Smutek fretečky???

Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady
Pravidla fóra
Potřebujete rychlou radu před návštěvou veteriny? Zkuste to tady

Smutek fretečky???

Příspěvekod mortysche » 08 črc 2011, 05:49

Dobrý den,v pátek mi umřel freťáček na rakovinu a zbyla po něm fretečka,které se evidentně stýská.Byli spolu 5 let,on byl jen o 3 měsíce starší.Ona ho pořád hledá,nebo to tak tedy z mého pohledu vypadá.Když jí vypustím z klece,tak se sice běží proběhnout,ale stále se do klece vrací a celou jí pokaždé prošmejdí.V sobotu a neděli ještě normálně jedla,v pondělí jsem si všimla,že je méně bobků ve wecku a od úterka odmítá jíst úplně.Tak jsem rozpustila granulky v převařené vodě a doslova jí musela našlejškovat.Je to velice obtížné,hodně se brání.Včera už jsem nevydržela s nervama a vzala jí na veterinu.Na nic nepřišli,dostala injekci na zvýšení chuti k jídlu.Něco málo snědla a trochu se i sama napila,ve vecku za celý den 4 bobky.Včera večer opět nejedla,dnes ráno jsem jí nakrmila Hills Feline A/D,opět se bránila.Sama chce jen vitamínovku maltku od Gimpetu.Takže večer zase asi vyrazíme na veterinu,až se vrátím z práce.Já už nevím,co s ní.Jinak běhá a hraje si jako jindy,jenom to stálé vracení do klece a absolutní nechutenství.Myslíte,že by se takhle stará fretečka dala úspěšně dopárovat s chlapečkem miminkem ?Já už vážně nevím co dělat.Aby to nebylo ještě horší,když přinesu maličkého,aby mu neubližovala.Díky za každý postřeh.
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod Žabka » 08 črc 2011, 11:26

Můj freťák (teď už je taky za duhou) byl hrozně smutný, když mu umřela fretčí společnice, byly mu čtyři roky a spolu byly dva roky, možná o něco dýl. Když umřela, nejedl, pít jsem ho neviděla, nehrál si, byl apatický, jen ležel v kleci na hamace a koukal. Ani nespal, měl otevřené oči a nic nedělal. Samozřejmě že i spal, ale v době, kdy byl jindy vzhůru, tak jen ležel.
Druhý - třetí den trochu žral a pil, ale pořád byl apatický, hrát si nechtěl, nechal se vzít na klín a hladit, ale moc na to nereagoval. Během několika dnů jsem mu pořídila novou fretku, roční samici, a ten den začal normálně žrát a hned si s ní hrál.
Pět let už je docela dost, ale myslím si, že je dost velká šance, že mládě samice přijme. Taky se můžeš s někým zkusit domluvit, že kdyby to náhodou nevyšlo, tak mládě půjde vrátit.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod marnelbar » 08 črc 2011, 11:32

mortysche .... je to pro ni ztráta i fretky dokážou tesknit,vůbec se nedivím :cry:
pokud chceš donést mimi ,zkus ji nejprv seznámit s jinou fretulí abys opravdu věděla jak bude reagovat na ,,cizí,, pak se může stát , že fretě nepřijme a bude malér , budeš se muset obrnit pevnýma nervama a postupně seznamovat anebo počkat až malý trochu povyroste a zkoušet to pořád dokola , nám to trvalo 2,5měsíce , ač spí spolu v jedné kleci a tolerují se , hrají si a dělaj blbiny ,stejně dnes a denně mám doma boje,to nejsou jen šarvátky a nedorozumění ale boj ,že se cupujou,trhaj,lítaj chlupy,řvou ,hysterčí ,syčej a pušej.Rozděluju je pastou a vlídným slovem uklidním, pak znovu fungují až do dalšího boje a pořád dokola. Nic příjemného.Docela rychle se ,,vyvenčí,, to jo ! pak zase společně v klidu usínají v jedné kleci ,buď společně nebo každý sám.

lepší variantou je ,jak to většinou bývá, že bude vše v pohodě a mládě přijme .... bude ráda,že není sama!
držim palce a fretečky tlapky ;)

ještě doplním důležitou věc ,že má fretka nikdy nepoznala jinou což je také zásadní věc! tvá měla společníka dlouhou dobu,proto si myslím,že problém nebude ale lidé míňí a fretky mění...
Uživatelský avatar
marnelbar
 
Příspěvky: 347
Registrován: 27 lis 2010, 16:12

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod Johana » 08 črc 2011, 14:07

Já skušenosti se seznamování fretek nemám (dycky sem mněla jedináčka), takže možná je múj nápad úplná blbost, ale skušenější by to mohli zvážit a posoudili: Co fretečce místo mláděte donést dospělou fretku z útulku, takovou, která má ráda jiné fretky a je na ně zvyklá. 5-ti letou fretku by možná dospělý nalezenec stresoval méně jako divoké hravé mládě.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod Žabka » 08 črc 2011, 14:27

Taky mě to napadlo, u samce bych určitě volila spíš dospělou samici z útulku, než mládě, ale u samice je velká šance, že mládě adoptuje a bude považovat za své. Taky záleží na majitelích, jakou druhou fretku preferují, jestli jen jako společníka pro tuhle, nebo jestli chtějí mládě, které bude mít např. výstavní předpoklady.

Ještě mě napadla jedna věc, pokud by to mělo být mládě, zvážila bych, jestli nemáš prostor a kapacity pro dvě mláďata. Ta by se vyblbla spolu a starší fretka by měla společnost, a přitom i svůj klid, a hlavně (ač je to smutné) by byla menší pravděpodobnost, že za rok či dva budeš řešit tu samou situaci, tentokrát s mláďětem, které zůstane samo.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod mortysche » 09 črc 2011, 06:40

Tak jsem to riskla a včera večer přivezla chlapečka 10 týdnů starého.Klučina je veliký,650g.Ona má něco málo přes kilo,takže skoro vyrovnaná váhová kategorie.Napřed jsem ho nechala v přepravce,aby se mohli očichat,pak jsem ho vypustila.Byla honička,syčení,pušení a asi 4x mu "nařezala",ale měl jen oslintanou srst,víc nic.Nakonec se asi po dvou hodinách stav stabilizoval a každý si šel po svém.On očichával nové prostředí a ona jeho přepravku.Tak jsem ho zlusila dát k ní do klece.Tam mu neustále uštědřovala štulce za "kázeňské přestupky",ale pak šla z klece ven a hrála si venku.On si prohlédl klec a šel si hrát s čivavkou.Musím říci,že čivavku ani jednou nekousl a hezky si hráli.Takže jsem je večer spolu do klece ještě nedala,mladý byl v otevřené přepravce na zaskleném balkoně.Dnes od rána se honí a kvokají na sebe,občas mu ještě "jednu ubalí",ale jen takovou cvičnou.On už se jí nebojí a nemá už vyježený ocásek.Jenom si myslím,že se mu víc líbí čivava než fretka.No,tak uvidíme,ale nějak zle to nevypadá,tak myslím,že to bude dobré a nebude to ani dlouho trvat.Jinak všem děkuji za rady a postřehy :-)
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod martina » 09 črc 2011, 11:07

nádhera, to je moc fajn, že se tak rychle spřátelili a že fretečka už není smutná :o)
že se klukovi víc líbí činčila bych i věřila, jsou krásný. jen pozor, aby neskončila jako svačinka ;o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod Aluki » 09 črc 2011, 11:23

Tak mám velikou radost, že si u Vás malý zvyká, moc jsem na Vás celý večer myslela, co jste odjeli. Hlavně doufám, že fretečce Caesarova společnost prospívá a zase začne normálně papat. Držím moc palce a posílám oběma podrbání :-)
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod ŽoFiRo » 09 črc 2011, 11:44

martina píše:nádhera, to je moc fajn, že se tak rychle spřátelili a že fretečka už není smutná :o)
že se klukovi víc líbí činčila bych i věřila, jsou krásný. jen pozor, aby neskončila jako svačinka ;o)


nevím o tom, že by freka někdy posvačila psa.. i když.. v případě čivavy je i to možný :lol:
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod martina » 09 črc 2011, 19:41

auuu, neumím číst... ale je fakt, že o čivavu bych měla taky obavy, to je pravda :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod Johana » 09 črc 2011, 21:07

O čivavu nikdo obavy nemnějte, čivava se o sebe dokáže postarat a taky fretku spacifikovat. Momentálně múj grázl Kožich řeší, kdo má venku navrch...jestli on nebo čivavy. Zatim je to nerozhodně :D
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod mortysche » 10 črc 2011, 06:17

Hlásím novinky,fretečka začala papat hned včera ráno :D Na dnešek už spolu spali v jedné kleci.Sice se ráno hned poprali,ale jinak dobrý.Ted je to tak,že si jeden druhého nevšímá,ona spí u mě v posteli a on si hraje na balkoně s hračkama.Jinak je to děsný krvelačník,měla jsem dvě fretky od miminka,ale takhle tedy ani jedna nekousala.Od včera,nerada to přiznávám,musíme mít na mladého rukavice.Snad je to jen na pár dnů než se zklidní.Jsme už obě s dcerou dokousané,ale fakt fest.Dcera mu říká "ten co brzdí o kosti".Pokud jde o čivavku,tak už jí k němu ted raději nepouštím,jak začal včera ráno kousat,tak se bojíme,že by jí ublížil.I ostatní zvěř je obezřetná a drží se od něj dál.Všimla jsem si,že nekouše když je vydováděný a vyhraný,tak toho využíváme a mazlíme.Jak je odpočatý,tak je jak piraňa.Ještě jsem ho za celé dva dny neviděla jíst granule,jenom maso,okurku,jogurt,vitamínovou pastu,prostě všechno krom granulí.Tak jsem mu dnes ráno maso nedala a čekám,že až si pohraje,že už se do nich snad pustí.
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod Žabka » 10 črc 2011, 09:20

On už se v novém prostředí otrkal a teď zkouší, co si může dovolit. Je potřeba mu dávat pokaždé když (hodně) kousne, že tohle ne. Držím palce, ať to rychle pochopí ;-)
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod martina » 10 črc 2011, 11:26

zkus mu ty granule trochu zakápnout olejem nebo lehce popatlal vitamínovou pastou, aby mu líp voněly.

piraňu jsem měla doma taky (rodina tvrdí, že MÁM). hryzala neskutečně, prvních pár dnů (přesně tři) jsem nespočetněkrát krvácela z hlubokých ran. byla jak buldok - kousni a trhej!! rukavice jsou pro mě "pod úroveň" :o), zahájila jsem brutální protiútok. prsty do krku, cvrnkání do nosu, protikousání... podotýkám, že se mě nebojí, aby to nevypadalo, že jsem jí zlomila. jen není hloupá (řekla bych, že to je moje zatím nejchytřejší fretka, ženská, no) pochopila, že kousání do mě není ukrutná zábava, ale naopak ukrutánská nepříjemnost, někdy až na zvracení... :o)
přestala kousat jako když utne po třech dnech "brutálního výcviku". tehdy jsem prvně zkusila strčit jí k čumáku svůj obličej. olízala mi nos, bradu, obočí... :o) nikomu jinému bych ale neradila, aby to zkoušel. fakt hryže, mrcha, i teď, po roce :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod Aluki » 10 črc 2011, 15:40

mortysche: malý žral granulky normálně bez problémů, maso jsem mu dávala jen jednou denně, jinak byl na granulkách a dlabal normálně. Jinak s tím kousání, snad přestane, tady si hrál s maminou, babičkou a tetou, tak se do mě pouštěl jen občas, prostě se potřebuje vyřádit a hlavně pochopit kdo koho má poslouchat :D Držím palce a kdyby něco tak volejte Jana
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod mortysche » 10 črc 2011, 16:16

Aluki:ráno jsme byli na vet.na očkování,tam tedy hrdina moc nebyl :lol: Jinak jsem mu odpoledne maso obalila do máčených granulí,tak to snědl,ale pokoušel se granule separovat.Ted spolu spí v jedné hamace,ale do klece bez rukavic ještě nesáhnu.Zdá se mi,že to kousání už není tak hrozné jako včera,snad to bude dobrý.Dnes vážen na veterině 710 g .Má obrovský tlapy a hlavu,bude to mimořádně veliký kluk.Dnes jsem se rozhodla,že bude mít kamaráda k sobě věkem.Kryšpínka už jen spí a jen občas se jde proběhnout a to ho moc nebaví.S ní už by si moc neužil.Ona je ráda,že je tam,ale už je na něj asi stará,chce svůj klid.Do konce týdne by měl mít dvouměsíčního kamaráda,chlapečka.Aby k sobě kluci byli věkem a mohli si hrát.Kryšpínka bude ráda,že má společnost a kluci se spolu vyblbnou.Manžel už to nekomentuje,jenom se drží za hlavu a říká "já to věděl" :D
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod Aluki » 10 črc 2011, 17:57

mortysche: tak to mám radost, hlavně i z toho, že holčička zase začla papat a ožila....je jasné, že v 5 letech nebude nadšená z mrňavýho vzteklýho paňára :D Nový kamarád mu určitě prospěje. Budu s napětím očekávat jeho váhu a velikost až dospěje, je pravda, že tlapky má pořádné. No a manžel...přežije :D Držím moc tlapky a podrbání všem...
Aluki
 
Příspěvky: 77
Registrován: 27 lis 2010, 19:04
Bydliště: Nýřany

Re: Smutek fretečky???

Příspěvekod mortysche » 14 črc 2011, 07:28

Tak z malého Píďana a čivavky Natálky jsou největší kamarádi.Ona si ho doslova vybrečela,už jsem se na to nemohla dívat.Hrozně jsem se bála,že jí ublíží,ona váží 1,6 kg,ale je to OK.Píďan neboli "piraňa obecná",se k čivavě chová úplně úžasně.Hrají si spolu,dovádějí,perou se a jeden na druhého u všeho čekají.Píďan čeká,až se Natálka vyčůrá na plenku a vzorně stojí vedle,ona zas u jeho klece ráno,až ho pustím.Druhá fretečka Kryšpínka se s nimi ráno na chvilku proběhne,nabaští se a zase jde spinkat.Oni dva řádí třeba dvě hodiny,dokud Píďan nepadne na podlahu a neusne.Pak teprve ho dám do klece,kde usne na zemi ani nevyleze do hamaky.Čivavka měla do teď na hraní dvě kočičky,ale tohle se jí asi líbí víc.Píďan je víc akční :lol:

Jinak granule papat chlapec nechce a jenom je rozhrabává,pacholek jeden.
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany


Zpět na PRVNÍ POMOC při náhlém problému

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron