problémy ve stáří-poradíte?

Prostě o všem a o ničem, také DOTAZY, NABÍDKY, ŽÁDOSTI, které jinam nezapadají.
Pravidla fóra
Prostě o všem a o ničem, také DOTAZY, NABÍDKY, ŽÁDOSTI, které jinam nezapadají.

problémy ve stáří-poradíte?

Příspěvekod ajika » 27 srp 2012, 21:09

Naše fretka má už přes 8let. Celý život byla poslušná a čistotná, v důchodku se její chování rapidně změnilo - sem tam začala i kousat, ale především přestala chodit na její záchůdky!
Respektuju, že se stáří projevuje i tímto způsobem a už ji za to ani nechci trestat, ale začínáme být bezradní, co se týče údržby bytu. Parkety se nečistí lehce a navíc si dovedete představit, že při dobrém apetitu (který Ajika stále ještě má) toho "nadělá" dost.
(Zkoušela jsem i číhat až se probouzí a zanést ji rovnou na písek, ale tam nic, až když si poodešla, vykonala potřebu opět jide. Jen pro ujištění doplňuji, že písek je stále stejného druhu, čistíme pravidelně...z naší strany žádná změna. Někdy tam i sama zajde, ale už je to čím dám vyjmečnější)
Máte, prosím, nějakou radu? Copak s ní máme dělat?
Ocením rovněž i radu, jak přesto udržet byt v takovém stavu, aby se od nás nelinul odér jako ze ZOO... :oops:
ajika
 
Příspěvky: 3
Registrován: 27 srp 2012, 20:45

Re: problémy ve stáří-poradíte?

Příspěvekod silva » 27 srp 2012, 21:54

Mám naprosto stejné zkušenosti, leč žádnou radu :( Ze tří mých freťáků ve věku nad sedm let byl jenom jeden do poslední chvíle čistotný. U těch ostatních se mi občas osvědčilo i v pozdním věku zkusit změnit umístění či tvar záchodu - někdy to na chvilku zabralo, jindy ne. Nejtruchlivější rohy koberce jsem různě zakrývala hadrama či pelíškama, ale často nepomohlo ani to.
Z přípravků na podlahu se mi nejvíc osvědčil sanytol http://www.sanytol.cz/inprodukt.htm, co jde pak ještě přetřu vodou, protože to asi není určeno k olizování. (Což se obávám se týká většiny účinných přípravků).
Tohle bohužel asi nemá moc řešení ... stáří je potvora u zvířat i lidí. :cry:
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: problémy ve stáří-poradíte?

Příspěvekod PxNxDx » 28 srp 2012, 09:51

hlavně pokud má přes 8let má na to nárok. Což Ti samozřejmě moc nepomůže. Napadá mě leda pouštět někde, kde je lino/dlažba pro snazší údržbu? Pouštět vždy po vykonání potřeby v kleci(ať je o jeden bobek venku míň)? přidat záchodky do místnosti?
nevím.. tuto zkušenost zatím nemám, tak nemůžu poradit z vlastních zdrojů...
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: problémy ve stáří-poradíte?

Příspěvekod ajika » 01 zář 2012, 16:50

...no tak to vypadá, že budem muset být trpěliví..
Ajika v kleci nikdy v životě nebyla, tak ji ke konci života trápit nezačneme.
Zkoušíme zatím měnit rozestavení záchodků,ale je to 50na50...pokrok tedy nic moc
Díky moc za podporu i rady!
ajika
 
Příspěvky: 3
Registrován: 27 srp 2012, 20:45

Re: problémy ve stáří-poradíte?

Příspěvekod PxNxDx » 02 zář 2012, 11:24

tak jestli je celou dobu na volno, tak chápu, že je to boj :?
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: problémy ve stáří-poradíte?

Příspěvekod martina » 02 zář 2012, 17:45

bohužel musím potvrdit to, co píše silva - u staré nebo nemocné fretky se toho moc dělat nedá. ve stáří není tak neobvyklé, že fretka začne chodit a i celkově se chovat tak trochu "mimo mísu". v podstatě se i v tomhle dá fretka přirovnat k lidem. sice nevím, jestli je to senilita, ale některé fretky se ve stáří chovají, jako by senilní byly.

měla jsem od dvou let jednu mimořádně nečistotnou fretku, kterou se mi v jejích cca třech letech podařilo naučit konečně chodit na záchod. vydrželo jí to asi rok a půl, pak začala stárnout, onemocněla a v závěru života se vrátila k návykům z mládí. takže poctivě chodila zase všude, jen ne na záchod. to byl jen jeden z více projevů její "senility", způsobené krom věku i nemocí.

teď podobně "pomatené" chování pozoruji u šestiletého bati. a taky byl vždy čistotný a teď se mu občas podaří nehoda. zatím nepříliš často, ale myslím si, že se poměr dovnitř-mimo bude také zhoršovat.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: problémy ve stáří-poradíte?

Příspěvekod Spuky a Jenny » 12 zář 2012, 15:02

Spukouškovi je 5 a půl roku a už se nám to taky asi 2x stalo za poslední měsíc. Do ted byl čistotnej, a taky víc spinká. Ale pak je zase čilej a hraje si a zkoumá.
Uživatelský avatar
Spuky a Jenny
 
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2012, 12:17
Bydliště: Jablonec nad Nisou


Zpět na Kafrání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků