Divné chování po kastraci a přijetí nového člena

Prostě o všem a o ničem, také DOTAZY, NABÍDKY, ŽÁDOSTI, které jinam nezapadají.
Pravidla fóra
Prostě o všem a o ničem, také DOTAZY, NABÍDKY, ŽÁDOSTI, které jinam nezapadají.

Divné chování po kastraci a přijetí nového člena

Příspěvekod Martina84 » 11 črc 2012, 10:46

Zdravím,

Fretky mám už mnoho let, ale budu mít začátečnický dotaz, nebo spíš dva....:) Teď mám doma 3letého, ročního a 3měsícního - ano 3 kluky:)

1) Náš ten roční, který byl před více než měsícem kastrovaný (teď je mu přes rok), se chová divně. Kromě toho i dost zhubl (vážil kolem 2,5 kilo, teď má jen 1,4 kg. To je ale asi v pořádku, na veterině jsem byla a je to kastrací a hlavně těmi vysokými teplotami. Váha neklesá, ale apetit má menší, žere hlavně o dost míň masa.

Teď k tomu chování....je takový divočejší a vyplašenější. Taky dělá bobky a čurá úplně všude. Myslím tím to, že fretky si obvykle najdou roh a když už to neudělají do záchoda, dělají to do stejného rohu. Tohle nebyl před kastrací problém, vlastně si nepamatuji, kdy to naposledy udělal jinde.

Teď je pouštím s tím, že vím skoro na 100%, že někde prostřed místnosti najdu překvapení. Dá se to nějak ovlivnit? Přece to všechno nezapomněl? V kleci do záchodky chodí...

2) Pak mám problém s tím starším, i když je vykastrovaný, nejradši by našeho malého 3měsíčního zakousl. Už 14 si "zvyká", ale ještě si nezvykl tak, abychom je mohli dat k sobě. Takže ten roční a 3letý jsou spolu, mládě je zvlášť. S tím ročním ho pouštím bez problému běhat. S tím starším to nejde, ten totiž začne hned smrdět a asi si tím chrání teritorium a má lstivé úmysly :) Myslíte, že jen potřebuje čas a zvykne si na něj?

Díky za radu:)
Uživatelský avatar
Martina84
 
Příspěvky: 5
Registrován: 03 bře 2012, 20:57

Re: Divné chování po kastraci a přijetí nového člena

Příspěvekod pinina » 11 črc 2012, 12:13

1) Kluci po kastraci ztratí na váze, ale teda nejsem schopná posoudit, jestli schozený celý kilogram je ještě v normě...
2) Řekla bych, že každá fretka na nově příchozího člena reaguje jinak. Někdy si spolu "sednou" hned, jindy to trvá déle a někdy se bohužel vůbec nepodaří je zkamarádit. Ale tohle by ti líp řekl někdo jiný, já mám jedináčka. Chování ročního samečka bych viděla určitě jako formu protestu, že dělá trucbobky někam doprostřed, aby byly dobře vidět. Třeba taky není nadšený z nového člena a dává svou rozladěnost najevo takhle.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Divné chování po kastraci a přijetí nového člena

Příspěvekod martina » 11 črc 2012, 18:49

chování obou starších kluků odpovídá tomu, co píše pinina - nervozita z vetřelce. každý z nich se se svojí nejistotou a změnou vyrovnává po svém. může, ale taky nemusí se to srovnat. zatím nezoufej a doufej :o)

ad váha - KDY vážil čerstvý kastrát 2,5 kg? kolik měl těsně před kastrací? kilo čtyřicet není sice tak málo, ale...
ztráta víc než kila je opravdu hodně, ale jestli měl maximum někdy uprostřed zimy, pak shodil, pak říjil a váha šla dolů, pak šel na kastraci - a po ní zase shodil... no, teoreticky to možné je, ale rozhodně bych sledovala, jestli je všechno v pořádku - chuť k jídlu, aktivita, množství vypité vody, vylučování moči i stolice (nikoli umístění, ale množství a struktura :o).
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Divné chování po kastraci a přijetí nového člena

Příspěvekod Martina84 » 11 črc 2012, 23:30

Moc děkuji za info!

Alex (ten roční) měl v zime kolem 2,5 kilo, v říji shodil cca pul kila a po kastraci cca pul kila. Bobečky dělá v pohodě stejné a žere, jen žere méně a hlavně mu tolik nešmakuje maso. Ale jinak je to diblik a veselý je pořád. On ted vypadá úplně jinak, je to poloangorak a ted ma úplne krátkou srst, takže vypada opravdu hubene. Svalovou hmotu ale ma, spis uz nemá ty roztomilé špíčky:)) Já si ještě dojdou k jinému veterinári, dostala jsem doporuceni a ještě si ověřím, že je v poradku. Sleduji váhu a neubývá....

Opravdu se bojim toho, aby se malý začlenil, muzu jen doufat, že se ten starší umoudri, jinak se servou az bude fretak větší :( ted by měl ten starší převahu a mohl by mu ublížit... Třeba si jen potřebují upevnit postaveni...otazkou je kdo bude bran jako ten silnější.
Uživatelský avatar
Martina84
 
Příspěvky: 5
Registrován: 03 bře 2012, 20:57


Zpět na Kafrání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků