finance

Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?
Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.
Pravidla fóra
Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?

Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.

finance

Příspěvekod Hribulka » 04 led 2011, 19:31

Ahojky,
právě jsem se přestěhovala do nového bytečku a ráda bych si splnila sen a pořídila si fretčího kluka. A schromažďuji informace.
Chtěla jsem se zeptat na finance. Průběžné výdaje jsou mi jasné (krmení, očkování....), jen jsem nabyla dojmu, že fretky jsou náchylnější k nemocem a tím pádem častěji nemocné. Moc nevidělávám a nechci aby kožíšek strádal. Je mi jasné, že univerzální odpověď neexistuje, a že záleží na konkrétním zvířátku. Jen by mě zajímali vaše zkušenosti.
Díky moc Lenka
Hribulka
 
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2011, 19:18

Re: finance

Příspěvekod Johana » 04 led 2011, 20:01

Hribulka, jsem moc ráda, že se na toto ptáš.

Moje skušenosti: freta (svého prvního a jediného) sem si koupila před 6,5 lety. "Vstupní" náklady (klec, výbava, přepravka, misky, napáječky, hračky) mně tenkrát přišli na několik tisíc. Veterinární péče freta až cca do 5 let nebyla nijak nákladná (snad pár stovek ročně). Jak fret stárnul, náklady na veterinu se zvyšovali (preventivní prohlídky). V roce 2009, 2010 začal mít fret zdravotní problémy, takže přišlo k hopitalizcím, opracím...za tyto 2 roky mne veterinární péče o 1 freta stála cca 30-40 tisíc KC (nemám to přesně spočítané). Pro freta mám založený účet, na kterém je vždy suma na pokrytí jeho potřeb a i nenadálých výdajú (několik 10-tisíc KC /v přepočtu/)

Fretka neni "laciné zvíře"...ale to neni ani pes nebo kočka, když se o ně majitel stará seriozně, tam by u starého zvířete ty náklady na veterinu byli stejné...jenže: kočka a pes státnou mnohem později jako fretka. Proto si myslím, že už při koupi freťátka by mněl člověk zvažovat, jestli za 6-7 let bude mít finance na chov a veterinu staré fretky.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: finance

Příspěvekod martina » 04 led 2011, 20:23

a kua.... koukám, že johana začala pěkně drsně... :-)

je to tak, musím s ní souhlasit. péče o fretku/y se může vyšplhat do přímo závratných výšek.
moje osobní zkušenost s nemocnou cca roční fretkou (těžké průjmové onemocnění, krom jiného třídenní hopitalizace), která to přežila a dneska je jí skoro pět let - jednorázový výdaj (v průběhu jednoho měsíce) kolem osmi tisíc káčé. není to tak hustý jako popisuje johana, ale taky to slušně zatížilo náš rodinný rozpočet.

ale taky můžeš mít kliku a tvoje fretka bude celý život zdravá, nepozorovaně zestárne a pokojně zemře. to vše bez výrazných finančních nákladů. je ovšem pravda, že dávat na stranu určitou částku peněz určenou právě na nečekané zdravotní problémy a jejich řešení, je nanejvýš rozumné.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: finance

Příspěvekod Johana » 04 led 2011, 20:37

Johana možná začla drsně, ale reálně s ohledem na své skušenosti :-) Vlňákúv otec Bobo za celých svých 8 let majitelku nestál na veterině skoro nic, byl až do dnes zdravý (žel dnes už neni)...i takové štěstí múže někdo mít. Ale já radši počítám s "prúserama" a sem na ně (aspoň finančně) připravená ;)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: finance

Příspěvekod Hribulka » 04 led 2011, 20:44

jo, každé zvířátko něco stojí, měla jsem dvě kočičky, je to jiný zvíře než fretka, ale vím, že ty náklady se mohou vyšplhat hodně nahoru. Tak nevím budu přemýšlet fréťu bych moc chtěla, toto je jediný prvek v němž nevím. Nechci aby zvířátko nějak strádalo.
Jinak moc díky za zkušenosti
Hribulka
 
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2011, 19:18

Re: finance

Příspěvekod Hribulka » 04 led 2011, 20:46

ještě mě napadlo, kolik si dáváte stranou, aby jste byli připraveni na komplikace.
Hribulka
 
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2011, 19:18

Re: finance

Příspěvekod PxNxDx » 04 led 2011, 20:46

K tomu snad přidám jen odkaz na své "záznamy" http://www.tchorenky.websnadno.cz/Fretka-a-finance.html jsou sice straší, takže některé věci nejsou aktualizované a tchořenky mě mezitím stály daleko víc, ale pro představu ;)
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: finance

Příspěvekod Johana » 04 led 2011, 20:57

Hribulka, specielně na freta nedávám stranou mesíčně nic, jen koukám aby na účtu co mám pro něj bylo stále aspoň několik 10 tisíc (prostě prohazuju účty, ale snažim se měsíčně cekově uložit aspoň pár stovek. To ale nejen pro freta takže je to asi dost skreslená info. A ne vždy to jde.

PxNDx: vynikající vyčíslení nákladú.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: finance

Příspěvekod Žabka » 04 led 2011, 22:40

Já mám fretek víc, a několik jsem ich měla i dřív. Kromě nákladů na pořízení (čipování), výbavičku a jídlo a jsem jim za cca 12 let (dohromady u mě delší dobu bylo 15 fretek, jestli dobře počítám, z toho ale jen dvě starší) platila na veterině následující věci:
očkování - to je na jednu fretku pár set ročně
odsvrabování - u fretek celkem častá věc, jedna dávka strongholdu stojí kolem 300, ale jsou i levnější přípravky, mě se do nedávna svrab vyhýbal, ale nalezenec, kterého mám od jara, si ho přinesl
1. freťák - operace střev - to je už dost let zpátky, tehdy to stálo něco kolem 1000, a freťák po ní bohužel zemřel (bylo mu už cca 7 let, přesně nevím, byl nalezenec)
2. freťák krevní testy + specielní dieta na ledviny cca 1000, dieta netrvala dlouho, bohužel freťák v roce a půl zemřel na selhání ledvin, byl uměle dokrmovaný (zemřela mu matka) a podepsalo se to na jeho zdraví, taky už je to pár let zpátky, o fretkách toho veterináři ještě moc nevěděli, třeba by teď přežil déle, těžko říct
4. fretka - krevní testy, opakovaná injekce na ukončování říje - dohromady cca 1500, nalezenec, zemřela náhle, bez jakýchkoli příznaků ve 2 letech, pitvu jsem tehdy nenechala dělat
3. freťák - pár set (cca 300, ale opravdu nevím) za vyšetření + protizánětlivou injekci, tomu je 5 a půl a zatím (klepu na dřevo) s ním jiné výdaje nebyly
pak mám další fretky (3 a půl, rok a půl a 3 půlroční), taky zatím bez dalších výdajů
půlroční nalezenec - cca 1000: odsvrabení 300, cca 700 za léčbu úrazu oka (vyšetření, antibiotika)
a to "nejlepší" nakonec cca 6000 - 4 denní nemoc půlročního do té doby naprosto zdravého freťáka (ze dne na den onemocněl, v neděli pohotovost, antibiotika, v pondělí kontrola, krevní testy, všemožné testy, v úterý hospitalizace, ve středu zemřel, pak pitva... bohužel ani pitva neodhalila, co se mu vlastně stalo, a byl u Chylíkové, což je v Praze nejlepší doktorka na fretky a pitvu dělal taky nějaký doktor specializovaný na fretky), bylo by to ještě dražší, měli jsme slevu, protože na nás zapoměli s výsledky pitvy a dostali jsme je až za dva měsíce

Takže nečekané výdaje mohou být i s mladou fretkou, nejen se starší, na ruhou stranu při počtu fretek, které mi prošly rukama to nejsou zas až tak velké výdaje.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: finance

Příspěvekod ŽoFiRo » 05 led 2011, 02:08

ono i to očkování se může prodražit, pokud má fretka alergickou reakci, letos mě takový očkování u jedný fretky vyšlo na cca 5 tis.

jinak ted jsem u nemocný fretice (6,5roku) taky cca na 5ti tis (prohlídka, RTG, odběr krve - biochemie a hematologie, vyšetření moči "základní" a léky) a ještě nekončíme, posílal se vzorek moči do labáku, ten mi zatím neúčtovali, že až budou výsledky. z dřívějška kastrace (cca 1500,-), operace střev (cca 2000,-) a operace nádoru, kdy mi neúčtovali hospitalizaci (cca 1500,-)

v létě operace freta (5,5roku) a předchozí léčba cca 15tis

trhání uraženýho špičáku u mladšího freta (2,5roku) cca 900,- zub vytrhli špatně, takže na podzim byl znovu na jiný vet. (cca 1500,-)

u mladší fretice zánět dělohy, kastrace a reakce na ATB, kdy se jí v místě v pichu dělaly boláky cca 3tis

bylo toho o dost víc, tot jen to, na co si tak nějak ještě pamatuju...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: finance

Příspěvekod Aniii » 05 led 2011, 09:19

Jak je vidno,každý má jiné zkušenosti. Nedá se to říct přesně. Moje fretka snáší očkování dobře,vymačkání žlázek drahé není (několikrát do roka se té mojí bohužel ucpou)...ale po kastraci měla pooperační problémy-neplánované výdaje (dohromady 2500), loni v létě si pořídila kýlu,takže nečekaná operace - to mi ale na veterině neúčtovali ani předoperační vyšetření,ani kontrolu,takže to stálo jen 2tis za operaci. U mne,jakožto studentky na brigádě, platící vysoký nájem a tak,to byly velmi nepříjemné výdaje. Jestěže už mám zaměstnání...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: finance

Příspěvekod Hribulka » 20 led 2011, 15:02

Docela jste mě vyděsili, určo ještě popřemýšlím.
Všem moc děkuji za odpovědi a zkušenosti, omlouvám se za delší pauzu.
Hribulka
 
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2011, 19:18

Re: finance

Příspěvekod Thais » 09 kvě 2011, 21:25

Jo i my dali při léčbě zánětu střev 10 tisíc určitě. U ročního freta :?
Naposledy upravil Thais dne 09 kvě 2011, 21:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Thais
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 bře 2011, 21:24
Bydliště: Praha Modřany

Re: finance

Příspěvekod Liška » 09 kvě 2011, 21:33

Tak my máme doma založenou fretčí obálku a každý týden dáváme do obálky stovku za každou fretku co máme. Zatím to docela stačí, sice něco málo doplácíme, ale nejsou to žádné horentní sumy. Co vím, tak z toho platíme i granule, dobroty a hračky. Finanční rezervu pro nenadálé výdaje máme na osobním účtu.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň


Zpět na Naše první fretka... a naše první druhá fretka, ano či ne?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron