angorská fretka, "barevná" fretka...

angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod Erin » 23 kvě 2011, 12:50

Zájemce o angorské fretky bych odkázala na stránky chovatelské stanice Ferret Majestik. Jsou tam nejen fotky (kvalitní profesionální), ale i texty, které hodně vysvětlí a jsou AKTUÁLNÍ, ne převzaty z literatury několik let staré.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod Erin » 23 kvě 2011, 20:33

Další informace pak najdete na adrese http://www.schf.cz/
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod martina » 23 kvě 2011, 22:56

erin,

můžeš prosím tě blíž specifikovat "texty, které hodně vysvětlí a jsou AKTUÁLNÍ"? dívala jsem se tam, a nic aktuálnějšího, než co je na našich stránkách, jsem nenašla... ráda bych aktualizovala naše info, abysme udrželi krok, ale zatím nevím s čím :o(
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: žádost o pomoc

Příspěvekod Erin » 24 kvě 2011, 06:53

schf vysvětluje pojem "angorská fretka" tím snad nejnázornějším příkladem. Navíc se zabývá genetikou jako takovou, nejen přepisem Mendelových zákonů. Ty samozřejmě platí v základu i pro živočichy, ale ti OPRAVDU nejsou hrách.A genetika může také vysvětlit leta tradovaný nesmysl o křížení fretek s norky. Mimochodem - kdo jste viděl námluvy norků, o minkovi už vůbec nemluvě, pochopí rázem.Na to ani vědomosti z genetiky a z anatomie nejsou potřeba.
Článek na stránkách KCHF vychází z literatury obsahující údaje cca 15 let staré. Od té doby výzkum přece jen pokročil.

CHS Majestik se zabývá chovem dlouhosrstých fretek již několik generací. Díky cílenému chovu má samičku, která normálně kojí ... na stránkách to všechno má
Ono se najde, jen se nesmí být zaujatý ....
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: žádost o pomoc

Příspěvekod Johana » 24 kvě 2011, 07:56

Web http://www.schf.cz/ sice obsahuje i porovnání angorské fretky s angorským králíkem a angorskou kočkou (pokud to někomu je k něčemu), ale já na tom webu postrádám zásadní info a to je ZDROJ uváděných informací. Páč bez tohoto múžu vše co je na tom webu psané považovat za soukromý názor (např. Jordi nebo kohokoliv) ne za informace ověřené a všeobecně platné.

Co se týče informací o angorských fretkách na webu "ChS Ferret Majestik" http://www.majestik.estranky.cz/clanky/angora.html platí to samé. Jako soukromé informace jedné chovatelky zabývající se chovem angorských fretek pár let je to snad zajímavé, ale brát to jako všeobecně platné info o angorách dle mne nelze.
Co se týče problému s kojenim u angorských fretek, cituji z webu "ChS Ferret Majestic" taxt majitelky této "ChS":

Re: Angora(Jana, 30. 4. 2011 21:51)
Dobrý večer. Cher má opravdu prozatím mléko. Nevím, jak dlouho bude moci kojit, ale raduji se z každého dne, kdy se to daří. Jak je to možné nevím, ale když jsem od pana Hesse slyšela, že pár angor už svá miminka kojit dokázala, tak jsem to zkusila a zrovna u Cher to vyšlo. Pár informací je na těchto stránkách v článku "Angora".
A černý fretky jsou vážně krásný, ale který nejsou? :o))

http://www.majestik.estranky.cz/clanky/ ... azy.2.html

Z uvedeného textu vyplývá, že problém s kojenim u angorských fretek je stále vysoce aktuelní a situace kdy angorská samička mléko má neni standardní.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: žádost o pomoc

Příspěvekod martina » 24 kvě 2011, 09:27

erin,
ty myslíš tuhle větu minipísmem dole na stránce?
"V roce 2011 moje angora Cher kojila ? dní svých sedm miminek."

mám dojem, že když jsem se tam dívala prvně, byl tam i číselný údaj, ale počet dní, to už bych skutečně jen tipovala, nepamatuju si to. na různých stránkách se tyhle údaje různí, někomu angora kojí čtyři dny, někomu (prý!) dokonce 4 týdny.

ale erin obávám se, že u angor nejde jen o ne/kojení (ani nejde jen o angory).
sama za sebe, zaujatě a velmi přesvědčeně, říkám - lidstvu skutečně není třeba mít fretku pruhovanou, lysou nebo dlouhosrstou. nebo ty máš dojem, že ano?

ano, jsem velmi zaujatá. dávám totiž přednost fretce zdravé a dlouhověké před tzv. vzácnou. a je mi opravdu hodně ekl, když někdo hledá důvody pro množení fretek nezdravých - anebo je nehledá, a prostě to mrská...
jen proto, že existuje nepočítaně plemen psů a koček, které mají nejrůznější zdravotní problémy, opravdu musíme TOHLE udělat i fretkám??

z toho je mi fakt nanic :o((
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: žádost o pomoc

Příspěvekod Erin » 24 kvě 2011, 15:46

Johano, Martino - uvědomte si, že vaše zaujatost brzdí vývoj. Odsuzovat co neznáte - to není podle mého názoru nejlepší cesta. Ano, máte právo na ledacos, ale Stanovy českého klubu mluví o podpoře chovu - ta podle mého názoru vypadá jinak než to, že se klub soustředí na útulek a jakékoli poznatky které nejdou "pod fousy" bagatelizuje nebo dokonce rovnou odsoudí
HOWGH
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: žádost o pomoc

Příspěvekod majda » 24 kvě 2011, 16:20

Erin, moc dobře víš, že to každý vidíme jinak - proto jsi také z klubu odešla. Nicméně nevidím důvod tady kvůli tomu neustále vyvolávat spory - my si stránky a informace na nich uspořádáme dle svého, ty se můžeš realizovat na stránkách vašeho sdružení.
A napadat Martinu a Johanu, že jejich zaujatost brzdí vývoj - tak o tenhle vývoj fakt nestojím. Chceme zdravé, slyšící fretky se schopností odchovávat svoje mláďata - to je našim cílem.
Mimochodem, víš že na východ od nás (Rusko a Litva) se vracejí zpátky ke tchořovitému zbarvení?
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod Dodi » 24 kvě 2011, 17:08

Přesně tak - jedni odejdou, jiní příjdou. Mě osobně podpora zdravějšího odchovu nadchla - pokazila jsem v chovu co jsem mohla - nabídla jsem krásného hluchého samce s několika vadami k chovu - po několika letech bych to již neudělala - to je přirozený vývoj názorů.
Nepodporuji angory kvůli špatné mléčnosti a neschopnosti tedy odchovat mladé (dlouhověkost či krátkověkost ukáže čas). A nepodporuji křížit bílé znaky hlavy - hlava nehlava - tudíž podporovat hluchotu. Jediná organizace, kde tyto podmínky se přibližují je český klub KCHF. Ani u SKCHF se mi to nepodařilo prosadit.
Dodi
 
Příspěvky: 111
Registrován: 08 pro 2010, 14:23

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod martina » 24 kvě 2011, 19:00

majdo, erin,

já to nevnímám jako spory, spíš výměnu názorů. pravda, opakujeme se. jak erin, tak já si tvrdošíjně stojíme za svým :o) a obě - stejně tvrdošíjně - jsme přesvědčeny, že ta druhá se mýlí.

člověk rád vítězí. klidně bych svoji "výhru" obětovala, kdybych mohla za pár (desítek) let říct - tehdy jsem se mýlila!

když na chvilku zaváhám, jestli náhodou opravdu nejsem "brzda vývoje", začtu se do stránek nově vzniklých organizací. ne, obávám se, že tohle NENÍ vývoj.
například argument, že angory jsou mazlivější, neberu jako argument. to, že je fretka "divočejší" než pes nebo kočka, nepovažuju za vadu, ale přednost. kdybych chtěla plyšáka, koupím si morče, když budu chtít něco pro okolí atraktivního, sáhnu třeba po ještěrovi nebo opici.

možná opravdu jsem brzda vývoje. ovšem tím "vývojem" každá vnímáme něco jiného. pro mě to určitě nejsou fretky křížené s cílem vyšlechtit zvíře marketingově atraktivní - chováním, barvou, délkou nebo absencí srsti.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod Johana » 24 kvě 2011, 21:01

Tož jestli jsem "brzda vývoje" proto, že upozotrňuji na absenci zdrojú info v uváděných lincích a cituji texty z těchto linkú, - brzdim vývoj, i když nevědomně :D
Pokud jde o produkování mláďat na samicích, která nejsou samostatně schopná odchovávat mláďata, nebo na hluchých jedincích - budu i nadále takovýto "vývoj" (i když mně se v tomto připadě slovo "vývoj" sem vúbec nehodí) brzdit vědomně. I když jen teoreticky, jelikož fretky neodchovávám a nikdy odchovávat nebudu.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod Erin » 25 kvě 2011, 07:19

Dodi, jsem si jista, že opakování tvé chyby - krásný, leč hluchý farmový samec v chovu, který nese i další vady - z naší strany nehrozí. My už jsme měli možnost účastnit se např. školení v Německu i školení dalších a víme tedy, co do chovu ano a co ne a hlavně PROČ. A odkaz na to, k čemu se vrací Východní Evropa - některé z nás jsou zvány k posuzování na jejich výstavy. PROČ ASI? Že by jen proto, že někomu přebývají peníze na cesťák?
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod Erin » 25 kvě 2011, 07:27

Majdo, máš pravdu v tom, že na vašem foru vlastně nemám co dělat, ale vaše zavádějící informace nejsou pro dobro chovu. a teď už opravdu HOWGH
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: žádost o pomoc

Příspěvekod Thais » 26 kvě 2011, 00:17

martina píše:erin,
ty myslíš tuhle větu minipísmem dole na stránce?
"V roce 2011 moje angora Cher kojila ? dní svých sedm miminek."

mám dojem, že když jsem se tam dívala prvně, byl tam i číselný údaj, ale počet dní, to už bych skutečně jen tipovala, nepamatuju si to


počet dní je tam uveden ;)
Uživatelský avatar
Thais
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 bře 2011, 21:24
Bydliště: Praha Modřany

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod Erin » 06 říj 2012, 08:36

Poslechněte si opakování dnešního /6.10./ Meteoru. Nevím, zda bude text na netu, možná na stránkách Meteoru na ČR 2 nebo Leonardo.
Genetické studie prof. Petra jsou běžně dostupné, pro zájemce ze Slovenska funguje MMVS
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: angorská fretka, "barevná" fretka...

Příspěvekod certik003 » 06 říj 2012, 22:24

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2736630 čas od 3:07

mimochodem, s tím co říká o lidech teda zrovna moc nesouhlasím. Mám v okolí dost obětavých lidí, ale bohužel i spoustu vychcánků. A když tak sleduju mladší generace, myslím, že bude hůř!
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24


Zpět na Zajímavosti a záludnosti chovu fretek, barvy, angory a jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron