pořízení druhé fretky

Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?
Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.
Pravidla fóra
Nenašli jste odpověď ve Fretčím FAQ?

Než si fretku pořídíte, raději se zeptejte opravdu na všechno!
Nevíte, jestli ke své první pořídit i druhou, třetí... ? Ptejte se tady.

pořízení druhé fretky

Příspěvekod Barnie » 16 úno 2011, 18:56

ahoj.po hodině hledání,kde bych mohla uplatnit své dotazy,jsem musela vymyslet toto,nezlobte se na mě :D
mám už skoro ročního samečka a ráda bych mu pořídila společnost!ale tápu a nevím,zda holku či kluka. :?:
co je pro kluka lepší??
momentálně můj sameček ještě není vykastrovanej a to je moje druhá otázka,kdy bych ho měla nechat vykastrovat s příchodem druhé fretky???
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Johana » 16 úno 2011, 19:07

Barnie, o tom kdy je vhodné kastrovat samečka je tady viewtopic.php?f=11&t=199
S pořízením druhé fretky neporadim, já mněla jedináčka.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 16 úno 2011, 19:47

samce bych určitě dala kastrovat před příchodem druhý fretky, jinak jí bude s největší pravděpodobností tahat a znásilnovat bez ohledu na to, jestli je to kluk nebo holka, tedy pokud to bude kluk - mládě případně kastrát a ne další říjný samec, s dalším říjným samcem by se akorát tak pořádně serval. až bude po kastraci, pak je vcelku jedno, jestli bude další fretka samec a nebo samice, zvlášt pokud to bude mládě, u dospělých fretek pak jde spíš o jejich povahu.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod martina » 16 úno 2011, 21:54

jestli uvažuješ tak jako tak o kastraci, tak bych to udělala před novou fretkou, kluk je po téhle "operaci" v pohodě během pár hodin-dnů.

jestli holku nebo kluka je fuk, důležité je, aby si "padli do oka".
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Barnie » 17 úno 2011, 18:39

jo jo,tak jako tak o tom uvažuji.moc vám děkuji za odpovědi..jsem ráda,že my poradí někdo zkušenější.nerada bych pak řešila totiž situaci,že druhou fretku mít nemůžeme :?
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod martina » 17 úno 2011, 21:46

no že se nesnesou, se stát může... je to fakt individuální. ale řekla bych, že případů, kdy to vyjde, je určitě podstatně víc, tak snad nebudeš zrovna ty mít smůlu :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Barnie » 17 úno 2011, 22:18

pak se vám tady pochlubím a nebo posmutním,jak to dopadlo. :D
těším se ale jak malý mimino,už aby byl doma!! ;)
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Radek » 19 dub 2011, 22:19

dobrý večer :), jsem tady nový a rozhodl jsem se pořídit si fretku :). sháním informace už předem a chtěl bych se zeptat zda se musí kastrovat samička. Něco jsem sice četl ale podle mě to zas tak nutné není,chtěl bych se ještě zeptat co bych měl asi vědět do začátku. předem děkuji za odpověď.
Radek
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 dub 2011, 22:11

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 20 dub 2011, 01:32

pokud neplánuješ mít fretku - samici na chov, ale jen na mazlíka, pak je kastrace téměř nutností, při nejmenším je nanejvíš vhodná.
pokud má samice říji déle než měsíc, pak jí může ohrozit na životě a většinu samic říje sama nepřejde, je tedy nutné jí ukončit hormonálně a to se doporučuje maximálně 1x za rok, fretka s největší pravděpodobností bude ale v říji od jara do podzimu, což tedy znamená neustálý kolotoč, kdy po ukončení říje příjde "po porodu" (6týdnů po horm. ukončení se bude chovat jako když opravdu porodí) do pár dnů další říje, kterou po cca 3 týdnech ukončíš, cca 6-7 týdnů na to další říje... neustále se opakující říje a hormonální ukončení není pro samici nic dobrého. navíc každé ukončení je i riziko zánětu dělohy, na který zas může fretka umřít.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Radek » 20 dub 2011, 12:15

Aha a kolik asi stojí taková kastrace a kdy bych ji měl nechat provést ?
Radek
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 dub 2011, 22:11

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Aniii » 20 dub 2011, 13:18

Cena kastrace se odvíjí od mnoha faktorů. v první řadě to je na veterináři,jeho umístění(praha vs malá vesnice může být rozdíl opravdu markantní),dále použitá narkóza(nitrožilní či inhalační-ta je šetrnější,ale mnohem dražší)atd. osobně mám 2 holky,lustrace té starší mě na maloměstě vyšla na 1200,druhá v praze 2500 vč inhalační narkózy v ceně kolem 800-900. ale upřímně si myslím,že je lepší si připlatit na zkušené a vybavené klinice. mám i srovnání jedné fretky na oba druhý narkózy...z injekce se probouzela hrozně dlouho,byla skoro den malátná,po inhalační za hodinu už běhala v rámci svých možností.
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod martina » 18 kvě 2011, 21:17

na klubový mejl přišel tento dotaz, kopíruju sem a prosím o radu pro tazatelku, díky

Dobrý den mám na vás důležitou otázku.
Máme doma fretečku už asi rok a i za tu dobu musím říct, že nepatří k nejhodnější... Na ostatní lidi hodně útočí a poměrně hodně kouše. V současnosti stojím před rozhodnutím koupit si fretčího chlapečka. U nás ve zverimexu takového chlapečka mají a když vidím v jakých podmínkach ho tam mají tak mi to trhá srdce. Jsem už celkem rozhodnutá, ale bojím se že ho naše fretčí slečna která už je vykastrovaná ho nepřijme a bude na něj útočitl.
Máte nějaké zkušenosti v tomhle problému.. děkuji za odpověd
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Žabka » 19 kvě 2011, 08:06

1) Rozmyslete si, zda opravdu chcete podporovat zverimex, který se tak nepěkně chová k fretkám. Tím, že si fretku koupíte, bude mít zverimex výdělek. Navíc, pokud majitel zverimexu uvidí, že se fretka prodala, pořídí si na prodej další. Nebo rovnou dvě. A ty nebudou v onic lepších podmínkách, než tahle. Je to sice kruté, ale pokud majitel obchodu nemá mít na prodej další a další fretky, musí mu tam tahle zůstat co nejdéle, aby se mu její prodej nevyplatil. Tím, že téhle fretce bude zle, může zachránit další fretky.
Doporučuji promluvit si s personálem prodejny a upozornit je na to, co by pro freťáka šlo zlepšit - má záchod? má přístup k čisté vodě? má hamaku nebo aspoň pelíšek? Pokud je v tak špatných podmínkách, že to odpovídá týrání zvířat, tak je potřeba upozornit příslušné orgány.
Také je možné, pokud je v prodejně fretka už dlouho a nikdo ji nechce, že když ještě vydržíte, tak ji získáte za nižší cenu, nebo dokonce zadarmo, majitel nebude chtít vydávat další peníze za péči, když nebude mít velkou pravděpodobnost, že ji prodá.
2) Samotné seznamování má relativně velkou šanci kvůli rozdílnosti pohlaví, to je nejlepší kombinace. Ale... Freťák bude muset nejdřív být v karanténě, dost možná má svrab. Jak je starý? Pokud to není malé mládě, bude za chvíli v pubertě a to se seznamuje těžko, pokud je dospělý, má teď říji a to je taky problém, může chtít samci znásilňovat. Neřekala bych, že seznamování půjde lehce, ale myslím si, že není nemožné.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Janda » 19 kvě 2011, 19:24

Me samicka ve dvou letech maleho fretacka primo adoptovala a delala mu mamku.Takze u me seznameni probehlo behem par minut,ale kazda fretulka ma jinou povahu.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod trischa.pl » 19 kvě 2011, 21:38

Moc děkuji všem. Fretečka je tam opravdu ve velmi strašných podmínkách. Mají ji v akvárku kde na ní 12 hodin denně svítí světlo s tím, že tam je na nějaké dřevěné podestýlce, má tam kalíšek s vodou to je vše. Ani záchod nic na hraní nebo rozptýlení. Aby toho nebylo málo ted se nákup chlapečka musí odložit naše holčička snědla něco špatného a zítra jde na operaci celková léčba má vyjít na 3 tisíce takže další fretka nepřipadá v úvahu :-/.
trischa.pl
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 kvě 2011, 21:30
Bydliště: Orlová

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod martina » 19 kvě 2011, 22:04

trischa.pl píše:Moc děkuji všem. Fretečka je tam opravdu ve velmi strašných podmínkách. Mají ji v akvárku kde na ní 12 hodin denně svítí světlo s tím, že tam je na nějaké dřevěné podestýlce, má tam kalíšek s vodou to je vše. Ani záchod nic na hraní nebo rozptýlení.


jestli je fretka skutečně ve strašných podmínkách, není nic jednoduššího než napsat mejl na veterinární správu a popsat jim situaci, případně přiložit i fota.

dejte prosím vědět, k jakému závěru VS došla a jestli její zásah byl něco platný, díky.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod trischa.pl » 22 kvě 2011, 21:26

Tady se jedná o zverimex v Orlové-4 na 5 etapě.
trischa.pl
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 kvě 2011, 21:30
Bydliště: Orlová

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Magnum » 02 čer 2011, 22:27

Řeším v poslední době problém se soužitím dvou freťáků. Máme 2 kluky kastrované, mají 6 let. Do začátku května spolu žili úplně bez problémů, byli spolu neustále ve voliéře v bytě, spolu jedli, spali, hráli si. Začátkem května jsme museli řešit nemoc Kima - inzulinom. Před operací jsme jej dali do jiné klece bokem od Joshe, aby jej nerušil. Operace nádoru na slinivce dopadla velmi dobře ( klinika v Brně a dr.Hauptman je záruka vysoké kvality ) a po návratu domů jsme je opět chtěli dát k sobě, aby se přivítali. Jenže ouha ! Josh vyjel po Kimovi velmi razantně. Protože je Kim zatím rekonvalescent, je pořád v druhé kleci. Jakmile přijdeme z práce, hned je puštěný Josh a může běhat kolem klece Kima, aby si na něj zvykal. Měním jim navzájem jejich hadříky, aby si zvykli na pach toho druhého. Rukou přenáším pachy ( hladím nejdříve jednoho a pak druhého ). Zatím to ale ke zlepšení nevede. Jakmile přijde Josh ke kleci s Kimem, začne kvokat a hrabe na klec - chce se k němu dostat.
Jaké máte zkušenosti s tímto problémem ? Jak jinak postupovat ? Nechci je dát k sobě volně, aby si to tzv. vyříkali. Kim je zatím 14 po operaci a je slabší než Josh. Nechce se mi věřit, že by pár týdnů odloučení zcela změnilo jejich vzájemný vztah. Děkuji za rady a nápady.
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod majda » 03 čer 2011, 08:08

Magnum, děláš všechno tak jak dělat máš - nenapadá mě, co víc bys pro jejich opětovné spolusoužití mohla dělat. I když - až se rekonvalescent uzdraví, zkusila bych je vzít na naprosto neutrální území. Nám se takhle podařilo zkamarádit Pytríska se Samem - na dovolenou do pronajaté chalupy jeli ve dvou klecích, zpátky se vraceli v jedné ..
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Magnum » 05 čer 2011, 19:50

Tak jsem to ještě navíc vzal přes jídlo. Dávám jim jejich velmi oblíbený meloun. Nejdříve každému trochu do dvou misek. Ty pomaličku přibližuji k sobě, aby byli co nejblíže k sobě. Pak dostanou ještě trošku do jedné větší misky, ze které si berou společně. Tak jako dříve. Dokud mají v misce meloun, tak jsou ( tedy Josh ) úplně v klidu. Každý čeká, až si kousek melounu vezme ten druhý. Až už v misce nic není, tak se začnou zajímat o okolí a o sebe. Josh si pomalu zvyká a jeho agresivita se pomaličku zmenšuje. Alespoň se mi to zdá. ;) Uvidíme, jak to půjde dál.
Uživatelský avatar
Magnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 kvě 2011, 21:27

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod martina » 06 čer 2011, 01:17

držím palce. dej, prosím, zas vědět, jak pokra(o)čujete.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Barnie » 08 črc 2011, 19:19

ahojky!!tak dnes jsem si přivezla mimčí slečnu k rok a půl starýmu samcovy vykastrovanému..ale mám z toho divný pocit..
samec je furt v křeči a klepe se,když vyleze ze sedačky,bojí se a když ho vemu do náručí,tak rychle utíká pryč...jak mám udělat,aby byl v klidu??malý se bojí a raději zaleze do sedačky a je tam furt..
máte někdo nějakou radu??
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod martina » 08 črc 2011, 22:58

ahoj barnie,

nech tomu trochu času a uklidni se i ty, zvířata z tebe nervozitu cítí a i to je může plašit.
neboj, zvládnete to :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Barnie » 09 črc 2011, 08:47

tak barnie je neustále v sedačce schovaný,vykonal tam i potřebu. :( na noc jsem je zavřela zvlášť do klece vedle sebe a ten se tam mohl zbláznit..ale po půl hodině snahy utéct se zklidnil.před hoďkou jsem je pustila a on je už zas v sedačce..já vážně nevím a bojím se,že to takhle bude už napořád.. :(
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Žabka » 09 črc 2011, 10:26

Podle mě jen potřebuje zistit, co "to" nové je zač... Taky může žárlit. Chce to čas, a třeba je vzít na nějaké neutrální území, pokud to nejde ven (kvůli očkování a pod.), tak třeba do koupelny, na nějakou hodbu, nebo tak. Seznamovala jsem někdy fretky na chodbě, kde nic nebylo, jen dlaždičky (takže snadný úklid), dala jsem tam pár hraček a jednu bedničku nebo pelech na schování. Ale právě jen jednu (kdyby byly dvě, mohli by každý zalézt do jedné a nemělo by to efekt).

A tu sedačku si mohl naschvál "označkovat" aby vetřelec věděl, že je jeho a nelezl mu tam.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Barnie » 09 črc 2011, 10:43

jo určitě žárlí,protože to byl rozmazlínek a měla ho jak mimino. :oops:
když jsem dala barnieho do klece lilly,tak se jí tam schválně vyčůral na dečku,takže to máš žabko asi pravdu..bohužel neutrální místo nemáme,barnie je volně po celém bytě..já doufám,že ho to trucování brzo přejde!?
taky přemýšlím,zda nemám něco udělat s tou sedačkou,jako aby tam nemohl,třeba za dva dny,teď to má jako jediný klidný místo..
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod marnelbar » 09 črc 2011, 10:51

no barnie ,já bych řekla,že ho prozatím bere jako vetřelce ... takhle se chovala má Mája ,když jsem donesla mimi bála se ho a dělala,že tam není ,klepala se,třásla se .....po necelých dvou dnech to začlo ....peklo na zemi!
držim palce a naši tlapky....dávej jim namky společně,vyměnuj pelíšky a dávej jim na zem něco ,kde by si mohl jeden před druhým schovat i třeba deku,ta se mi poté osvědčila jako nejlepší řešení....vlezli si pod deku,každý sám ...věděli o sobě ....jeden byl v povlečení,druhý pod dekou a doráželi na sebe,když zalezli společně ,,nechtěně,, do povlečení ,následovali rychlé otíračky a to je bavilo ale věř že vše má svůj čas a i ten co se bojí,puší,řve a je boj časem zjistí,že to není špatné a budou kamarádi,nebudu psát ,že to je u nás v poho je to spíše o toleranci ale spí společně...My jsme to dokázali . Vy to dokážete také ! strach a nervozitu zmírnuj příjemným podáváním naminek v blízkosti druhého ...já lákala na meloun,hroznové víno,pasty...prostě to co má ten tvůj rád ! Ano má strach,bojí se a neví ....čas je nejlepší lék na předpis.Vím o čem mluvím.Držíme tlapky.
Uživatelský avatar
marnelbar
 
Příspěvky: 347
Registrován: 27 lis 2010, 16:12

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Barnie » 09 črc 2011, 10:56

moc děkuji,představovala jsem si to trochu jinak tedy.. :? ale co se dá dělat.
tak doufám,že u nás to takové peklo nebude,četla jsem tvé příspěvky z doby,kdy seznamování probíhalo a i video jsem shlédla. :)
horší je,že já je k sobě ani nedostanu a nechci barnieho stresovat ještě víc,tak ho nechávám v té sedačce..což je možná taky špatně..?!
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod marnelbar » 09 črc 2011, 11:45

no nerada na tu dobu vzpomínám a byla sem zoufalá , video bylo v době,kdy už se něco rýsovalo...myslím po měsíci neustálýho řevu, takže to bylo už ,,dobré,, a dala se ukočírovat , když jsem ji napomenula,věděla že ho nesmí masakrovat, dnes je situce jiná , když mu bzíkne vyvolávač a aktér je ten ,,týranej,, čapne ji za prdel,břicho, jedno kam a škube Ma-gor !

neni špatné že ho necháváš v sedačce on potřebuje místo odkud bude sledovat a bude mít pocit bezpečí jen je postupně zkoušej k sobě přiblížit právě s pomocí naminek aby si to stím spojil ,že když mu bude mimi nablízku je to v pořádku a dostane ještě namku ;) něco hezkého prostě.....má byla stresovaná dost ani v klidu se nenajedla,pořád byla ve střehu ,třásla se a dokonce začla spát i v hamace,kterou nikdy nevyužila i když ji měla v kleci...jen potřebovala vidět ,,lépe,, na vetřelce a chtěla mít přehled ;) co dělá ...nech je zatím být , stačí pro začátek že o sobě vědí do ničeho je netlač a postupně zkoušej jen přibližovat s namkama snad to bude dobré..řikám čas je velice důležitý!
Uživatelský avatar
marnelbar
 
Příspěvky: 347
Registrován: 27 lis 2010, 16:12

Re: pořízení druhé fretky

Příspěvekod Barnie » 09 črc 2011, 12:14

tak postupně budu dávat vědět jak jsme na tom.mňamky by byly fajn,ale ty teď barnieho vůbec nezajímají,tak uvidíme..moc děkuji za vaše zkušenosti a rady,opravdu je teď dost potřebuji,protože se mi z toho chce až plakat,že jsem ho tak nasrala a je ve stresu.
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Další

Zpět na Naše první fretka... a naše první druhá fretka, ano či ne?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron