Od koho nekoupit fretku - poprvé...

... před podvodníky, zloději, špatným zacházením, nekvalitním nebo závadným zbožím... Vše samozřejmě v souvislosti s fretkami.

Od koho nekoupit fretku - poprvé...

Příspěvekod Johana » 15 bře 2012, 01:30

V první řadě NE ze zverimexu nebo farmy.

A pak NE od "pseudochovatelú" (spíše množitelú) jako je například: http://www.ferret.cz/aktuality.html
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Od koho nekoupit fretku

Příspěvekod verilu » 16 bře 2012, 14:48

Od koho fretku nekoupit?

S farmami, zverimexi a pseudochovateli souhlas. Avšak nevidím jediný důvod, proč mezi "pseudochovatele" řadit výše zmíněnou Yasmin. Člověk, který fretky chová několik let, člověk který stál u zrodu rozvíjejícího se chovatelství v ČR a přispívá, pomáhá svými názory ostatním. Člověk, který fretkami žije, zajímá se, nezůstává pouze na "naši půdě" a snaží se chov VYLEPŠIT, by neměl být dle mého názoru nazýván pseudochovatelem. A tak se táži milá Johano, čím vy jste přispěla do chovu fretek? Nejapnými, závistivými poznámkami na tomto fóru? Ráda se jako další "pseudochovatelka" (dle vaši logiky) nechám o chovu, genetice případně dalšími rozumy poučit. :lol:

Pod pojmem pseudochovatel si já osobně představuji člověka, který nakryje svoji fretku bez původu samcem, který byl zrovna po ruce (samozřejmě taktéž bez prokazatelného původu). Mláďata jsou krmena při nejlepším krmivem Whiskas. A v 5-6 týdnech jsou bez očkování a jakékoliv socializace vypuštěna do světa pod názvem "Levně prodám mládě fretky".

Yasmin své fretky miluje, páry vybírá pečlivě, zohledňuje jak genetiku, tak povahu. Jsem zásadně proti výše zmíněnému komentáři!

- A tak vás žádám, abyste dále neočerňovala, jelikož chovu - odchovu prokazatelně nerozumíte. Neznám vás, ale stačilo mi si přečíst pár příspěvků od vás.. Zřejmě jste odbornice v urážení.

Nerada bych se zařadila mezi "očerňovátka" typu Johana, a tak se omlouvám, zda jsem svůj názor vyjádřila trochu kontroverzněji. Ale určitě věci jsou mi proti srsti, možná taky proto, jelikož se o chov fretek aktivně zajímám, studuji veterinární lékařství a tak si myslím, že dovedu posoudit, kdo může být nazýván chovatelem a kdo ne. Yasmin je chovatel s velikým CH (ať se stalo, co se stalo! - Předpokládám, že vy jste Johano neomylná. )

Veronika
www.ferret.xf.cz
verilu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2010, 17:08

Re: Od koho nekoupit fretku

Příspěvekod martina » 16 bře 2012, 15:17

mám jedinou připomínku:
jsem hluboce přesvědčená, že láska ke zvířatům, k těm vlastním pak zejména, se ani zdaleka neměří jen tím, jak kdo vybírá páry do chovu a jak atraktivní (= prodejná) má mláďata. svoji lásku a úctu jim dáváme najevo KAŽDODENNÍ starostlivou péčí.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Od koho nekoupit fretku

Příspěvekod verilu » 16 bře 2012, 16:27

Já sama své fretky miluji a snažím se jim dopřát maximální komfort, v tom jsme rozhodně zajedno.

Nechci tu rozvíjet kauzu "Yasmin", myslím, že toho se nařešilo až až. Lidé nejsou neomylní a někdy vše nedopadne tak jak bychom chtěli. Jsem ale přesvědčená, že Yasmin miluje své fretky stejně tak jako vy nebo já. A právě jeji láska se projevuje v tom, co pro fretky (nejen své) dělá (výstavy,sešlosti,focení,prodej krmiv,pelíšků,se svými freťulkami slaví jejich narozeniny, je aktivní co se týče rad ostatním ) Proto se mi nelíbil Johany příspěvek, a tak jsem musela zareagovat.
Vím, že zaryté odpůrce nepřesvědčím, o to se ani nesnažím, jen bych nerada, aby díky pomluvám na ni zanevřeli jiní lidé. Bylo by to dost nefér, už kvůli tomu, co vše pro své i cizí fretky udělala.

Ale proč jsem zde vlastně psala. Řešila se zde otázka CHOVATELSTVÍ , nejen láska k fretkám. Je na každém, co si představuje pod pojmem chovatel. Johana zmínila, že Yasmin je pseudochovatel. Chovatelství se podle vás měří podle toho, jak kdo své fretky má rád? Rozhodně ne. Je to jeden z těch nejdůležitějších faktorů dobrého chovatele, to ano, ovšem ne jediný! Dalšími faktory jsou genetika, výběr vhodných jedinců, zdraví a povaha. Kdo se chce věnovat opravdovému chovatelství, nemůže to dělat stylem "Můj Filípek (tchořík,malé oči, moc kulaté uši, bez původu) a Anička (šampaňka,krátký ocas,špatný skus, bez původu) jsou velcí mazlíčci, chci aby měli miminka."..
Je na každém, na jaké úrovni se chce chovu věnovat a co si pod pojmem "chovatelství" představuje. Já osobně zdravé, silné, a přátelské jedince bez exterierových vad s nepříbuzným rodokmenem, potomek od k sobě se hodících rodičů (co se barvy týče, proporcí těla apod..) . Když to tak shrnu, Yasmin patří mezi těch pár lidí v ČR, kteří se o tyto faktory zajímají a taktéž tyto faktory zohledňují a co hlavně - rozumí tomu. Je krásné mít doma miloučkého Pepíčka, ovšem ve 2 letech zjistíme, že trpí vývojovou vadou a následně na ni zemře, ejhle.. kde se stala chyba...?!
Neříkám, že toto se nemůže stát i "vzdělanému chovateli", jen ta pravděpodobnost je o dost menší.


PS: Já sama vlastním angorského samečka, který původně patřil Yasmin, je to obrovský miláček, který umí dávat lásku najevo. Kdyby se mu lásky nedostávalo, rozhodně není takový jaký je.
verilu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2010, 17:08

Re: Od koho nekoupit fretku

Příspěvekod Johana » 16 bře 2012, 22:27

verilu:

Já osobně chovám fretku jednu a jen jako mazlíčka, ne na množení.

Čim sem přispěla k chovu fretek? No možná tim, abych varovala lidi před koupí mláďat od "určitých" lidí. Také článkami a sumarizací info od vetú...no ale to vy asi nečtete.

Yasmin je pro mne dnes už jen pseudochovatelka, množitelka. Kdybych měla tu pravomoc, takovimto lidem bych zakázala chovat zvířata zákonem.

Pokud má někdo rád svá zvířata, bude jich mít jen tolik, aby je fyzicky a finančně zvládl. Ne jak si Yasmin pořídila 20 fretek, bez vlastního bydlení, bez finančního zázemí.

verilu: vy by ste si pořídila 20 dětí bez toho, že by ste pro ně mněla podmínky na život? Mít 20 zvířat, je dle co do zodpovědnosti stejné, jako mít 20 kojencú.......
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Od koho nekoupit fretku

Příspěvekod martina » 16 bře 2012, 22:35

verilu píše:............. Chovatelství se podle vás měří podle toho, jak kdo své fretky má rád? Rozhodně ne....................................

nic takového jsem přece neřekla (nenapsala). reagovala jsem konkrétně na toto:
verilu píše:Yasmin své fretky miluje, páry vybírá pečlivě, zohledňuje jak genetiku, tak povahu.

tak říkám, že láska ke zvířatům se projevuje nejen zodpovědným vybíráním partnerů pro ně.

s tím, co píšete, naprosto souhlasím s jednou výjimkou - chovatel s velkým CH svá zvířata netýrá. to mi přijde stejné, jako by někdo tvrdil o matce, která týrá své dítě (hlady, zimou, horkem, napínáčky v botách, psychicky, prostě jakkoli), že je matka s velkým M - jen má takové drobné chyby, ale kdo je nemá?
pěkná blbost, co?

a že srovnávám zvířata a děti? samozřejmě - jak děti, tak zvířata se neumí sama o sebe postarat, jsou na nás naprosto závislá a obvykle nám také bezmezně důvěřují.

určitě je hrozně důležité, co píšete o chovu, genetice, výběru atd. ale to je podle mě MÁLO, aby člověk mohl mít auru mimořádného chovatele. ostatně tahle kritéria pro chovy mají i na zvířecích farmách (a případně půdách, nebo kde to množí slečna klára nejen fretky).
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Od koho nekoupit fretku - poprvé...

Příspěvekod majda » 17 bře 2012, 14:38

Myslím, že stanovisko KCHPF k této "kauze" je známé, stejně tak následné kroky SKCHF. Nicméně mě pobavilo to, že jste celou věc nazvala omylem. Omylem mohu udělat spoustu věcí, ale nemůžu nechat svoje fretky v 60 stupních na slunci bez vody a granulí. A naprosto souhlasím s tím, co je napsáno výše, člověk má mít pouze tolik zvířat a dětí, o kolik je schopen se postarat a to jak po stránce finanční, tak po stránce emoční. Chovatel s takovým počtem zvířat je pro mě už malá farma. Nedávno jsme takový počet fretek měli v útulku. Čas, který se jim musel věnovat, aby se všechny proběhly a pomuchlovaly bylo SEDM hodin denně. Máte pocit, že tohle se dá v jednom člověku dlouhodobě zvládnout? Já tedy opravdu ne.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice


Zpět na VAROVÁNÍ všeho druhu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron