Freťák nepapá, zvrací

Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady
Pravidla fóra
Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady

Freťák nepapá, zvrací

Příspěvekod janina » 19 říj 2012, 08:50

Zdravím,
minulý pátek nám umřel kanár a můj freťák Jimmoušek (3 roky) na něj byl poměrně zvyklý, takže se divil, že není na svém místě. Z pátku na sobotu v noci Jimmik zvracel, pak ještě jednou ale maličko v sobotu odpoledne. Od té doby moc nežere (to nejnutnější co musí), nicméně loudí pamlsky, ale samozřejmě mu je nedávám, když nechce granulky. Na záchůdek chodil, sice malé bobky, ale když tolik nepapá, tak chápu. Pro jistotu jsem zkoušela koupit nové granulky - jinou značku (také přímo pro fretky), také nechce. Přikládala jsem to všechno tomu, že je možná smutný z toho kanára. Nicméně až do včerejška si hrál, aktivita téměř nezměněná.
Zlom nastal včera odpoledne, kdy znovu zvracel, vykadil zelenožlutý bobek a měl tmavou moč. Neváhala jsem a okamžitě jela na veterinu. Doktorka poslouchala břísko a říkala, odbornou formou, kterou nedokážu interpretovat, že tam vůbec nic neslyší (že u zdravého zvířete v bříšku vždycky aspoň trošku něco pracuje, u něj mrtvo), nicméně na pohmat bříško vůbec nebolí, nechal na sebe sahat - na bříško, střeva, močový měchýř. Teplota 37,9. Rozbor toho "zelenožlutého" bobku byl úplně v pořádku - pod mikroskopem žádný nález. Dostali jsme 2 injekce - jedna proti zvracení, dávení a druhá na uvolnění svalu, aby byl v klidu. Přijeli jsme domu, šli jsme spát. V noci, od půl 2 jsme vzhůru, vyváděl, nechtěl být v kleci, nechtěl se chovat, granulek se ani nedotknul (vím jistě, vážila jsem), od večera jeden malý bobek. Ráno, než jsem jela do práce, jsem mu, dle rady paní doktorky, dala calopetku, od té doby spí. Byl hrozně zničený, jak celou noc bojoval.. Za celý tenhle týden zhubnul 10-20 dkg. Ve 2 jedeme znova k paní doktorce - má někdo nějaký nápad co by to mohlo být? Ucpaná střeva? To by ale nechodil na záchůdek vůbec, ne? A co ta tmavší moč? Ledviny? Pije normálně, což je u něj poměrně dost (z nápojky + mističky když je venku), ani míň ani víc než obvykle. Má někdo podobnou zkušenost? Počítám, že dneska udělá paní doktorka krevní rozbor, možná rentgen, sono.. Moc děkuju.
Uživatelský avatar
janina
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 pro 2010, 19:02

Re: Freťák nepapá, zvrací

Příspěvekod majda » 19 říj 2012, 13:09

Můžou to být ucpaná střeva, může to být zanět střev....chce to pořádné vyšetření,každopádně rentgen a odběry..
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Freťák nepapá, zvrací

Příspěvekod janina » 20 říj 2012, 10:40

Tak jsme včera udělali rentgen, kde se zjistil plyn ve střevech, ale ne nijak hrozně moc, tak jsme pátrali dál. Na sonu se zjistilo, že problém bude v játrech - signálů bylo víc (tmavá moč, barva bobku, a při bližším zkoumání už začínal chytat žlutou barvu). Paní doktorka dala Marbocyl (2% inj 100 ml) a budeme ho podávat i doma 1x denně. K tomu ještě B-Neuron, Duphalyte. V noci se konečně trošku najedl a došel si na záchůdek. Nicméně zatím je celkem neklidný, mrzutý, ale oproti čtvrtku a včerejšku výrazně lepší. Snad se bude dál zlepšovat.
Uživatelský avatar
janina
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 pro 2010, 19:02

Re: Freťák nepapá, zvrací

Příspěvekod Demi » 20 říj 2012, 11:58

Když zvíře onemocní a trpí, je to strašné sledovat. Ta bezmoc, ale snad už máte dobře stanovenou diagnozu a léčba zabere. Držím palce!
Uživatelský avatar
Demi
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 bře 2012, 18:09
Bydliště: Mýto (u Rokycan)


Zpět na PRVNÍ POMOC při náhlém problému

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron