celková slabost

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

celková slabost

Příspěvekod Ladin » 03 úno 2011, 20:48

Ahoj, bydlím na samotě a teď v zimě je pro mě problém se dostat s fretkou někam do města k veterinářoj. Už asi dva dny je můj freťák nějký divný. Málo jí a málo kadí, jenom takové mini bobky. Dřív jsem po něm uklízel hromady a teď tak třetinu. Celkově je slabší a když ho pustím ani ho nic nezajímá jenom někam občas odběhne a lehne si. Krmím ho granulema přímo pro fretky, které mu vždycky chutnaly. Čumák má studený a vypadá spokojeně, furt spí, jak kdyby měl horečku. Teplo tady je cca 18stupňů. Není to třeba nějaký jejich zimní režim? Nevíte někdo co by to mohlo být než ho odvezu? :(
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod majda » 03 úno 2011, 20:57

Ladine, kolik je freťákovi? Obecně se dá říct, že v zimě jsou fretky méně aktivní a víc spí, ale pokud i méně žere a přijde ti apatický, jela bych k vetovi.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: celková slabost

Příspěvekod Johana » 03 úno 2011, 21:17

Ladin: pije freťák jako jindy (když byl aktivní a jedl víc), nebo pije víc/míň. A jak močí? Víc jako pokud se zdál ok...nebo stejně, nebo míň?
Jaké konkretní granule (značka/název) žere?

Múže to být cokoliv, asi to fakt chce veta (dobrého-fretčího)...takto po netu je to těžko posoudit.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: celková slabost

Příspěvekod Ladin » 03 úno 2011, 21:38

Granule jsou beaphar Xtra Vital, je mu cca 8 měsíců, to však nevím přesně +,-měsíc...On jako jí pravidelně sám, ale schroupe pár granulí a jde zase spát. Pije pořád stejně, ale kadí mnohem míň, jenom takové nudličky. Když jsem ho sledoval tak při kadění udělal takový divný zvuk. Jinak už asi týden se drbal, myslel jsem, že má blechy, ale pak jsem zjistil, že líná, tak jsem to neřešil. Teď třeba leží a najednou vyletí a začne se zběsile drbat a to všude po těle. Právě že teď v zimě je to pro mě fakt problém se někam dostat, do busu mě asi neveme s přepravkou, tady jezdí jenom takové mini busy a auto mám teď mimo provoz, strašně by mi pomohlo na to přijít sám... :(
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod martina » 03 úno 2011, 22:15

ladine,

mám dotaz - když ti tu poradíme, že tvůj fret má např. ucpaná střeva nebo zánět v žaludku nebo náběh na zápal plic, jak moc ti to pomůže?

obávám se, že vůbec nijak, co?

nechci být jedovatá, jen se ti snažím nastínit možnost, že opravdu "stanovíme diagnózu" (což je blbost, to uznáš sám). tak nahlas přemýšlím, k čemu ti to stanovení diagnózy bude. nebo tobě možná jo, ale freťákovi určitě k prdu.

jeslti se poslední dobou začal chovat jinak, "divně", ale zatím jí, pije, vylučuje a nemá teplotu, ještě bych možná pár dní vydržela (kdyby to bylo akutní, už bys stejně musel nebo už by ses ani neptal). stejně tě ale nejspíš návštěva veta nemine, přičemž nemá smysl vyhazovat peníze za veta, který běžně ošetřuje krávy a prasnice, případně vesnický psy. bohužel, je to tak.

v každém případě, ať už je to cokoli a dopadne jakkoli, VYMĚŇ GRANULE, to, čím krmíš, je hnus fialovej, pro fretku naprosto nevhodnej. koukni na stránky, je tam tabulka, vyber si něco přijatelnějšího. nemusí být nejdražší, jsou i kvalitní granule za rozumnou cenu, fretka toho nesní jako doga.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: celková slabost

Příspěvekod Ladin » 03 úno 2011, 22:51

Ty granule mi dali ve zveráku. Jak to tedy můžou prodávat když je to taková hrůza? Na obalu je přímo sloh o tom jak je to krmivo pro fretku. Nevim no
Je jednoduché říct jo jeď k veterinářoj, to tady ani nemusí tenhle blog být ne? To vím taky.
Teď jsem ho celého prohlídl, v srsti na těle nemá vůbec nic, ale na ocase a trochu i v uších má takové nepatrné hnědé drobky, nevíte někdo co by to mohlo být? Prosím jen jasné odpovědi, ostatní mi je k prdu, díky...
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod graciijka » 03 úno 2011, 22:59

Budu reagovat jen na ty granule.
Whiskas se taky skvěle prodává a spousta lidí si myslí jak to je skvělé a vyhovující krmivo....ale skutek utek.
Jde jen o reklamu, propagaci. Důležité je koukat na složení, vědět co fretka potřebuje.
Málokterému zverimexovému prodavači se dá věřit, troufám si říct, že jen hrstce. Někteří prodejci dokonce netuší, že je fretka masožravec a ne hlodavec. Takže radou zverimexové prodavačky bych se rozhodně neřídila. ;) Mají za úkol zboží prodat za každou cenu. ;)
Jak radí Martina...jukni na tabulku.
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod Ladin » 03 úno 2011, 23:12

Granule změním, to je maličkost. Ale žere je už tři měsíce a byl pořád v pohodě, jako příčina nemoci mi to přijde přehnané... Nevíte někdo co by to hnědé mohlo být? Díky
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod Aniii » 03 úno 2011, 23:13

Některá krmiva pro fretky jsou jen zrní v trojobalu....

fretka je, co se veterináře týče, těžká na chov...dobrý vet se špatně hledá a věř, že některé věci se mohou v životě změnit skoro ze dne na den a proto by kvalitní vet měl být po ruce. Fretka rozhodně není zvíře pro domácí diagnostiku a léčbu, na blbou rýmu může umřít a co teprv ucpání střev...

...když už teda nechce hnát na veterinu a máš proto mnoho zdůvodnění (v čemž tě tu nikdo nepochopí a už vůbec nepodpoří), tak bych možná měla i radu, nad čím se zamyslet.

1) strava - nevhodná strava může způsobit střevní obtíže, je možné, že při tak dlouhé konzumaci nevhodného krmiva může mít minimálně podrážděná střeva. Sám mu střeva moc asi neuklidníš, můžeš zkusit nějakou dietu, neumím poradit co, ale spíš by to chtělo něco od veta...

2) chlupy - líná, takže dost možná má chlupy úplně všude, zkus mu dát maltsoftku, zda to nepomůže - mě občas žofka kadí chlupaté bobky, jak z ní chlupy lítaj a dostanou se všude i při denním úklidu klece. Maltsoftka jim pomůže ven. Nemáš li, dej mu olej nebo sádlo (nesolené) či máslo. Ať to promastí střeva...ale jestli to nepomůže, je potřeba vet...

3) žlázky - píšeš, že dělá tenké hovínka...to mi žofka dělává při ucpaných žlázkách. Pozná se to (zjednodušeně) podle boule na zadečku, která je citlivá, tzn nenechá si na ni šáhnout. Bohužel na to je nejlepším lékem vet...


Mimochodem...ve veřejné dopravě můžeš cestovat se zvířetem dle platných přepravních pravidel. Na většině našeho území to znamená, že zvíře musí být upevněno v přepravním zavazadle s pevným dnem...pakliže v přepravních pravidlech není nic o vyjmutí zvířat z dopravy, tak žádnej autobusák tě nesmí vyhodit z autobusu, leda, že by tvé zvíře obtěžovalo spolucestující. Což zvíře v přepravce většinou nedělá.
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod Aniii » 03 úno 2011, 23:14

Hnědá je i špína v uších....fakt nemáme křišťálovou kouli, abychom ti řekli, co to je...


A granule mohou být velmi pravděpodobně příčinou mnoha problémů...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod Lucka FB » 03 úno 2011, 23:28

Můžu se zeptat kde bydlíš?Tady co bydlím já taky nic jiného nejezdí jen malí bus (tranzit)a jen 2x deně kvůli dětem,
ale nemají problém s přepravkama ,přesně jak píše Anii podle zákona tě vzít musejí pokud máš zvíře zabespečené.
Já bych na nic nečekala a co nejdřív vyhledala veta.Problém se zažíváním není legrace a sám ji nevyřešíš.
Lucka FB
 

Re: celková slabost

Příspěvekod Aniii » 03 úno 2011, 23:38

Lucko to není zákon, ale přepravní podmínky, které si určuje jednotlivý dopravce...to je značný rozdíl, zákon je státní záležitostí a není ze zákona dané, že se zvířata musí do busu brát...ale bylo by to neobvyklé
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod Ladin » 03 úno 2011, 23:51

jen jsem myslel, že třeba někdo zažil něco podobného, tak se ptám, když se to zhorší, je jasný, že si to nějak zařídím, to kde bydlím je úplně jedno a nebudu to tady rozvádět.. Jezdí tu soukromé minibusy a řidič už mě jednou nevzal za to, že jsem měl dvoustovku... zkusím tu pastu, nové granule a uvidím.. zatím díky
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod martina » 03 úno 2011, 23:52

čerstvá zkušenost:

jedna z mých tří fretek, všechny zasvrabené (nebo tedy předpokládám, že všechny, potvrzené to nemám), snášela svrab podstatně hůř než ostatní. nebo to byla náhoda, nevím, ale každopádně do dne, kdy jsem jim všem aplikovala advocate, vypadala tak, že jsem začínala mít vážné obavy o její zdraví (a objednala se k vetovi s tím, že možná bude nutné přijet dřív).

v den aplikace advocate + ušních kapek otopet (atb, kortikoidy - pro zvíře to je hlavně úleva od svědění) se stav fretky "zázračně" zlepšil. opravdu jsem změnu zaznamenala hned v ten den.

vzhledem k tomu, že jiné vysvětlení nemám, předpokládám, že skutečně fretku tak zásadně obtěžoval a trápil svrab, že výrazně chátrala a vypadala, že trpí bůhví jak závažnou chorobou.

proč to píšu? hnědé tečky sice netuším, co jsou, ale pokud je to nějaký parazit, možná by to mohl být důvod apatie atd.

tenká hovínka opravdu dělají fretky, když mají problém se žlázkami, důvodů ale bezpochyby může být víc.

(p.s. pro zasvěcené - tentokrát mě vystrašil reno)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: celková slabost

Příspěvekod Ladin » 04 úno 2011, 00:28

Zkoušel jsem tedy tu žlázu a bouličku tam nemá na zadek si šáhnout nechá. Dostal koupel, hnědý tečky zmizely. Všechno z pelechu jsem hodil do pračky a pelech vystříkal. Kožich taky. Sblajznul lžičku másla a ještě jsem se někde dočetl žloudek na obnovu trávení, ten si dal taky trochu. Přijde mi, že tou sprchou zase obživnul. Tak snad doufám, že to nic nebude, uvidím zítra. Ahoj a dík
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod martina » 04 úno 2011, 01:05

hnědý drobky/tečky by mohly být bleší trus. například. možností opět několik.

pokud je to, co je, nějaký parazit, jakýkoli, nestačí jeden postřik nebo vyprání pelechu, ale to určitě víš sám.

hodně štěstí.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: celková slabost

Příspěvekod Ladin » 04 úno 2011, 04:18

Tak mi to nedalo a koumal jsem ty granule. V žádném případě tu nechci hájit nějaké výrobky. Prostě mě zajímá proč je jeden výrobek od toho samého výrobce dobrý a druhý úplně k ničemu. Já tedy nechci být jedovatý, ale Xtra vital je zde uveden mezi ostatními kvalitními, pouze ve složení má obiloviny na prvním místě a živočišné produkty na druhém, jinak složení totožné s ostatními. Dále je tam uveden např. Beaphar Care, kde jediný rozdíl je, že výrobce dal obiloviny na druhé místo. Opravdu mi přijde přehnané co jsem tu od někoho četl. Cenově jsou krmiva srovnatelná a vsadím se, že kdyby někdo udělal rozbor, zjistí, že složení je naprosto stejné. Nebo má někdo opodstaněné tvrzení proč je to absolutně nevhodné krmivo? Nechce se mi věřit, že když se změní pořadí přísad na obalu, že bílkoviny jsou hned pouze rostlinné. To je asi jako by mi někdo řekl, že kráva z támhle toho kopce má jedovaté mléko, ptže je furt špinavá a myslíme si, že žere bláto.. Napíšu výrobci aby mi to objasnil, prostě nevěřím! To se tedy nezlobte...
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod Morgan24 » 04 úno 2011, 08:12

Jednou jedinkrát jsem krmila beapharem, a jediná dávka těch granulí stačila na to, aby moje freťulky dostaly takový průjem, že jsem pomalu nevěděla jestli čůrají nebo kakají. Fretky tehdy putovaly na veterinu a granule do koše.

A pokud vím, tak fretka je šelma, která žere maso a né hlodavec, aby žrala obiloviny. Jestli si to dobře pamatuju, tak jednotlivé složky krmiva jsou v obsahu uváděny v pořadí, podle toho co je v nich obsaženo nejvíc. To znamená že pokud jsou u granulí na prvním místě obiloviny, tak je jich tam nejvíc a tudíž bych s nima krmila tak maximálně králíka a ani toho možná ne.
Atlas, Antaios, Valkýra a Mija s paničkou
Uživatelský avatar
Morgan24
 
Příspěvky: 91
Registrován: 26 lis 2010, 21:22
Bydliště: Praha 7

Re: celková slabost

Příspěvekod majda » 04 úno 2011, 09:38

Když se podíváš do tabulky, jak ti dobře radí holky, zjistíš, že Xtravital je v červeném rámečku, protože skutečně na prvním místě jsou uváděné obiloviny. A pro dospělou fretku mají oboje granule nízký obsah tuku - tohle procento je vhodné pro seniory.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: celková slabost

Příspěvekod graciijka » 04 úno 2011, 09:45

Teď mě tak napadá, že na "hnědé tečky" trpěl Speedy přes léto.
Objevila jsem to na něm po procházce, kde se hrabe všude možně a přiládala to špíně.
Jenže po vykoupání se po pár dnech tečky objevily znovu. Měl to všude možně. Dokonce i mezi prsty. Šla jsem s ním na vete, zda to nemůže být svrab (i když mi bylo divné, že by se to rozezlo po těle). Udělali nám stěry, zkoumali pod mikroskopem, ale v podstatě se skoro na nic nepřišlo. Vetka říkala, že to může být nějaká alergie kůže a doporučila mi koupat ho ve speciálním šamponu (název bohužel nevím), který mi odebrala přímo na vete. Je to celkově na zklidnění pokožky, "promaštění" kůže a tak.
Druhého samečka, Markuse jsem v tom koupala potom, co mi ho přivezla původní majitelka (blbka) co ho koupala každý den, protože jí smrděl. Takže měl kůži totálně vysušenou, místo srsti plsť a místama i velké plešky. Takže bych možná ještě zkusila nějaký protialergenní šampon. A k vetovi bych šla tak jako tak. ;)

Ps: vzpomněla jsem si na šampon, který nám tehdy doporučila ještě k tomu odebranému na veterině byl to Medivet
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod majda » 04 úno 2011, 10:10

Graci nemohly to být v létě svilušky?
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: celková slabost

Příspěvekod Aniii » 04 úno 2011, 10:22

Svilušky jsou vidět? Já jsem od nich věčně jen poďobaná...au...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod graciijka » 04 úno 2011, 10:34

Majdi to mě vůbec nenapadlo.
Kdyby to byly svilušky neměli by je pak i ostatní?
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod majda » 04 úno 2011, 10:39

Svilušky neboli sametky se vyskytují v létě..hlavně v srpnu a jsou v trávě. Lezou na všechno a na všechny. Tzn. i na lidi. Ty jejich malinký larvičky se zavrtávají do kůže u zvířat hlavně mezi prsty, u lidí tam, kde máš na těle něco těsnýho - gumu od kalhot. Jsou to oranžovo hnědý ďubinky a nedá se toho pořádně zbavit. Jedině mazat salycilovým
lihem nebo tekutým pudrem. My to máme každej rok - jak my sami tak veškerá zvěř co lítá venku.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: celková slabost

Příspěvekod graciijka » 04 úno 2011, 11:10

Tak to Majdo děkuji za tip.
Aspoň pro příště vím jak s tím bojovat. ;)
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod Ladin » 04 úno 2011, 13:25

Tak je na tom asi o něco líp. Bobky lepší asi to máslo, ale pořád méně než obvykle. Vypadá, že ho nic nebolí, přestal se tak zběsile drbat. Akorát prostě místo aby běhal a zkoumal jako vždycky tak po chvilce zaběhne do pelechu a zase chrápe.

Ty granule to jsem tedy asi koukal jinam, jaké tabulky máte na mysli? Já koukal tady: viewforum.php?f=6 Díky L.
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod Aniii » 04 úno 2011, 14:11

Tabulka je na stránkách, ne na fóru, odkaz zde: http://www.fretka.cz/granule/
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: celková slabost

Příspěvekod martina » 04 úno 2011, 14:17

Ladin píše:Tak mi to nedalo a koumal jsem ty granule. V žádném případě tu nechci hájit nějaké výrobky. Prostě mě zajímá proč je jeden výrobek od toho samého výrobce dobrý a druhý úplně k ničemu. Já tedy nechci být jedovatý, ale Xtra vital je zde uveden mezi ostatními kvalitními, pouze ve složení má obiloviny na prvním místě a živočišné produkty na druhém, ...................


jo, kápnuls na to, OBILOVINY NA PRVNÍM MÍSTĚ. a já bych řekla, že nikoli "pouze", ale právě naopak - to je právě ten ZÁSADNÍ rozdíl mezi jednotlivými krmivy.

výrobci napiš, a doufám, že se s námi pak podělíš o jeho stanovisko, rozhodně to vidím jako přínosné.

p.s. omlouvám se, fórum, na které ladin odkazuje, mělo zavádějící název "Krmiva, pamlsky, vitamíny vhodné pro fretku", už jsem opravila na příhodnější "Krmiva, pamlsky, vitamíny pro fretku".

samozřejmě by bylo ideální, kdyby na fretkařském fóru byly odkazy pouze na krmiva kvalitní, bohužel každý má na kvalitu jiný názor, proto ten pestrý výběr. od zrní až po maso.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: celková slabost

Příspěvekod Ladin » 04 úno 2011, 14:32

Jj už jsem mu psal, tak to sem pak dám jestli odepíše. Sám jsem zvědav jaké vysvětlení mi dá. Myslím ale že se to bude nepatrně procentuelně lišit. Přijde mi divné, že by do jednoho výrobku pro stejné zvíře dali obilí a do druhého maso... uvidíme
Uživatelský avatar
Ladin
 
Příspěvky: 27
Registrován: 01 pro 2010, 03:52

Re: celková slabost

Příspěvekod Aniii » 04 úno 2011, 14:40

Uvědom si, kolik lidí a to i z oboru - prodejců ve zverimexech, výrobců krmiv, ale i veterinářů, považuje fretky za hlodavce...je jich stále hodně. Často ve zverimexech slyšíme, že tohle zrní by naší fretečce určitě chutnalo (vlastní zkušenost). Mnozí se domnívají, že fretka má stejné stravovací návyky jako třeba pes - krmit 2x denně a klidně jako vegetariána...ze psa vegetariána udělat můžeš, fretku to zabije.

Fretka potřebuje nejvyšší podíl živočišné složky ve stravě ze všech běžně chovaných šelem (pes, kočka, fretka)...možná, že by ty granule stačily kastrovanému kocourovi (ti nemají mít příliš tučné granule a vyšší podíl obilnin jim tolik neublíží), ale pro fretku jsou nevhodné.
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků