třes těla

Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady
Pravidla fóra
Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady

třes těla

Příspěvekod radkaf. » 31 led 2011, 22:58

Ráda bych se poradila - naše fretčí samička má 6,5roku se poslední dobou začala třást - určitě to není ze strachu ani zimy, protože se má dobře, a její třes je i při mazlení atd., žije v bytě, na volno... (ani se mi nepodařilo vysledovat žádnou souvislost s denní dobou, náladou či čímkoli jiným).... Může snad fretka mít nemoc podobnou lidské "parkinsovově chorobě"?
Náš vetarinář, který má s fretkami zkušenosti, se s tím prý nesetkal, tudíž neporadil, jinak je prý fretka na svůj věk ve výborné kondici... (doma se také projevuje dobře, stolice i apetit vpořádku)
radkaf.
 
Příspěvky: 1
Registrován: 31 led 2011, 20:52

Re: třes těla

Příspěvekod Johana » 31 led 2011, 23:12

radkaf.: podle čeho Váš vet usuzuje, že je fretka ve výborné kondici? Dělala se teď někdy fretce biochenie? Sono břicha? Celkové RTG? Jestli ano, pls, napište výsledky vyšetření. Já nejsem vet, který bude odpovídat, jen se snažím pro toho veta shrhnout co nejvíce info.
Děkuji za Vaše doplnění informací.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: třes těla

Příspěvekod radkaf. » 01 úno 2011, 00:07

Takto hloubkové vyšetření veterinář neprovedl (jen běžnou prohlídku: měření teploty, poslouchal ji,..), nic dalšího nepovažoval zžejmě za nutné....
radkaf.
 
Příspěvky: 1
Registrován: 31 led 2011, 20:52

Re: třes těla

Příspěvekod majda » 01 úno 2011, 09:33

U "zdravých" starších fretek by se jednou ročně se měla vyšetřit kapka krve na krevní cukr (cukrovka, inzulinom), při prohlídkách hlídat mízní uzliny (lymfosarkom), zadýchávání a kašel (kardiomyopatie).
Takže u fretky, která ma zdravotní problémy mi přijde změření teploty a prohmatání veterinářem jako nedostačující.
(Promiň Lee, trošku ordinuju za tebe :-)
Radko, odkud jste a kam chodíte na veterinu?
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: třes těla

Příspěvekod radkaf. » 01 úno 2011, 11:31

Děkuju upřímně za vaši ochotu poradit, uvítala bych však nějakou zkušenost či názor....myslela jsem, že toto fórum je zde zřízeno jako předstupeň veterináře, proto sem píšu o radu (nechci fretku - třeba možná zbytečně - trápit bolestivým vyšetření - tím spíš, když to vet nenavrhnul..)
jinak odpovídám, že chodíme do Karlína kMVDr. Barkovi (Téměř 6let jsme chodili k Dr.Královi v Dejvicích, doporučovaném i zde na stránkách, zkušenost mám však velmi velmi špatnou)
radkaf.
 
Příspěvky: 1
Registrován: 31 led 2011, 20:52

Re: třes těla

Příspěvekod Johana » 01 úno 2011, 12:11

Myslím že po netu se velice těžko diagnostikuje cokoliv.
Třes u fretky múže být příznakem čehokoliv (a možná i ničeho). Například v tomto článku (část Symptomy, klinický obraz)
http://www.fretka.sk/veterinarna-poradn ... sease.html se třes uvádí jako jeden z možných příznakú Aleutské nemoci.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: třes těla

Příspěvekod martina » 01 úno 2011, 15:00

mám dojem, ale to je opravdu jen nějaká matná vzpomínka na nějaké info, že třes může být průvodním znakem právě i cukrovky, ne?
každopádně téma přesouvám z veterinární poradny do "první pomoci", v poradně nechám jen původní dotaz. lee se tu objeví bůhví kdy, a počítám, že stejně její rada bude znít ve smyslu "důkladné vyšetření", ale abysme to tady nezamořili.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: třes těla

Příspěvekod ŽoFiRo » 01 úno 2011, 17:34

určitě bych zvažovala důkladnější vyšetření, minimálně biochemii, "běžná" prohlídka jako měření teploty, pohmat a poslech je v tomhle věku celkem k ničemu, to je jako byste tam ani nebyli..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: třes těla

Příspěvekod Johana » 01 úno 2011, 22:05

martina píše:mám dojem, ale to je opravdu jen nějaká matná vzpomínka na nějaké info, že třes může být průvodním znakem právě i cukrovky, ne?
každopádně téma přesouvám z veterinární poradny do "první pomoci", v poradně nechám jen původní dotaz. lee se tu objeví bůhví kdy, a počítám, že stejně její rada bude znít ve smyslu "důkladné vyšetření", ale abysme to tady nezamořili.


Netuším, jestli příznakem cukrovky u fretky je třes, ale dle tohoto článku
http://www.fretka.sk/veterinarna-poradna/hormony.html
cukrovka se u fretek vyskytuje velice zřídka a spíš jako dúsledek řešení jiného primátního problému, ne jako primární onemocnění (závěr článku)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: třes těla

Příspěvekod radkaf. » 02 úno 2011, 12:39

Děkuju vám, asi budem muset skončit na veterině tedy...
radkaf.
 
Příspěvky: 1
Registrován: 31 led 2011, 20:52


Zpět na PRVNÍ POMOC při náhlém problému

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků