Afty (stomatitida)

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Afty (stomatitida)

Příspěvekod pinina » 07 srp 2012, 18:19

Letošní rok je pro nás zakletý... Nejprve měl Bobo zánět v krku, pak mu museli odebrat slezinu a následně se opět zjistil zánět v krku, který se malého držel 2 měsíce. Po braní různých atb se z toho dostal. Ke konci léčení se nám to komplikovalo krvácející aftou na patře, která se hojila docela dlouho. Bohužel afty se Bobana drží stále :( Sotva se jedna pracně vyléčí, tak za pár dní se udělá jinde jiná. Doktorka Chylíková dává Bobovi injekce na podporu imunity, podáváme probican, heřmánkový čaj, ale pořád se toho nemůžeme zbavit. Sama paní doktorka netuší, proč se ty potvory pořád dělají - proč je ta sliznice tak náchylná. Samozřejmě je to o imunitě, kterou se snažíme od půlky června nastartovat. Po injekci je vždy rapidní zlepšení, ale ne na dlouho. Snažím se Bobana vyvarovat všech možných stresů, ale pořád se z toho nemůže vyhrabat. Jinak je klinicky v pořádku, zrovna dneska si paní doktorka pochvalovala, že vypadá stále líp a líp. Nemáte někdo nějaké zkušenosti ohledně těch aft?
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod PxNxDx » 08 srp 2012, 20:08

já mám s afty zkušenost jen osobní (naštěstí ne fretčí) a můžu říct, že se mě taky držej hlava nehlava. Beru vit. B, byla jsem na ústní hygieně, abych si poopravila čistění zubů a tím znemožnila citlivost dásní, posiluju imunitu, ale ne a ne se jich zbavit. Minulý a tenhle týden jich mám na polovině jazyka 6 :roll:
Takže držím palce a kdybych na něco chytrýho přišla, dám vědět ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod certik003 » 08 srp 2012, 21:24

Nepíšeš, který vitamín B bereš. Jestli můžu radit, tak si kup Riboflavin. Je to vit. B2, moje kamarádka to na afty dává dceři a moc ho chválí. Já sama ho užívám kdykoli se mi začnou dělat koutky a praskat kůže v obličeji. Tohle zabere vždycky. A asi bych to po poradě s vetem zkusila dát i fretce.
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod PxNxDx » 08 srp 2012, 21:29

B-komplex. Takže i B2 a mě teda nepomáhá. Každopádně vet nám Bečko doporučil u potkana po mrtvici (na posílení nerv. systému) i u psa, takže bych se nebála dát ho fretce. Předávkovat se tím prej nedá ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod martina » 08 srp 2012, 21:42

béčko se fretce dát může, ve formě pangaminu jim dokonce chutná. přesné dávkování nevím, dávala jsem tak nějak přiměřeně méně podle denní lidské dávky. vitamin b je navíc i částečná ochrana (i pro lidi) proti některým vnějším otravám, například komárům nebo klíšťatům.

zkusila bych to, tím nic nezkazíš. a dej prosím pak vědět. jen pozor, zvyšuje chuť k jídlu! aby tě pak bobánek nesežral ;o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod certik003 » 08 srp 2012, 22:07

Vím, že to bude znít divně, ale nám taky B-komlex nepomáhá. Riboflavin jo, navíc stojí do 50,- Kč. Ale samozřejmě že tobě zabrat nemusí.

Pangamin jsem dávala letos našemu Matesovi. Přestal jíst po tom, co nám umřel Oggy. Nevím, jestli zabral pangamin nebo zvítězil jeho kladný vztah k papání, nebo to, že jsme se mu maximálně věnovali, ale během března/dubna přibral 200 g. Dávala jsem půlku denně.
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod Johana » 08 srp 2012, 22:34

Já s tímto zkušenosti nemám žádné.
Jen sem trochu hledala:

Riboflavin (vitamin B2):
http://sk.wikipedia.org/wiki/Riboflav%C ... av.C3.ADnu
http://www.mojalekaren.sk/riboflavin-30-tbl/
http://primar.sme.sk/c/3197254/riboflav ... srdca.html

B-komplex (více vitamínú řady B):
http://www.magister.sk/produkt/detail/p ... iva-30tbl/

Snad bych se poradila s někym kdo má skušenosti v oblasti farmacie (např. PavlaZ) jaký je rozdíl mezi Riboflavinem a B-komplexem u fretek.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod pinina » 09 srp 2012, 06:55

Holky díky moc za vaše postřehy. Příští týden jedeme zase za doktorkou Chylíkovou tak se s ní o tom béčku poradím. A že zvyšuje chuť k jídlu? No to by bylo terno, protože s papáním máme problém celej život ;) I když abych Bobíškovi nekřivdila, teďka baští docela pravidelně. Sice někdy místo granulí kaši, ale zaplaťpánbu za to. Ono záleží, kde se mu ta afta udělá, protože když je na hodně blbým místě (což většinou je), tak to při každém jídle krvácí. A že to musí pekelně bolet, o tom nepochybuju :(

Pokud mí to Chylda schválí, pak ještě musíme zvážit způsob podávání léku. Předpokládám, že jsou to tabletky, které je potřeba v nějaké dávce do tchoře dostat. Což bude kámen úrazu. Už dřív, když jsem se s ní domlouvala na podávání probicanu (Bobo ho vždy odmítal), tak mi řekla, že pokud by mu to mělo způsobovat stres, že je to v jeho případě horší než lepší, protože pro něj je teď bez té sleziny stres to největší zlo. Naštěstí s kapkou ebi-vet sirupu ho Bobo konzumuje celkem ochotně.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod Aniii » 09 srp 2012, 07:16

Moje žofka je extra vybíravá, co se jídla týká, ale po pangaminu se může utlouct. dávám holkam půl tablety denně, žofka začala přibírat a klíšťata neznáme:-) myslím, že za pokus nic nedáš, teda jen pár korun za velký sáček pangaminu. jinak osobně mi to schválili 2 veterináři, že není důvod, proč to nezkusit a potvrdili, že předávkování není pravděpodobné.
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod pinina » 09 srp 2012, 09:22

Anii: teď jsem koukala na net a toho pangaminu je strašný množství druhů... jaký mám koupit?
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod martina » 09 srp 2012, 10:47

pinino,
skoč si do lékárny a kup ten nejlevnější, nebo možná pro začátek spíš nejmenší balení. možná budeš muset bobánka "přemluvit", aby si vzal, ale až to udělá, snad mu zachutná. opravdu je pro fretky (vlastně i pro mě, miluju droždí) velmi chutný.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod pinina » 09 srp 2012, 13:37

Pokud voní po kvasnicích, tak máme docela velkou šanci. Já Bobanovi kupuju od Majdy kvasnicové Lucky-mouse, který mu fakt šmakujou. A co si budeme vyprávět - mně taky úžasně voní :lol:
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod pinina » 09 srp 2012, 15:47

Bobíšek vzkazuje, že pangamin si mám srčit za klobouk, že ho nepozře ani náhodou... Takže tudy cesta asi nevede. Budu mu ho zkoušet ještě párkrát nabídnout, ale soudě dle toho, jak dělal držky, si od toho moc neslibuju.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod martina » 09 srp 2012, 16:19

podrť ho a prášek dej bobovi olíznout (strč na jazyk prstem). buď se chytne, nebo ... smůla...
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod PxNxDx » 09 srp 2012, 17:13

já ho do něčeho holkám míchala.. třebas do kapsičky, do jogurtu, atd..
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod pinina » 10 srp 2012, 06:00

Bobo není dnešní, jak mu něco někam zakamufluju, ihned to odhalí a raději se celé mňamce obloukem vyhne :D Ale je to na dobré cestě. Tu včerejší půlku tabletky, co jí 3x vyplivnul, když jsem mu jí dala do čuminy, jsem mu nechala ležet vedle mističky s granulema. No a večer najednou slyším čamkání... tak kouknu a malej se ládoval tabletkou :)
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod martina » 10 srp 2012, 11:38

ježíši ten je zpovykanej!!
bane, dělám si srandu, tohle je u těch potvor normální - nic, co neznaj, ne a nechtěj, i kdyby to zlatý bylo :o) tak je prima, že boban na to přišel.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod PxNxDx » 10 srp 2012, 13:15

možná, že kdyby sis tu tabletku dala na svůj talířek s večeří, dvila by ses, jak rychl by Ti to ukradl a rychle do sebe napoucal co? :lol:
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Afty (stomatitida)

Příspěvekod pinina » 28 srp 2012, 09:04

Takže s konečnou platností se u nás pangamin neprosadil. První 3 dny ho Bobeš jakž takž snědl (z té půlky pár drobků vždy zbylo), ale pak už ho nezbaštil ani potajmu. A nadrcenej s pastou ho nechtěl ani omylem. Takže snaha byla, ale marná. Chylíková mi to odsouhlasila, že to můžeme zkusit, ale Bobeš je očividně svůj a má na věc vlastní názor :) Ale říkala, že ve vysokých dlouhodobých dávkách se i to béčko předávkovat dá.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň


Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron