Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod AnastazieB » 06 čer 2013, 21:00

Dobrý den, prosím o radu... Mám starého freťáka, je mu 8 let. Dr. Chylíková mu asi před 14 dny diagnostikovala hyperadrenokorticismus, jinak byl ale OK, jedl, běhal. Léčit implantátem jsme se dohodly, že vzhledem k věku už nebudeme. Před 3 dny najednou přestal žrát, tím pádem i běhat, pohybuje se a vypadá sice normálně (není malátný nebo tak), ale o hodně víc spí. Krmím ho kašičkama, moc toho nesní, tak jednu malou lžičku (cca 2x denně).
Dnes jsme byli u p. dr. znovu a říkala, že to je bohužel k té nemoci, píchla mu steroidy a glukózu a pokud se nerozežere, tak že ho budeme muset zítra uspat, jinak že by postupně zemřel hlady :( . Doma se vrhl na misku, trošku se najedl. Je mi jasné, že už bude brzo konec, ale nechce se mi ho uspávat, nechci ho "zabít". Nepřijde mi, že by se trápil (zatím), klidně s ním budu chodit na injekce, jen aby si ten "čas" vybral sám a zemřel přirozeně.

Máte někdo podobnou zkušenost nebo radu?
Děkuji
AnastazieB
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 kvě 2013, 23:30

Re: Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod martina » 07 čer 2013, 00:38

radu nemám, podobnou zkušenost čerstvou, z minulého týdne ... viewtopic.php?f=48&t=255&p=13411#p13411
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod AnastazieB » 07 čer 2013, 08:51

Martino děkuji, moc mi to pomohlo. Takhle to u nás zatím není, takže zatím radikální řešení u nás nebude. Od včera je po té injekci ponořený v misce, dokonce mě v noci vzbudil, že už misku dojedl a má zas hlad :D . Tak se dnes ještě poradím s dr. o dalším postupu.
AnastazieB
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 kvě 2013, 23:30

Re: Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod Korky » 07 čer 2013, 19:10

Anastazie, môžem sa spýtať, ako pani doktorka Chylíková hyperadrenokorticizmus diagnostikovala? My máme podozrenie u freťáka a veterinár spomínal nejaký stimulačný test, o ktorom som sa ale zároveň v materiáloch o tejto chorobe dočítala, že u fretiek neposkytuje jednoznačné výsledky. Neviem ale, aká je prax, preto by mi moc pomohlo, keby si mi napísala, aké vyšetrenie pani doktorka robila. Náš veterinár má fretky rád, na bežné veci (žliazky, očkovanie, zubný kameň, svrab,..) je super, ale neviem, nakoľko je odborník v takýchto zložitejších veciach.
Ďakujem vopred a Tvojmu freťáčkovi držím palce...
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod AnastazieB » 07 čer 2013, 22:25

Korky diagnostikovala to pohledem, vylínal na zádech, souměrně na obou stranách podél páteře. Pak ho i prohmatávala, ale žádný odbornější vyšetření nedělala, říkala, že by se musel přispat a že je to vpodstatě zbytečný, v jeho věku.

Být tebou bych určitě zašla někam, kde fretkám rozumí, u fretek je to všechno jinak, původní dr. ho také léčila na svrab, sice se o těch nadledvinkách zmiňovala, ale myslela si, že to nebude ono.
AnastazieB
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 kvě 2013, 23:30

Re: Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod Korky » 07 čer 2013, 23:35

Ach, tak teraz už vôbec neviem, no :? Môj freťák je inak v dobrej kondícii, len ocásek má mizerne ochlpený, miestami skoro holý, ale inak má srsť výbornú. A ďalší problém, na ktorý sme prišli je, že celkom dosť pije. Blbé je, že ja ani len netuším, koľko by mohol mať rokov. Keď som si ho brala z útulku, vyzeral na 3-4 a teraz po 2,5 roku vyzerá na 3-4 :D Chylíkovej ale verím, tak asi skúsim tú, tá aspoň zo mňa snáď nebude ťahať peniaze za testy, ktorými v konečnom dôsledku nič nezistí.
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod AnastazieB » 08 čer 2013, 08:27

Tuším, že vylínání ocasu u samců nevadí, ale nevím. Každopádně ho tam vezmi, ona ho prohlédne a bude vědět, co dělá a proč ;)
AnastazieB
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 kvě 2013, 23:30

Re: Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod AnastazieB » 09 čer 2013, 14:29

Tak jdu informovat, že freťák je na tom stále dobře, pořád žere, pořídila jsem tu rekonvalesčenční konzervu od Royal Canin a míchám do toho různé jiné a granule. Je i aktivní, vždycky se trochu proběhne, hledá co by kde snědl a jde si zas lehnout. Jsem zvědavá, za jak dlouho účinek těch kortikosteroidů pomine.
AnastazieB
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 kvě 2013, 23:30

Re: Hyperadrenokorticismus a stará fretka

Příspěvekod AnastazieB » 30 zář 2013, 18:37

Tak jdu opět informovat. Můj freťák je stále naživu, nicméně už to s ním jde z kopce. Už se hůř pohybuje nebo to aspoň předstírá, z pelíšku vypadává (krabice) a na záchod nevleze. Když jde ale o otevřenou klec, tak by snad ještě byl schopný přelézt přes (ale nenechávám ho).
Sice žere, ale už nějak moc neovládá svěrače, takže kaká a čůrá pod sebe, pak si do toho lehne. Každý den měním plenky a ručníky v pelechu a většinou ho musím i umýt, protože je celý zamazaný. Ale připadá mi, že ho nic nebolí, tak bych nechtěla nic urychlovat... Pokud někdo nakoukne, poradí mi, jak dlouho zhruba tahle fáze může ještě trvat?
AnastazieB
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 kvě 2013, 23:30


Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron