zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod pinina » 29 bře 2012, 11:13

Bobíškovi už je zdá se dobře, jak jste asi všichni pochopili, protože už neplašim a nepíšu ;) Od neděle už neblinkal (ťuk ťuk) a papá taky dobře. Sice teda kaši, ale zaplaťpánbu za to. Beru si ho pořád s sebou do práce, aby měl pravidelnou stravu po 3 hodinách. Po každém krmení nebo podání léku ho musím pustit a nechat chvíli šmejdit. Doma už je taky aktvivní, řekla bych, že srovnatelně s dobou před operací. Lozí všude, jen je řekla bych malinko opatrnější. Vet říkal, že vnitřní stehy se vstřebávají cca 2 měsíce, takže ho tam některej může ještě občas zatahat. V pondělí jdeme na kontrolu, to už budou ty výsledky histologie. Držte nám palečky, ať je diagnóza únosná...
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod stulitt » 29 bře 2012, 11:28

Držíme moc a moc!!!
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod pinina » 02 dub 2012, 21:30

Jupí, jupí, jupíííííí, Bobíšek nemá nádor :) Zvětšená slezina zřejmě vůbec nesouvisí se zvětšenými uzlinami, které byly zvětšené v důsledku zánětu. Jsem šťastná jako blecha v kožichu :) Děkuju všem za podporu ve chvílích, kdy jsem byla zoufalá.

Lék. zpráva:
Slezina: na okraji těla je drobná boulička histopatologicky tvořená ložiskem hiperemie s výraznou EM hematopoézou. Jedná se zřejmě o náhodný nález.
MU: mírná histiocytóza sinů s infiltrací neutrofily a eosinofily. Mírná zánětlivá infiltrace je i perinodulárně.
Závěr. Lymfadenitis.

Volně přeloženo: na okraji sleziny je drobná boulička tvořená ložiskem překrvené tkáně s výraznou tvorbou červených krvinek. Mízní uzlina - mírné shlukování něčeho (neumím přeložit) s pronikáním či prosakováním červených a bílých krvinek. Mírné zánětlivé pronikání je i kolem uzlíku. Závěr: zánět lymfatických uzlin.

PS: než jsem tento příspěvek dosmolila, tak se mi Bobánek zase poblinkal :(
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod Johana » 02 dub 2012, 22:00

pinino, tu zvětšenou slezinu bych ale sledovala. Aby náhodou nepraskla. Takovýto problém měla myslím MajiZ u jedné fretky, dúvod byl uskřinutí cév a naplňování sleziny krví bez možnosti odtoku.
Fretka bez sleziny žít múže.

Moc vám držím palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod martina » 03 dub 2012, 00:18

pinino,
přeju ti, aby tvoje radost byla opodstatněná. co na ten výsledek říkal vet?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod pinina » 03 dub 2012, 06:25

Johana: Bobíškovi vzali tu slezinu rovnou už před čtrnácti dny, když ho museli otevřít. Vetovi se nelíbila hlavně ta krvavá boule, říkal, že by mohla prasknout a malej by během chvíle vykrvácel.

Martina: Vet mě právě uklidnil, že je to dobrý, že ty zvětšený uzliny byly zřejmě z důvodu zánětu, který malej před operací prodělal. Výsledek histolky že je dobrej, že tam není nic patologického a že v podstatě je malej zdravej. Vezmu operační zprávu i výsledek té histolky s sebou, až pojedeme na veterinární den k Chylíkové. Uvidím, co mi na to řekne ona. A určo ho u ní nechám pořádně vyšetřit.

Jak malej večer blinkal, tak to byly zase jen šťávy. Nechala jsem ho totiž trošku vyhládnout, abychom zkusili pomalu přecházet na granulky. Ale nepovedlo se. Byl bez jídla cca 6 hodin a pak právě blinkal. Jinak ale byl hravej a šmejdil, ve vaně chlastal vodu... Tak jsem mu cca za půl hoďky dala kaši ze stříkačky, kterou ochotně dlabal. Klidně by zbaštil celou stříkačku, ale dala jsem mu raději menší porci. No a už neblinkal. Tak já jsem z toho jeho blinkání už jelen :( Ráno jsem ho zase nakrmila, tak uvidím, jak to půjde dál. Dneska je Bobo poprvé už doma, do teď byl se mnou v práci. Ale je doma manža, tak by mělo být vše pod kontrolou.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod Renn » 03 dub 2012, 11:05

Jsem moc ráda, že výsledky histologie dopadly dobře!:-) Ještě by si Bobišek teda mohl rozmyslet to zvracení, už je s tím fakt trapný:-). Ne, to byl samozřejmě vtip. Staráš se o něj ve dne v noci, s takovou péčí se to, věřím, vrátí brzy do normálu.

Jakou mu dáváš kaši? Z granulek, nebo něco speciálního od veta? Já jsem se poprvé setkala teď s Hobuřtem s convalescent support, je to sypká směs, kterou jen naředíš vodou. Může se po tom utlouct a navíc je vysoce kalorická a přitom dobře stravitelná. Mixovala jsem mu do toho postupně granulky a co nesnědl hned večer, zmizelo do rána. Měla jsem tím vyřešenou i napáječku, z níž odmítal pít, protože kaše měla dost tekutin.

Tak mě napadá, že ty vlastně ušetříš za napáječku, když ti fret chodí chlemtat vodu do vany! :-D

Vyřiď Bobišovi, ať pěkně baští, jinak si ty svaly vyběhá tím lítáním!:-)
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod pinina » 03 dub 2012, 12:17

Dávám mu kaši z rozmixovaných granulí. Nedostanu do něj nic, co byť jen trochu zavání masem. Po operaci mi dali od hills tu spešl konzervičku na rozjezení a/d, ale prskal jen když jsem mu to dala k čumáčku. Napáječku v kleci používá jen v noci a když je dlouho zavřenej, jinak fakt pije v koupelně ve svém bazénku se zvířátkama. Když se vzbudí, tak jeho první cesta vede tam :) No a s tím zvracením je to fakt děs. Před chvílí mi volal manžel, že granulky papat nechce a že zase zvracel pěnu. Ale jinak že se tváří v poho. Už se fakt picnu. Náš veterinář řeší nějaké rodinné záležitosti, takže dneska není a sestřičky vůbec nevědí, kdy bude fungovat. Až dorazim domů (cca za hoďku a něco) tak ho nakrmim kaší a uvidim. Pokud by zas blinkal, tak na něj bude muset kouknout na veterině někdo jiný.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod pinina » 15 dub 2012, 16:14

Tak se zase po delší odmlce hlásíme. Bohužel Bobík zatím suché granulky nepapá. On se i snaží, když ho nechám lehce vyhládnout, ale nejde mu to. Granulku jenom rozkouše a nechá vypadnout z pusy ven. Takhle jich rozchroupe cca 5 a jde pryč. Takže nakonec ho stejnak nakrmím kaší. A stále se opakuje i takové jakoby dávení, když líže vodu. Včera jsme byli v Praze u paní doktorky Chylíkové, která nám toho hodně osvětlila. Výsledky histologie mi úplně přesně přeložila do obyčejné nelékařské řeči a shrnula to v podstatě takto: Zvětšenou slezinu mají skoro všechny starší fretky, ale to není nic hrozného. Tu bouličku mi taky ysvětlila, jenže už dneska to neumím popsat, ale že to taky nebylo nic zlého. Že v podstatě byla ta slezina zdravá, ale na pohled vypadala ošklivě. A ty zvětšené uzliny byly opravdu od zánětu. A ten možná Bobánka trápí pořád, protože mu pořádně koukla do krčku (a připlácla mu jazyk, aby tam fakt viděla - což bohužel nikdo v Plzni neudělal) a zjistila, že má lehce červené mandle. Což je zřejmě důvod, proč má ty dávivé příhody a proč nejí suché granule. Prostě zřejmě nedoléčené nachlazení :( Pro zatím to nechala bez atb, máme podávat několikrát denně jitrocelový sirup, aby se jím mandličky potáhly a neškrábaly. Když to do týdne nepřejde, tak se bude muset Bobo přispat a udělat z mandlí stěr a podle výsledku nasadit patřičnou léčbu. Taky mi vysvětlila, že hladovět by neměl v exrému déle než 12 hodin, protože pak se v těle děje nějaký metabolický proces, který neprospívá játrům. A při opakovaném takovémto stavu to přirovnala k nádobě, do které se neduhy po kapkách střádají až jednou nádoba přeteče a je zle. Jako senior podstoupil i rozbor krve (který bohužel v Plzni opět neudělali) a výsledky jsou dobré. A v neposlední řadě nám paní doktorka koukla i na strupatý ocas, který jsem tady řešila v zimě http://phpbb3.fretka.cz/viewtopic.php?f=12&t=1233 a dala nám na to speciální šampon, protože tuhle neplechu nám na 99% dělají mazové žlázky. Byla jsem včera úplně jak Alenka v říši divů, protože paní doktorka Chylíková je fakt úžasná odbornice a hlavně i človíček. Jinak jak je to s Bobíškem teď - už je naprosto ve starých kolejích a je úplně akční i zlobivej jako dřív :)
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod Johana » 15 dub 2012, 18:52

Jsem moc ráda, že je Bobíšek akční a zlobí :)
Piš dál, jak pokračuje léčba. Moc vám držím palce!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod pinina » 14 kvě 2012, 12:02

Tak se zase po měsíci hlásíme. A jelikož už nemáme problém se slezinou, ale s vleklým zánětem v krčku, tak budu pokračovat v původním vlákně o nachlazení - zde: viewtopic.php?f=12&t=1294&p=10504#p10504
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod Sabina-Kvido » 20 pro 2012, 00:54

My máme podobné problémy a já už jsem z toho na prášky. Náš 7 letý sameček Kvido nikdy nebyl nemocnej až teď se to všechno nahrabalo. V září jsme zjistili, že začíná ztrácet srst tak jsme jeli na veterinu. Tam zjistili že mu nesestoupilo jedno varle a že je tam i nádor takže byl hned operovanej. Všechno proběhlo v pořádku a i srst mu rychle narostla ale ani ne po měsíci přišla další věc. Začal se motat a vůbec si nehrál tak jsme zas jeli na veterinu kde mu udělali krevní testy a zjistili že má nízkou hladinu cukru takže musí brát už napořád Prednison. Když už to zase všechno bylo v normálu tak hned asi za měsíc začal z ničeho nic pšíkat, kašlat a jenom ležel tak jsem s nim zas jela na veterinu. Tam ho poslechli a řekli mi dvě varianty : buď má jen nález na plicích co se dá vyléčit a nebo může mít nádor na slinivce. Každopadně začal brát antibotika Synulox ale po 3 dnech mi doktor předepsal Clavaseptin že je šetrnější. Ale po 2 dnech užívání toho Clavaseptinu mi začal zase sípat a kašlat. Už nevim co mám dělat. Trhá mi to srdce když ho slyším a nevim jak mu pomoc. Dočetla jsem se tady že může marodit i 14 dní tak uvidíme a pak kdyžtak uděláme znova celkové vyšetření krve.
Sabina-Kvido
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 zář 2012, 15:17

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod martina » 20 pro 2012, 01:11

srdce má v pořádku? kašlání a sípání a polehávání může naznačovat nějaký problém se srdcem, což by v jeho věku nebylo tak neobvyklé, spíš naopak. nález na plicích může být taky, stejně jako nádor na slinivce. všechno tohle jsou nemoci a potíže u fretek vyššího věku obvyklé.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: zvětšená slezina a lymfatické uzliny

Příspěvekod Sabina-Kvido » 20 pro 2012, 15:11

Zítra pojedeme na veterinu tak mu udělají celkové vyšetření, docela se bojim další nádor bych asi nezvládla a on taky ne. Před první operací mi řekli že na to že je už tak starej má orgány ve stavu puberťáka, tak doufám že se nic nezměnilo. Doufám že to bude jen chřipka kterou mohl dostal od mé mami :cry:
Sabina-Kvido
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 zář 2012, 15:17

Předchozí

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron