Ucpaná střeva

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 27 úno 2011, 19:04

Podělím se s vámi o náš víkendový zážitek. V sobotu 26.02.2011 v 9:30 Bastík, náš kastrovaný téměř čtyřletý freťák, po snězení crosíku zvrací žlutou vodu (žaludeční šťávy), to samé se opakuje po čuchnutí k maltsoftce, udělal hovínko. (Večer jsme zjistili v kleci vyzvracené natrávené granule). Freťák dán do karanténní klece od ostatních, celý den nejí a nekaká (pití a čůrání v pořádku). Objednáváme se na 18:30 na veterinu s podezřením na ucpaný žaludek nebo střeva (avšak do úvahy přicházel i zánět žaludku nebo střev, popř. nádor). Na rentgenu nic vidět není, pohmatem nic nezjištěno, avšak sono ukazuje špatný pohyb střev způsobený pravděpodobně cizím tělesem. Podána kontrastní látka. Pár prvních snímků se zdá být v pořádku, průlom přichází ve 22:20, kde se na rentgenu ukazuje zarážka, která se potvrzuje i rentgenem o hodinu později (http://stulitt.sweb.cz/1.jpg). Freťák již při snímkování dostal kapačku, udělal také pidihovínko. Freťák je připravován na operaci a následně operován. Cizí těleso ve střevě (http://stulitt.sweb.cz/2.jpg) se nakonec ukazuje být kus gumy (http://stulitt.sweb.cz/3.jpg) – freťák ukradl manželovi z tašky na cvičení cosi na zápěstí, my jsme mu to nechali, protože jsme si nevšimli, že je to pogumované!!! A prů*er je na světě L Freťák odoperován bez větších problémů, z narkózy se vzbudil v pořádku a kolem druhé hodiny ranní jsme s ním jeli domů. Doma vytvořena pooperační klec, umístěná u topení, v ní v dece nahřáté rašelinové polštářky kvůli zabránění prochladnutí. Jelikož jsem si vzala freťáka do čtyř do rána do postele (jak jinak…), tak jsem mu sundala límec a nasadila na jizvu ponožku. Ráno v 8:30 fret vzhůru, celkem čilý, v kleci hovínko, ponožku samozřejmě dole, ale naštěstí si stehů ani kanyly nevšímá. Pusinkuje mě (na rozdíl od včerejška, kdy byl při snímkování již značně apatický).V 11 na veterině další kapačka. V jednu dělá hovínko. Obleček na jizvu z ponožky http://stulitt.sweb.cz/4.jpg (ovšem ho také hravě sundá), Bastík v kleci http://stulitt.sweb.cz/6.jpg a jizva necelý den po operaci http://stulitt.sweb.cz/5.jpg. Jednou za hodinu mu dávám pít, ale moc nechce, je zavodněný z té kapačky. V pět jsem měla dát malinko Hills A/D, nicméně freťák nechtěl. V sedm nás čeká další kapačka. Další kontrola (možná ještě kapačka, jestli nebude chtít žrát) zítra ráno v devět, Takže toť zatím vše, nadále budu informovat. Chtěla bych všechny moc poprosit, zkontrolujte, zda nemá vaše fretka/fretky v dosahu cokoli z gumy! Je mi jasné, že všichni fretkaři tohle vědí, ale já (a považuji se za celkem znalou fretkařku) jsem udělala chybu, která mohla být mému broučkovi osudná!!!
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Johana » 27 úno 2011, 19:27

Uf, budu držet palce aby freťák začal žrát a rychle se spravil. Toto se žel múže stát i v té nejfretkuvzdornější domácnosti, ono se fakt nedá odhadnout, co všechno je fretka ochotná sežrat.

Co krmení po troškách ze stříkačky? Vývar, zředěná konzerva, řídká kaše z granulí...po poradě s vetem?
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod ŽoFiRo » 27 úno 2011, 20:06

já dávala Filimu po operaci sleziny, žaludku a střev vodou zředěnou masovou přesnídávku pro děti a kaši z granulí. po suchých granulích měl nějaký čas problémy se zácpou.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod martina » 27 úno 2011, 21:36

držím palce bastíkovi, aby byl brzo fit, a tebe se ptám - můžu použít fotky na stránky?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 28 úno 2011, 00:34

Marti jasně, už jsme to řešily i s Majdou a proto jsem je také přiložila... Bastík byl na kapačce v sedm hodný, dostal zas pár injekcí (proti bolesti, proti zvracení...), jak jsme přijeli tak udělal i hovínko (zbytek kontrastní látky), čůrá normálně... Ale papat se mu nechce... Na noc už bude mít k dispozici vodu s glukopurem, nicméně snaha něco do něj v jedenáct dostat byl zas horor... Jelikož nechtěl ten Hills, tak mi sestřička řekla, ať to právě míchnu s kaší z granulí... Udělala jsem mix půl na půl, dala do stříkačky, ale prostě ne a ne, dostala jsem do něj sotva tři mililitry... Tak uvidíme, jak jsem už psala, ráno v devět kontrola, takže pak se zas ozvu...
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod majda » 28 úno 2011, 09:01

Leni, jestli by nebylo dobré dávat mu ty kapsičky Viyo Kitten, dávala je jak Pavla Z. freťákovi když nechtěl jíst, tak je má v útulku Marcel a cpe je Leonkovi, když odmítá maso. Ono jim to docela chutná.
Jinak tohle je přesně ten důvod, proč v obchůdku nemám jednu jedinou hračku nebo míček z gumy.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 28 úno 2011, 13:17

Takže ráno nic moc, Bastík byl "mouchy snězte si mě", v noci čůral jednou a pak jednou ráno, hovínko žádný, moc toho nevypil. Pusinku mi vůbec nedal. Nechali si ho na veterině, je na kapačkách, namíchala jsem mu Hills a/d s rozmixovanejma granulema a nechala to u veta, tak se pokusí mu to dát. Byl trochu dehydrovanej. Při pohmatu bříška bylo vidět, že ho to bolí. Vypadla mu kanylka, tak mu napíchávali novou... No prostě nic moc, tak uvidíme dál, večer si pro něj jedu, tak se zase ozvu.
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod martina » 28 úno 2011, 13:30

to není moc pěkná zpráva :o(

snad se to brzo otočí, myslím na vás.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Johana » 28 úno 2011, 13:41

Taky na vás myslím, čekám na nové správy a držim palce!
Mně po jedné z operací Vlňák nechtěl žrát víc jak dva dny, jediné co lízl byl Calopet, pak vzal na milost granulovou kaši ze stříkačky. Věřim že Bastik se taky rozežere.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod graciijka » 28 úno 2011, 14:11

Nám dal veterinář na rozežrání I/D od Hillsu.
Držím pěsti ať se rozežere!
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 28 úno 2011, 15:14

Holky děkuju všem za podporu, volali jsme na veterinu, prý je hodný, odpočívá, je na kapačkách. Večer napíšu.
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 01 bře 2011, 00:34

Tak jsme byli v sedm na veterině... Bastík měl v bříšku přes deci vody s bakteriema, proto byl tak apatický, pan doktor mu to odsál a posílá to na vyšetření. Když jsme přijeli, tak byl Bastík jak vyměněnej, hned mi dával pusiny... S čůráním a kakáním nevim, od tý doby co jsme přijeli nic. Pan doktor říkal, že do něj prostě musim nacpat nějakou bílkovinu nebo tuky, aby se ta voda měla na co vázat. Jenže on prostě nehce, nic. Zkoušela jsem kaši z granulí i rozmixovaný kuřecí s rýží, ale nechce nic. Jo suchou tvrdou granuli, tu by si dal, ale to nesmí... Takže jsem se pokoušela do něj dostat stříkačkou to kuřecí s rýží, bylo toho 18 ml, ale kolik toho vyplival, to nevim, byl to hroznej boj. Na noc má v kleci rozmočený granule, ale nevidim to nadějně. K pití má vodu s glukopurem. Takže žádný dobrý zprávy :-( ráno zas v devět veterina... Zítra jedeme k Majdě, tak pak zkusim to Viyo, snad aspoň to bude... Myslete na nás...
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Johana » 01 bře 2011, 08:38

Stulitt, já krmila freta po operaci stříkačkou každé 3 hodiny (po troškách) i v noci. Spočátku taky nechtěl, šlo to jen s vypínačem, ale už 2.-3. krmení vzal tu stříkačku na milost a pak z ni žral ochotně. Věřim že i Bastik si zvykne. Držim palce.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 01 bře 2011, 11:49

Večer jsem měla prdelku hodinku v posteli, šmejdil po posteli, pak spinkal v náručí. Ráno dvakrát načůráno, Bastík docela v poho, ale zas mu škrundalo v bříšku. Horko těžko jsem do něj dostala další stříkačku kuřecího s rýží a s vývarem (kaši). U veta jsme ho předali s tim, že ho budou pozorovat, připravila jsem mu do stříkačky a do pytlíku kašičku a setřička (moc hodná) říkala, že to do něj zkusí cpát... Jenže jen co jsme dorazili domů volal pan doktor, že Bastík zvracel, že mu vytáhl zase z bříška vodu a že ho bude muset asi zase otevřít a mrknout, co se děje a zrevidovat to. Takže teď čeká na výsledky z laborky, co přesně ta voda v bříšku je, a pak ho bude zase otevírat :-(((
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Johana » 01 bře 2011, 11:58

achjo :( chudinka malej. Moc na vás oba myslím a stále držim palce.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 01 bře 2011, 12:06

Johanko děkuju... Vlňáčkův příběh jsem sledovala a držela pěstičky a freťule tlapičky, byl to největší bojovník, co znám. Tak snad můj Bastíček bude aspoň tak odvážnej a šikovnej, jako Vlňáček. Věřím, že to Basťoušek zvládne, MUSÍ, vždyť mu nejsou ani čtyři roky!!! Je to silák a šikula, prdelka moje...
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod graciijka » 01 bře 2011, 13:56

Já i smraďošci držíme Bastíkovi palce!
Určitě se to obrátí k lepšímu a na fretčích čarodějnicích bude běhat s ostatními. ;)
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 01 bře 2011, 18:29

Nebude...Právě je na sále, pooperační komplikace, infekce :-( držte pěstičky a tlapičky:-(
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Johana » 01 bře 2011, 18:41

Stále na Bastika myslím a věřim že to bude zas dobrý. Dej vědět až skončí s operací.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod graciijka » 01 bře 2011, 21:06

Celá smečka společně se mnou držíme palce a pacičky, aby to Bastík zvládnul!!
Pevné nervy!
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 01 bře 2011, 22:03

Holky děkuju... Jsme již doma, Bastík po operaci... Naštěstí to nebyla infekce od střeva, ty jsou v pořádku, ale byl plný žaludek vody, žaludek se špatně hýbe, potřebuje se rozběhat... Proto nechtěl papat, cítil se sytý... Takže za hoďku mu mám zkusit něco dát, pak ve tři ráno injekce a případné krmení, ráno zase zkusit nakrmit a zase na vet... Zase se ozvu...
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Johana » 01 bře 2011, 22:15

Jestli vet přikázal takto brzo po operaci jíst, dala bych mu nějaké té kaše asi jen trošku (my začínali dycky tak na 5 ml). Palce držíme dál.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 02 bře 2011, 12:47

No vet řekl zkusit dát najíst, protože je jasný, že by toho hned nezblajzl moc... Večer tedy párkrát olízl kaši z granulí, to samé v noci a ráno, plus rekonvalescent pasta. Ráno dokonce sežvýkal dvě granule, který našel na zemi, samozřejmě granule ještě moc nesmí, takže jsem to zaopatřila, ale chuť k jídlu má!!! Ráno ho manžel vezl na veterinu, přibalila jsem kaši z granulí, rekonvalescentku, kaší z kuřecího a rýže, k dispozici m vodu s glukopurem. Před hodinou volal vet, že Bastíkovi je dobře (což jsme viděli i ráno, kdy nás pod peřinou už okusoval :-)), žaludek se hýbe, střeva pracují! V noci Bastík čůral asi dvakrát a udělal malý hovínko. Takže vet říkal, že večer už nám ho dají s medikací domů a už budem chodit jenom na kontroly, už si ho tam nebudou nechávat!!! Takže ťuk ťuk ťuk, vypadá to dobře! Děkuju za držení pěstiček a tlapiček, nadále budeme informovat.
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Johana » 02 bře 2011, 13:06

To sou moc dobré správy. :) Když má chuť k jídlu, určitě se zotaví rychle.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod graciijka » 02 bře 2011, 13:18

Skvělé zprávy! Nadále držíme Bastíkovi všechny palce a pacičky co doma máme!
Bastíku ty se s tím popereš! ;)
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Houmí j » 02 bře 2011, 22:37

Také držíme palce!!! Mám slzy v očích. Snad to bude takhle pokračovat dál! Hodně štěstí!
Houmí j
 
Příspěvky: 38
Registrován: 01 pro 2010, 00:20
Bydliště: Hrob

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 02 bře 2011, 23:41

Tak Bastík už je doma. Dostali jsme léky a v pátek kontrola. Bastík už byl prý pěkně živý, kousal, kakal, trochu papal, takže to vypadá dobře! Děkuji všem, co na nás mysleli a myslí!!!
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod pinina » 03 bře 2011, 06:38

Lení, to jsou super zprávy. Já ti říkala, že to zvládne. Teď už to bude jenom lepší. Posílám Bastíkovi hubana (ale raději ne na čumáček :lol: ) a Bobo jemňoučké rafnutí za krček ;)
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod stulitt » 03 bře 2011, 09:23

Věruš díky :-) máme hroznou radost! Doma už je klidnější, chtěl by za ostatníma, ale ještě nemůže... Večer udělal 3 hovínka! :-) ale samotnýmu se mu papat nechce, respektive granuli, tu by si dal, granulovou kaši ale sám ne, jedině z ruky! Takže budeme teďko co 4 hodiny krmit, než bude moct granule... Ráno jsem mu dala 2,5 ml granulový kaše a 2,5 ml Hills a/d... Johanka psala, že na tomto množství po operaci začínali, Johan, jak jste pak pokračovali? Zvedala jsi mu dávky? Až na kolik? Děkuju
stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-) www.stulitts-pets.wbs.cz
Uživatelský avatar
stulitt
 
Příspěvky: 126
Registrován: 29 lis 2010, 09:47

Re: Ucpaná střeva

Příspěvekod Johana » 03 bře 2011, 09:49

Stulitt, jak píšeš že Bastik žere ty kaše jen z ruky - to mu dáváš stříkačkou, nebo ze lžičky?
My začínali s tou kaší ze stříkačky (ze lžičky mi fret nechtěl) na těch 5 ml každé 3 hodiny a pak sem asi po 1 dni zvyšovala na 10 až 15 ml (jasně že z tohoto množství nesežral všechno, něco se vystříkalo mimo tlamy). A tlačila sem stříkačku dokud fret ochotně polikal, jak už nechtěl, přestala sem. Vlňák ale ze stříkačky umněl jíst skoro od mala (dostával z ní denně Plerasan) a taky - u každé operace to bylo jinak a Vlňák nemněl otvíraná střeva.
Ono je těžko říct, kolik by mněl Bastik sníst na jedno krmení. Každopádně bych se snažila teď ještě krmit v co nejkratších intervalech a menšíma dávkama, aspoň do té zítřejší kontroly, pak se uvidí jak dál. Jo a nediv se jestli bude teď míň pít, páč v té kaši co dostává je vody dost.
Když má Bastik už teď chuť na suché granule mnělo by to už být dobrý. Dej vědět jak s tim krmenim pokračujete.
Mám obrovskou radost, že ste to oba takto super zvládli!

A ještě vychytávka: granule se lépe a rychleji rozmočí, když si je předtim nasypeš do PVC sáčku a rozmlátíš paličkou na maso, já si takto dycky nachystala tu granulovou drť na víc dávek, zavřela do skleničky a pak už jen nabírala potřebné množství a zalévala vlažnou vodou.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Další

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník