Výchova hluché fretky

Výchova hluché fretky

Příspěvekod Aniii » 29 kvě 2011, 22:08

Ahoj,

nechci řešit morální stránku množení hluchých fretek, tak prosím, nespadněme tam...ale měla bych dotaz na vaše zkušenosti s výchovou takto postižených fretek.

Od ledna, co mám Lizzy, přemýšlím, jak se proboha dá takováto fretka vychovat. Zjistila jsem, kolik užitečných povelů jsem naučila Žofku (jak pouhé "au" či "fuj" vyřeší tolik problémových situací, no zázrak), a že chvílemi ječím na hluchou Lízu jak magor než mi dojde, že mě neslyší. Děkuju Vyšším silám a Marcele, že se mi do rukou dostala až ta krásně vychovaná holčička (ty lumpárny co prováděla byly jen hormóny při říji a falešce...určitě...doufám). Ale jak k tomu dospět u mláděte? Jak se řeší třeba učení chození na záchod? Já to Žofku učila křiknutím, přiběhnutím a přenesením a následnou pochvalou - jenže bez křiknutí se fretka "nezasekne" a hodí to kam chce, než člověk stihne přiběhnout....stejně tak lezení do "zakázaných" míst...bydlím v pidi pokojíku a přesto občas nestihnu ten jeden skok na druhý konec, než Lizzy vyleze a ukradne mi třeba chleba z talíře (mimochodem, její posedlost pečivem je neskutečná, skoro mám pocit, jak kdyby na něm byla v minulosti živa)...je tolik situací, které mohou nastat během výchovy...

Bohužel se množí chovatelé, kterým přišla do ruky hluchá freťulka (mno víme proč), někteří, co ví, že jednu hluchou mám doma se mě i ptají, co a jak a já prostě nevím...tak se ptám já vás, kteří tu zkušenost máte...Jak na ně?
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Výchova hluché fretky

Příspěvekod Johana » 29 kvě 2011, 22:19

Anii, já hluchou fretku nemám, ale kamoška si adoptovala hluchou fretku (samce) k dospělému freťákovi. A malý se jaksi trouchu učil od staršího (i když ho starší ze začátku moc "nebral").
Tato kamoška má hluchoněmou příbuznou, která vysnětlila, že neslyšící (člověk) vnímá intenzivněji vibrace, jako slyšící. Tož Kamoška začala komunikobat s neslyšícím fretem na této bázy. Klepání na předmněty, dupání, a pod. A funguje to.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Výchova hluché fretky

Příspěvekod Aniii » 29 kvě 2011, 22:24

Mám pod sebou sousedku, co mě přišla sprdnout, že dupu, když jsem seděla s přítelem u oběda...nechci si představit, že bych tu úmyslně dupala :D Jinak tomuto stylu komunikace věřím...je fakt, že Lizzy Žofku následuje, takže když zavolám žofku, většinou přiběhnou obě...ale spíš jde o to, když je jen jedna fretka, mládě, jak na ni...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Výchova hluché fretky

Příspěvekod Žabka » 29 kvě 2011, 22:34

Aniii, tenhle článek http://www.ferretcongress.org/Resources ... script.pdf jsem našla při hledání informací o W. syndromu, třeba se ti z něj něco bude hodit, já na něj koukala jen letmo. Případně zkus hledat na netu jiné články od ní.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Výchova hluché fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 29 kvě 2011, 22:38

já Bigu vychovávala stejně jako ostatní fretky, v podstatě si ani po třech letech nejsem jistá, jestli je opravdu hluchá a je mi to tak nějak i jedno, protože jí to očividně netrápí. spíš než na křik, nebo volání mi všichni reagují na pohyb rukou, s tím nemá problém ani Biga, bez problémů přiběhne. jinak jsem se snažila vyhnout jakýmkoliv trestům, "lekání" a podobně, protože jsem se bála toho, aby pak nebyla moc plachá.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Výchova hluché fretky

Příspěvekod MajaZ » 30 kvě 2011, 11:05

Mam hluchu fretku a jej vychova sa nijako nelisi od pocujucej. Hulakam na nu rovnako, ignoruje ma rovnako, vsetko totozne s pocujucimi fretkami. Reaguje skor na pohyb ruk a vibracie. Takze ziadny strach, je to v pohode.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: Výchova hluché fretky

Příspěvekod Dodi » 02 čer 2011, 10:13

Nikdy jsem žádnou fretku neučila na nějaké povely, takže s tím nemám problém ani u hluché fretky. Co je velice dobré, že se vyspinká do sytosti a nic ji nevzbudí, nevadí jí ani ohňostroj a dělbuchy atd. Když příjdu k voliérám, tak abych fretky nebudila hlukem a oni mají "půlnoc", tak hluchý Dutch po chvíli začne nasávat nosem a vzbudí se. Vypadá, že má daleko víc vyvinutý čich než ostatní slyšící fretky.
Zásadní problém je pokud fretka uteče - nemáte ji jak zavolat, neslyší auto, psa.... :cry:
Dodi
 
Příspěvky: 111
Registrován: 08 pro 2010, 14:23


Zpět na Zajímavosti a záludnosti chovu fretek, barvy, angory a jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron