Albinotismus

Prostě o všem a o ničem, také DOTAZY, NABÍDKY, ŽÁDOSTI, které jinam nezapadají.
Pravidla fóra
Prostě o všem a o ničem, také DOTAZY, NABÍDKY, ŽÁDOSTI, které jinam nezapadají.

Albinotismus

Příspěvekod Zibi » 15 led 2011, 02:19

přesunuto administrátorem "martina" z tématu viewtopic.php?f=132&t=277

Wow, albino with such a pedigree you want to reproduce?
Albinism is a genetic defect and you keep repeating, congratulates!

This male is only suitable for castration, his grandmother Flo ate their own children!!
Zibi
 

Re: Albino samec ke krytí

Příspěvekod Erin » 15 led 2011, 09:56

Pokud budeme albinismus vnímat jako defekt, uvědomme si, že tento defekt byl chovem a šlechtěním podporován u DOMESTIKOVANÉHO zvířete za konkrétním účelem. A nejen u fretek. I např. u myšek, u králíků, u koček.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Albino samec ke krytí

Příspěvekod martina » 15 led 2011, 13:47

tak to by mě zajímalo, proč? nenapadá mě vůbec žádnej důvod, kromě bílého kožíšku pro paničku.

erin, proč lidi šlechtili albíny? osobně to taky považuju za defekt, takže by mě to opravdu zajímalo, protože jsem si jistá, že nějaký důvod to určitě má.

díky
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Albino samec ke krytí

Příspěvekod Andrea.S » 15 led 2011, 16:26

Jeden z duvodu je ten, ze albini se pouzivali casteji na lov divokych kraliku, protoze bila fretka tak nezanikne s okolim jako tchorovita.
Andrea.S
 
Příspěvky: 5
Registrován: 28 pro 2010, 22:58

Re: Albino samec ke krytí

Příspěvekod Erin » 15 led 2011, 21:17

Přesně jak píše Andrea. Kolem roku 1970 jsem viděla fretkování ve východních Čechách - myslivci užívali samičky, že jsou rychlejší a odvážnější než samci, a bílé. Divoký králík má podobnou barvu jako tchořovitá fretka a kde je třeba rychle a přesně hmátnout, je to jasné. Zhruba za 5 let potom jsem viděla fretkování u Holýšova na Plzeňsku a fretka tchořovitá opravdu byla v tom chlupatém chumlu k nerozeznání.
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Albino samec ke krytí

Příspěvekod martina » 15 led 2011, 23:50

díky za objasnění u fretek...

co myšky, králíci, KOČKY ???? králíky bych ještě chápala - kožich. ale proč myši, to už mi tak jasné není a kočky už vůbec. ví někdo?

omlouvám se za prznění vlákna, stačí říct, erin, a rozdělím to na dvě samostatná.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Albinotismus

Příspěvekod Erin » 16 led 2011, 00:34

hod´do Jinozvířecí vsuvky

bílý králík na kožíšek, ale taky jde o rozdíl proti divokému a angorská srst se barví - vy mladí se nepamatujete, jak se chovali angoráci, vlna se posílala ke spředení a pak se pletly svetry. K takovému svetru byla báječná sametová sukynka - za pár minut chlupatá

bílá myš - jasná pro laboratorní účely.Nejen že nevypadá jako z kanálu, ale dobře se označuje. např léčená skupina a proti ní kontrolní skupina musí být náležitě odlišená. Taky na bílé myšce je mnoho věcí lépe vidět

kočky - prostě lidská touha po kráse. Nebo víte někdo víc?
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Opět jinozvířecí vsuvka

Příspěvekod Andrea.S » 16 led 2011, 13:09

Jeste doplnim, samicky se uzivaji spis nez samci i z duvodu male velikosti, lepe se protahnou do kralici nory. V Anglii je albinu mnohem vice nez u nas, divoci kralici se tam lovi do dnes.
Andrea.S
 
Příspěvky: 5
Registrován: 28 pro 2010, 22:58

Re: Opět jinozvířecí vsuvka

Příspěvekod martina » 16 led 2011, 13:15

já z toho vycúcnu nějaký info a hodím na stránky do článku o norování. díky
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Albinotismus

Příspěvekod Žabka » 16 led 2011, 14:22

Jak už bylo uvedeno výše, albinotická zvířata lidi chovají schválně, albíi se vyskytují i v přírodě takřka u všech druhů zvířat (docela hezký článeček je tady http://prava-zvirat.blog.cz/0704/albini ... asto-smrti - očividně je to odněkud zkopírované, ale originál jsem nenašla), já sama jsem viděla třeba albínského škvora (i s červenýma očima).
Většina zvířat albínů má červené oči, ale ne úplěně všecha, člověk albín taky nemá oči červené, ale modré, takže nejde říct, že albíni jsou jen ta bílá zvířata, která mají červené oči. U myší a potkanů je to jasné, ti jsou albíni, a byli, jak je uvedeno výše, množeni ve velkém pro laboratorní účely. Králíci pro kožešinu vhodnou k barvení, ale to nejen oni, ale i fretky. Ve středověku se z bílých fretek dělal nepravý královský hermelín - náhražka za kůži z hranostaje (proto taky možná známý obraz dáma zu hranostajem - fretka byla prostě "náhražkový hranostaj"), na bílé kožešinky se domalovávaly černé fleky.
Ale některá zvířata podle mě mohou být bílá jen tak, což se (podle mě, nemám to ověřené) týká koní a některých plemen psů (těch, kde je celé plemeno bílé).
A u koček (nevím, jestli u všech, nebo u některých plemen) a některých plemen psů (na starém fóru se na to poukazovalo u buldoků) se vyskytuje bílá v jiné formě, jakožto bílý znak, podobně jako u fretek pand a harlekínů. Je to zbarvení spojované s hluchotou a celým syndromem problémů. Místo, aby se nevyráběl žádný melatonin (kožní barvivo) tak je pškozené jeho usazování v některých buňkách, a nejen v kožních, ale jsou díky tomu "porouchané" i buňky v mozku. Takže takový pes má vlastně jeden velký bílý flek přes celé tělo (stejně jako DEW fretka). Psů se to týká těch plemen, která se vyskytují i v jiných barvách, a bílá u nich není normální. Ale to NEJSOU albíni.

A teď se snad konečně dostanu k fretkám - albínům. Ve středověku převažoval chov albinotických fretek a v první polovině 20. století se snad ani jiné fretky nechovaly, jenže se u nich začaly ve velkém projevovat problémy - křehčí kostra, celkově slabší tělesný rámec, menší odolnost a problémy se srdcem. Předpokládalo se, že je to kvůli tomu, že se neustále kříží albíni s albíny. Do chovu tedy byli zařazeni tchoři, a tím se objevily fretky tak, jak je známe dneska. Nevím, nakolik ony problémy opravdu souvisí s albinismem, a nakolik byly výsledkem pravděpodobně naprosto nekontrolovaného i blízkého příbuzenského krytí.
Nicméně je známo, že z křížení albínů s albíny se ve vyšší míře rodí problémové fretky, a proto si myslím, že je zbytečné pokoušet to zas a znovu, když je mnohem snažší nedělat to a neriskovat. Polovinu vrhu fretek albinotického zbarvení získáme i od albína zkříženého s barevnou fretkou nesoucí recesivní gen. Já osobně se domnívám, že to je bezpečná cesta.
Ale zvláště v západních (a severních) evropských zemích se šíří trend "čistého chovu," tedy fretek tchořovitého zbarvení bez albínů (a samozřejmě bez fretek s bílými znaky) v rodokmenu. Podle mě je naivní domnívat se, že by takové fretky neměli žádné albinotické předky, ale jinak proti této snaze nic nemám, a chápu, že dotyční chovatelé se tím snaží upevnit zdraví fretek.
Zatím nebylo prokázáno, že by albinotické fretky (narozdíl od fretek s bílými znaky a angor, kde dědičná zátěž bezesporu prokázaná je) měly zdravotní problémy, mají pravděpodobně trochu horší zrak (protože v očích nemají pigment) a kříženci dvou albínů (zvlášť po několika generacích) snad trpí problémy uvedenými výše, to se ale neprokázalo u albínů, kteří mají jednoho (nebo oba) rodiče nealbinotického. Bývá uváděn i horší sluch, ale protože to nemá co dělat s nedostatkem pigmentu, a u jiných albinotických zvířat o tom nic uváděno není, tak se domnívám, že tato informace pochází z neznalosti a smíšení pojmů albinotismu a bílých znaků.

Závěrem můj osobní názor: Fretky albíni jsou v pořádku, není třeba s nimi zacházet jako s nebezpečím pro zdraví chovu fretek, ale není dobré (a ani potřebné) křížit dva albíny spolu. V některých zemích je to dokonce zakázané chovatelskými kluby a takové fretky by nedostaly PP.
Ještě si dovolím uvést příklad z chovu morčat, saténová morčata jsou zdravá, nejsou o nic horší, než morčata s normální srstí. Nicméně když se zkříží dvě spolu, tak jejich potomci už jsou náchylnější k více problémům. Proto se dvě saténová morčata zásadně nekříží, a chovu morčat, ani saténových morčat to nijak nevadí.

---------------------
A ještě návrh pro administrátory, co takhle vyčlenit téma albinismu jako samostatné? V jinozvířecí vsuvce to nikdo hledat nebude...
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Albinotismus

Příspěvekod Erin » 16 led 2011, 14:56

Žabko, máš nějaký pramen k tomu "falešnému" hermelínu? Ony ty černé skvrny nejsou fleky, ale černé špičky ocásků a ocásky se nestahovaly, nechávaly se i s kostičkama -
tchořovité fretky nacházím na obrazech od 13. století v podstatě do dneška. Možná záleželo i na MÍSTĚ chovu, v některých oblastech to nevylučuji, ale nemám prameny. Jestli máš, tak prosímprosím...

U dámy s hranostajem je to velice složité, plné symbolů. Už jsem to tu psala mnohokrát. Každopádně ale Cecilie Gallerani je zobrazena s albinotickým fretem, její vrstevnice Anthea s fretem tchořovitým. O 150 let dříve v Sieně chovali fretky tchořovité, v 2. pol.14. stol. v Avignonu také tchořovité ale i bílé, na poč. 15. stol. v Burgundsku také tchořáky, ale v rukopise Gastona III. Phoeba jsou i velice světlé - možná bílé, stejně jako v alžbětinské Anglii, Její Veličenstvo Alžběta I.anglická chovala albíny, ve Flandrech v 16. a 17. stol jsou doloženy na gobelínech opět obě varianty. I u nás jsou od 18. stol. doloženy obě varianty, většinou v zápisech, fretka v loveckém pokoji v Trojském zámku je tchořovitá ...

Jestli máš nějaký pramen, jakýkoli, velice prosím o citaci
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04

Re: Albinotismus

Příspěvekod Žabka » 17 led 2011, 12:39

Erin: Já to někde četla, ve víc zdrojích, jenže každé jinde, už delší dobu se chystám přeložit z polštiny moc pěkný článek o znakatých fretkách, jenže jsem už asi před rokem psala autorce, jestli to můžu pak zveřejnit, a neodepsala, ale možná jí to tehdy nedošlo, nebo to bylo napsané s tolika chybami (psát polsky moc neumím), že to nepochopila, asi jí napíšu znovu.
To z historie bylo v českých knížkách, pokusím se to najít, ale asi nedohledám všecho, budu ráda, když vůbec něco.
Vím, že pravý hermelín nemá jen fleky, ale černé ocásky, ale předpokládám, že náhražka byla přeci jen lepší aspoň s fleky než celá bílá...

Chovatele albínů, nebo i jen potenciální majitele albínů, by mohlo zajímat, že pokud budu mít dost zájemců o mláďata, tak plánuji na jaře připustit Brusinku (tchořici) s albínským samcem, takže by mláďata byla štěpitelná na albíny, což znamená, že v další generaci už by mohli být čtvrttchoři - albíni.
S hodně tmavým samcem, pro linii black sable (a sable) měla mladé loni (jsou v Maďarsku, ve Francii a ve Švédsku). Víc informací bude brzy na mých stránkách (hlavně o chování polotchořů a zkušenostech s nimi), a také bude nabídka s podrobnostmi v inzerci.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: Albinotismus

Příspěvekod Erin » 17 led 2011, 21:32

ohledně toho hermelínu se nechci hádat, ale nikde jsem na "falešný" nenarazila - alespoň v odborných pramenech zabývajících se dějinami odívání.

máš nějaké informace o těch čistých liniových chovech? Na stránkách některých CHS jsem o tom četla, ale je to samě neurčité
Erin
 
Příspěvky: 96
Registrován: 29 lis 2010, 00:04


Zpět na Kafrání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron