Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod martina » 25 led 2011, 17:38

tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod ŽoFiRo » 19 srp 2011, 23:10

malý dotaz, máme problémy se žlázkama, dostali jsme ATB v tabletách i přímo do žlázek, nebo alespon do konečníku, ale problém je v tom, že jakmile aplikuju, freták okamžitě vytlačí ATB ven, co s tím? :roll:
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Johana » 19 srp 2011, 23:36

Žofiro, kterej má problém se žlázkama?

MajaZ musela své fretce žlázky nechat odstranit (nevylučování sekretu, opakované zápaly) skus ji napsat.
Nejlépe na mail, nebo na SZ na forum SKChF. (Denníčky na foru SKChF MajaZ nemá čas číst)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod martina » 20 srp 2011, 00:23

žofiro,

s tím nenaděláš nic :o/
snaž se aplikovat přímo do žláz (jo, vím, že je to téměř nemožné), z těch to tak snadno nevytlačí. ale i takhle tam vždycky něco zůstane, rozhodně s tím nepřestávej, protože "je to zbytečné". není.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Aniii » 23 lis 2011, 11:16

Tak nám praskla žlázka...teda Žofce... do podkoží. ještě ráno byla jen zduřelá,ale nebolela a v 9 už byla prasklá:-( zatím to máme vyčištěné,dostaly jsme antibiotika a v pátek máme dorazit a bude se to řešit dál. prý je možné,že to praskne ještě víc...mám Žofce obsadit nějaký speciální režim?
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod martina » 23 lis 2011, 13:19

režim.... mně nic nenapadá, jen to hlídej (ti nemusím ani říkat, tě znám), aby z toho nebyl nějaký problém. kdyby se na žofce dělo cokoli nestandardního, tak fofrem vet, to je jasný.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Aniii » 23 lis 2011, 13:22

Marti, zatím nám to prasklo podkožně, ale veterinářka říkala, že to může rupnout ven, nemáš s tím nějakou zkušenost? Docela mě ta představa děsí...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod martina » 23 lis 2011, 14:00

no, zkušeností mám se žlázami fakt dost :o) ale nejsem vet... takže si jako laik myslím, že když to praskne ven, NENÍ to takový problém, protože se hnisavým obsahem žlázek neinfikuje vnitřek těla, krevní oběh a pod.... takže toho bych se až tak nebála.
ale možná si to jen špatně vysvětluju a je to přesně naopak, fakt nevím - nejsem vet, jen prdeolog-amatér.

každopádně v tomhle případě (žlázka prasklá dovnitř těla) jsou celková atb naprosto namístě (což je rozdíl oproti případu, kdy žláza nepraskne, je v ní "jen" zánět - tam je mnohem důležitější atb přímo do žlázy, jak pokaždý omílám)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Aniii » 23 lis 2011, 14:09

Tak to má svojí logiku ;-) seš amatérský expert, největší, co znám..na zadky :D

Jinak jsme dostaly celková atb, do žlázky bych ho asi ani nedala, jelikož i vetka měla problém vstup do žlázky najít, jak je to celé natelké. žofka se nenechá ani pohladit po ocase, natož abych jí sahala na prdelku...ale jinak je zlatíčko, na veterině mě po 20 minutách boje při čištění jen něžně štípla, ale jinak jen štěkala a ječela...a vlastně jednou štípla do rukavice paní doktorky...

Při své paranoie si žofku beru odpo sebou do práce, snad jí děti nebudou chtít moc mazlit a nechají ji spát...

Snad zaberou ty atb a bude to brzy v pohodě...hrozně si vyčítám, že jsem tam neletěla hned v neděli, když jsem si toho všimla...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod martina » 23 lis 2011, 14:15

není to nic příjemného :o(, tak držím palce, ať je brzy fit!
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Aniii » 24 lis 2011, 21:02

TAk nám to prasklo ven, boule už není, řádíme, lítáme, takže máma i Jarda to komentovali slovy "a kde máš tu nemocnou fretku?"...vypadá to úžasně, vůbec to není červené, je tam jen pidistroupek...zítra večer jdeme na veterinu na kontrolu, tak snad nebudu nadšená jen já...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Aniii » 25 lis 2011, 21:02

Jedeme z kontroly-vypadá to krásně, vymačkl se další sekret,byl tam i zánět...takže pokračujeme s antibiotiky a v pondělí ještě jedna kontrola.

Žofka se začala veteriny děsit, už v čekárně na mě házela útrápené pohledy a v ordinaci mi neskutečnou rychlostí vylezla na rameno a výstřihem pod svetr...a držela se jako klíště. tak snad na tu noční můru brzy zapomene
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Aniii » 01 pro 2011, 12:47

Takže ta moje hysterka je už oficiálně fit :) zadeček má jak dětskou prdelku :)
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod MajaZ » 05 srp 2012, 14:16

No tak aby mi nahodou nebolo luto a nevysla som po dvoch rokoch z cviku, tak po Sare a Bube (obe in memoriam) ma zapalene zliazky Maco (ma 5,5 roka!!!). DOteraz nemal ziadny problem, pred cca mesiacom som mu nahmatala bulu pri konecniku - verdikt znel zapalene zliazky. Po prelieceni ATB bol ok, po dvoch tyzdnoch sa mu urobila hnisava fistula vedla pravej zliazky. Vet odporucil zliazky odstranit, pretoze objavenie hnisavejfistule dva tyzdne po ATB nie je v poriadku. Takze v utorok ide na operaciu a celkom sa toho bojim. :(
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Patty » 05 srp 2012, 15:43

Držím palce at to Maco zvládne. Určitě to dobře dopadne.
Patty
 
Příspěvky: 66
Registrován: 27 lis 2010, 16:07
Bydliště: Hanušovice

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod martina » 05 srp 2012, 16:15

taky držím palce, ať to dobře dopadne.

mimochodem, majo, nemáš pocit, že některý domácnosti/chovatelé záněty žláz nějak přitahujou nebo co? už jsem o tom přemýšlela, co dělám blbě nebo čím to může být, infekce?? doteď tři moje fretky měly se žlázami problémy, jedna operaci, u bati se pořád bojím, že k ní dojde taky.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod MajaZ » 07 srp 2012, 09:27

Ja mam pocit, ze ludia, co sa viac venuju fretkam, nikdy nemozu mat normalne fretky...vid napr. aj nasa veterinarka Zuzka...ta ma tiez co fretka, to choroba/vada raritka...ja to iste...a ty zjavne tiez.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Aniii » 07 srp 2012, 09:46

A to jako existuje něco jako neraritka? Bo já zas tak dlouho fretky nemám (4 roky) a ty moje dvě jsou jedna větší raritka než druhá...pupeční kýla, prasklá žlázka u jedné a druhá...ta je lepidlo na smůlu, tudíž jí říkám Líza Žižka de Peyrac...a jakožto jezevec je hluchá k tomu
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod MajaZ » 08 srp 2012, 13:25

Maco je po operacii, zadok ma zastopkany ako zena po porode. Vet sa vyjadril, ze to bola paseka, zliazka zasahovala az niekam do vnutra, hnisava fistula cez pol tela. Vycistene, odstranene, zasite. Kazal nam prikladat lad (neuspesne, branil sa), natierat lokalne Imunoglukanom a pichnut ATB. Maco sa tvari spokojne, vcera sa chcel nahanat po schodoch, co mu bolo striktne zakazane. Dnes mal jedinu tuzbu, plnu misku. Tak snad to bude dobre.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Johana » 08 srp 2012, 22:16

MajaZ: moc držím palce! Ale ako čítam jeho rekonvalescenciu (snaha nahaňať sa po schodoch) tak bude Maco určite OK. Dávaj mi priebežne vedieť ako sa má.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod MajaZ » 09 srp 2012, 11:38

Priebezne davam vediet ako na tom sme a sme na tom dost blede. Vet kazal natierat zadok Imunoglukanom mastou, aby sa to lepsie hojilo. To hovado blbe nemalo lepsej roboty, len si ten zadok olizat a zodriet si ho do krvi. Stehy nastastia nechytil, ale zadok ma horsie cerveny ako pavian. Dostal limec, celu noc som nespala, lebo s nim statocne bojoval, ale nestiahol ho. Momentalne mu to raz za cca 2-3 hodiny pretriem zaparom zo salvie, nadseny tym nie je, ale co uz. Mam vycitky svedomia, ze toto ma fakt mohlo napadnut, ale nenapadlo. Zo zachodu som musela odstranit veskeru podstielku, lebo cural mimo, potom si v tom ten zadok nalezite vymachal a asi ho to stipalo, lebo bol nervny jak slak, ma tam momentalne papierove utierky.
Nejake navrhy ako mu stiahnut to zacervenanie koze nahodou nemate?
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod martina » 09 srp 2012, 11:47

na opruzeniny a odřeniny všeho druhu u dětí i dospělých mi vždycky skvěle pomáhal obyčejný INFADOLAN. nedostižný například při kruté rýmě, kdy má člověk sedřený nos do živa. stačí těsně před spaním pořádně namazat a ráno je nos víceméně zahojen a k dalšímu použití. jen nevím, jestli je k dostání i u vás, případně pod jakým názvem.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod MajaZ » 09 srp 2012, 13:14

Infadolan mi nieco hovori, skusim.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Johana » 10 srp 2012, 20:13

Ale jestli je to mast, tak aby tchořovi opět nezachutnala! Tchoři masti rádi lížou všeobecně.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod martina » 10 srp 2012, 20:43

po infadolanu se maximálně pose.e...
dívala jsem se po netu, pochvalujou si to i potkanáři, kteří použili na doporučení veta.

Infadolan je mast s obsahem vitamínů A a D vhodná k urychlení obnovy poškozené pokožky. Infadolan se používá u dospělých i dětí od novorozeneckého věku na neinfikované drobné rány, oděrky, popáleniny I. stupně, na suchou popraskanou kůži, na trhliny v kožních rýhách. Na doporučení lékaře lze použít i k léčbě bércových vředů, proleženin apod. Je zvláště vhodný k promazávání suché pokožky, u pacientů s atopickou dermatitidou a k prevenci opruzení u dětí a dospělých.

infadolanu bych se fakt nebála, je vhodný i pro mimina. mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti - osobně i pro děti.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod Johana » 11 srp 2012, 19:09

No já nemyslela, že by mu Infadolan ňák ublížil třeba na žaludek, kdyby ho lízal. Ale že lízáním masti (jakékoliv) si tim drsnym jazykem ten zadek bude znova rozedírat.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Anální (pachové) žlázy - problémy - zánět - operace

Příspěvekod MajaZ » 13 srp 2012, 10:20

Natriet zadok tchorovi cimkolvek je na vrazdu. Ten blbec si ten zadok stale a stale olizuje (ranu nie, ale to vyholene okolo) a tym si ho rozodiera. Staci ze ma par sekund dole golier a uz je v tom. Takze rana sa hoji pekne, ale to okolo vyzera ako pavianova rit. :evil:
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29


Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník