Zubní kámen

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Zubní kámen

Příspěvekod nicotka » 31 bře 2011, 19:30

V pondělí jsem byla s Meggie u vetky, protože jí opuchla tlamička, dostala píchanec - antibiotika a jeli jsme domů. Další den se to opakovalo s tím rozdílem, že jí vymáčkla hromadu hnisu. Další den jsme tam jeli zase, dostala pichanec a koukla se jí do tlamičky, dostala zánět od ďásna a to tak, že se jí na zubu vytvořil zubní kámen, ukládalo se tam jídlo a pak se od něj ďásno zanítilo (tvrdí vetka). Zítra jdeme na odstranění zubního kamene. Domluvili jsme se, že Meggi nebude úplně uspávat, ale jen ji omámí, aby se jí do tlamičky mohla lépe dostat. Fretky mají údajně rychlejší srdeční činnost a je pro ně nebezpečné uspání. Máte někdo s tímto zkušenosti? Mám z toho celkem obavy, i když uspání nebude úplné (asi).
Uživatelský avatar
nicotka
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2010, 09:22

Re: Zubní kámen

Příspěvekod ŽoFiRo » 31 bře 2011, 19:49

pokud je fretka zdravá a vet má zkušenosti s uspáním fretky, pak v tom problém nevidím, jestliže má takový zánět, pak bych nechala zuby vyčistit ultrazvukem.
jinak nedavno jsem řešila podobný problém u samce který si zub ulomil a nechali jsme mu ho vytrhnout. ted mu tlama otekla a našli tam ještě zbytek kořene, který byl "opouzdřený" hnisem. co se týče "běžnýho" zánětu dásní, který může být vyvolaný zubním kamenem, pak se mi moc nezdá, že by jen z toho mačkala hnis, věšinou jsou dásně jen zarudlé.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Zubní kámen

Příspěvekod Johana » 31 bře 2011, 19:55

Jak je Meggi stará?
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zubní kámen

Příspěvekod nicotka » 31 bře 2011, 20:01

V případě, že by se zánět znovu objevil i po odstranění zubního kamene, zub půjde ven. Meggie bude mít v létě 3roky.
Uživatelský avatar
nicotka
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2010, 09:22

Re: Zubní kámen

Příspěvekod Johana » 31 bře 2011, 20:06

Po odstranění zubního kamene bych asi přistoupila k denní starostlivosti o zuby...třeba natírat Orozyme-gelem. Mně se to osvědčilo.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Zubní kámen

Příspěvekod nicotka » 31 bře 2011, 20:29

děkuji a rady. Ještě zítra s vetkou proberu, jak předcházet zubnímu kameni, ale gel zkusíme.
Uživatelský avatar
nicotka
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2010, 09:22

Re: Zubní kámen

Příspěvekod nicotka » 03 dub 2011, 11:16

Odstaranění zubního kamene máme za sebou. Meggie bylo poslechnuto srdíčko, změřená teplota - to byl boj, jí udržet s tím teploměrem v zadečku. Jak byla "oblbnutá" po injekci, tak i tak měla snahu vetku kousnout, jak se jí dívala do tlamičky. :) Meggie zub visel jen na kousíčku, takže šel ven, pak jí to vydesinfikovala a jeden zub jí očistila. Dostala injekci antibiotik . Myslím, že to Meggie snesla celkem dobře. Po účinku injekce se hned vrhla na granulky. ;) Ještě 2x denně dostává antibiotika ve formě tablet a to tak, že jí to rozdrtím do vitamínové pasty, jinak mi tabletku vyplivuje.
Uživatelský avatar
nicotka
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2010, 09:22


Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron