INZULINOM

Pravidla fóra
Stůně nebo se toho obávám. Nevím si rady s nemocnou fretkou, co mám dělat? Ptejte se zde.

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 26 říj 2012, 14:43

pokusim se oživit staré známosti :-) ale kde to tam koupit - u vety nebo snad v lékárně? a je na to potřeba nějaký předpis?
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod martina » 26 říj 2012, 18:31

olalua,

měj na paměti, že rakovina není nachlazení, a hlavně nic neordinuj fretům sama nebo "na radu z internetu". léky i dávkování si nech určit vetem. jestli tu není k sehnání lék doporučený hauptmanem, zeptej se veta, čím ho můžeš nahradit. například medrol (běžně k dostání) je obdoba prednisonu a je o něco šetrnější.

obecně - prednison je pro fretky s rakovinou "požehnání" a snáší ho velmi dobře. uleví jim od nepříjemností, které nemoc provází a podstatně jim zkvalitní a prodlouží život. sice ne o pět nebo deset let, ale patnácti se fretka stejně nedožije a deseti jen výjimečně.

pročti si odborné vyjádření dr. jekla, pro Klub aktualizováno v roce 2010, kdy se spouštěly nové stránky:
http://www.fretka.cz/davkovani-predniso ... ch-reakce/
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 26 říj 2012, 18:57

já právě sháním podle veta..on mi doporučil ten proglycem, samozrejme pokud nesezenu, sahnu po tom co se sehnat da. jenze se bojim toho ze ten prednison je kortikoid a ma dost nezadoucich ucinku
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Johana » 26 říj 2012, 21:10

Eudemine freťákovi mé kamošky doporučil, ordinoval a určoval dávkování (lék se musel rozvažovat) MVDr. Nemec z veterinární kliniky Bennett v Bratislavě.
http://www.bennett.sk/
Tato klinika a konkretně MVDr. Nemec, také MVDr. Čegiň jsou v SR snad nejlepší na fretky. Pravidelně konzultují fretky s VFU Brno a s klinikami v Maďarsku.
Mně se roky starali o Vlňáka, také u nich prodělal veškeré operace a léčby k mé absolutní spokojenosti.

Takže když sem uvedla Eudemine jako vhodný lék na inzulinom, neni to má laická rada a múj výmysl.
Je to už před lety doporučená a vyskoušená léčba navrhnutá veterinární klinikou a vetem, který se fretkám už roky věnuje ;)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: INZULINOM

Příspěvekod martina » 26 říj 2012, 23:06

a mvdr. němec freťáka tvé kamarádky viděl? nebo to ordinoval po netu?
nehledě na to, johano, že ta moje poznámka nebyla mířená proti tobě, ale obecně.

určit léky a jejich dávkování by měl především vet, který fretku vyšetřuje. kdokoli jiný může poradit, doporučit, případně konzultovat... ale něčí doporučení na dálku (a už vůbec ne doporučení laiků, byť informovaných!) by nemělo vést k tomu, že by si chovatel sám sháněl někde léky a podle sousedky, která taky měla fretku a dávala jí tyhle prášky dvakrát denně půlku, střílel od boku dávkování pro tu svoji. takhle jsem tu poznámku myslela.
v současné chvíli je důležité, aby fretky co nejdřív začaly s nějakou léčbou. a čekat na lék, který u nás není k sehnání, by se taky nemuselo vyplatit.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 27 říj 2012, 11:58

samozřejmě souhlasím. su domluvená s vetem, že pokud to, co mi doporučil, neseženu co nejdřív, nasadíme ten prednison, jen furt ještě řeším, jestli ne spíš tu operaci..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 27 říj 2012, 12:56

tak jsem právě zjhistila, že Eudemine = Proglycem, akorát pod názvem Eudemine se to prodává v EU.
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Johana » 27 říj 2012, 20:43

martina píše:a mvdr. němec freťáka tvé kamarádky viděl? nebo to ordinoval po netu?


Martino, znáš mně už léta, takže - tuto otázku snad nemyslíš vážně!

Já bych určitě nepsala info o vetovi nebo léčbě, která by nebyla podložená a byla řešená jen po netu!

MVDr. Nemec toho freťáka mé kamarátky nejen viděl, ale fyzicky ho léčil a kontroloval celý jeho život, včetně let, kdy fret bral Eudemine. Fretovi se pravidelně dělali kontroly hladiny glukozy a celkové biochemické a krevní testy.

Tento vet sám doporučil na inzulinom Eudemine a také mé kamarádce pomáhal Eudemine z GB dostat do SR. A tento vet také určoval dávkování, jelikož lék se musel rozvažovat. Počas celé léčby lékem Eudemine MVDr. Nemec freta pravidelně sledoval a fretovi byli dělané pravidelně testy výše zmíněné.

Freťák byl na Eudemine stále ve výborné kondici, vyžadoval hodinové procházky. S inzulinomem žil takto přes 3 roky. Dožil se něco přes 7 let.

Pokud by mněl kdokoliv zájem múžu skontaktovat vet. kliniku Bennett, případně MVDr. Nemce ozhedně tohoto léku a jeho účinkú...... aby ste mi věřili.
Naposledy upravil Johana dne 27 říj 2012, 21:13, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: INZULINOM

Příspěvekod Johana » 27 říj 2012, 20:56

olalua píše:tak jsem právě zjhistila, že Eudemine = Proglycem, akorát pod názvem Eudemine se to prodává v EU.


Jde o to ve kterých státech. Já zatim vim jen o Anglii.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: INZULINOM

Příspěvekod martina » 27 říj 2012, 21:50

Johana píše:Martino, znáš mně už léta, takže - tuto otázku snad nemyslíš vážně!


bez komentáře. věřím a doufám, že olalua mojí poznámku pochopila tak, jak byla myšlena.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 27 říj 2012, 22:44

já věřím i jsem pochopila, jen se trochu bojím, když má Alex problémy se srdíčkem. no veta to přesto doporučil. já ten proglycem pod názvem Eudemine nasla prave jen v EU, mám i lidi kteří mi to můžou dovézt nebo poslat, jen nevím, zda je na to potřeba nějaký předpis. no veta snad bude vědět (každopádně mi ho on sám doporučil, ale zatím nic nemluvil o receptu). snad ho získám brzo, abych lásky moje mohla konečně začít léčit
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Johana » 27 říj 2012, 22:46

Kontakt na vet. kliniku Bennet
http://www.bennett.sk/
a zde je na každý týden rozpis služeb, takže je vidět kdy ordinuje MVDr. Nemec.
http://www.bennett.sk/?rozpis-sluzieb.html
Ideálně je kontaktovat telefonicky, maily vetové nestíhají.
Klinika funguje 24 hodin denně včetně víkendú a svátkú.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 27 říj 2012, 22:49

děkuji :-)
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Johana » 27 říj 2012, 22:54

Olalua: na dávkování Eudemine je třeba nejdříve najít v ČR veta, který tento lék zná, který zhodnotí stav freta a pak dokáže určit dávkování.

Nebo to řešit s klinikou Bennet, konkrétně s MVDr. Nemcem....ale to by znamenalo jezdit s fretem do Bratislavy.
Což by bylo ideální, jelikož MVDr. Nemec má s tímto osobní skušenosti....ale asi by to bylo časově i finančně náročné.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 28 říj 2012, 11:05

no s mým příjmem budu ráda, když zaplatím léky, příp. operaci, na tu Bratislavu bych fakt už neměla. můj vet mi dávkování už řekl, pokusím se to ale pro jistotu konzultovat ještě jinde. každopádně uvažuju, že než ho seženu, budu muset s vetem probrat, jestli zatím nenasadit ten prednison, páč ti moji marodečci jsou momentálně bez léků :-( zítra budu ještě vědět víc o Alexově nemocném srdíčku, takže stejně bude potřeba pak řešit podle toho, četla jsem totiž, že Eudemine se nemá dávat když jsou problémy se srdcem..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 02 lis 2012, 09:39

tak moji Julinečku právě teď operují. mám strašný strach, co mi veterinář řekne a jak dopadnou výsledky. za hodinu snad budu něco vědět. Alísek bude nakonec na prednisonu, už ho mám i přesně rozvážený. ty léky ze zahraničí jsou téměř nesehnatelné a navíc on je kvůli srdíčku ani nesmí..snad vše dopadne dobře..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod pinina » 02 lis 2012, 09:59

Držíme tlapky, ať vše dobře dopadne.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: INZULINOM

Příspěvekod martina » 02 lis 2012, 10:38

nemůžu najít, kolik je julče?
jestli se vet rozhodl pro operaci, určitě ví, proč. dobře to dopadne, neboj.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 02 lis 2012, 10:58

jsou jí jen 4 ročky, proto doporučoval, i konzultoval s Hauptmanem. už je po operaci holčička moje. prý tam měla dost maličkých nádorků, naštěstí nemusel brát kus slinivky a nebylo to ani na játrech. snad to teď bude lepší a snad jsem jí tím prodloužila a zkvalitnila život. ale to ukáže až čas..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 02 lis 2012, 10:58

a děkujeme za držení tlapek :-)
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Johana » 02 lis 2012, 22:12

Olalua také vám moc-moc držím palce! Už se malá probrala z narkozy?
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 03 lis 2012, 08:45

Julinka je den po operaci, krásně pije vodu, nic si nekouše, jen nejí. doktor mě upozornil že je velká pravděpodobnost zánětu slinivky po zákroku na slinivce, tak ji to asi hodně bolí, dostává léky na bolest a antibiotika na ten zánět. ale v důsledku toho nepapká. což prý je do dvou dnů po zákroku v normě. jinak hodnotz glukosy měřené půl hodiny po zákroku byly 17, což je prý super, hyperglykemie muze pry přetrvat až dva týdny a znamená to, že ta centra tvorby insulinu byla zničena. jinak těch nádorků bylo víc než deset, největší ale jen pár mm. snad byly nezhoubné, metastázy neměla. jen nevím, jestli to nechat posílat na hystologii. dle Hauptmana je prý 90% zhoubných, tak nevím, zda chci vědět že je to zhoubné a vrátí se to, nebo radši žít v naivní představě, že je to třeba nezhoubné..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Janda » 03 lis 2012, 19:41

Julince drzime vsichni moc palecky.Jen nevim jestli jsem to spatne nepochopila s tim jidlem.Nenechavate ji o hladu ze?Je nutne fretulce nutit jidlo nasilim treba ze strikacky namacene granule.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 04 lis 2012, 18:47

no doktor mi rekl, ze jeden z nazoru odborniku je dva dny po zakroku hladovka, aby se slinivka nezatezovala. Jelikoz glukosa vylitla na 17, je to pry mozne dovolit. Ale i tak jsem ji davala.nenutila jsem ji, dala si sama. Po trosickach, ale neco malo casto papkala. Nechci to zakriknout, ale dnes, treti den po operaci, vypada dost dobre. Papka mnohem vic, zloutek, rozemlete maso, vit.pastu. Uz me i pusinkuje a odsouva si treba krabici a chce chodit, ne jen lezet. Snad je to nejhorsi za nama.
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Magnum » 04 lis 2012, 19:42

Johana píše:Pokud vím, Proglycem neni v EU schválený a sehnat nejde. Kamoška podávala fretovi s inzulinomem asi 3 roky s velkým úspěchem Eudemine, je to humánní lék a dá se na recept sehnat myslím v Anglii, do ČR ani SR se nedováží.
http://www.oneclickpharmacy.co.uk/manua ... 0201.4.pdf

Už jsem psal na 1.straně ze dne 26.6.2011, že jsem Proglycem sehnal na náš předpis v Německu !! Takže můžete nakupovat tam !! Už jsem koupil několik balení !! A cena je kolem 1300,-Kč za balení 100 kapslí.
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: INZULINOM

Příspěvekod Magnum » 04 lis 2012, 20:22

Uplynula zase nějaká doba a proto něco napíši o stavu našeho Kimečka. Rok po operaci nádoru ( inzulinomu) jsme jeli v červenci opět do Brna na vyšetření. Kimeček byl trošku apatický. Při vyšetření ( rentgen a sono ) objevili na střevech nějaký malý nález ( nádor ), ale závažnější bylo zjištění, že má nemocné srdíčko. A to nenávratně, nelze léčit. :cry: Operovat nádor nelze, protože by nevydržel anestezi. Na srdíčko dostal 3 léky ( Atenobene, Furon a Diacordin ), dále neustále užívá Proglycem. Dr. Hauptmann konstatoval, že Proglycem je účinnný, protože po nádoru, který operoval před rokem není vůbec památky, přestože metastázoval. Bohužel nemoc srdíčka má prognózu několik měsíců. :cry: Od července už to jsou 3 měsíce. Kimeček má nyní 7,5 roku.
V poslední době měl záchvat, u veta změřili cukr v krvi - 1,6 , po pár dnech léčby ( injekce Dexadreson, Furosemid, glukózu, Prednisolon, denní hospitalizace ) stoupnul na 3 a dnes měl 4,1. Takže se to pomalu lepší. Budu konzultovat s klinikou v Brně, zda se může užívat souběžně Proglycem a Prednison. Vet mi chce dát na další léčení Prednison. Uvidíme, jak to půjde dál.
Léky mu rozdrtím, rozdělím podle dávkování, smíchám do tobolky. Tu potom při dávání léku vysypu do směsi vody a glukózy ( poměr 2 :8 ), rozpustím, natáhnu do stříkačky 1 ml a stříkám Kimečkovi rovnou do krku. Je to vždy boj ! :)
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 05 lis 2012, 09:22

magnum, já právě o tom tvém nákupu v německu četla, chystala jsem se ti i psát. takže fakt to prodali na český předpis? tvého freťáčka je mi moc líto, když se to po tom všem vrací :-( jo na metastázy jsme všichni krátcí :-( ale píšeš že má nemocné srdíčko..může vůbec ten proglycem? mů druhý freťáček s inzulinomem, kterého též nemůžou operovat kvůli nemocnému srdíčku, tak ten prý ten proglycem nesmí, páč tam výslovně píšou, že se nemá užívat moc na nemocné srdíčko..a ještě se chci zeptat, ty mu do toho dáváš glukosu? může to? co vím, tak totiž nesmí nic, co působí na zvýšení inzulinu, protože ten zpětně sníží jeho glukosu v těle.. mně v lékárně do léků přimíchali laktosu, bála jsem se že ji taky nesmí, ale učitelka biologie, myslím že moc dobrá, mi řekla, že laktosa inzulin nezvyšuje..držím moc palečky aby se to srdíčko zlepšilo..my teď taky budem brát nějaký lék, snad zítra už bude..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Magnum » 05 lis 2012, 11:46

olalua píše:magnum, já právě o tom tvém nákupu v německu četla, chystala jsem se ti i psát. takže fakt to prodali na český předpis? tvého freťáčka je mi moc líto, když se to po tom všem vrací :-( jo na metastázy jsme všichni krátcí :-( ale píšeš že má nemocné srdíčko..může vůbec ten proglycem? mů druhý freťáček s inzulinomem, kterého též nemůžou operovat kvůli nemocnému srdíčku, tak ten prý ten proglycem nesmí, páč tam výslovně píšou, že se nemá užívat moc na nemocné srdíčko..a ještě se chci zeptat, ty mu do toho dáváš glukosu? může to? co vím, tak totiž nesmí nic, co působí na zvýšení inzulinu, protože ten zpětně sníží jeho glukosu v těle.. mně v lékárně do léků přimíchali laktosu, bála jsem se že ji taky nesmí, ale učitelka biologie, myslím že moc dobrá, mi řekla, že laktosa inzulin nezvyšuje..držím moc palečky aby se to srdíčko zlepšilo..my teď taky budem brát nějaký lék, snad zítra už bude..


Ano, prodali na náš recept, můžeš platit naší kartou. Jen nedávali např. dvě balení, přestože byla na receptu napsaná, pouze jedno. Dnes jsem konzultoval s dr. Hauptmanem jeho stav a léčbu. Máš pravdu, glukóza se nesmí dávat při tomto stavu. takže ihned ji vysazuji a v pátek budu našeho veta informovat. Beru to na sebe. Současné užívání Proglycemu a Prednisonu dr. Hauptman přímo doporučuje ! Vzájemně se doplňují a zlepšují stav inzulínu v těle. Že bych měl vysadit Proglycem kvůli jeho srdíčku neříkal. Při tom je jeho " ošetřující " lékař a o jeho zdravotním stavu ví. Hned si vzpoměl. A ještě dodal jednu podstatnou věc ! Nesnažit se za každou cenu dostávat hodnoty cukru v krvi nad 6 ! Rozhodující je jeho klinický stav. Může mít i hodnoty nižší, ale když nemá záchvaty a funguje normálně, není problém.
Už jsme se s tím naučili žít. Kimeček už je stařeček a lepší to nebude. Srdíčko se nevyléčí :cry: . Druhý freťák JOSH je zatím OK. Živý a v pohodě.
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: INZULINOM

Příspěvekod olalua » 05 lis 2012, 12:45

tak to zkusím ten proglycem taky někde zkonzultovat. Vet mi ho právě po konzultaci s Hauptmanem doporučil, ale když jsem mu pak řekla, že v té příbalovce píšou o srdíčku, a jelikož jsem si stejně myslela, že ho neseženu, tak už jsme to nějak neřešili.. a to ti ten předpis napsal normálně veterinář? víš, píšeš že je tvému freťáčkovi přes 7 let, to je nádhera přece. prodloužil jsi mu život a on se dožil takového krásného věku. co bych já za to dala, kdyby se mi tolika dožili..Julince jsou teprv 4, Alískovi 5 a půl.. kdyby aspoň ještě dva roky tu se mnou mohli být, byla bych moc šťastná..jinak Julinka je tři dny po operaci a už je to zase ta moje Julinka rošťanda, chová se už skoro jako zdravá. doufám, že testy glukosy ukážou že je vše na dobré cestě..
olalua
 
Příspěvky: 47
Registrován: 10 říj 2012, 19:26
Bydliště: Bystřice nad Olší

Re: INZULINOM

Příspěvekod Lee » 06 lis 2012, 00:25

O Proglycemu jsem psala opakovane, kam se to ztratilo nevim.

Diky svym klientum jsem dosla k zaveru, ze diazoxid (Proglycem, Eudemide) do Cech lze dostat relativne bezbolestne takto: pokud naindikuji fretce diazoxid, napisu pro klienta recept (zpusoby psani receptu jsou stejne temer vsude, stejne se pise latinsky), klient odfaxuje do lekarny v Nemecku (ma uz jednu domluvenou, sam si ji nasel, je blizko u hranic, sam si vykomunikoval, ze faxovany recept toleruji), druhy den ma leky pripravene. V Cechach podle receptu dalsiho necha leky rozvazit do kapslicek (je to tu o chlup levnejsi, ale i tak je to pry dost palka). A funguje nam to.

Takze veterianare neobchazet, ale komunikovat s nim.
Uživatelský avatar
Lee
 
Příspěvky: 26
Registrován: 05 zář 2007, 22:02

PředchozíDalší

Zpět na Nemoci fretek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron