Keng, Kodos a externí Bettynka

Příběhy vaše nebo vašich fretek.
Zakladatel má možnost téma zamknout.

Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 24 úno 2011, 14:12

Ráda bych se s Vámi podělila o veselé příhody, fotky a videa našich dvou smraďochů adoptovaných z Mladoboleslavského útulku, kde se jmenovali Damián a Denis. Jsou to klučíci maminky Doris, která čeká zatím na adopci.
Naposledy upravil Renn dne 10 kvě 2012, 08:34, celkově upraveno 2
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Korky » 24 úno 2011, 17:51

Jú, boleslavských kamarátov pozdravuje Pošťák - teraz už Vilík :) Ako sa kluci majú?
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 08 bře 2011, 10:33

Jak to u nás vypadá:
Kluci jsou už třetí měsíc v plné říji(je jim 9měsíců), takže značkují, kudy chodí, a to prakticky vším, co ty jejich dobře živená tělíčka(1500g Kodos a 1650g Keng) jsou schopná vyprodukovat. I proto jsme byli nuceni nepouštět je po celém bytě(kdo měl někdy doma dva říjné fretčí kluky a ví, co to je lítání s kýblem a hadrem po bytě několikrát denně, čištění koberců a umývání zdí do výšky až 15cm, tak pochopí;-)) a vyčlenili jim náš obývací pokoj, který je zatím bez jakéhokoliv nábytku. Mají k dispozici prostornou dvoupatrovou klec Furret Tower, nutno podotknout, že permanentně otevřenou. Milují „uklízení“ svých hraček, nejoblíbenější jsou ty plyšové. Zvláště Keng je značně rozzlobený, když mu všechny ty nasyslené hračky ze skrýší rozhážu po místnosti ve snaze uklidit, nebo najít ponožku do páru či ztracenou podprsenku.

Baštíme granulky Ferret complete VL, mlsáme každý den trošku Malt-soft nebo Multivitamin pasty, sem tam(cca 1x týdně)-většinou, když čistíme ušiska, stříháme drápky nebo koupeme- sušené kuřecí či rybí masíčko, lososový olej, kočičí mléko, žloutek nebo trošku tvarohu. Pomocí pamlsků se snažíme hlavně uplácet a vychovávat, protože smraďoši chodí poctivě do záchůdku, když je máme na očích(a ví, že dostanou líznout pasty), ostatní miny hážou střídavě, kde se jim to líbí(záchůdky-různého typu mají v místnosti tři), bohužel mám pocit, že je to trochu i způsob značkování, protože už jsem přistihla Kenga, jak očichal bráchovu hromádku, pak se k ní otočil prdelkou a…alespoň ji počůral, pokud neměl zrovna zásobu munice. Naštěstí je to trošku lepší, řekla bych tak 70/30 záchodek/parkety. Zkoušíme různá steliva, ale myslím že tento problém vyřeší až kastrace za pár měsíců. Jinak ještě dodám, že kluci nekoušou, denně se s nimi mazlíme a hrajeme si, takže funguje vzájemná důvěra. Není krásnější pocit, než když vezmete do náruče smradlavou, chlupatou, na bříšku ulepenou šelmičku, drbkat jí kožíšek a nechat si olízat nos, pusu, nebo tvář(a nebát se žádného kousnutí). Snad ještě hezčí je jen, když vám u toho ta vyskotačená teplá kulička pomalu usíná a za pár okamžiků začne chrápat

Jojo, kastrace. Zatím se snažíme vše tolerovat pro zdraví kluků(nechceme je nechat vykastrovat předčasně, aby to neodnesly nadledvinky) a počkáme na druhou polovinu jara. Jejich říje a s ní spojený „hormonální přetlak“ bohužel přinesl další organizační rozhodnutí, které jsme museli udělat a tím bylo rozdělení-oddělení kluků. Kluci si denně dávali pěkně do kožichu a s přibývajícími stroupky a šrámy na zádech a zátylku jsem usoudila, že bude lepší je oddělit a pouštět párkrát denně k sobě pod dozorem. Keng navíc na Kodosovi praktikoval kopulační pokusy, oba u toho kvokali jak vzteklí, a Kodos se ani nijak zvlášť nebránil, jen ležel, měl přivřené oči a submisivně si nechal od zakouslého Kenga smýkat tělíčkem, jak se to bráchovi líbilo :-o. Ten menší, hodnější a submisivnější Kodos proto se mnou spí v pokoji už asi měsíc. Jen pro upřesnění máme s přítelem každý svůj pokoj, protože nám to tak vyhovuje od prvopočátku;-). Fret má u mě v pokoji přepravku s hamanou, pelíšek, záchodky, misku s granulkami i napáječku, kterou ve čtyři ráno s oblibou vyhazuje z držáku, protože si chce hrát a ví, že shozená napáječka ve mně vzbudí starostlivost a…že mě vzbudí.

Takže tak se máme

Zdravím všechny, kteří stejně jako my nelitují, že si pořídili fretečku. A zdravíme holky do útulku, díky kterým máme u nás tyto báječné raubíře Kengouška a Kodose.

Fotky budou brzy;-).
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 25 bře 2012, 15:52

Kdo čte toto forum, možná již ví z tématu nemoci fretek - průjem a zvracení, co nás trápí. Kengí začal být před dvěma týdny unavený. Začalo to opravdu "banálním průjmem", kdy jsme mysleli, že se jedná o střevní virózu, v horším případě neprůchodnost střev. Veterinář měl v podstatě podezření obdobné s tím, že by se mohlo jednat i o inzulinom či něco s ledvinami, a tak dostal pro začátek ATB, udělaly se odběry a testy. Další dny se jeho stav nezlepšoval, ba naopak. Během 6 dnů se jeho stav zhoršoval. Únava přešla v apatii, nebyl schopen se pohybovat, jen ležel, občas zvedl hlavu, třásl se, měl horečku, těžce a přerývavě dýchal, nebyl schopen se sám napít a najíst. Močil a kálel přetlakem (tento stav, označený následně za kritický, nastal v pátek 16. 3.). Náš veterinář (MVDr. Procházka, Olomouc) jej viděl celkem 3x během 5 dnů, přesto nebyl schopen z výsledků vyšetření stanovit diagnózu.

Volala jsem Alence N. z Mladé Boleslavi, radila se s MUDr. Pavlou Z. . Ta nám domluvila sobotní příjem v Brně na klinice malých savců, díky obrovskému štěstí měl pohotovost MVDr. Jekl. Nyní přepíšu zprávu:

Pacient byl na kliniku přijat z důvodu přítomnosti výrazné apatie, ležení, trvající inkontinence. Pacient byl již ošetřován na jiné klinice.
Stav při příjmu: Klinickým vyšetřením bylo zjištěno: chování - apatické; postoj - pouze leží; dyspnoe; tupější srdeční úder; neurologické vyšetření - nezatěžuje končetiny; spinální reflexy normální; palpebrální bpn.; na vnější podněty až hyperreakce; CRT 2 sec; výživný stav - dobrý; snížená elasticita kůže; výrazně naplněný močový měchýř; močí přetlakem.
Byla stanovena velmi opatrná až špatná prognóza.
Bylo provedeno hematologické a biochemické vyšetření krve, které úkázalo výraznou lymfacytózu, zvýšenou hladinu AST a výrazně zvýšenou hladinu LDH. RTG ukázalo mírnou inkongruenci v oblasti krčních obratlů, která se při dalších RTG vyšetření neprokázala. EKG a echokardiografie ukázalo přítomnost hypertrofické kardiomyopatie.
Terapie: Během hospitalizace(pozn.: 17.3.-23.3.) byla průběžně aplikována podpůrná léčiva, rehydratační iontové roztoky, stomachika, H-2 blokátory a prokinetika(ranitidin, metoklopramid), ATB (amox-klavulanát, marbofloxacin) a kortikoidy(prednison). Pacient byl zakanylován a rehydratační roztoky mu byly aplikovány intravenózně. Potravu přijímal asistovaně, po několika dnech spontánně. Dále se postupně zlepšovala hybnost zvířete, byla prováděna fyzioterapie. 21.3. se pacient byl schopen nakrmit, močil a kálel. Dne 22.3. byla patrná dyspnoe, po EKG a echokardiografickém vyšetření začal být aplikován také enalapril.
Závěr: Jako konečné diagnózy byly stanoveny hypertrofický kardiomyopatie a susp. lymfom. Majiteli byly doporučeny aplikace kortikoidů, antibiotik a kontrola příjmu potravy. Prognóza byla stanovena jako velmi opatrná.

konec citace.

Nyní bereme tyto léky:

Ráno:
Marbocyl 1/2
Noroclav 3/4
Ranisan 1/16
Enap 1/4
Prednison 1/2

Večer:
Noroclav 3/4
Ranisan 1/16
Prednison 1/2

Musíme provádět každý den několikrát cvičení se zadními nožičkami(krčíme a natahujeme nožičku 20x, pak druhou, pak štípneme několikrát do packy, aby cuknul), nutíme ho, aby "běhal", cvičil sám, a je třeba ho pravidelně krmit, samotnému se mu moc nechce. Šestnáctinkovat Ranisan je taky zážitek. Za dobu jeho hospitalizace, stejně jako nyní se mi utříbily myšlenky a názory na to, zda-li toto geneticky zdegenerované zvířátko po mnoha stránkách(přičemž poslední zjištění jsou zuby v tlamičce navíc) držet při životě, či nikoliv. Nejprve totiž dostanete strach z toho, že fretka může umřít, že byste strašně rádi pomohli a udělali cokoliv, aby mu bylo líp(ale nezbývá, než čekat). Zvlášť u tak mladého zvířete(1,5 roku) si říkáte, že to přece nemůže být pravda, aby byl vážně nemocný, pořád čekáte banální diagnózu. Dny se táhnou, výsledky nepotvrzují první odhady, zvíře vám doslova odchází před očima. V den příjmu MVDr. Jekl dával šanci na přežití menší, než 10%, ale i nyní je velmi opatrný.

Dokud bude Kengí bojovat, dokud budu mít pocit, že netrpí bolestmi, budu tento stav ochotná udržovat. Ale narovinu vám řeknu, že sahat ráno do počůraného pelíšku a doufat, že kožich, který pohladíte, bude žít a hřát, vám zcela změní hodnotu času, kterou s fretkou trávíte...

Za oporu děkuji především Johance, Pinině, Pavle Zemanové a Alence Nedbalové.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod pinina » 25 bře 2012, 18:04

Je mi Kengího tak moc líto :cry: Já taky pořád přemýšlím, co nejlépa udělat, aby malému bylo dobře. Pořád si říkám, jestli ho něco nebolí, jestli netrpí... To množství léků, co Kenghí bere je děsný, jak je zvládáš do něj vpravit? Já s tím mám u Bobánka děsnej problém. Naučila jsem se nakonec házet léky do krku, je to pro něj nejmíň traumatizující. Ale pokud se musí lék nadrtit na rozdělit na mnoho miniaturních dávek, pak je to horší, protože to už se musí někam přimíchat. Momentálně jsme ale na injekcích. Držím Kengímu palečky, aby bojoval a nevzdával to. Tobě přeju co nejvíc sil a pozitivního myšlení, protože musíme mít sílu o naše kožíšky pečovat a být jim oporou. Mně osobně to teda moc nejde, já jsem na malýho děsně fixovaná (za těch skoro 6 let jsem se od něj neodloučila ani na den) a momentálně se mi hroutí svět :cry: Určo piš dál jak se Kengouškovi daří, myslím na vás a držím palečky.
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod majda » 26 bře 2012, 09:36

Renn, ochrnutí jsem řešila u našeho Kryštůfka. Tam to šlo ale docela rychle - nejdřív jsem si všimla, že se mu začínají rozjíždět zadní nožky (přičítala jsem to plovoucí podlaze), jenže pak je začal tahat - nesčetně návštěv veterin, když ochrnutí postoupilo i k předním nožkám a Kryštůfek už lezl jako lachtánek (přesto všechno se ale snažil vlézt do záchůdku aby to neudělal pod sebe) už jsem to nevydržela. Nechali jsme ho uspat. A přesto, že vím, že už to tak dál nešlo, dodneška mě pronásledují myšlenky jestli to nebylo brzo nebo jestli netrpěl. Jsem v tomhle asi ujetá...
My se teď doma u Pytríska nemůžeme zbavit toho průjmu....dobral Entizol a stejně má pořád krupičkovatej okrovej průjem.....achjo.
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Johana » 26 bře 2012, 13:55

Renn, myslím na vás stále a moc přeji, ať se Kengoušek aspoň trochu zlepší a pak ustálí.
Vim že prognoza neni dobrá, ale občas se stane i nečekané, zvrat k lepšímu který nikdo nepředvídá.
Sama nejlépe poznáš, kdy je třeba co řešit a jak....
Držte se oba!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 27 bře 2012, 07:59

Holky, díky moc za podporu...

Majdi, mohu se zeptat, jak byl Kryštůfek starý a co bylo příčinou postupného ochrnutí?

Hobuřt-Keng včera celkem dobře reagoval na moje i Šimonovy podněty - brali jsme mu hračky, což ještě před pár dny ignoroval, dokonce pánečka kousl do ruky jako "Hele, chlape, sice jsem lazar, ale to ještě neznamená, že mi budeš brát plyšáka! Co na něj pískáš, je snad tvůj? RAF, RAF, RAF!", A to je jinak naprostý mílijus, v Brně za celý týden nikoho nekousl, dokonce chválili, že je strašně hezky vychovaný, chodí jen na jedno místo, v ruce mazel a miláček. Taky žral jako pominutej(zvlášť, když mu člověk "fandí", což znamená, že se vezme miska s teplými namočenými granulemi, položí se na ručník na klíně a za permanentního hlazení se lžičkou kašosměs nabírá k čumáčku. Tímto způsobem se fret umí nabaštit doslova k prasknutí. Následují tři hlasitá říhnutí a spokojené umývání tlapek a čumáčku. Tento jeho rituál využíváme k rehabilitaci nožiček(natáhneme-pokrčíme). Sám chodí pořád tak, že tahá bříško zcela po zemi, zabírá hlavně předními, zadníma "lachtaní" do stran. Kolébá se - převaluje ze strany na stranu. Netuším, jestli se to spraví. Kdyby se to mělo zhoršovat a zadní nožky by tahal úplně, zkusím mu vyrobit ten vozík na kolečkách s výztuhou pod bříško a slátkovým upínáním na suchý zip. Samozřejmě za předpokladu pohyblivosti předních pacek. Nemyslím pro pohyb v kleci, ale pod dozorem doma, aby se ještě v rámci možností po fretčím "proběhl".

Včera jsem dávala i Šimonovi číst informace o kardiomyopatii http://www.ferretcentral.org/faq/med/cardio.html a lymfomu http://www.ferretcentral.org/faq/med/lymph.html z anglických stránek, informací v češtině mnoho není. Docela ho to, chudáka, vzalo. Myslel si, že jeho diagnóza mu dává měsíce až roky života, že tento stav je jen dočasný. Vždyť mu ještě před měsícem nic nebylo, byl aktivním alfa samcem domácnosti, všechno musel první prozkoumat. Navíc je přece mladý! Můžete mne za to ukamenovat, ale jsem realista. Užíváme si teď každou chvilku strávenou s Hobuřtem, doufáme v nejlepší, očekáváme nejhorší. Nikdo z nás neví, kolik dní mu zbývá, statistiky hovoří - v případě onemocnění lymfomem u mladých fretek - o 6 týdnech od zásadního projevu (ode dne kdy fretka ze dne na den "odpadne" a prudce rychle strádá) lymfomu na fretce. Samozřejmě to nemusí být pravda, záleží na tom, jak reaguje na léčbu, což zatím zvládá dobře a krevní odběry tomu také nasvědčují. Kéž by uměl mluvit a řekl, jestli ho něco bolí... Pokud ho nedonutíme k pohybu, leží. Řekla jsem Šimonovi, že už teď, v tyto dny, překračujeme přirozené zákony přírody, díky tomu, že jsme jeli 17. března do Brna. A proto nemá význam řešit, jak dlouho tady s námi ještě bude. Protože každý další den, kdy je jeho stav díky lékům, péči a vzájemné lásce uspokojivý, je vzácným bonusem.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod majda » 27 bře 2012, 08:56

Renn, Kryštůfkovi bylo pět. Taky jsme se pokoušeli cvičit - držela jsem ho pod předními nožkami a skrčovala a natahovala zadní, ale ochrnutí postupovalo hrozně rychle. Moc Vám držím palce.....
majda
 
Příspěvky: 626
Registrován: 05 zář 2007, 09:40
Bydliště: Dobřichovice

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod pinina » 27 bře 2012, 09:03

Je fajn, že Kengíšek takhle pěkně papá a že kladně reaguje na tvoje podněty. Moc držíme tlapky, aby se to zlepšilo a byl tu s vámi ještě nějaký ten čas. Má u tebe tu nejlepší péči, určitě zabojuje a zvládnete to spolu. Držíme tlapičky a myslíme na vás...
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 30 bře 2012, 23:27

Tak jsem zase doma po třech dnech. Věci se vyvíjejí asi takto. Kengí žere, ale méně. Aby toho snědl více, koupili jsme mu convalescent support od royal canin(100,-/balení), je to vysokoenergetická kaše s aminokyselinami, bílkovinami, mnoha vitamíny a minerály. Říkáme jí "rozežíračka". Suché granule nežere vůbec. Denně stále cvičíme, všimli jsme si, že klouby-kyčle a kolínka pracují, ale od kolen dolů jakoby se mu nožičky nedokrvovaly, neměl v nich cit. Prsty nenatahuje a nekrčí, jak normálně fretky používají, př. došlápne na zem, ale místo, aby prsty na tlapce roztáhnul, má je "v pěst". Takže přepadává jako ožralá blondýna na podpadcích. Bříško samozřejmě tahá po zemi. Snažím se mu tlapky-peřinky a prstíky při cvičeních masírovat, aby se lépe prokrvily, ale vidím to špatně. Začnu shánět materiál na výrobu podpůrného vozíčku, zadní nožky holt vypovídají službu:-(.

Co je horší, tušíme, proč... kolem krku, páteře a v dalších místech především pak zadní části těla jsme nahmatali zvětšující se tvrdé útvary(bůhví, co je v bříšku :cry: ), které tam ještě před týdnem nebyli. S největší pravděpodobností se jedná o novotvary-nádory lymfatické tkáně, částečně znesnadňující průtok krve do zadních pacek. Je jich bohužel děsně moc(napočítali jsme jich 10), pochybuji o tom, že by operace něco vyřešila. Prognóza pana doktora se bohužel potvrzuje a Hobuřt má před sebou poslední dny života. Všechny léky, které bere(Chemoterapeutikum, ATB, kortikoid, lék na srdce, žaludek), mu zatím (DOUFÁM) umožňují díky naší péči(krmení, cvičení, masáž, hraní) důstojné, snesitelné žití s minimem bolesti. Bojím se dne, kdy to Hobuřt začne vzdávat a já budu muset udělat poslední službu tomuto krásnému, vyjimečnému a milovanému freťáčkovi...
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 01 dub 2012, 00:26

Hobuřt je stále stejný, hodně spinká, ale když se něco šustne, zvedne hlavičku a vykoukne. Naštěstí si zvykl na rituál podávání léků ráno a večer spojený se cvičením a škrabkáním. Zadními nožičkami pohybuje stále stejně - jakoby bez citu, nekoordinovaně, občas je tahá za sebou, občas se snaží lachtanit. Vypadávají mu chomáče chlupů i při normálním drbkání, něco "vytrháváme", něco vyčešeme. Je to důsledek nemoci - tělo se zbavuje životně nedůležitého, v tomto případě folikul vyživujících srst. Brácha Kokos líná teď opravdu jinak... Snažíme se ho alespoň třikrát denně vytáhnout na šmejdění po bytě. Zatím má zájem, tahá hračky, ňufá k novým objektům(nákupní tašky,..), ale je to vždy tak na 10minut. Doufám, že se udělá hezky a stihne si ještě alespoň naposledy užít hrabání venku. Nevím, jak dlouho bude trvat, než začnou metastázy v uzlinách utlačovat nějaký životně důležitý orgán, ale progrese je rychlejší, než jsme čekali. Při propouštění z Brna před týdnem se Jekl o těchto novotvarech v propouštěcí zprávě nezmiňoval, teď má Kengí bouličky a boule skoro všude krásně hmatatelné, kosti jsou mu cítit při jemném pohlazení, přesto váží pořád stejně. Bohužel se na něm zbytnělé uzliny vyživují.

Je to poprvé, co se s maximální možnou péčí staráme o zvíře, které umírá. Každý, kdo to zažil, mi dá za pravdu, že není mnoho jiných důležitějších věcí, na něž v tu chvíli myslí, než maximální projevy lásky a přátelství, které se i za ten krátký čas(16 měsíců) mezi člověkem a fretkou utvořily. Hobuřt nás pusinkuje prakticky při každé manipulaci, umývá nás na tvářích, nose, oušku, na rukách..a slastně u toho přivírá oči. Usíná často v náručí. Jsou to většinou ty chvíle, kdy mi tiše tečou slzy...

Prosím teď všechny z Vás o názor. Předem upozorňuji na morbiditu otázky. Kdybyste věděli, že vaše umírající zvíře může po své smrti pomoci osvětě či vývoji v léčbě fretek, darovali byste jej po uspání na tyto účely? Přiznám se narovinu, že Keng se stal na 99% obětí neetického krytí množitele, má několik vad, včetně 8 řezáků místo 6, 4 prstů místo 5 na tlapce, vrozenou srdeční vadu. Nyní umírá na progresivní lymfom. Laparotomii mu nedělali, takže nikdo neví, co je či není v bříšku. Vím, že je strašné takto uvažovat, ale až bude pozdě, nikdo již nikomu nepomůže...a to by pro další podobné případy mohla být škoda - bavím se teď o jiných fretečkách, které potká podobně nepříznivý osud.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod PxNxDx » 01 dub 2012, 08:46

Velký obdiv jestli nad tímto uvažujete. A pokud byste byli ochotni udělat to pro všechny ostatní fretky, myslím, že je to správná věc. A freťour by Vám to určitě neměl za zlé. Máte můj obdiv.
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Johana » 01 dub 2012, 14:45

Renn, když sem musela nechat uspat Vlňáka, nabídla sem vetúm ať si udělají pitvu, případně rozbory jaké budou chtít. Veti mi byli vděčni, protože takto múžou případně získat nové poznatky.
A Vlňák možná pomohl nebo pomúže jiné fretce v léčbě nemoci.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod pinina » 01 dub 2012, 14:59

Je mi to moc líto, že to jde s Kengouškem takhle rychle :cry: Máš taky můj velký obdiv, že jsi ochotná a schopná nad tímhle uvažovat. Určitě je to spávná věc, když se veti můžou přiučit a zdokonalit. Rozum mi to radí taky takhle, ale nevím, jestli mi to dovolí srdce :cry: Já sama jsem pravidelný dárce krve a budu ráda, když jednou mé orgány zachrání někomu život. Ale v případě úmrtí Bobíška mi tohle rozumné rozhodnutí nějak nejde. Asi bych na to možná i kývla, ale pod podmínku, že mi ho pak dají na pohřbení domů (samosebou že bych ho ani za nic nevybalila z futrálu...) Ale i tak je to pro mne těžký rozhodnutí...
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 02 dub 2012, 10:28

Děkuji všem za podporu. Poslední dny nejsou zrovna jednoduché. Včera ráno jsem chystala Hobuřtovi lékovku na celý týden. Večer nám však došlo, že tento výhled byl až příliš optimistický. Kengí je kost, kůže a nádor, přibírá desítky gramů ze dne na den, bříško se zvětšuje, obratle, kyčle a lebka vystupují. Pod kůží má po včerejším prohmatání desítky(!) hrbolů a bouliček, některé(ty menší) se pohybují s kůží, jiné jsou pevně přirostlé, možná prorostlé k dalším tkáním. Je vidět, že hůř hledá polohu na spaní, většinou se natáhne na délku, jak ho to tlačí. Baští léky rozdrcené ve vitaminové pastě i kaši z granulí a convalescent support (1:1) velmi ochotně, do záchodku také vleze (vyprazdňuje se teď častěji, cca po hodině), na nás i na zvuky reaguje, nekňučí, nemá křeče, dýchá normálně, když je odpočatý, dovede se i o hračku přetahovat a následně si ji "odpajdat" do skrýše.

Včera jsme se se Šimonem bavili o tom, kdy jej necháme jít za duhový most. Oba jsme tuto debatu nesli velmi těžce, ale víme, že nechceme ani jeden, aby trpěl. Všechno se Vám najednou zdá tak nespravedlivé, díváte se na zvířátko, které nechápe, proč ho všechno všude tlačí, na zvířátko, které se stalo obětí bezcharakterní penězchtivé hyeny, která množí tyto tvory mezi sebou (omlouvám se všem hyenám) a prodávala(nebo snad ještě hůř stále prodává) podobné genetické zmetky(odpusťte mi ten výraz). Nejsem členkou kchpf, nejsem žádný odborník přes fretky, přesto vím, že by měla existovat jistá etika v lidech, kteří kryjí zvířata za úmyslem prodávat mláďata. Všude člověk čte, jaký je to zločin. Ale až teď si hořce uvědomuji skutečný význam toho zločinu...

Dnes si jej naposledy vyfotíme, natočíme videa z krmení, z lození-pajdání, zkrátka jeho reakcí na okolí. Spolu s výsledky z Brna a následné pitevní zprávy vše založím na cd. Chci z Kengího případu udělat pro potřebu vetů a případných zájemců souhrné informace o příčinách a průběhu jeho vrozené nemoci, léčbě a neůprosné progresi.

Děkuji vám všem, kteří se vyjádřili k mému rozhodnutí. Máte-li chvilku čas, chci Vás ještě poprosit o sdělení zkušenosti s eutanázií. Jak dlouho to trvá, zda-li je možnost nechat si zvíře usnout v náruči. Nechci Hobuřta stresovat dlouhým převozem do Brna, chci ho nechat uspat u MVDr. Procházky zde, v Olomouci. Myslíte, že je možné poslat jeho tělíčko do Brna(provádí se nějaké "svozy"), nebo se pitvy zvířat provádějí na místě? Děkuji předem. Věřte mi, že nejsem bez srdce a citu, jen se snažím fungovat v jistém racionálním módu, který mi po celou tu dobu umožňoval myslet konstruktivně.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod pinina » 02 dub 2012, 10:51

Bulím jako želva, je mi to tak líto :cry: Fakt smekám, že ses k tomu postavila takhle a že pomůžeš ostatním fretečkám zdokumentováním průběhu téhle kruté nemoci. Držím ti palce, abys dobře rozpoznala, kdy šmudlíka vyprovodit za duhový most...

Já mám s eutanázií pouze jedinou zkušenost. Před cca 6-ti lety jsme museli nechat uspat babiččina pudlíka. Probíhalo to tak, že dostal injekci (nevím co to bylo, ale bylo to jako uspávačka před operací) a my s ním zůstali dokud neusnul. Pak nás vetka vypakovala ven a dovnitř nás pro něj vzala až za chvíli, až už bylo po všem. S pitvou nemám zkušenosti žádné.

PS: posílám ti SZ
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod martina » 02 dub 2012, 11:44

renn,

co se týče pitev, nemám žádnou zkušenost ani nevím, jaké jsou možnosti. píšu, abych ti vyjádřila podporu.

tím, co nyní prožíváte, jsem si vloni prošla vrchovatě. v lednu jáca, u toho jsme nevyhnutelný konec čekali, vydržel relativně dlouho. v dubnu naopak naprosto nečekaně reno, po únorovém sonu, kdy bylo bříško čisté, v dubnu mu obrovský nádor utlačoval vnitřní orgány. tehdy jsem se musela rozhodnout okamžitě, chylíková mi volala od operačního stolu.
a přesně týden po renovi táta.
"nečekaně", a proto sám, v nemocnici. nemůžu se s tím pořád vyrovnat, vyčítám si to já i mamka.

kdysi čaču mi nechali v náručí usnout, mohla jsem s ním být v separé místnosti plné kapesníků libovolně dlouho, pak ho odnesli ke smrtící injekci. pro rena jsem si přijela už "zabalíčkovaného", pro mě to bylo o to těžší. u jácy jsem byla do úplného konce, i když prý to není standardní. mně tohle vyhovovalo nejvíc, byla jsem moc ráda, že můžu být s ním, dokud se mu nezastavilo srdce.

nečekejte moc dlouho, než se rozhodnete. zvíře se netrápí konečností života, jako člověk. člověk bude (většinou) raději trpět, pořád doufá v zázrak a dokud to jen trochu jde, drží se života. zvíře takhle neuvažuje, to vnímá jen kvalitu života, ne délku (krátkost).

hodně sil vám oběma.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod mamča » 02 dub 2012, 14:43

Téměř před rokem jsme museli nechat uspat našeho freťáčka. Ještě přes velikonoce ho paní doktorka "zaléčila" a dala nám ho " k rozloučení domů". Nejprve mu píchli uspávací injekci a měli jsme ho na klíně několik minut. Samotné ukončení jeho života bylo bez nás. Trvalo to také jen několik minut, pak jsme si ho mohli vyzvednout. Zabalili ho do termodečky a my ho vezli do jižních Čech z Prahy. I když je to již rok stále brečím, když si na něj vzpomenu a to je v podstatě každý den. Rozhodnutí nechat ho uspat byli jedno z nejtěžších.
mamča
 
Příspěvky: 24
Registrován: 14 úno 2012, 10:45

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod certik003 » 02 dub 2012, 17:40

Na začátku února jsme museli nechat uspat našeho freťáčka. Protože byl v tu dobu hospitalizovaný, nechali nás s ním pomazlit a rozloučit. Potom mu vet do kanyly píchl injekci a mohli jsme s ním být až do jeho konce. Trvalo to jenom chvilinku. Vet mu pak už jenom sundal kanylu a mohli jsme si ho odvézt domů.

Co se týká pitvy, tak s tím zkušenost nemám. Nejlepší by bylo zeptat se přímo veterinářů.

Reen, ať je to jakkoli bolestivé rozhodnutí, tak souhlasím s Martinou. Nečekala bych zbytečně dlouho. Je to jedno z nejtěžších rozhodnutí, ale dívat se na zvíře, které se trápí, mi přijde ještě těžší a stejně vás to rozhodnutí asi nemine. Popravdě závidím zvířatům tuhle možnost, že jejich dvounohej kamarád může zkrátit jejich utrpení.
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Johana » 02 dub 2012, 21:52

Renn, já když musela nechat uspat Vlňáka: vet mu píchl "oblbovačku" při které mi fret pomalu usínal v náručí, rozloučili sme se, pomazlili. Až usnul (žil, ale už nic nevnímal a necítil), píchl mu vet přímo do srdíčka injekci, fret nic nevěděl, konec byl za 1-2 vteřiny.

Co se týče možnosti nechat fretku vetúm pro jejich další vědomosti a učení...možná bych ji radši nechala vetúm v Olomouci (pokud budou mít zájem). Páč VFU a veti v Praze maji skušeností a vědomostí dost a možná zrovna fretkám v regionu Olomouc by nové zkušenosti vetú pomohli.

Promiň že píši tak stroze. To jen proto abych nezačala bulit a dokázala psát....

Moc na tebe a Hobuřta denně myslím.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 03 dub 2012, 00:17

Opět děkuji všem za vyjádření a podporu. V jednu chvíli to vypadalo, že vše ztroskotá. Pitva se totiž musí hradit majitelem jako každý jiný úkon na žádost. Navíc nemá vypovídající hodnotu tělo zvířete již několik hodin po úmrtí. To nám bylo sděleno MVDr. Hauptmanem odpoledne po telefonu. Že žádné "svozy zvířecích těl nejsou" a navíc nechat pitvat zvíře na místě, kde s fretkami nemají dost zkušeností, vyjde celkem vniveč... V tu chvíli jsem se cítila strašně bezmocná a se Šimonem jsme se začali pomalu oblékat, protože nemělo význam protahovat celé toto psychicky vyčerpávající martýrium. Odmítala jsem freta před uspáním stresovat převozem v busu a mhd po Brně. Když jsme byli skoro na odchodu, volal nám pan doktor Jekl. Omlouval se, že je mimo kliniku na služební cestě, že mu volal kolega. Vysvětlili jsme mu situaci, popsali zdravotní stav zvířete a znovu mu sdělili naši nabídku týkající se možnosti nabídnout Kengího tělíčko k vědeckému rozboru na VFU pro rozšíření obzorů v případě lymfomu u mladých fretek s tím, že by celá tato věc mohla pomoci v léčbě dalším fretkám. Poprosil mě o kontakt na našeho olomouckého veterináře s tím, že se s ním domluví a posnaží se udělat maximum pro rychlý a bezplatný převoz těla do Brna, protože právě tento případ ho velmi zaujal po medicínské stránce, zejména pak Kengího genofond, který s největší pravděpodobností způsobil jeho onemocnění.

Vše by mělo proběhnout během zítřejšího dne. Hobuřtovi jsem dnes v náručí vysvětlila, co ho čeká. Když jsem zmiňovala všechno to, co ho čeká za duhovým mostem, začal se slastně oblizovat. Pověděla jsem mu, že jeho pověst tady možná vstoupí do veterinárních kronik a že bude slavný. Když jsem mluvila, kolik freteček tam na něj bude čekat, začal si pro jistotu umývat obličej a packy, aby byl fešák.

Jestli všechno dopadne podle plánu, má u nás pan doktor Jekl medaili. "Je to Kabrňák! Nevím, jak jinak bych si představil odborníka - veterináře. Jeho zájem, lidský přístup, odbornost a ochota jej předcházejí, a to i v této situaci.." Šimon.
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod martina » 03 dub 2012, 00:22

držte se.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod pinina » 03 dub 2012, 06:35

Moc na vás myslím :cry: držte se...
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Johana » 03 dub 2012, 09:18

Budu na vás všechny moc myslet. Držte se!
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 03 dub 2012, 11:32

Takže svoz biologického materiálu do VFU Brno proběhne zítra kolem poledne. V 9:00 mám přijít s Kengím a spolu s panem doktorem Procházkou jej vyprovodíme za duhový most. Jsem strašně ráda, že se dnes udělalo venku konečně hezky, protože se pokusíme splnit jeden z posledních bodů Hobuřtova "bucket listu", a tím je šmejdění, hrabání a lezení jarní trávou. Je možné, že se mu nebude chtít, ale jak ho znám, když je možnost se zašpinit jako čuně, neodolá :lol: (ostatně která fretka ano...). Jeho stav je stále stejný, bolestí nekňučí, baští, jen je vidět, že mu všechny ty tvrdé uzliny tlačí různě po těle a není mu to pohodlné.

Jsem připravená i na to, že Kenga jen nadopují oblbovákem a uspí jej až před cestou, nebo v Brně. Řekla jsem to i Kengímu s tím, že kdyby něco, bude mít u sebe jeho oblíbenou hračku - plyšové prasátko, aby nebyl sám... ach jo, už se mi zase derou slzy do očí :cry: .

To, že Vám chci ještě jednou moc poděkovat za každé slovo podpory, není jen mlácení prázdné slámy. Je velkou úlevou se o tyto pocity podělit, člověk pak cítí, že v tom není sám a že dělá správnou věc. Možná to celé prožívám až příliš, je to moje první zvíře, kterému pomohu od trápení touto cestou.

A zase budu otravná:
Kdyby Vaše fretka měla před sebou poslední den života s tím, že by netrpěla bolestmi, baštila a vnímala, co byste jí dopřáli, aby si ještě něco hezkého užila?
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod martina » 03 dub 2012, 12:22

nic mimořádného, zbytečně nevzrušovat...
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod pinina » 04 dub 2012, 11:12

Renn, myslím na tebe a Kengíska, kterého teď už určitě nic nebolí.... drž se :cry:
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Renn » 04 dub 2012, 13:11

Kengího již nic nebolí :cry: . Byla jsem s ním do uplného konce. Touto dobou už tělíčko putuje do Brna a Hobuřt už zvědavě ňufká za duhovým mostem ke všemu novému a krásnému s ocáskem jako štětka :,-) ... Když zabrala narkoza a spinkal, ještě zvládl tikat předníma nožkama, jako to dělal doma, když se mu zdály lovecké sny :cry: , tak jsem mu zašeptala "utíkej do toho krásného světa, duhošlápku..." a dala mu pusinku na tvář. Byl to výjimečný a moc hodný freťáček, kterého si hladily desítky cizích lidí včetně dětí a nikdy nikoho nepokousal, denně nám oplácel svojí hravostí, energií a pusinkami lásku a přátelství, které jsme se mu za těch 17měsíců snažili dát. Běhal celou dobu na volno po bytě, užil si množství každodenních her, lumpáren i procházek. Doufám, že mu to s námi stálo za to...
Renn
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2011, 09:18
Bydliště: Olomouc

Re: Keng, Kodos a externí Bettynka

Příspěvekod Pavla Henzlová » 04 dub 2012, 13:47

Udělali jste pro broučka vše, co jste mohli a teď je mu již dobře, i když Vám asi ne.
Pavla Henzlová
 
Příspěvky: 168
Registrován: 26 lis 2010, 15:51

Další

Zpět na Moje téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron