fretka padá na stranu

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 10 říj 2012, 19:34

dobrý den, můj freťáček, 5 let, kastrovaný, má již několik měsíců, v intervalech cca jednou za měsíc, stav, kdy padá na jednu stranu. snaží se chodit, nebo jen stojí, ale pořád padá, naráží do věcí. řekla bych problém s koordinací, ale jak už jsem řekla, je to cca jednou za měsíc a opakuje se to. v minulosti měl ušní svrab, momentálně jej nemá. cca rok má i třas a když u mně leží, jakoby sebou škube. doktor mi řekl že na vzítí krve je moc malý, že by to nešlo. Nemáte s něčím takovým zkušenost? nebo poradíte alespoň jaké vyšetření má podstoupit? byla mi doporučena pouze magnetická resonance, která stojí prý cca 20000, na což bohužel opravdu nemám :-(
S pozdravem, Hanka
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod santal.wood » 10 říj 2012, 19:55

Určitě by něco udělat šlo, ale musíš k lepšímu vetovi. Odkud jseš? Je blbost, že je na odběr krve malý. I malým samicím 500g se dá odebrat krev. Třes může být normální, třeba po probuzení. To, že padá na stranu, bude asi problém. Je potřebné udělat krev a RTG
santal.wood
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 úno 2012, 13:52

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 10 říj 2012, 20:21

díky moc, dnes mě ten RTG napadl, zajdu co nejdřív. bydlím u třince. před pár týdny jsem změnila vetu, je docela snaživý, zkusím tu krev s ním nějak pořešit. bývalý veta mi řekl že buď něco v uchu nebo na mozku..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod graciijka » 10 říj 2012, 20:50

U fretek se dá krev vyšetřit z jedné kapky krve.
Padání na sranu bych tipla na Inzulinom.
Obě moje holky (8 a 7 let) ho mají a při hypoglikemii právě padají na stranu.
Určitě bych navštívila jiného veterináře a nechala vyšetřit krev.
Hodně štěstí!
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 10 říj 2012, 21:07

tak jestli se padá při hypoglikemii, je to docela možné, když jsem mu dala v tom jeho stavu dobrutku, hltavě ji snědl. hned zitra zkusim sehnat nějakého vetu, který mu zvládne vzít krev. dík moc za tip
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod martina » 10 říj 2012, 21:39

inzulinom je v tomhle věku a při těchto příznacích nejpravděpodobnější, podívej se sem - http://www.fretka.cz/inzulinom/ a sem http://www.fretka.cz/doporuceni-veterinari-pro-fretku/
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 11 říj 2012, 07:51

Diky moc za ten odkaz. Muzu mit takovy dotaz? Jaky je zivot fretky s inzulinomem? Kolik se mi dozije let? bobecek muj maly :-( asi pred pul rokem mel byvaly veta podezreni na cukrovku..z kapky krve zjistil ze ma spis min cukru v krvi..bohuzel s tim nic neudelal.. :-(
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod Johana » 11 říj 2012, 10:13

Cukrovka se u fretky vyskytuje raritně. Snížená hladina cukru je jednim z příznakú inzulinomu.
Hlavně najít lepšího veta.
Moji kamarátce žila fretka s inzulinomem (samozřejmně na lécích) cca 3 roky a dožila se 8 let.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod martina » 11 říj 2012, 10:35

přesně jak píše johana, cukrovka rarita, snížený cukr (inzulinom) je u starších fretek naopak velmi častý.
v odkazu je to všechno popsané včetně toho, co dělat při případném záchvatu. zkušenosti majitelů praví, že při včasné diagnostice a nasazení léků fretka nemá výrazné omezení a může žít spokojeně ještě řadu let. důležitá je životospráva - fretka musí pravidelně jíst. copak o to, normální fretka to běžně dělá, ale najdou se i sklerotické výjimky (viď, silvo?), kterým se to, že se mají najíst, musí připomínat nebo jim jídlo servírovat speciálním způsobem (ne do klece, ale na zelené linoleum, ne na zelené linoleum, ale na červenou podložku atp.)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 11 říj 2012, 10:46

no moje druhá fretečka Julinka má teď afty na jazýčku, dost odmítá jídlo, takže jí maso vkládám do pusinky, žloutek na prst.. popravdě zrovna žloutek jim tak servítuju odjakživa :-) info jsem si už přečetla, jen nic o tom, jak to u fretáčků probíhá. Dnes jedem na kapku krve a domluvit se co dál, tak snad to dopadne co možná nejlíp.
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod martina » 11 říj 2012, 12:39

hele jestli jsi odněkud "ze vsi", můžeš vetovi ten článek o inzulinomu ukázat. mimo prahu a brno ještě pořád často nemají s fretkami tolik zkušeností (= neměli kde získat), jako se psy, kočkami, králíky... jestli je tvůj vet rozumnej, bude rád, že nemusí nikde složitě pátrat a ztrácet čas s hledáním info, případně pochopí, že máš o svoje zvíře obavy, ale každopádně se neurazí. a jestli rozumnej není a naštve ho to, pryč od něj!! nafrněnej vet je zhouba zvěře i majitele.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 11 říj 2012, 13:13

su u nej sice teprv chvili, ale připadá mi v pohodě, má zájem..už mi to dokázal u druhé freťule. zkusím to s ním probrat a kdyby to náhodou nebylo k tomu tak zkusím toho vetu v karviné nebo v Ově, co jsou na té soupisce. ale on je šikovný, rád i něco nastuduje, tak snad to bude ok.
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 16 říj 2012, 06:43

tak jsme konečně objednaní na pořádné vyšetřrní, rozbory krve, sono, rentgen..už jsem i uvažovala že se vypravím za panem Hauptmanem do Brna, kterého tu všichni vychvalují, když v tom mi můj veta řekne, že jezdí na jeho semináře a různé věci s ním konzultuje..dost mě tím uklidnil a mile překvapil. veta má podezření ještě na něco jiného než inzulinom, jelikož freťáček jí o sto šest, váhu má skvělou..no uvidíme co to bude..snad nic tak vážného..problém je že budu muset nechat vyšetřit asi i druhou freťuli, škrabe se v puse a mývá tam pěnu a slintá šíleně..brali jsme to, že je to z aft, které jí veta našel na jazýčku, ale po tom, co jsem četla články o inzulinomu, mě to dost vystrašilo..navíc nejí a hubne..chuďátka moje, už aby byli v pořádku..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod martina » 16 říj 2012, 09:23

škrabání v tlamce, slinění, pěna - tohle mívá fretka, když jí navaluje a afty budou spíš následek než příčina. ta je zřejmě bude jinde než v tlamičce a chce to co nejdřív vyšetřit.
je super, že tvůj vet se zná s hauptmanem, i když zrovna teď jsem tu někomu psala, že jak v brně, tak na bílé hoře v praze jsou ke kolegům velmi vstřícní a nedělá jim potíže fretčí problém s nimi konzultovat.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 16 říj 2012, 09:28

takže je možné že by ty afty měla třeba z toho inzulinomu? nechala bych ji nejradši vyšetřit taky, ale před 14 dny měla slabou narkozu kvuli všem těm vyšetřením, tak nevím, jestli je vhodné aby ji měla zas..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod martina » 16 říj 2012, 11:01

naprosto netuším, jestli tvoje fretka má inzulinom. říkám, že afty pravděpodobně nejsou důvodem, proč si fretka hrabe do tlamy. to fretky dělají, když se jim zvedá kufr, z téhož důvodu sliní a mají u huby pěnu. afty může mít proto, že si hrabe špinavýma packama do tlamy, nebo jí chybí nějaký vitamín...? ale proč se jí zvedá žaludek (=navaluje), to opravdu netuším.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 16 říj 2012, 11:09

no já pravě četla že to hrabání v tlamce a slinění může být u inzulinomu...zkusím všechna dostupná vyšetření a uvidíme..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod PavlaZ » 17 říj 2012, 15:41

PavlaZ
 
Příspěvky: 3
Registrován: 26 lis 2010, 18:13

Re: fretka padá na stranu

Příspěvekod olalua » 17 říj 2012, 17:51

děkuju za ten odkaz. Tak ja se bojim o Alexe, aby neměl inzulinom, ale kdyz to tak čtu, tak je mnohem víc pravděpodobné, že ho má Julinka, u které jsem nechutenství, slinění a hubnutí přikládala aftám :-( ve St budou mít oba všechna možná vyšetření, tak snad budem konečně vědět co a jak a budou se moct začít konečně léčit, ať už je to, co je to..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší


Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron