Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Renn » 22 črc 2011, 12:21

Chtěli byste si uschovat hmotnou vzpomínku na Vaše zvířátko a zároveň pomoci fretečkám?
Dlouho jsem přemýšlela, jak ve prospěch opuštěných fretek v útulcích (které mám bohužel dost z ruky) využít mé dlouholeté hobby, kterým je výroba šperků z korálků, přírodnin, ovčího rouna, drátů a dalších materiálů. Nejprve mne napadl prodej samotných šperků -tak, jak to dělá sama Iva Dolhy a jiné šikulky např. prostřednictvím Fleru. Pak jsem si vzpomněla, že jsem už několika kolegyním a švagrové vyrobila náušnice či přívěsek ve tvaru kuličky z vyčesaných chlupů jejich fretek či koček způsobem, kterým se vyrábějí šperky z klasického ovčího rouna, tedy plstěním pomocí jehly. Je pravda, že někdy je docela obtížné, zvláště pak u tvrdších a rovných chlupů, zaplstit chomáček dohromady a trvá to trochu déle(standartně mi zabere vytvoření pěkné pevné kuličky cca 20-40minut). Nejlepší na plstění je proto zimní, lehčí, „krepatější“ a delší srst, kterou fretky na začátku a v průběhu léta dobou vyměňují za krátký, hladký letní kožíšek.

Moje představa je následující:
Zašlete mi nejlépe doporučeně, v zipovém či jiném sáčku a v bubloobálce dostatečné množství vyčesané srsti Vaší fretečky/freťáka spolu s čitelnou zpáteční adresou a vzkazem, co byste si přáli vyrobit(náušnice, přívěsek,..). Příspěvek kterémukoliv útulku v ČR jsem chtěla stanovit na 100,-. Protože však probíhá akce v MB útulku a tato částka by se mohla plést, navrhuji stanovit symbolických 111,-. Tyto peníze převedete na kterýkoliv útulek pro fretky (Ostrava, Mladá Boleslav, Plzeň či Mnichovo Hradiště Ivy Dolhy - pokud jsem na některý zapomněla, opravte mne, Ď.) a před odesláním balíčku do něj vložíte vytištěné potvrzení o převodu. Vše zašlete na moji adresu (potvrzení bude sloužit jen pro moji informaci a bude následně skartováno). Příspěvek na náklady (bubloobálka, poštovné, náklady na výrobu a čas) nechám na Vás(můžu si samozřejmě stanovit nějaký ceník nutných výdajů, podle toho, jestli budete chtít vyrobit šperk z bižu, osteofixu či stříbra).

Dříve, než zde zveřejním svoji adresu, zeptám se, co si o tomto mém nápadu myslíte. Díky, Renn.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Morgan24 » 22 črc 2011, 14:11

není trošku hloupé tady vyjmenovat všechny útulky krom toho jediného klubového? já osobně bych třeba na jiný než klubový útulek nepřispěla a už rozhodně ne na ten Boleslavský.
Atlas, Antaios, Valkýra a Mija s paničkou
Uživatelský avatar
Morgan24
 
Příspěvky: 91
Registrován: 26 lis 2010, 21:22
Bydliště: Praha 7

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Liška » 22 črc 2011, 15:21

Proto psala, že když nějaký zapomene, aby ten, kdo si toho všimne, napsal. Nemyslím, že to bylo záměrné.
To je úplně tvá věc, komu pošleš peníze. Nevím, proč by měl být nějaký útulek diskriminován jen proto, že se některým nelíbí. Abych pravdu řekla, ve všech útulcích se zachraňují životy fretek nehledě na to, jaká osoba (osoby) za nimi stojí.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod majda » 22 črc 2011, 15:29

1) No ono také záleží jak se v kterém útulku hospodaří s penězi (a teď vůbec nenarážím na Boleslav nebo Ostravu).
2) Tohle jsou stránky Klubu, takže jeho útulek by opravdu neměl být opomenut (nicméně věřím tomu, že to nebyl záměr)
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Liška » 22 črc 2011, 15:38

Také se mi hospodaření některých útulků nelíbí. Nicméně s tím nadělám leda to, že jim nepošlu své peníze...
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Korky » 22 črc 2011, 16:08

Morgan, veľmi povzbudzujúce, sprdnúť autorku nápadu, že nevymenovala FUK. Nenapadlo ťa, že to môže byť tým, že má osobnú skúsenosť s iným útulkom a činnosť FUKu jej proste nejako unikla alebo ho proste zabudla napísať? Čo takto ju pochváliť, že sa snaží pomôcť? Je každého vec, ktorému útulku peniaze za šperk pošle, takže ak chceš, pošli si ich kľudne FUKu a nemusíš tu robiť negatívnu reklamu na boleslavský útulok.
Renn, dobrý nápad, ale trošku by som ho dotiahla, spravila nejakú ponuku s fotkami a nákladmi na materiál a poštovné, na dobrovoľný príspevok by som to asi nenechávala, lebo ľudia budú nervózni z toho, koľko by mali zaplatiť. Ja osobne by som si na jar asi náušničky vyrobiť nechala, aby som mala kúsok tchoríkov stále so sebou.
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod majda » 22 črc 2011, 16:16

Holky, už to neřešte, každý má jiné sympatie, zkušenosti a informace o zmiňovaných útulcích, takže každý si vybere ten svůj :-)
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Renn » 22 črc 2011, 16:18

Ráda bych se omluvila za nezáměrné opomenutí FUKu všem členům a dalším návštěvníkům. Přitom mám klubko v oblíbených záložkách, no, stalo se. Raději to napíši teď jako novou odpověď bez editace původního příspěvku, aby nedošlo k nedorozumění.

Prosím o Váš názor na obsah mého nápadu. Mým plánem a záměrem je udělat radost výrobou originálního šperku majiteli freteček, vyrobit mu do budoucna hmatatelnou vzpomínku(vedle spousty živých v paměti utkvělých) a zároveň pomoci útulkům. Abych někoho neprotěžovala, nechtěla jsem zvolit nějaký konkrétní, proto záleží na každém, na který by převedl finanční částku. Tolik asi k tomu, o čem se zde rozvedla debata...

Kdyby snad někoho napadlo, že se chci "přiživit" a pod záštitou dobré věci vydělat, klidně může vymyslet jiný způsob procesu převádění finanční částky na účet útulkům. Peníze by se neposílali mne, ale přímo útulkům. Doufám, že se mi tím podaří smazat pochybnosti o mém záměru. Jen zatím netuším, jak to udělat s poštovným...
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod majda » 22 črc 2011, 16:25

Mě to přijde jako dobrý nápad, poštovné by si musel tedy každý uhradit sám - jsou to malé věci takže se dají strčit do obálky a nebyla by to taková rána.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Renn » 22 črc 2011, 16:34

Korky, díky, to jsou přesně ty připomínky, na které čekám ;)

O víkendu vyrobím fotky, možná i video. Mám sice jen trošku chlupů(tak na 1 náušku) od našich dvou chlapů, ale mám doma od kolegyně přímo pytel vyčesaných chlupů britského kocoura, který jí bohužel nedávno umřel ve skoro 17letech. Bude toho na celý náhrdelník :shock: .

Spočítám, kolik by to stálo v případě materiálů(bižuterní komponenty, chirurgická ocel-osteofix, stříbro Ag 925/1000). Tato částka+35,-(koupení bublobálky, poštovné) by se potom převedla na můj účet. Po obdržení platby bych následně šperky odeslala.

Vím, že je trochu problematické převádět peníze hned 2x a ještě letět "s chlupama na poštu". Napadlo mne, že by zájemce mohl zrovna poslat všechny peníze mne s tím, že bych mu následně se zbožím zaslala potvrzení o převodu částky 111,- na zvolený účet útulku. Ale víte jak to chodí s důvěryhodností... prostě jsem nechtěla upadnout v podezření hned v úvodním příspěvku...
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Liška » 22 črc 2011, 16:38

Renn, moc se mi to líbí! Myslím, že dvakrát převádět peníze zbytečné. Za sebe bych poslala klidně celou částku. I tak je to pořád důvěryhodnější než sbírky na nemohucí atd. ;) ;)
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Renn » 22 črc 2011, 16:40

Jen doplním: Doporučená zásilka vyjde na 26,- - 34,- podle váhy, bublobálka cca 5,- - 10,-, proto mne napadlo těch 35,-. To na vysvětlenou. Nemám moc dobrou zkušenost s "obyčejnými" zásilkami(prodávám sem tam na fleru a měla jsem bohužel s českou poštou různé zkušenosti).
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod silva » 22 črc 2011, 16:44

Já jsem zvědavá na obrázek - vůbec si nedokážu představit, jak to vypadá! Ohledně těch peněz - mně přijde, že poslat peníze na dvě různá místa zas až takový problém není... Ale třeba to někdo vidí jinak, možná se dohodneš s každým ze zájemců individuálně...
Jinak mi to přijde taky jako dobrý nápad :D .
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod martina » 22 črc 2011, 16:47

mně to připadá jako úžasný nápad! jsem nadšená, když někdy někdo SAMOSTATNĚ něco pro fretky udělá :o)

p.s. jestli poštovné vč. obálky vychází +- na 35, rozhodně bych to zaokrouhlila na 50. to není až taková suma a navíc můžeš mít nějaké další výdaje (MHD např. nebo nevím co). z těch 15 korun "navíc" určitě nezbohatneš, nepředpokládám, že bys byla zavalena zakázkami (i když bych to útulkům přála)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Johana » 22 črc 2011, 17:05

Nápad je to vynikající!
Byla bych taky moc zvědavá jak takové šperky vypadají.

Nedávno sem viděla na krku kamošky-psejčkařky přívěsek, v medově žlutém plastu (jako jantar) mněla zalité mléčné zuby svého psa. Vypadalo to výborně.

Co se týče pošty: s Českou poštou i Slovenskou poštou (jsem z SR) mám výborné skšenosti. Roky posílám Majdě peníze za tovar v obyčejném dopise (aby pro doporučený nemusela na poštu), páč poplatky za mezistátní převod jsou vysoké. A vždy přišlo vše v pořádku. Ale je to asi věc náhody a skušeností.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Renn » 22 črc 2011, 17:44

Děkuji za všechny reakce, ještě se zeptám, jakou pevnou sumu byste zvolili jako příspěvek a co si myslíte o individuálním výběru účtu-útulku.
martina píše:
p.s. jestli poštovné vč. obálky vychází +- na 35, rozhodně bych to zaokrouhlila na 50. to není až taková suma a navíc můžeš mít nějaké další výdaje (MHD např. nebo nevím co). z těch 15 korun "navíc" určitě nezbohatneš, nepředpokládám, že bys byla zavalena zakázkami (i když bych to útulkům přála)


Martino, taky mě to napadlo. Přestože jsem v minulých měsících převedla několikrát peníze na účet útulkům, jsou lidé, kteří jsou schopní závidět i těch pár korun, které dostaneš navíc. Po zkušenostech s nejrůznějšími pouličními sbírkami se lidem, bohužel, nedivím. Můj záměr je nabídnout "něco" tak specifického, u čeho předpokládám ohlas, způsobem nanejvýš ošetřeným, aby nedošlo k domněnkám, že chci z lidí "tahat peníze", spolu s tím pomoci cíleně opuštěným fretkám za použití co nejnižších nutných výdajů a konečně smysluplně využít vlastní um.

Video vyrobím v průběhu víkendu, bude volně přístupné a budu se v něm snažit ukázat jednotlivé fáze výroby...

P.S. Taky vyčesáváte z tchořovitých fretek vanilkově bílé chlupiska se semtam černým (asi aby se neřeklo) :lol:
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Johana » 22 črc 2011, 18:01

Renn píše:P.S. Taky vyčesáváte z tchořovitých fretek vanilkově bílé chlupiska se semtam černým (asi aby se neřeklo) :lol:


Jo taky, na léto palichá dle moji skušenostií prvně podsada a ta je u tchořovité fretky "vanilková". Pak začnou pelichat ty tmavé pesíky.
Používám na vyčesávání Furminátor, je fakt super http://www.obchudekumajdy.cz/?p=product ... all--akce!!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod martina » 22 črc 2011, 18:32

Renn píše:Děkuji za všechny reakce, ještě se zeptám, jakou pevnou sumu byste zvolili jako příspěvek a co si myslíte o individuálním výběru účtu-útulku.


netuším, za kolik se podobné věci prodávají, já sama žádné šperky ani nic podobného nenosím. ale odrazila bych se od cen obdobných rukodělných výrobků.

a právě proto, že nevím, jaké jsou ceny, zdá se mi částka 111 sympatická, ale zrovna tak by to mohlo být třeba 333 :o) ostatně - není to žádná závratná suma a má člověk přispět "jen tak", nebo za to dostat něco, a navíc to "něco" je část jeho fretky?

stanovila bych nějakou minimální cenu, maximu se meze nekladou...

výběr útulku bych nechala na každém, ty budeš muset jen zkontrolovat, zda číslo účtu skutečně patří některému z nich.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Renn » 22 črc 2011, 20:51

Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Johana » 22 črc 2011, 20:59

Asi bych skusila nějak víc zadefinovat, co je "potřebné množství strsti". I když vím že to jde zadefinovat těžko.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Renn » 22 črc 2011, 21:14

Johan, já zase chápu tvůj dotaz. Je třeba fretku vyčesávat tak dlouho, až celkové množství chlupů "zašoulané" mezi dlaněmi(způsobem jako když se dělají kuličkové knedlíky) a zmáčknuté mezi všemi prsty jedné ruky(všechna bříška prstů se dotýkají, jako když "solíme kotel polévky pro celý tábor" způsobí, že se bříško palce by se nebylo schopno dotknout se ostatních bříšek ani v případě, že byste si z těch chlupů představili co nejmenší možnou kuličku(tedy o průměru minimálně 1,5cm). Hmmm... Někde se říká "množství větší, než malé". Tak jinak.

Vyčesávejte a vyčesávejte, sbírejte i z pelíšků(jenom chlupy! Pamlsky a hračky plstit neumím), ze sebe,.. A až budete sbírat měsíc, tak ses s tím. :lol:
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod majda » 23 črc 2011, 10:40

Renn, jsou možné i chlupy ze psa? konkrétně z boloňáka? A pak tu mám ještě dva černé kocoury :-) (Z ježků nic nevyčesu a bláznivýho bažanta taky ne :-))
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod silva » 23 črc 2011, 21:19

Představa Majdy, jak vyčesává ježka a bažanta, mě docela odrovnala :-). Ledaže by se dala uplstit kulička z blech! :D
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod marnelbar » 24 črc 2011, 11:49

Renn :to je vážně skvělý nápad , škoda ,že jsem neschovala těch mraky vyčesanejch chloupků od útulkáčů ,kdy po kastracích většinou vylínají až .... :P , není všem dnům konec , tak budu schovávat co to půjde. Nemohla bys pro nás třeba potom udělat nějakou ,,panenku pro štěstí ,, minivoodoo panenky by mohli jít na dračku ! ;)
Uživatelský avatar
marnelbar
 
Příspěvky: 347
Registrován: 27 lis 2010, 16:12

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod Žabka » 24 črc 2011, 12:19

Majda: Ze psích chlupů, zvlášť kroucených, by to mělo jít líp, než z fretčích. Ze psích chlupů se dá uplést i svetr ;)
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Výroba šperků z vyčesané fretčí srsti - pomoc útulkům

Příspěvekod martina » 24 srp 2011, 14:12

renn,

možná mi to uniklo, ale už máš někde ukázky prací nebo video?
taky mě napadlo, že bys mohla vzít něco ukázat v říjnu na sraz, aby si to lidi mohli prohlédnout naživo :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most


Zpět na Jiná pomoc pro fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron