jak správně měřit teplotu

Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady
Pravidla fóra
Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady

jak správně měřit teplotu

Příspěvekod certik003 » 13 lis 2012, 01:08

Mám problém. Náš fret měl asi dva, tři dny rýmu a měl trochu teplej čumák. Rýma se naštěstí ztratila, ale zjistila jsem, že po probuzení má čumáček studenej a vlhkej, ale asi po půl hodině běhání mu lehce zteplá. Samozřejmě jsme byli na veterině, schválně jsme vyšli, až měl čumák teplej, ale bohužel, než jsme přišli na řadu, tak byl bez teploty, plíce má taky na poslech v pořádku. Jinak se chová jako vždycky a během týdne přibral 30 g. Koupila jsem digitální teploměr, ale ten se po minutě měření zastaví, takže nevím, jestli by se mu při delším měření naměřila teplota vyšší, nebo se ten teploměr zastaví, protože teplota už nestoupá. Nevím, jestli to vysvětluju srozumitelně, ale s digitálníma teploměrama nemám žádnou zkušenost. Navíc si nejsem jistá, jestli ho mám dost hluboko, ale mám strach, abych mu ještě něco neudělala. :oops: Po probuzení má 38°, po další půl hodině 38,6°. Je normální, aby fretka po chvilce běhání takhle "zteplala"? Taky mi přijde zvláštní, že bych si toho předtím nevšimla. Čumáčky jim takhle kontroluju každej den, navíc je Ríša náš první mazlivej freťák, což dost často využívám a dluchmám ho, kdykoli mi to dovolí. :D Vím, že tahle teplota je pro fretku normální, ale přijde mi to zvláštní a nerada bych něco zanedbala.
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod martina » 13 lis 2012, 09:45

konec teploměru máznout nějakou mastí (jakoukoli neštípavou, vazelínou atd.) a zastrčit asi 1 cm. digitální teploměr pípá právě proto, aby upozornil, že je hotovo. teplotu má freťák naprosto normální - http://www.fretka.cz/neco-malo-z-fretci-biologie/, že se zahřeje pohybem, taky není nic zvláštního.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod Aniii » 13 lis 2012, 10:33

Při spánku je normální, že tělo "chladne" a před probuzením se začíná pomalu zvedat. A když pak začne řádit, jak to mají fretky ve zvyku, tak je jasné, že krev se ještě víc rozproudí a tělo zahřeje :)
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod certik003 » 13 lis 2012, 11:33

Holky díky, to s tím zahřátím během běhání je mi jasný, jenom mi přišlo zvláštní, že předtím to takhle neměl, protože jsem si jistá, že bych si toho všimla. Navíc od té doby, co překonal hranici 2 kg, už není tak akční. Ale možná to právě dělá ta váha. Když běží na naším druhým fretem, co váží o víc než půl kila míň, tak Mates musí mít pocit, že se na něho valí buldozér. :lol:
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod martina » 13 lis 2012, 13:36

certik003 píše:Holky díky, to s tím zahřátím během běhání je mi jasný, jenom mi přišlo zvláštní, že předtím to takhle neměl, protože jsem si jistá, že bych si toho všimla.

jak by sis všimla? mi chceš říct, že poznáš rozdíl půl stupně teploty? hele nejseš tak trochu ujetá?? :o)))
hlavně ty ubohý zvířata nezačni průběžně přeměřovat. taky ne každej docení dloubání v peleli... ;oP
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod certik003 » 13 lis 2012, 13:56

Ujetá jsem, ale měření teploty fretkám rozhodně nepatří a nebude patřit mezi moje koníčky! :lol:

Tím všmla jsem mysela to, že má po chvilce proběhnutí teplej čenich. Nějak mám zafixovaný, že teplej čumák je špatně a znamená teplotu. No a protože mi přišlo divný, že by zvíře chvilku teplotu mělo a pak zase ne, tak jsem radši koupila teploměr, abych to ověřila. A když jsem zjistila, že má sice teplej čumák, ale podle naměřené hodnoty je v pořádku, tak mě to zmátlo ještě víc a proto jsem se rozhodla, že se radši zeptám zkušenějších fretkařů. ;)
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod ŽoFiRo » 13 lis 2012, 20:10

teplý nos ani tlapky neznamenají, že má zvíře teplotu, ale daleko častěji jsou tlapky/nos teplejší díky vlivu teploty okolní, než zvýšené teploty těla.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod certik003 » 13 lis 2012, 22:42

ŽoFiRo píše:teplý nos ani tlapky neznamenají, že má zvíře teplotu, ale daleko častěji jsou tlapky/nos teplejší díky vlivu teploty okolní, než zvýšené teploty těla.


Tak to znamená, že celej život žiju v bludu. Vážně jsem myslela, že pokud má fretka teplej a suchej čumák, tak má teplotu. :oops: No aspoń vím, a se mnou další nezkušení fretkaři, co se obtěžujou používat vyhledávání, že příště nemusím plašit. ;)
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod Johana » 13 lis 2012, 23:28

martina píše:jak by sis všimla? mi chceš říct, že poznáš rozdíl půl stupně teploty? hele nejseš tak trochu ujetá?? :o)))
hlavně ty ubohý zvířata nezačni průběžně přeměřovat. taky ne každej docení dloubání v peleli... ;oP


certik003: Nic si z tohoto nedělej. Mně maj 2 státy za paranoidního blázna co do chovu fretky-mazlíčka už snad 10 let :lol:
Ale radši budu vyšilovat zbytečně, jak si post třískat hlavu, že sem něco zanedbala.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod certik003 » 14 lis 2012, 00:29

a to já si z toho nic nedělám. navíc Martina to umí tak hezky podat, že se vždycky pobavím. Vlastně je tady můj nejoblíbenější "rádce". :)

tady ani na starých webovkách jsem na nic podobnýho nenarazila. A to jsem přečetla tolik vláken, že jsem měla pocit, že toho vím míň než před tím! :D Ale nakonec jsem ráda, že jsem řešila banalitu. A Ríša je určitě taky rád, že už mu teplotu měřit nebudu, i když moje dcera se při tom hodně dobře bavila. A co by člověk neudělal pro blaho svých dětí! Smích přece prodlužuje život! :lol:
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: jak správně měřit teplotu

Příspěvekod martina » 14 lis 2012, 10:53

Johana píše: certik003: Nic si z tohoto nedělej. Mně maj 2 státy za paranoidního blázna co do chovu fretky-mazlíčka už snad 10 let :lol:

ehm, však já měla na jazyku něco ve smyslu "hlavně nezjohankovať" (hele, ono to zní skoro stejně, jako nezjankovať?! tím se možná leccos vysvětluje :o)))
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most


Zpět na PRVNÍ POMOC při náhlém problému

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron