Dvě fretky - podivné chování

Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?
Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.
Pravidla fóra
Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?

Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.

Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Smidak » 05 lis 2011, 23:24

Dobrý den,

pořídili jsme k naší fretce (samička, 3 roky, nekastrovaná) další fretku, která je nalezenec. Nové fretce je rok a půl je to samička a je kastrovaná. Problém nastal, že kastrovaná fretka se chová k fretce původní jako samec, tzn. tahá ji za hřbet do "brlohu". Původní fretka se nijak tomu nebrání, jen kvoká občas zakřičí, je-li stisk moc silný. Ale i když ji nalezená fretka pustí (nebo když je odthnem), tak se neutíká nikam schovat, ba právě naopak přiběhne zpátky a vše jde nanovo. Kastrovaná fretka je určitě samice, potvrdil to i veterinář.
Je jedinné možné řešení kastrace? Vyřeší se tím naše problémy?
Děkuji za odpověď.
Smidak
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2011, 23:09

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Johana » 05 lis 2011, 23:33

Možná jde jen o vysvětlování si priorit. Která fretka bude v tomto vztahu dominantní. A tu nemusí záležet na kastraci, když jsou obě samice. Možná jde jen o povahu konkrétních jedincú, o dominantní pozici.
Já se seznamováním fretek skušenosti praktické nemám...tož jen co sem za cca 8 let načetla.
Držim moc palce při seznamování.
Naposledy upravil Johana dne 05 lis 2011, 23:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod ŽoFiRo » 05 lis 2011, 23:37

jak dlouho je kastrovaná fretka kastrovaná? pokud je kastrovaná krátce, může jít o falešnou březost..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Aniii » 05 lis 2011, 23:39

Může také jít jen o určování postavení ve skupině...což kastrace nijak neupraví... byla starší samička zvyklá na fretčí společnost? umí se "prát?" podle vašeho popisu soudím, že moc ne a proto je "submisivní" a nechá se tahat...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Smidak » 05 lis 2011, 23:47

Nevíme, jak dlouho je kastrovaná. Byla nalezena již kastrovaná a o té kastraci se pouze domníváme, jelikož nejsou vidět žádné zevní pohlavní orgány.
Nekastrovaná fretka nebyla zvyklá na fretčí společnost, pouze párkrát se setkala s fretčím samcem a později u něj týden přebývala.
Naučí se tedy původní s ní prát, či kdy přestanou souboje a vyřeší se postavení ve skupině?
Smidak
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2011, 23:09

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod ŽoFiRo » 05 lis 2011, 23:50

"zevní pohlavní orgány" nejsou vidět u žádné samice, pokud zrovna není v říji, což byste jako majitelé nekastrované samice měli vědět. zvětšenou a tedy i jasně zřetelnou vulvu mají pouze samice v říji, jinak ne!
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Smidak » 05 lis 2011, 23:54

To je vskutku zvláštní, jelikož nekastrovaná fretka má vidět zevní pohlavní orgány a v říji není. Nejedná se ani o přeříjení, jelikož jsme s tím byli u veterináře, který provedl kontrolu i ultrazvuk, právě kvůli podezření na dlouhodobou říji a nic se nepotvrdilo. Je tedy možné že se lékař mýlil?
Smidak
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2011, 23:09

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod ŽoFiRo » 06 lis 2011, 00:00

možný to je, protože spousta veterinářů o fretkách neví nic a o nějaký říji nemá ani tušení, případně jsou schopní jí "léčit" vitamínama nebo antibiotiky. ultrazvukem se přeříjení určitě nepozná, tím se může zjistit leda to, jestli fretka nemá nějaký problém s vaječníky /cysty, nádory/ a následkem toho problémy s říjí, případně jestli nemá zánět dělohy, ale určitě ne to, jestli je v říji a nebo jestli není přeříjená.

takto vypadá fretka, která v říji není
http://pajisska.rajce.idnes.cz/Bigi_v_r ... 8/#,ll.jpg

a takto fretka říjná
http://pajisska.rajce.idnes.cz/Amy_a_Se ... ra_069.jpg
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Smidak » 06 lis 2011, 00:05

No v tom případě najdem nového veterináře! Dle fotek je zřejmé, že se o přeříjení jedná, nicméně žádné další symptomy se neukázaly a v nejbližším možném termínu se přihlásíme na kastraci.
Smidak
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2011, 23:09

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Aniii » 06 lis 2011, 00:08

Hrát si (prát se) se snad časem naučí...a nebo se nechá navěky tahat a mastit od té druhé...ale co jsem zažila, tak i kluk na týdenním hlídání neznalý fretčích her se otrkal a začal si hrát...ale je to opravdu o osobnosti té fretky a proto se to nedá předem odhadnout.

Co se týče případné říje či kastrace nalezené fretky, tak bych doporučila navštívit dobrého fretčího veta, seznam odzkoušených vetů naleznete na http://www.fretka.cz/doporuceni-veterinari-pro-fretku/
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod ŽoFiRo » 06 lis 2011, 00:12

no tak pokud je v říji, pak se není čemu divit, že se jí to tahání zamlouvá, prostě se chce pářit.. :) každopádně říji ukončit co nejdřív a až cca 3-4 týdny od ukončení kastrovat. ono se na nich přeříjení nijak jinak projevit nemusí, některé samice jsou apatické, nežerou a olysají, jiným to problémy nedělá a prostě to příjde ze dne na den, ale jsou i samice, které několik říjí takto zvládnou bez problémů, což bych ale nezkoušela..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Aniii » 06 lis 2011, 00:15

Odkud jste?
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Smidak » 06 lis 2011, 00:25

V tom případě je to jasné, v pondělí se vydáme na jednu z doporučených klinik a uvidíme co doporučí jiný lékař. Jsem opravdu rozhořčen z toho, jak jsem se nechal oklamat "doktorem", který si řekl za léčbu nemalé peníze a nic nezjistil! :evil: Rozhodně Vám moc děkuji za odpovědi, díky tomu jsme vyřešili problém nepoměrně větší než jsou hrátky našich freteček. Jsme z Hradce Králové, ale nyní přebýváme v Brně. Ještě jednou díky a jdu si vzít prášky na uklidnění!!!
P.S.: Naše madam již spějí spolu v pelechu (poprvé :) )
Smidak
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2011, 23:09

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Aniii » 06 lis 2011, 00:32

Tak v Brně určitě jděte na Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců při VFÚ Brno za MVDr. Jeklem...je nejlepší :)
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Smidak » 06 lis 2011, 00:42

Ano děkujem, již jsme to našli a hned v pondělí tam zajdem.
Smidak
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2011, 23:09

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod ŽoFiRo » 06 lis 2011, 01:23

pokud vám tenhle veterinář řekl, že i to druhý je holka, pak na jejich společné hrátky raději opatrně, abysme tu za 6 týdnů nečetli jak je možný, že dvě holky mají spolu mimina :lol:
jinak pohlaví se pozná snadno, s umístěním pohlavních orgánů je to stejný jako u psů, ne jako u koček, což jsem se už taky setkala s tím, že veterinář hledal pindíka úplně jinde :)
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Smidak » 06 lis 2011, 01:40

No tak to už by byl vrchol! :) Nicméně to určoval jiný veterinář a i my jsme to podle rozmístění orgánů kontrolovali, takže v tom by snad problém neměl být. Ještě jednou moc díky za pomoc, ani nevíte, jak si toho vážíme! ;)
Smidak
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2011, 23:09

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod Mischell » 04 pro 2011, 20:03

Zdravím ..
Mám dotaz .. Mám 2letou samičku, kastrovanou a pořídili jsme 5ti měsíčního samečka, nekastrovaného .. Seznámení proběhlo dobře, nesyčej na sebe, ale naše freťule před mńím pořád utíká, přijde mi jako by si neuměla hrát, což asi neumí, protože se setkala pouze v říji s 1 samečkem .. Monty by si s ní chtěl hrát, je zbrklejší a jen do čikitky třeba strčí, tak vydává ( čikitka ) pískavé zvuky, jako kdyby jí trhal hlavu .. Já jsem z toho vždycky na nervy a leknu se, co se děje .. Ona se před ním schovává, někam si zaleze a jde spát .. Nechce, aby z něj měla nějaké trauma, myslíte si, že si zvyknou ? Chtěla bych je mít společně i v kleci, ale nechci čikitce nějak ublížit ..
Uživatelský avatar
Mischell
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 úno 2011, 11:56

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod martina » 05 pro 2011, 00:22

čikitka ječí, protože se kluka bojí a proto se před ním taky schovává. jestli se to změní, těžko říct, můžete jen doufat.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Dvě fretky - podivné chování

Příspěvekod simona » 05 pro 2011, 23:19

Ahojky mám 3 roky chlapečka Vajtyho a před rokem jsem mu pořídila zuboženou fredečku Jasmínku. Dnes má 1 rok .Když se setkali strašně kvokali a Vajty jí tahal po zemi až sem z toho byla úplně vyřízená. Pak jsem dala vykastrovat oba. A dnes jsou to zlatíčka chovají s k sobě krásně , spinkají spolu Jasmínka mu čistí ucho pak za ním vleze do sítě, kde ho obejme pacinkou . Doporučuji je kastrovat . Dnes spolu zlobí a vymýšlejí si na mě samé neplechy. Jsou úžasní mám je jako děti. Dávají mi energii a chuť do života. S pozdravem Simon
simona
 
Příspěvky: 3
Registrován: 05 pro 2011, 23:06


Zpět na Naše první fretka... a naše první druhá fretka, ano či ne?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron