sblizovani "spolubydlicich"

Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?
Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.
Pravidla fóra
Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?

Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.

sblizovani "spolubydlicich"

Příspěvekod lunack » 05 úno 2012, 12:58

Dobry den vsem.
Prosim o radu... Mame 2 fretky, obe vykastrovane, starsi ma temer 5 let, mladsi 2,5 roku. Kdyz jsme si malou pred 2,5 roku prinesli, starsi se ji velice bala, nechtela se k ni priblizit, schovavala se. Po case se k ni zacala priblizovat, ale spis s umyslem ji ublizit. Kdyz mala povyrostla, starsi na ni opravdu utocila, s umyslem zlikvidovat. Zkouseli jsme je priblizovat s pomoci voditka (stara byla na voditku, abychom ji mohli vcas zastavit). Po case jsme to vzdali, protoze velka stale velmi rychle jen utocila. Mala mela z kazdeho setkani panickou hruzu a tak jsme ji neustale utesovali a nosili v naruci. Klicky jsme jim dali vedle sebe, ale cele ty 2 roky jsme je pousteli oddelene.
Vcera jsem se zacela do Vasich rad a vyzkousela spolecne olizovani vitaminove pasty. Obe ji vazne zboznuji, stara uplne zapomnela na svou chut zabijet, mala se zbavila panickeho strachu. Obe si pak jeste chvili olizovaly cumacky navzajem, az se mi chtelo brecet, ze by se nam to snad povedlo. Rekli jsme si, ze musime trenovat a tak jsme to zkouseli jeste vecer a dnes rano znovu. Pasta je proste kouzelna (samozrejme je nechame ji jen tak obliznout, aby jsme je nepredavkovali, ale zaroven se trefili do toho spravneho okamziku, kdy pomine strach a nenavist).
Za tech par minut pospolu jsme vysledovali toto chovani:
- mala ma evidentne strach, porad se otaci zady nebo alespon bokem, schovava si hlavu "do podpazi", kdyz prijde rychly pohb, skubne sebou, obcas zasyci, je najezena, nahrbuje se, aby vypadal vyssi, dnes se trasla... ale neutika
- velka "jakoby" pecuje, jezdi ji cenichem v kuzi, cicha k zadku, snazi se olizovat ouska, ale stale si na ni leha a poklada ji hlavu pres krk, aby ji zatizila a zalehla k zemi, projevuje nadrazenost, obcas zasycela, ale dnes kvokala (prislo mi ze radostne), kdyz lezeli obe v kosiku, lehla bokem a zacala malou silneji drapat
- po nekolika minutach se mala bezela schovat, stara za ni, ale neutocila, nekousala jen ji v srsti jezdila cenichem a snazila se dostat k ousku, ale nekousal, presto mala kvicela a plakala, stale se snazila dostat kam si do ukrytu.
Zdalo se mi, ze velka uz by si hrala... jsou pustene, mala spis tak opatrne jde a velka jde za ni... pak mala kvikne, velka ji necha zase v klidu odejit. Kdysi to bylo tak, ze mala by udelala dva kroky a velka by ji okamzite zakousla.
Mam pocit, ze mala ma panicky strach... Jak se ho mam zbavit??? Da se ji nejak pomoci? Urcite bych ji nemala "zachranovat" a zvedat, ale nechat ji, at se trapi to taky nejde... mohu na ne pri vycviku nejaka sahat (zakryvat male cenich, velkou pohladit... nebo vubec nic, jen pozorovat)? Kdyz skoncime se seznamovanim, je vhodne jim dat pamlsek, obema nebo jen male za statecnost???
Dekuji za nazor, bojim se, abych neco neudelala spatne nebo jejich chovani za tyto dva dny nechapala nejak spatne... Peknou nedeli! Kristyna Lunack
Uživatelský avatar
lunack
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 úno 2012, 11:56
Bydliště: Humpolec

Re: sblizovani "spolubydlicich"

Příspěvekod martina » 05 úno 2012, 19:34

myslím, že postupujete správně. bábovku bych se snažila "chránit" a utěšovat, aby věděla, že v tom není sama, obě svorně odměňovat a uplácet. bázlivka když zjistí, že se jí nic zlého neděje, snad přestane časem ječet. a nakonec si možná holky spolu i začnou hrát. taky pořád ještě doufám, že dýzl nějak někdy přemluvím...
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: sblizovani "spolubydlicich"

Příspěvekod lunack » 12 úno 2012, 23:30

Dobry den,
cely tyden tvrde trenujeme, pokrocily jsme do teto faze:
- mala neutika, spise se snazi drzet pobliz me, abych jim mohla zachranit, obcas zasyci, obcas vykvikne.
- velka nadsene cisti mrnousovi usi, vykusuje kozisek (nejcasteji za krkem), ocichava cumak a zadecek. Casto si malou prilehne alespon hlavou nebo celym telem, aby se nehybala. Casto slabe, ale dlouze syci. Zni to jako "ja si pockam, az odejdes a pak to te male natru".
Co si o tom myslite?
Diky za postrehy, Kristyna Lunack.
Uživatelský avatar
lunack
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 úno 2012, 11:56
Bydliště: Humpolec

Re: sblizovani "spolubydlicich"

Příspěvekod PxNxDx » 18 bře 2012, 18:51

Myslím, že jste na dobré cestě. Každopádně bych opravdu pořád pečlivě hlídala, protože když se syčí, jeden nikdy neví.
Já jsem seznamování s pastou taky zkoušela, ale bohužel. U nás, jak je doblízáno, jde se na bitku :evil:
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: sblizovani "spolubydlicich"

Příspěvekod Iren » 22 zář 2012, 14:07

Dobrý den,

vlastním samici fretky, kastrovanou a je jí přes 4,5 roku. Nedávno jsme se přestěhovala do Bratislavy kvůli studia a fretka (Jersey) šla se mnou. Ubytování jsem si našla s další fretkařkou, zdálo se mi to jako naprosto ideální řešení, obě dvě máme fretky rády a víme co od nich očekávat. Kamarádka má také kastrovanou samici fretky, která je o 2 měsíce starší než jersey, takže stejná věková kategorie. Pokoušeli jsme se fretky sblížit, Jersey by se chtěla kamarádit, ale druhá fretka (Larka) na Jersey útočí. Když jsme je pustili, tak bylo vidět jenom pištivé klubko, které se prohánělo po pokoji. Jersey se samozřejmě bránila...když jsme je od sebe odtrhli, tak obě dvě syčely. Pravděpodobně znám příčinu proč se to děje - Larka viděla fretku jenom jednou v životě a to když byla ještě mládě, takže je zřejmě zvyklá být sama a nedělit se o jeden pokoj s jinou fretkou. No nevím, jak je nejlépe sblížit. Trestáme je za to, když si to chtějí s druhou "rozdat" přes mříže klece. Dáváme jim lízat ze společné pasty - v tu chvíli jim vůbec nevadí, že se vzájemně oblizují, ale když odendáme pastu, tak jakoby by přeplo a Larka znovu útočí a vrtí u toho s naježeným ocasem....jersey po té také začne vrtět ocasem ale nenaježí ho a výhružně otevírá tlamu...také jsem jí slyšela jak vydává takové pískavé zvuky, když to zase na ní Larka zkoušela přes klec.

Máte prosím nějaký dobrý tip jak seznámit dvě starší dámy?
"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal" - Antoine de Saint-Exupéry
Uživatelský avatar
Iren
 
Příspěvky: 49
Registrován: 30 srp 2011, 17:20

Re: sblizovani "spolubydlicich"

Příspěvekod martina » 23 zář 2012, 10:05

pískání není dobré znamení, to už je opravdu projev velkého strachu. dámy bych raději nestresovala seznamováním a smířila se s pouštěním na etapy. jestli mají klece vedle sebe, tak se to možná časem poddá, ale teď bych jim dala klid.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: sblizovani "spolubydlicich"

Příspěvekod Iren » 27 zář 2012, 00:12

Tak sbližování se stále nedaří :(. Úplně jsme upustili od toho, že by mohly dámy v současnosti běhat spolu a pouštíme je na etapy, každý den jim dáváme přes klec lízat z jedné pasty a snažíme se, aby na sebe nežárlily. Ale i přesto jsem včera neuhlídala Laru (fretka spolubydlící), která si to šla znova rozdat s jersey přes klec, lara byla bohužel velmi rychlá a i přes klec se dokázala zakousnout Jersey do nosu, výsledkem byla malá tržná ranka vedle čumáku, pravděpodobně jí to trochu prokousla jedním tesákem. No ranka je vážně malá a dívala jsem, zda nešla skrz pod ret do tlamičky, ale naštěstí ne...tak jsme se spolubydlící běhaly v půl dvanácté po Blavě a hledaly pohotovostní lékárnu abychom koupily septonex. Jersey jsem to vyčistila (samozřejmě strašně nechtěla a byl to boj, ale prostě pár přetření nasáklou vatovou tyčinkou musela přežít) a kontroluji, zda okolí rány nenateče nebo zda nebudou nějaké výkyvy v jejím každodenním chování. Asi se chovám trochu jak hysterka, ale včera jsem poprvé viděla na své fretce kapku krve a trochu ve mě hrklo i když to určitě nic není.
"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal" - Antoine de Saint-Exupéry
Uživatelský avatar
Iren
 
Příspěvky: 49
Registrován: 30 srp 2011, 17:20

Re: sblizovani "spolubydlicich"

Příspěvekod Demi » 27 zář 2012, 10:58

Doporučuji pro příšte desinfekci Betadine - nepálí.
Uživatelský avatar
Demi
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 bře 2012, 18:09
Bydliště: Mýto (u Rokycan)


Zpět na Naše první fretka... a naše první druhá fretka, ano či ne?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků