POČET FRETEK U NÁS

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod MajaZ » 03 led 2011, 15:05

Ac nerada, ale neda mi sa neozvat. Aleno, na Slovensku (neviem ako v Cechach) su fretky osobitne spomenute v zakone o veterinarnej starostlivosti a to vzdy v spojeni "pes, macka a fretka". Tzka sa to hlavne POVINNOSTI cipovania, ockovania proti besnote, podmienok chovu a podobne.
Veterinari, aspon teda v BA, LM, PP, KE, DK a sirokom okoli o fretkach napodiv vedia a ked nevedia, tak vacsina rozumnych sa opyta. K nerozumnym normalny clovek nejde. Sice to stalo dost namahy, ale stalo to za to.
Takze neviem teda ako u vas, ale u nas sa na fretky mysli aj v zakonoch aj u veterinarov.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod martina » 03 led 2011, 15:30

majo,

v čechách též.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod Alena FB » 03 led 2011, 15:38

Ahoj Majo,
díky moc za informaci. Vím, že u vás - na Slovensku - je spousta věcí ohledně zvířat lépe ošetřená než u nás... Byla jsem na školení za přítomností paní, co vede útulek (psí) přímo v Bratislavě a vím, co všechno říkala.. bohužel, u nás není povinné čipování pro fretky, jako u vás, očkování proti vzteklině atd..

Martino.. pokud se mýlím, můžeš mi prosím poslat tento zákon či odkaz.. možná jsem ho přehlédla či se ke mě nedostal a je možné, že se mýlím.. velmi ráda se poučím.. je povinné čipování pro fretky, očkování atd? .. velmi ráda bych si ho pořádně přečetla..

díky. Alena
Alena FB
 

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod martina » 03 led 2011, 19:06

odkazy na zákony, předpisy, instituce a vůbec "důležitosti" jsou na stránkách, konkrétně zákon, o kterém je tu řeč (tzv. veterinární zákon), najdeš tady http://www.fretka.cz/odkazy-na-zakony-i ... -predpisy/ hned jako první.

v zákoně se na několika místech zmiňuje, přesně jak píše i maja, "pes, kočka a fretka", čili se s fretkou skutečně i v našich zákonech počítá jako s jedním ze tří "nejdomácnějších" zvířat.
(rovněž čeští veterináři už se, minimálně ve větších městech, "přizpůsobili trhu a poptávce")

co se týká čipování a očkování fretek, tak to u nás povinné není, pouze v případě výjezdů za hranice, případně při svodech zvířat (např. výstavy nebo akce podobného typu, jakou jste v prosinci spolupořádaly i vy), kdy povinnost mít očkování psinka+vzteklina (vždy) stanoví místní veterinární správa, čipování někdy vyžaduje pořadatel.
nezajímám se tolik o jiná zvířata, ale mám dojem, že čipování není povinné ani u jiných zvířat. to ale nechci tvrdit jistě, bo to jistě nevím, jen se domnívám.
očkování je povinné (z výše tří jmenovaných) pouze pro psy. je jednodušší kočky ze zákona vynechat, než by je obce měly za povinnost odchytávat po širokém okolí, protože města i vesnice jsou plné volně žijících koček (markéta by mohla vyprávět). proč ze zákona vypadla i fretka, když tam jeden čas byla, se dá jen spekulovat. údajně by se do zákona měla vrátit, ale kdy a zda vůbec... ? každopádně Klub očkování fretek doporučuje http://www.fretka.cz/doporucena-ockovan ... -schemata/, přestože upozorňuje na "nepovinnost" tohoto aktu.

jako provozovatelce útulku bych ti opravdu velmi doporučovala si minimálně veterinární + zákon o týrání dobře nastudovat, tzn. nejen přečíst, ale pokusit se i správně interpretovat (zdůrazňuju proto, že značná část lidí má problémy s porozuměním psanému textu). určitě se ti to bude nejednou hodit.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod Alena FB » 04 led 2011, 10:11

Ahoj,
díky za info. Zákon o týrání mám nastudovaný velmi dobře.. ostatní taky.. a právě proto vím, že tam fretka není.. přesně jak jsi napsala.. .. i když Tvá původní odpověď Maje byla, že to u nás funguje jako u nich na Slov... nefunguje že? Čipování, očkování atd pro fretku povinné není a fretka ...jak vidno..
No nic.. Ano, klub může doporučovat, KVS většinou ani očkování ani čipování nepožaduje, protože na to nemá právo ze zákona, pořadatel ano... Toť prozatím závěr.
Hezký den. Alena
Alena FB
 

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod martina » 04 led 2011, 11:13

aleno,

já o voze, ty o koze.

moje původní odpověď maje stále platí. ano, u nás "to funguje" stejně jako na slovensku, tedy i u nás se s fretkou počítá nejen u veterinářů, ale i v zákonech.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod Alena FB » 04 led 2011, 11:20

Ahoj,
chápu, že jsem koza, ale nicméně to u nás nefunguje stejně jako na Slovensku. Není povinné čipování, očkování.
Tvá původní odpověď Maje nebyla zcela správná. Když to uznáš, tak mi to stačí.
Alena
Alena FB
 

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod martina » 04 led 2011, 11:39

moje odpověď maje nebyla správná??? :-)
děvče, každá mluvíme o něčem jiném (viz "pochopení psaného textu").

jinak s tebou naprosto souhlasím a uznávám, že máš pravdu. doufám, že to tak je v pořádku.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: POČET FRETEK U NÁS

Příspěvekod ŽoFiRo » 04 led 2011, 13:13

očkování fretek proti vzteklině povinný bylo, ze zákona vypadlo teprve nedavno, předloni? a co se týče vztekliny, tak už se tuším upouští i od očkování divokých zvířat, takže moc nevidím důvod, proč by mělo být povinné pro fretky, které ven téměř nechodí. navíc i v době, kdy povinné bylo, tak na něj spousta lidí kašlalo, stejně by to bylo i s čipováním - kdo chce čipovat, tak si je očipuje (mám čipovaný i očkovaný všechny) kdo chtít nebude, nebude je čipovat ani když to bude povinný, stejně jako s tím očkováním. pro psy očkování povinný je, tuším některý města vyžadují i čipy, a stejně na to lidi kašlou... co se týče řazení fretek do hlodavců a podobně, tak si myslím, že s tím počet fretek nic moc společnýho nemá, to už je spíš zase o neznalosti lidí, oni ví, že se fretky v domácnosti chovají, ale už neví, kam je zařadit...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Předchozí

Zpět na Jiná pomoc pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron