Rakovina a problém při vylučování

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Rakovina a problém při vylučování

Příspěvekod krizkova.tyna » 12 črc 2013, 10:10

Ahoj,
mám šestiletého freťáka, kterému před pár měsíci zjistil pan doktor rakovinu - lymfosarkom. Freťák má napadené uzliny, slezinu a játra. Bohužel už je to ve stavu, kdy se to léčit nedá. Po dohodě s panem doktorem jsme se rozhodli pro podávání Prednisonu, který by měl zabránit bolestem, zvracení a rozšíření rakoviny do ostatních orgánů.
Bohužel se nám poslední dobou tak dvakrát do týdne stane, že freťák při dělání "velké" potřeby nemůže vytlačit výkal. Při tlačení mu u zadečku vyleze velká (asi 2 cm) boule, z které trčí výkal a nejde ven. Musím vzít ubrousek a pomalu mu bobek vyndat, při čemž teda freťák hrozně kňučí, až křičí. Po vyndání se mu zadek vrátí do normálu a boule zmizí.
Nemůžete mi prosím někdo poradit, co s tím?
Freťák k jídlu dostává granule, kvalitní paštiku, každý den kousek salátové okurky, občas kuřecí maso a každý den asi 5 cm dlouhou vitamínovou pastu, do které mu dáváme Prednison.
Předem děkuji a budu čekat na odpovědi.
T.
krizkova.tyna
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 črc 2013, 10:01

Re: Rakovina a problém při vylučování

Příspěvekod martina » 12 črc 2013, 12:42

přestat zvíře trápit!!! a nechat ho v klidu co nejdřív asistovaně zemřít.
nebo chcete čekat na co největší bolesti, aby si posledních pár dnů-týdnů pořádně užil?
udělali jste, co se udělat dalo, čekat na zázrak jistě nemáte v úmyslu. tak dál jednejte v zájmu zvířete (co nejmenší utrpení), ne ve svém (co nejdéle mít miláčka u sebe).
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Rakovina a problém při vylučování

Příspěvekod Janda » 14 črc 2013, 19:47

Je to strasne tezke,ale take bych byla pro ho nechat odejit.Pokud ma bolesti,ze az chudacek krici uz bych necekala.Je to neuveritelne tezke take jsem si toto pred rokem prozila a nezapomenu na to,ale vazne clovek musi myslet na to zviratko aby se netrapilo. :cry: Drzim vam palce :?
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Rakovina a problém při vylučování

Příspěvekod Rylan » 10 črc 2014, 12:24

Dobry den,

U naseho Rylana (samcek, 28.4.2014 mal 6 rokov).

Zhruba pred tyzdnom nam prestal zrat granule a zacali hnacky.

Ak by neprestal jest, tak si nic nevsimneme...bol zivy, poskakoval a aj sa hral.

Isli sme k veterinarovi, na krvne testy. Vsetko bolo v norme, hlavne cukor 5.2. Dostal lieky na podporu travenia (kazdy den 1x injekciu - 3 dni).

Zrat nam nezacal, tak sme boli vcera na sono = vysledok: Nadory na slezine, ledvinach a zaludku.
Po vysetreni dostal infuziu a kortikoidy.

Jadine co zjedol je uhorka, cerveny melon a dnes surove kuracie maso.

Teraz sa musime rozhodnut co s nim dalej...urcite ho nechcem trapit a kedze to podla veterinara vyzera na metastazy, tak ani operaciu nedoporucil (aj pre vek).

Nie to nase prve zviera, ale prva fretka ano...vzdy som ju chcel a splnil som si to..a teraz rakovina...stale sa mi hrnu slzy do oci.
Rylan
 
Příspěvky: 2
Registrován: 10 črc 2014, 12:14

Re: Rakovina a problém při vylučování

Příspěvekod martina » 11 črc 2014, 17:20

ahoj rylan, rakovina patří bohužel k nejčastějším důvodům úmrtí fretek a to často i mnohem mladších, než je váš kluk. šest let je už poměrně dost, a přestože se fretky někdy dožívají i více, v tomhle věku už se musí počítat se vším... :o/
u vás měl krásný život a dokud nemá bolesti, tak se nijak netrápí ani není smutný - na rozdíl od vás. pro něj stačí, když to tak zůstane co nejdéle, a ve chvíli, kdy by se měl začít trápit i on, je lepší ho nechat odejít. velmi těžké a velmi nesobecké rozhodnutí. držím palce, ať tu správnou chvíli poznáte.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Rakovina a problém při vylučování

Příspěvekod Rylan » 12 črc 2014, 16:17

Ahoj,

videli sme na nom, ze hladal miesto na kakanie, ked ho konecne nasiel, tak hnacka.
Inak behal ako o dusu.

V piatok na 15:00 sme mali ist na tretiu injekciu kortikoidov.
Predtym sme si na par hodin vysli von, pobehal si, dojedol zvysok calopet pasty, porobili sme si este nejake videa a nejake fotky.

Ked sme prisli k veterinarovi, chcel si este overit sono (iny lekar - ten nas, ktory nas mal takmer vzdy az na poslednych par dni).

Potvrdil nalez, tak sme sa este rozlucili a dali ho uspat.

Telicko sme si zobrali a spravili mu pekny hrobcek s pomnikom na "nasom" mieste.

Rozhodnutie to bolo tazke, ale nebolo by k nemu spravodlive drzat ho na niecom, ked uz mu nie je pomoci.
Podla nas si zivot uzil a odisiel tak, ako si zasluzil, bez bolesti a s poctou, ktora mu patri.

Vzdy sme kladli jeho na 1. miesto a az potom sme boli my.

Takze *28.4.2008 - †11.7.2014
Rylan
 
Příspěvky: 2
Registrován: 10 črc 2014, 12:14


Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron