Samička nebo sameček

Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?
Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.
Pravidla fóra
Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?

Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.

Samička nebo sameček

Příspěvekod Neythi » 06 úno 2013, 17:41

Zdravím,

už delší dobu přemýšlím, že si na jaře koupím freťuli, ale stále se nemohu rozhodnout jestli samičku nebo samečka. Už jsem pročetla několik for a webů kde diskutují o tomhle tématu, ale i tak mi to moc nepomohlo. Jaké máte zkušenosti vy a co by jste mi jako začátečníkovi doporučili?
Uživatelský avatar
Neythi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2013, 17:35

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod vojrou » 06 úno 2013, 17:56

Samečka.
vojrou
 
Příspěvky: 25
Registrován: 10 dub 2011, 20:55
Bydliště: Smíchov

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Neythi » 06 úno 2013, 18:04

Děkuji za odpověď a můžete mi ještě napsat, z jakého důvodu raději samečka? :-)
Uživatelský avatar
Neythi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2013, 17:35

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Janda » 06 úno 2013, 20:33

:D Za me samicku.Zatim tedy mam zkusenost jen s jednim sameckem a 3 holcickamy.Holky vsechny 3 uzasny,hodny,nekousavy.Snesou se s kazdym a s kazdou freteckou.Samecek snese jen me a ostatni ma za soky.Jde i po ostatnich fretulkach.Budou mu 3 roky a ani za tu dobu se mi nepodarilo u neho neco zmenit...bohuzel.Ale to je jen ma zkusenost.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Neythi » 06 úno 2013, 20:48

Určitě bych taky byla za samičku. Líbí se mi jak je menší oproti samečkovi, ale zase když hodně čtu, že kluci bývají mazlivější, tak se nemůžu rozhodnout.

Hodně se, ale obávám, když si pořídim samičku, aby neměla nějaký problém s říjí, jak hodně na internetu čtu. Určitě bych jí nechala kastrovat, protože na odchov jí mít nebudu.
Uživatelský avatar
Neythi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2013, 17:35

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod PxNxDx » 07 úno 2013, 18:12

Pokud ji budeš tak jako tak nechávat kastrovat (což je rozumné), tak bych se problémům s říjí nebála. Prostě přijde říje, počkáš, zda odchází či ne.. případně dojde na ukončení a objednáš se na kastraci.
Důležitý je doktor, který má s fretkami zkušenosti a potřebné vědomosti ;)

Já mám zkušenost se třemi holkami, a jedním klukem. Takže naprosto neobjektivně řikám holky :lol: Osobně se mi zdá, že kluci jsou tak jako tak víc cítit a naopak u nich může být problém se soužitím s ostatními.

Ale oboje má své pro a proti. Každopádně ať holka nebo kluk, hlavně ať je freťulka zdravá a spokojená :!:
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Neythi » 07 úno 2013, 19:41

A je ten pach samečka o hodně znát než u samičky?

Do jara ještě fůra času :cry: tak to nejspíš nechám na osudu, která freťulka si mě vybere, tu si vezmu.
Uživatelský avatar
Neythi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2013, 17:35

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Janda » 07 úno 2013, 20:14

Samecek je hodne citit hlavne v riji.Po kastraci si,ale myslim,ze je to tak docela nastejno. :D Ale jak tady pise PxNxDx hlavni je aby fretulka nebo fretulak byli zdravy. :mrgreen:
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Anna Křišťanová » 08 úno 2013, 02:07

Z trošky názorů pozbíraných z netu a po nesčetném shlédnutí množství inzerátů na prodej samečků do 1 roku věku. A hlavně z osobní zkušenosti bych si zvolila samičku.
Záleží asi spíš na povaze a rozhodnutí majitele. Ale doteď si živě vybavuji první říji Valentina a jak ne(dobře) to snášel zbytek rodiny kromě mě :lol:
Nejenom, že v pubertě je to horší jak s malým děckem, teda alespoň u toho mého rozmazleného prevíta,včetně brutálních provokací a averzí na některé členy rodiny, ale nejhorší pro ostatní bylo asi neustálé značkování teritoria po kobercích a příslušenství v říji.
Samozřejmě nemám srovnání mezi samečkem a samičkou, jen tipuju...
Ale odvážným štěstí přeje a s trochou objektivního pohledu v tom zase až tak zásadní rozdíl nevidím.
Bylo by dobré přečíst výhody i nevýhody obou pohlaví, zohlednit účel pořízení a taky zvážit co bys do budoucna chtěla.
Dle mě pokud se fretovi dostatečně věnuješ, je absolutně jedno jaké pohlaví si vybereš ;)
Toť můj názor :)
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Neythi » 08 úno 2013, 13:56

Tak to určitě je nejhlavnější aby fretečka byla zdravá :)

Samozřejmě uvidím až se nějaký ty prťata narodí a jestli vůbec tady v okolí Českých Budějovic najdu nějakého chovatele.

Ale stojí též za otázku. Mám doma skoro už 8 letou fenku Jorkšírského teriéra. Je to potvora pěkně rozmazlená, takže ta by nikdy nikomu neublížila. Jelikož už v pár měsících bude fretka větší než naše Berunka, bojim se, aby jí pak nijak neublížila. Nebudu je určitě nechávat spolu bez dozoru, to je jasné. Ale když malou freťuli budu nechávat spolu s Beruškou aby jsi na ní zvykla, tak by nemusel být takový problém ne?
Uživatelský avatar
Neythi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2013, 17:35

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Johana » 08 úno 2013, 14:20

já jsem za samečka :)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod pišta » 09 úno 2013, 11:31

Já měla samečka,v říjí dost agresivní, záleží co člověk snese, ale někteří členové rodiny byli na mrtvici. A to značkován, pořád se chodilo s hadrem a utíralo.Agresi jsme řešili procházkami a běháním po lese. Pak jsem se rozhodla ho vykastrovat a stal se z něho neskutečnej medvídek a mazel. Naprosto pohodová fretka, kamarád se psem.
Samičku mám taky, je akční, pořád se musí hlídat, pořád něco uklízí a vymýšlí.Samičky jsou od přírody živější, ani po kastraci se nezklidnila.Lítá jak tryskomyš.
Hlavně si myslím, že každá fretka, ať samička , či sameček jsou jedineční, takže jak tady bylo už psáno. Hlavně aby byli zdraví a jak se budeš freťuli věnovat, takovou jí budeš mít.
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Aniii » 11 úno 2013, 09:42

Mám dvě holky a špatnou zkušenost s říjňákem, takže za mě jedině holky. A to i přes všechny ty starosti, co mi ty praštěný tryskopyši způsobily...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod pinina » 11 úno 2013, 10:01

Tak já jsem zase pro kastrovaného samečka. Větší medvídky a mazlíky neznám :)
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod Neythi » 11 úno 2013, 20:22

Všem děkuji za rady z vlastních zkušeností.

Nejspíš jsem se už rozhodla definitivně a to pro samečka :) Doma žádné koberce nemáme, takže značkování nebude snad takový teror :lol: a nějaký ten smrádek být musí, ale přesto doufám, že nebude až tak hrozný :)
Uživatelský avatar
Neythi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2013, 17:35

Re: Samička nebo sameček

Příspěvekod PxNxDx » 12 úno 2013, 07:00

ještě mě napadá dohodnout se s někým, že by ses stavila podívat. Možná, že na první pohled nepoznáš třeba žádný rozdíl, ale mohlo by to být k něčemu dobré. Osahat si fretčího cvalíka, očuchat, nechat proběhnout a to samé s nějakou fretčí slečnou ;)
Mě takhle jeden čas chodili domů davy zájemců o fretku, kouknout se, jak to zhruba vypadá ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov


Zpět na Naše první fretka... a naše první druhá fretka, ano či ne?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron