Zvracení, citlivý žaludek

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod janina » 30 pro 2010, 19:17

Ahoj,
mám problém s freťákem. Čas od času mi zvrací (1x týdně - 1x za 14 dní), veterinářka mi říkala, že má citlivý žaludek - podle pohmatu - nenechá si na něj ani sáhnout - jinak jiné části bříška mu nevadí. Rentgen byl v pořádku, krevní testy taky (obraz v pořádku, cukr 6,3). Když se vyzvrací (jednou a dost), tak třeba chvilku polehává ale hned je zase v pořádku, hraje si, papá, je veselej. Krmím Totaly ferretem od Boshe - občas pamlsky ferret bits, ale je na to zvyklý. Čas od času dáme žloutek z vajíčka, ovoce, zeleninu, hovězí maso - ale zvrací nepravidelně, nebude to po nějakém druhu jídla. Je mu rok a půl, váží 1,6 kg - zvracením nehubne, váhu si drží, je kastrovanej. Napadlo mě změnit krmení, ale myslím si, že Totaly ferret jsou vyvážený a kvalitní.. Jak říkám, nijak ho to neomezuje, jen mě napadlo jestli někdo neví jak mu od toho pomoci :cry: Děkuju
Uživatelský avatar
janina
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 pro 2010, 19:02

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Johana » 30 pro 2010, 19:51

janina: co do granulovaného krmiva, taky bych nemněnila (taky krmím TF a sem spokojená). Z tvého popisu těžko říct o co by mohlo jít. Ne všechno je vidět na RTG a ani biochemie nemusí ukázat problém (jako u mého Vlňáka), takže já bych nechala fretovi asi udělat u kvalitního veta-fretkaře sono břicha.
Možná bych nechala vyšetřit i jícen (na achalázii jícnu, megaesofgushttp://forum.fretka.cz/read. ... 275,page=1 ). Ale já vet nejsem, to jen laické názory. Možná to nic nebude a fretovi jen něco "nesedne", třeba ňáký druh zeleniny, ovoce, vajíčko...
Držim vám palce, dej vědět jak se fret má.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod janina » 30 pro 2010, 20:10

johana: děkuji moc. O sonu jsme samozřejmě taky uvažovali. Zatím jsme to nechali být jelikož dostával narkózu i na rentgen - první snímky totiž kvůli jeho "bojovným protestům" nevyšly. Veterinářku mám super, pomohla nám když měl ucpaný střeva, už to vypadalo na operaci, ale dostal injekci na uvolnění svalů a kočičí pastu savorial a pomohlo to. Všechno se kvůli němu snažila nastudovat, takže přestože je moc "nedělá" tak se nám snažila pomoct a vzala nás několikrát i mimo pracovní hodiny.. Zkusím se tedy domluvit na dalších vyšetřeních.
Uživatelský avatar
janina
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 pro 2010, 19:02

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Johana » 30 pro 2010, 20:34

janina: je to na tobě. A kvúli sonu neni třeba dávat freta do narkozy, stačí mu dát k čumáku pastu Calopet (nebo cokoliv co má rád na lízání) aby s sebou nemlel. Já i RTG fretovi dělám bez narkozy a bez sedace - jde to. Dávat fretku do narkozy často a kvúli každému vyšetření neni dobré.
Držim palce.
Naposledy upravil Johana dne 30 pro 2010, 20:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod ŽoFiRo » 30 pro 2010, 20:35

to, že je nějaké krmivo "špičkové" ještě neznamená, že musí nutně vyhovovat všem zvířatům, u TF activ má dost fretek problémy s průjmy a po i v případě, že TF baby snášely bez problémů, takže by tam klidně nějaká přecitlivělost na některou složku (často to bývá kukuřice) být mohla. osobně bych se tedy změně granulí vůbec nebránila, však změna nemusí být trvalá a TF určitě není jediné krmivo, které má odpovídající složení (krom toho, kdo z nás ví, které je opravdu vyhovující, u nás se uvádí, že by třeba bílkovina měla být okolo 34%, v zahraničí preferují krmivo, co má alespon 40%bílkovin), když jsem řešila podobný problém s mým fretem, tak změnu krmiva nám radili i veti. můj freták cca před rokem/rokem a půl začal takhle občasně zvracet - najedl se, vyzvracel a zase v pohodě, bylo to taky takhle nepravidelný, v případech, kdy to bylo častější, pomohly ATB, ted v létě se to ale začalo stupnovat, zvracel skoro všechno co snědl, po ATB se zlepšil, do 3 dnů po vysazení ale zase rapidní zhoršení, přestal jíst, cca od června do října byl krmený násilím kaší z granulí, tohle zvracení totiž vedlo nejen k zánětu žaludku, ale i zánětu střev a jícnu.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod nereida » 30 pro 2010, 21:00

můj freťák se taky občas pozvrací...nejdřív jsem z toho byla vyděšená, ale po konzultaci s jinou fretkařkou jsme zjistily, že se tak děje vždy po přecpání granulemi a nejde o nic jiného než o zvednutí žaludku z přežrání ;) Takže to hned nemusí být nic závažného.

Taky krmím TF active a nemůžu si stěžovat.
Bonnie a Ichi
Uživatelský avatar
nereida
 
Příspěvky: 53
Registrován: 27 lis 2010, 18:51
Bydliště: Chomutov, České Budějovice

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Johana » 30 pro 2010, 21:09

...nemusí to být nic vážného, ale taky múže. Po jednom jediném zvracení (co sem hned letěla k vetovi) nám byl diagnistikován prasklý nádor na játrech a akutní krvácení do břicha - fretovi šlo o život). Takže ono je to od přípdu k případu. Někdy fretovi "něco nesedlo", někdy se přežral (co si já celkem nedovedu představit) někdy "bliká červená".
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod ŽoFiRo » 30 pro 2010, 22:51

taky si moc dobře nedovedu představit, že by fretka pravidelně zvracela z toho, že se přežere granulema, to fretky ve zvyku nemívají. chápu třeba pokud dostane větší množství zeleniny nebo jiné "mlsky", případně něčeho, co jindy nedostává a není na to zvyklá, ale že by se přežírala granulí a z toho pak zvracela, to se mi nezdá...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod janina » 31 pro 2010, 11:35

Děkuju moc všem za rady. Viděla bych to tak, že se nejdřív zkusíme domluvit na tom sonu bříška, případně ten jícen. Granule taky možná zkusíme změnit, ale je s tím problém - od malička je zvyklý na TF a jednou když nám došly a museli jsme používat jiný tak to vůbec nechtěl - vždycky jen přišel, čuchnul, opovržlivě se na mě podíval a se vztyčenou hlavou odešel.. Žral jen tolik co musel k přežití, pak granulky TF naštěstí dorazily.. :) Nechce ani žádný konzervy nebo kočičí kapsičky - zkoušeli jsme spoustu druhů - rybí, hovězí, kuřecí, krůtí.. jsme jen na granulích + ty mlsky ferret bits a samozřejmě calopetka..
Uživatelský avatar
janina
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 pro 2010, 19:02

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Žabka » 31 pro 2010, 14:41

Mně se ještě nestalo, že by fretka zvracela kvůli tomu, že by se přežrala granulí, ale moje kočka to dělá hodně často. Zvlášť když je třeba přes noc někde, kde nemá misku, a pak se ráno nafutruje, co se do ní vejde, tak to pak za chvíli po jídle vyzvrací.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod ŽoFiRo » 31 pro 2010, 15:35

to, že fretka odmítá jíst jiný druh granulí než ty, na které je zvyklá, je vcelku normální a při přechodu na jiné to chce prostě jen vydržet, dobrovolně hlady nepojde.. jinak jak dlouho už takhle zvrací? jako malej dostával TF baby a nebo je celou dobu na dospěláckých (tedy vzhledem k věku předpokládám, že na dospěláckých)?
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod janina » 31 pro 2010, 17:58

Taky si myslím, že to z přecpání nebude - mám ho odmalička, je zvyklej, že ke granulím má vždy volný neomezený přístup.. Asi tak do roku jsme brali TF baby, teď máme TF activ.. jak dlouho to se dá těžko říct, měl tohle období v létě, ale spíš jsem si myslela ze to je z toho, že málo pil když byly vedra, tak jsem za ním furt chodila s miskou a nutila ho pít neustále a spravilo se to. Poslední dobou se to vrátilo, máme třeba 14 dní klid, ale pak zvrací třeba 2x v týdnu.. Jediný co jsme zjistili, že má citlivý žaludek.. jak jsem psala dřív tak krev i rentgen ok, tak jedině zkusit to sono. S vylučováním nikdy problém nebyl - žádný průjem, ani časté nebo naopak malé čurání, prostě všechno ok.. Bobek byl na rozboru a nic.. Zvratky vypadají normálně, klasická kašovitá hmota - asi po těch natrávených granulkách - žádná krev nebo nic takovýho. Vždycky úplně trpím když zvrací, jelikož vydává dávivý kašlavý zvuky - což samozřejmě určitě všichni znáte.. Nejdřív jsem se snažila vypozorovat jestli to vážně nebude po nějakém druhu "odměny" - chvilku jsem měla podezření na calopetku, ale nepotvrdilo se mi to..
Uživatelský avatar
janina
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 pro 2010, 19:02

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod ŽoFiRo » 31 pro 2010, 18:16

takže se to začalo objevovat až na TF activ? pokud jo, pak bych určitě zkusila granule pozvolna změnit, to je to nejjednodušší, co můžeš udělat. jak jsem psala - nemusí to být na trvalo, pokud se nezlepší, můžeš se k němu vrátit, ale určitě bych zkusila nějaké granule, co neobsahují kukuřici, na kterou mohou být některá zvířata citlivá. pokud vím, tak TF baby kukuřici neobsahuje, ale activ a senior už jo.
jinak i můj freták, který měl se zvracením problémy, měl krevní testy - biochemii i hematologii opakovaně OK, až teda na nišší glukozu (jednou hodně nízká, nevím, jak dlouho před odběrem nežral, a pak už jen tak nějak těsně pod hranicí). v srpnu byl na operaci se zvětšenou slezinou, která zvětšením reagovala nejspíš právě na zánět v těle (zánět pobřišnice, žaludku, střev a jícnu)
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Johana » 31 pro 2010, 18:30

S TF Active skušenost nemám, my přez 4 roky krmili ANF Ferret a před 2 lety jak se přestalo vyrábět přešli rovnou na TF Senior (fret s nim nikdy problém nemněl a s přechodem taky ne). Je pravda, že TF Active a Senior obsahují kukuřici a TF Baby ne http://www.bosch.weblahko.sk./Totally-Ferret.html . Co sem slyšela nežídoucí ohlasy na TF Active, spíš to byla řídká stolice, o zvracení nevim. Ale zmněnou granulí nic skazit nemúžeš.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod PxNxDx » 01 led 2011, 11:03

U nás takhle zvrací Terezka... na vyšetřeních byla (jak krev, tak sono bříška,..) a nikde jí nic nezjistili. Tenhle stav je už cca rok a kousek.Zvrací tak jednou do týdne a to bez pamlsků či něčeho jiného a krmíme Ontariem
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod nereida » 14 led 2011, 18:56

dnes už jsem zvracení Ichiho nebrala na lehkou váhu a vzala ho na veterinu, kde nám pan doktor píchl injekci a dostali jsme prášky....nevím co je co (Cerenil, Degan), máme dávat od zítřka půl tabletky (dostali jsme dvě). Odebrala jsem granule, večer mám dát menší dávku a od zítřka normálně bez omezení.

Nějak si ale myslím, že to neřeší situaci. Zvracel 1.1. a dnes 14.1. Nebylo to bezprostředně po jídle, kousek hračky v trávicím traktu to také není, stres taky vylučuju. Navíc jsem si všimla, že se při hraní jaksi zadýchává....sípá.

Co byste ještě doporučily...probican, Plerasan či Calopet? Dávám Ebi-vet, maltku a vitamínovku. Krmíme TF active.
Bonnie a Ichi
Uživatelský avatar
nereida
 
Příspěvky: 53
Registrován: 27 lis 2010, 18:51
Bydliště: Chomutov, České Budějovice

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod ŽoFiRo » 14 led 2011, 19:13

cerenia jsem našla že je na léčbu a prevenci při zvracení, degan jsme měli na zklidnění žaludku.
probican si myslím, že by měl výnam spíš jako prevence průjmu, než problém se žaludkem, plerasan je na podporu imunity, takže snad ten...
pokud se při běhání zadýchává, mohl by to být problém se srdíčkem, který ale ne každý vet dokáže u fretky rozpoznat.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Johana » 14 led 2011, 19:17

Nereido, kolik mu je?
Jinak ve všem souhlas co psala ŽoFiRo.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod nereida » 14 led 2011, 19:24

V březnu mu budou dva roky....máme ho půl roku, ale na větší kontrole u fretčího veta jsme nebyli...to jsem plánovala na jaře.
Bonnie a Ichi
Uživatelský avatar
nereida
 
Příspěvky: 53
Registrován: 27 lis 2010, 18:51
Bydliště: Chomutov, České Budějovice

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Johana » 14 led 2011, 19:32

Si myslim, že tyto léky múžou odstranit jen dúsledek (čiže to zvracení) ale ne jeho příčinu. Možná bych nechala fretovi udělat preventivku...
Počkej ještě co řekne ŽoFiRo.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod ŽoFiRo » 14 led 2011, 19:50

my měli u Fila problém se zvětšenou slezinou, která tlačila na ostatní orgány a byl tedy utlačovaný i žaludek, ale zvracel těsně po krmení nebo během krmení (odběhnul si, vyzvracel se a zase šel jíst), ze začátku to bylo taky jen tak občasný, potom už třeba každý den po jednom z krmení, později zvracel po každym krmení, přestal jíst. jednou z příčin zvětšený slezny prý může být právě i problém se srdíčkem. jinak mě ještě napadlo, jestli zvrací granule, nebo třeba jen nějaký štávy, pěnu? je mu předtím zle, napíná ho na zvracení, zmateně pobíhá a nebo se třeba jen zastaví, "frkne" a vyklopí to?
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod nereida » 14 led 2011, 19:57

jak jsem psala, nezvrací po krmení.....zvrací natrávené granule a dnes zvracel i šťávy. Probudil se ze spaní, vyběhl z pelechu a povracel spodek klece....jednu chvíly se i dusil...měl jazyk vystrčený ze strany tlamy a dávil se....celý se vlnil. Zvracel několikrát během čtvrt hodiny....kopalo ho. Ne že by se vyzvracel naráz.
Bonnie a Ichi
Uživatelský avatar
nereida
 
Příspěvky: 53
Registrován: 27 lis 2010, 18:51
Bydliště: Chomutov, České Budějovice

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod martina » 14 led 2011, 20:09

nereida píše:........................ Co byste ještě doporučily...probican, Plerasan či Calopet? Dávám Ebi-vet, maltku a vitamínovku. Krmíme TF active.


nereido,

co bych doporučila já, je rozhodně dobrej fretčí vet. chce to pořádně vyšetřit a ne "hádat z koule", je ti to určitě samotné jasný. jestli se chystáte na preventivku, tak to trochu urychli, tohle určitě není samo sebou.
držím palce, ať se jedná o snadno léčitelnou banalitu.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Johana » 14 led 2011, 20:12

Já bych mu nechala udělat sono břicha (u skušeného veta-fretkaře) a biochemku (glukozu, jaterní a ledvinové hodnoty)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod nereida » 14 led 2011, 21:39

jj, je mi jasné, že to bude chtít celkové vyšetření "fretčím" vetem :)
Bonnie a Ichi
Uživatelský avatar
nereida
 
Příspěvky: 53
Registrován: 27 lis 2010, 18:51
Bydliště: Chomutov, České Budějovice

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod nikta » 03 úno 2011, 13:12

ahoj chtela bych poprosit o radu,muj fretacek vypada v poradku hraje si beha uplne zdravej.ale kdyz mu dam nazrat strasne to hlta jakoby tejden nezral nakonec se pozvraci je to tak skoro kazdej den uz asi tejden .vyzvraci se a zere dal nevim cim to muze bejt nehubne a nic jinyho na nem nepozoruji prosiim poradte diky
nikta
 
Příspěvky: 3
Registrován: 03 úno 2011, 13:07

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Aniii » 03 úno 2011, 13:31

Já bych řekla, že příliš hltá...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod Johana » 03 úno 2011, 13:48

nikta, jak je freťáček starý? Jak často dáváš freťáčkovi jíst? Má přístup k jídlu (granulím) nepřetržitě?
Já bych ho asi dala skouknout vetovi co rozumí fretkám, když je to takto už týden, nezdá se mi že by fretka celý týden jedla až tak hltavě, aby se pokaždé pozvracela.
Napadl mne třeba megaoesofagus (achalázie jícnu).
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod martina » 03 úno 2011, 14:01

co to znamená "když mu dám nažrat"? jak často a CO mu dáváš k jídlu?

v tom by mohla být příčina hltavého žraní a následného zvracení, upřesni, jak je to u vás s krmením (granule, konzervy, syrové, intervaly... atd.)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Zvracení, citlivý žaludek

Příspěvekod nikta » 03 úno 2011, 16:27

maxovi jsou dva roky ,je pul roku po kastraci.davam mu nazrat trikrat dene vzdy kdyz ho zaviram do bedny,davam mu pouze granule ktery mu davam uz pul roku takze mu chutnaj.hladovej bejt nemuze ale chova se jak kdyby tejden nejed
nikta
 
Příspěvky: 3
Registrován: 03 úno 2011, 13:07

Další

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků