se to postupem času nezahojí. Kdyby se to zase zhoršilo, tak máme přijít. Dalším postupem by zřejmě bylo přispání a vyříznutí kousku tkáně na biopsii, což se mě ani doktorovi moc nechce, protože po kastraci měl Bobo velký problém s probuzením a málem jsme o něj tenkrát přišli... Tak uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Pokud se toho nezbavíme, tak se pak poradím s Chylíkovou (předpokládám, že bude zase na jaře fretčí den v Animalclinic).
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Strupy na ocasu

Příspěvekod martina » 01 úno 2012, 11:17

tak to jsem ráda, že se to alespoň hojí, když nic jiného.

ve veterinární den také doufáme, ale zatím nemáme termín. zítra budu mluvit s chylíkovou, zkusím z ní nějaký datum vytáhnout.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Strupy na ocasu

Příspěvekod pinina » 08 čer 2012, 09:37

Po delší době se hlásíme s ocasem :) Na fretčím dnu nám paní doktorka dala šampón Chlorhexyderm, kterým ocásek každé 4 dny myjeme. Zřejmě to všechno způsobují problematické mazové žlázky. Ocásek už se o hodně zlepšil, urputné strupy, které pokrývaly špičku ocásku, se pomalu odhojují a nové nepřibývají. I když jsem v mezičase Bobana dvakrát přistihla se zkrvaveným ocasem, takže si to občas opravdu kousal :( Takže dál koupeme a doufáme, že se toho už opravdu zbavíme. Paní doktorce se zlepšení na ocase zamlouvalo.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň


Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků