Druhá fretka? Áno či nie?

Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?
Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.
Pravidla fóra
Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?

Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.

Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod mrs.ferret » 25 kvě 2012, 16:10

Ahoj, potrebovala by som poradiť. Už takmer polroka som majiteľkou asi 2-3ročného kastrovaného freťáka Koda, no a ako už z názvu témy vyplýva, rozmýšľam že mu zaobstarám kamaráta, alebo skôr kamarátku, uvažujem najmä nad samičkou. Venujem sa mu síce maximum času, hráme sa a naháňame, snažím sa mu nahradiť fretčieho parťáka najlepšie ako viem, ale aj tak niekedy ,,rohožkuje" a pozerá sa na mňa takými smutnými očami, že mám pocit že mu chýbajú jeho súkmeňovci :(
No ale problém je ten, že ho chováme navoľno v byte, a neviem ako by sme to riešili keby si náhodou nesadli, síce by to asi šlo, ale bolo by to dosť náročné.A neviem si predstaviť že by sa Kodo delil s inou fretkou o svoj záchod, pelíšky, skrýše, tajné zásoby granúl :lol: príde mi, že je dosť vzťahovačný a háklivý na ,,svoje" veci.. ďalšou vecou je že bohužiaľ nemám žiadne info od predchádzajúce majiteľky, len to že ,,s ostatnými fretkami sa znesie podľa nálady"... no a tiež je problém to, že budúci rok maturujem, potom vš a budem mať problém zohnať si ubytovanie s jednou fretkou, nie to ešte s dvoma... aj keď na druhej strane bola by to výhoda keby som na ne mala menej času a oni by sa mohli vyhrať medzi sebou...
Čo si o tom myslíte? A aký parťák by bol pre Koda asi najlepší? Bola by lepšia dospelá samička alebo mláďa? Alebo samec? Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď:)
Uživatelský avatar
mrs.ferret
 
Příspěvky: 35
Registrován: 02 dub 2012, 20:37

Re: Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod PxNxDx » 25 kvě 2012, 17:44

no podle mě u fretky není zase tak nutný, aby měla společníka, pokud na něj od mala nebyla zvyklá. je pravda, že fretky, které žili v páru, po odchodu jednoho smutní, ale stejně tak jsou spokojení a krásně rozmazlení jedináčci, o kterých si myslím, že by jim příchod další fretky jen zasáhnul do jejich ega :lol:
Další věci jsou na Tobě... pokud je samec vykastrován, můžeš k němu pořídit samičku i samečka, ale v případě samce bude kastrace asi nutná (poradí zkušenější), neboť by opět byla pozice kastrát x nekastrát. U samičky by kastrace asi nutná nebyla, ale tam je to lepší preventivně ze zdravotních důvodů.
Bejt Tebou vezmu v potaz, že ne každá fretka je vhodná pro chov na volno a zvlášť si to neumím představit u fretěte. Takže byste se mohli dostat do situace, kdy jednu fretku zavírat a druhou ne? nevím.. ale pokud se s Kodem budeš stěhovat, stejěn ho asi budeš muset zvyknout na klec.. nevím o privátě či podnájmu více lidí (jak to u VŠ bejvá), kde by tolerovali fretku na volno...
A pak je asi jedno jestli bude jeden nebo dva..
A maturita a VŠ? myslim, že Toňula si nejvíc užil, když jsem maturovala.. já se učila na gauči a on poletoval a pak se mi válel pod mikinou celý hodiny, kdy já se šrotila..

každopádně všechno je to jen můj názor, ne 100% pravda a jistota, tak počkej co Ti kdo řekne a výsledný rozhodnutí bude stejně na Tobě ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod martina » 28 kvě 2012, 16:22

protože tvůj dotaz (jakou případně zvolit kombinaci) je poměrně častý, a nás nebaví odpovídat dokola na totéž, před pár týdny jsem se pokusila shrnout pro a proti do jednoho článku http://www.fretka.cz/jednu-nebo-vic-fretek-co-je-lepsi/.
osobně si myslím, že pro fretky je fajn, když mají parťáka, jen mi tohle přesvědčení poslední rok dost nabourává moje diesel... :o)

fretka "na volno" není pro ni dle mého názoru ideální bydlení. nejen, že může snáz přijít k úrazu (samozřejmě stát se může leccos, i když je jen puštěná), ale hlavně proto, že mohou nastat nejrůznější situace (nemoc chovatele - přesun fretky někam na hlídání, stěhování, nemoc fretky, rozsáhlá rekonstrukce, odchov mláďat atd atd atd), kdy je pro ni bydlení v kleci najednou nezbytné. a pro volnochovanou fretku pak musí být hrozný šok a veliký stres, když je ze dne na den všechno jinak.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod prchalka » 06 čer 2012, 18:47

Ahoj, mám stejný problém, četla jsem si ten odkaz, ale i přes to se chci zeptat takhle, doufám že to nebude vadit:) ..... mam doma vykastravanou samičku(Bublina), které letos bude 7 let a opravdu moc uvažuju o tom že bych jí pořídila fretatko, taky samičku bych chtěla.... mám ale strach, přecejenom Bublina už není nejmaldší, a mám strach že by jí nepřijala.....zajímalo by mě, jestli s tím tady třeba někdo nemá vlastní zkušenost, moc by mi to pomohlo.... moc děkuji za odpověd:-)
prchalka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 15 pro 2011, 20:23

Re: Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod ŽoFiRo » 06 čer 2012, 19:38

k 7mi letý fretce, pokud dosud žila jako jediná fretka, bych už rozhodně žádnou další fretku nepořizovala, pravděpodobně jí nepříjme a navíc ze stresu z "vetřelce" může i vážně onemocnět..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod martina » 06 čer 2012, 20:02

souhlasím s žofiro. jakkoli jsem všemi deseti pro, aby každá fretka měla svého fretčího parťáka, jsou výjimky potvrzující pravidlo. jednou z nich je i fretka starší pěti let, dosud jedináček. ne, že bych to možná nezkusila, ale velmi velmi opatrně a určitě i s otevřenými zadními vrátky tak, abych případně mohla nově příchozí fretku vrátit, pokud by pro starousedlíka vyššího věku byla nepřijatelná.
jako problematické vidím i to, když zemře jedna ze dvou fretek, které na sebe byly několik let zvyklé - i v tomhle případě může nově příchozí znamenat velký problém.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod prchalka » 08 čer 2012, 06:35

Děkuju za odpovědi, no ale ona nebyla celý řivot sama, byla zvyklá na psa, ale ten minuly rok umrel, treba by tady ohle, ze byla s jinym zviretem mohlo pomoct a nemusel by to byt takovy problem jak pistete, ze?
prchalka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 15 pro 2011, 20:23

Re: Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod martina » 08 čer 2012, 10:00

možná jsem to napsala nejednoznačně, takže raděj znovu:
při příchodu nové fretky...
....problém může být, pokud je ta původní jedináček.
....problém může být, pokud ta původní už není mládě, u fretky starší čtyř-pěti let už jde i o zdraví.
....problém může být, pokud původní umře parťák, na kterého byla zvyklá. ta nová jí ho NENAHRADÍ.
takže s největší pravděpodobností to problém bude, jakkoli bys ráda slyšela opak.

můžeš to samozřejmě zkusit. ale počítej s tím, že to nemusí vyjít. pak si odpověz na otázky:
mám kam vrátit novou fretku?
případně mám čas a prostor je pouštět odděleně?
neomezím velkými změnami (třeba i pouštěním na etapy) příliš dosavadní zvyklosti staré fretky? neuškodí jí to?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Druhá fretka? Áno či nie?

Příspěvekod Patty » 09 čer 2012, 16:20

Sedmiletou fretku bych už určitě nestresovala žádnou změnou. V tomto věku už potřebuje klid.
Patty
 
Příspěvky: 66
Registrován: 27 lis 2010, 16:07
Bydliště: Hanušovice


Zpět na Naše první fretka... a naše první druhá fretka, ano či ne?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron