Ušní svrab

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Re: Ušní svrab

Příspěvekod MajaZ » 07 pro 2011, 22:42

Takze po cca polroku musim konstatovat, ze svrab sa uz u nas neobjavil, aj ked teda Buba uz nezije, ale Maco, ktory na neho trpel dlhodobo, ma pokoj.
Arpalit sa mi na usny svrab osvedcil.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Ušní svrab

Příspěvekod martina » 14 led 2012, 12:33

MajaZ píše:ARPALIT NEO - na usny svrab zabera.
....................................
Takze davkovanie - 3x kazdy treti den ( prvy, treti, siesty den) vytriet fretke usi tamponom namocenym do Arpalitu (nastriekat davkovacom na tampon, kto si trufa, moze striekat fretke priamo do ucha, ale neodporucam). Po dvoch tyzdnoch od poslednej aplikacie 1x zopakovat.
Samozrejme vyzdezinfikovat aj volieru a pelechy.


majo, prosím tě, platí pořád výše uvedené? arpalit zabírá? a chápu to správně 3x denně, každý třetí den? už jsem začala, tak si jen ověřuju.
a jak jsi dezinfikovala pelechy? nechce se mi všechno máčet do sava = všechno zničit :(

svrab je u nás zřejmě taky nesmrtelný, mají ho všichni včetně bati, kterého od ostatních separuju. navíc ti "domácí" jsou (údajně) zasvrabení víc než nově příchozí... už se z toho taky střelím :(
přežije svrab mráz? co když nastrkám všechno do mrazáku??

závidím kožichům nezasvrabený tchoře!
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ušní svrab

Příspěvekod MajaZ » 14 led 2012, 23:50

Martino,ucinok stale plati, postup tiez. Sme totalne bez svrabu.
Pelechy som vyprala na najvyssej teplote a celu volieru vystriekala arpalitom (pelechy, co sa nedaju prat tiez, bacha na hracky) a cca hodinu som ich tam nepustila. Potom som to vytrela beznou vodou s octom a hotofka. Takto som to urobila tusim 2-3 x a musim poklopat, svrab nemame (zato mame tchora v ruji a priserny smrad).
Okrem toho som cca raz za tri tyzdne striekala aj psa kvoli kliestom a inej havedi. Takze ak mas ine domace zvery, odporucam "dezinfikovat" aj tie, teda vyjma maciek, na tie neviem co pouzit.
Drzim palec.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Ušní svrab

Příspěvekod pišta » 12 úno 2012, 11:10

Taky bojujem se svrabem, 2X po sobě Advocate a pořád se drbem jak o život. Zkusím Arpalit . A co všechno je schopný ten potvora pžežít? Nepomohlo by nechat vymrznout celou klec? Jaké teploty a podmínky jsou pro svrab kritické?
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Ušní svrab

Příspěvekod MajaZ » 12 úno 2012, 20:42

Svrab ma rad teplo a vlhko...co dokazu prezit vajicka, to netusim.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Ušní svrab

Příspěvekod lunack » 12 úno 2012, 23:21

Dobry den,
dnes jsem u nasi starsi fretky Luci (mame dve holcicky) odhlalila po cisteni ousek male bile breberky pouzitych tamponcich... precetla jsem si radu, ze mam stahnout "matros" vybrany z usi na bily papir a dukladne pozorovat. Asi ctyri dny jsme necistili a kdyz bylo co cistit, par jsem jich tam nasla. Prosim Vas je to ten svrab nebo prasivina? Pokud se jedna o svrab, rady jsem tu nasla (arpalit neo, dezinfekce, uklid, prani na tisice stupnu atd atd). Co s tou prasivinou? Holky se nam drbou obe (odjakziva), ale doposud jsme s usima problem nemeli a hlavne, mrnous Niky v usich nikdy nema ani trochu mazu. Je mozne, ze by mela prasivinu, kdyz ma naprosto ciste usi?
Diky moc za radu, Kristyna Lunack
Uživatelský avatar
lunack
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 úno 2012, 11:56
Bydliště: Humpolec

Re: Ušní svrab

Příspěvekod lunack » 12 úno 2012, 23:25

...jeste jeden poznatek... nase holky spi, kde si zrovna lehnou (na kresle, na koberci, obcas vlezou do periny,...) jsou tyto male bile brebery prenosne na cloveka? Problem s drbanim nemam :) , jen nevim, co mam cekat.
Diky Kristyna Lunack.
Uživatelský avatar
lunack
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 úno 2012, 11:56
Bydliště: Humpolec

Re: Ušní svrab

Příspěvekod martina » 12 úno 2012, 23:39

bílé breberky jsou ušní svrab. jestli to má jedna, má to téměř jistě i druhá. na lidi se zvířecí ušní svrab nepřenáší (jestli existuje lidský, nevím). jestli se vám fretky válí všude možně, budou vajíčka tamtéž, čili se budete hodně špatně svrabu zbavovat.
čím a jak to udělat, je těžká rada, ale arpalit není zrovna ideální, když se dostane do oběhu, může nadělat velkou paseku (i zabít). přestože jsem ho sama pro svoje fretky použila, naštěstí bez následků, netroufla bych si nikomu poradit totéž. v poslední době jsem od několika vetů vč. chylíkové pochytila doporučení na kapky mitex. zkus začít raději tím.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ušní svrab

Příspěvekod MajaZ » 13 úno 2012, 12:27

Arpalit sa da pouzit na dezinfekciu miest, kde fretky zvyknu spavat - zlikviduje aj vajicka. Celu fretku by som s tym urco nestriekala, len vytrela usi. Ja som s tym vystriekala aj volieru a po vyschnuti som tam fretky pustila, nic sa im nestalo.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Ušní svrab

Příspěvekod ŽoFiRo » 13 úno 2012, 17:40

pišta, máte svrab potvrzený a nebo se fretka prostě jen začla drbat a léčíte tedy příčinu drbání jako svrab?

arpalit obsahuje účinnou látku permethrin, která je velmi toxická pro kočky, je obsažená i v některých antiparazitních spot-on přípravcích, které jsou určené psům - třeba advantix, který se ale u fretek bez problémů používá také. osobně mám u fretek 8mi leté zkušenosti s diffusilem, který tuto účinnou látku obsahuje a i když ho stříkám jak přímo na fretky (ne pravidelně, pouze když se nám podaří se venku zablešit) a asi i ve větším množství než je uvedené na obalu, tak i do pelechů, klecí a jiných míst, kde se fretky pohybují, nikdy sním neměly nejmenší problém. použila jsem takto několikrát i arpalit a bez následků, takže si myslím, že fretky na tuto látku až tak přehnaně reagovat nebudou, narozdíl od koček, a tak bych se nebála jim ucho vytřít tyčinkou namočenou v arpalitu.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Ušní svrab

Příspěvekod lunack » 13 úno 2012, 21:40

Dekuji vsem za rady,
zacnu tim Mitexem a uvidime... diky Bohu, nase holcicky se jeste nesblizily natolik, aby si brebery predaly mezi a prcek je pravdepodobne imunni a nepochytila to nikde z pelisku. Ma tak cista ouska, ze bych je nemusela cistit mesice. Dneska jsem je pro jistotu vzala "z gruntu", nic jsem nevystarala a i to nic jsem skenovala pod lupou... podnajemniky v usich nema.
Nicmene dnes v noci se mi zdaly strasny sny o tom, jak me honi stado zviratek v nejakym lese a cely den se vztekle drbu... zacina panika!
Kristyna Lunack
Uživatelský avatar
lunack
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 úno 2012, 11:56
Bydliště: Humpolec

Re: Ušní svrab

Příspěvekod ŽoFiRo » 13 úno 2012, 21:48

že se fretce uši nešpiní, neznamená, že nemůže mít svrab, stejně jako to, že když má fretka uši spinavý, je nutně i zasvrabená.. ono pokud je svrab v menší míře, pak se prokazuje vcelku obtížně - nemusí se podařit zrovna nabrat i breberku...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Ušní svrab

Příspěvekod majda » 14 úno 2012, 09:16

Ještě doplním: to, že fretky nejsou spolu (ale běhají ve stejném prostoru) neznamená, že od sebe nemůžou svrab chytit. Ty mrchy se drží i v koberci.....
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Ušní svrab

Příspěvekod Erin » 14 úno 2012, 11:03

Mitex mi nezabral, ale zabraly mi kapičky z Labvetu - parafinový olej s neostomosanem - kape se do oušek 2-3 kapky 2-3 x týdně, zhruba po 10 dnech opakovat. Ničí svrabíka.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Ušní svrab

Příspěvekod silva » 14 úno 2012, 11:06

Jestli fretka má nebo nemá svrab, to není zjistitelné pouhým okem v domácích podmínkách. Respektive - pokud vidíš lezoucí svrabíky, je jasný, že fretka svrab má, ale pokud nevidíš nic, rozhodně to automaticky neznamená, že fretka svrab nemá.
Já bych hlavně doporučila návštěvu veta, ne žádnou samoléčbu. Jde i o to, jestli se ke svrabu nepřidružily třeba kvasinky, jestli není z nějakých důvodů porušený bubínek...
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: Ušní svrab

Příspěvekod lunack » 15 úno 2012, 22:20

Ahoj,
dekuji vsem za komentare... je mi jasne, ze to mohou mit obe, kdyz jsou ve stejnem prostoru, chodi po stejnem koberci atd, prestoze spolu do kontaktu neprijdou. Na druhou stranu, obe jsou uplne jine a tam kde spava jedna druha vubec nema zajem byt (asi proto, ze se nemusi) a ma svoje oblibene misto.
K vetovi urcite pujdeme, ale nejprve musime najit nejakeho, ktery je dobre informovan o fretkach. Ten nas ma sice dobrou povest, ale je dobry tak pro psy a kocky, pri kontrole nam vzdy da jen vakcinu a jinak nikdy nic nekontroloval, usi, oci, drapky nic... kdyz jsme se ptali na kastraci, rekl, ze to bude asi stejne, jako u kocek :roll: . Neznate nejakeho osvedceneho veta v okoli Jihlavy?
Prcek mel pred dvema lety potize s "ucpanym mocovodem", museli jsme az na fakultu do Brna, nakonec tam byla dele a po operaci a testech nalezu zjistili, ze dokonce mela i raka. Na kastraci jsme byli taky tam. Takze tam jsou jedini lekari, kterym bych v ramci fretek verila, ale dojizdet tam casto je dost potiz.
Jeste jeden poznatek: Mitex neni k sehnani, lekarnici to nemaji ani v PC v nabidce "na objednani". Arpalit Neo jsem sehnala (take na objednani), dnes jsme ho poprve aplikovali.
K.L.
Uživatelský avatar
lunack
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 úno 2012, 11:56
Bydliště: Humpolec

Re: Ušní svrab

Příspěvekod ŽoFiRo » 15 úno 2012, 22:31

mitex je léčivo a tedy je na předpis, proto ho v lékárně běžně neseženeš a i kdyby, asi ti ho jen tak stejně nedají. nejsou to běžné kapky na čištění uší a tak by i dávkování a délku užívání měl určit veterinář, protože aplikací takových kapek jen tak na slepo můžeš napáchat víc škody než užitku. vyšetřit uši by měl zvládnout každý veterinář a to PŘED aplikací čehokoliv! pokud by měli v uchu třeba zánět, určitě jim vytírání ucha frontlinem, araplatiem a jinými prostředky moc prospívat nebude a naopak tím můžeš ještě ublížit.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Ušní svrab

Příspěvekod pišta » 16 úno 2012, 19:26

ŽoFiRo píše:pišta, máte svrab potvrzený a nebo se fretka prostě jen začla drbat a léčíte tedy příčinu drbání jako svrab?

arpalit obsahuje účinnou látku permethrin, která je velmi toxická pro kočky, je obsažená i v některých antiparazitních spot-on přípravcích, které jsou určené psům - třeba advantix, který se ale u fretek bez problémů používá také. osobně mám u fretek 8mi leté zkušenosti s diffusilem, který tuto účinnou látku obsahuje a i když ho stříkám jak přímo na fretky (ne pravidelně, pouze když se nám podaří se venku zablešit) a asi i ve větším množství než je uvedené na obalu, tak i do pelechů, klecí a jiných míst, kde se fretky pohybují, nikdy sním neměly nejmenší problém. použila jsem takto několikrát i arpalit a bez následků, takže si myslím, že fretky na tuto látku až tak přehnaně reagovat nebudou, narozdíl od koček, a tak bych se nebála jim ucho vytřít tyčinkou namočenou v arpalitu.


Potvrzený byl na 100% v prvním případě, jakmile skončí doba působení Advocate, drbeme jako o život.Myyslím, že ty uši má Pišta citlivější od narození.Jessi se nedrbe a ta ho měla potvrzen ho měla potvrzen na první pokus.
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Ušní svrab

Příspěvekod pišta » 09 bře 2012, 21:47

Tak po 14 dnech jsem nechala oboum chlupáčům prohlídnout uši na veterině a svrab NENALEZEN!!!!
Arpalit neo zabral.Ještě zopakujem a snad budeme mít pokoj.Děkujem za tip, jak na ně. :P :P
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Ušní svrab

Příspěvekod Emily » 11 led 2013, 10:07

Dobry den, byla jsem s fretkou u veterinare a dal nam advocate aplikovali jsme podle navodu. Prijde mi ze je to lepsi, uz se tolik neskrabe, ale stroupky za hlavou ma hodne rozskrabane. Na kontrolu jdeme az zatyden, tak se chci zeptat, jestli ji to muzu necim natrit, nebo to musime jeste vydrzet. Dekuju
Emily
 
Příspěvky: 1
Registrován: 11 led 2013, 09:59

Re: Ušní svrab

Příspěvekod kuklynka » 09 úno 2013, 21:28

Přidáváme se k bojujícím proti svrabu. Už několik týdnů ... Kessy se drbe a dost (u Montyho to není patrné), tak jsem ji vzala k vetovi, dostali jsme Advocate, dávkován po pár týdnech znovu oběma fretkám a nezabral. Dostali jsme teď Stronghold, že prý Advocate není až tak silný a stává se že občas prostě nezabírá. Jsou to dva týdny po první dávce Strongholdem a NIC. Drbe se pořád, je mi jí už líto. Ještě dva týdny a pak bychom měli jít pro další dávku. Jsme už zoufalí. Nevím, zda čekat ty dva týdny a pak dát Stronghold znovu (aplikujeme doma mezi lopatky, dá se to snad nějak blbě kápnout že mi nezabral???) :(
Pelechy jsem prala tenkrát jednou, od té doby ne. Jak i pelechy můžou ovlivňovat svrab? Jak často je perete když svrab mají? (Navíc s námi leží i na gauči na dece, chodí do peřin ...)
A na závěr asi nejdůležitější dotaz: je ten Arpalit Neo vážně tak účinný? Je na předpis od veta? Aplikace do ucha je tedy neškodná?
Omlouvám se za takové množství dotazů, četla jsem celé toto vlákno, ale už nevím kudy kam abychom se toho zbavili.
kuklynka
 
Příspěvky: 24
Registrován: 28 lis 2010, 11:22

Re: Ušní svrab

Příspěvekod pišta » 10 úno 2013, 11:45

Já ten Arpalit nastříkala na vatovou tyčinku a vytřela ucho. Pelechy jsem prala každý týden, to teda dělám i když nemáme svrab, co nešlo vyprat, tak na balkon vymrznout, nebo do mražáku. Vystříkala jsem i koberce, kde mě fretky lezli. Já vím, je to boj, ale vyplatí se vydržet.
Ty Arpality jsou dva,nevím jaký je mezi nimi rozdíl, to by mohli vědět veti,já už si nepamatuju, který jsme měli, ale koupíš ho v drogerii, nebo v chovatelských potřebách.
když se budeš řídit radama, co jsou psané výš a budeš mít výdrž, tak se svrabu zbavíte.Hodně úspěchů. ;)
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Ušní svrab

Příspěvekod Aniii » 11 úno 2013, 09:40

Není to teď nějaká epidemie nebo se jen zlepšíla diagnostika?
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Ušní svrab

Příspěvekod MajaZ » 15 úno 2013, 13:23

Rozdiel medzi arpalitmi je ten, ze jeden strieka pumpickou (ako manualne - nevydava sycavy zvuk) a druhy ma nejaky hnaci plyn (ako klasicky sprej-vydava sycavy zvuk).
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Ušní svrab

Příspěvekod martina » 15 úno 2013, 16:37

kuklynka píše: je ten Arpalit Neo vážně tak účinný? Je na předpis od veta? Aplikace do ucha je tedy neškodná?

aplikace neškodná není, naopak velmi riziková. účinný skutečně je, můžu potvrdit. taky jsme se svrabem neúspěšně bojovali a až arpalit (postupovala jsem dle návodu od maji z., už si nepamatuju kolikrát jak co) konečně moje fretky svrabu zbavil. ale trnula jsem strachy, abych jim neublížila, arpalit je opravdu svinstvo.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ušní svrab

Příspěvekod MajaZ » 18 úno 2013, 15:42

Martinka, asi treba zvazit, ci je vacsie svinstvo svrab v usiach, alebo spoty na krk (bud zaberie alebo nezaberie), alebo arpalit do usi. Mne z toho stale vychadza najlepsie ten arpalit.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Ušní svrab

Příspěvekod kuklynka » 18 úno 2013, 18:10

my jdeme dnes k vetovi, tak abych věděla co řešit ...
před cca 3týdny jsme dostali ten Stronghold (poté co nezabral Advocate) a výsledek je takový že nic, drbou se pořád hodně :( já už tedy nevím. chápu že to byla první dávka Strongholdu a údajně je silnější jak Advocate, ale výsledek nebyl žádný ani minimální, tak jestli má vůbec cenu dávat druhou dávku ...
ten Arpalit Neo myslíte že vet bude znát? prodává ho i on nebo je to čistě k dostání třeba v pet centrech?
Arpalit Neo máme doma šampon. Který z těch druhů Arpalitů jste dávali do ucha? 3x denně vytírat každý třetí den, nebo 1x denně každý třetí den? (a jak dlouho takto "léčit"?)
PS: včera jsem jim pitomá vytřela uši, tak doufám, že tam nejedeme zbytečně a že v uších alespoň bude mít co kontrolovat.
kuklynka
 
Příspěvky: 24
Registrován: 28 lis 2010, 11:22

Re: Ušní svrab

Příspěvekod kuklynka » 19 úno 2013, 09:04

Kontrolu máme za sebou. Vet prohlížel kukátkem uši a nic pohyblivého spatřeno nebylo! Hurá! Tak alespoň malý úspěch. Je tam možná malý zánět, tak dostali kapičky Mitex - 2x denně dva týdny.
Akorát je nám záhadou, proč se tedy tak drbou. Teď je fakt, že začali línat, jestli to zase není tedy tím ...? :?:
kuklynka
 
Příspěvky: 24
Registrován: 28 lis 2010, 11:22

Re: Ušní svrab

Příspěvekod MajaZ » 19 úno 2013, 20:18

Moji dvaja sa tiez skrabu ako sialenci, zacali pustat chlpy. Mrciny...:-)
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Předchozí

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron