Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příběhy vaše nebo vašich fretek.
Zakladatel má možnost téma zamknout.

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod martina » 02 pro 2011, 15:41

hmm, tak to je ale docela drsný, ne? brát je před odstavem od matky, aby měl člověk potěšení. nevím, no, u freťat řvem, že maj být u matky do osmi týdnů nejméně, u skunka by ti to, majdo, nevadilo?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod Korky » 02 pro 2011, 16:12

Mne skunk nepríde ako neochočitelné zviera. Brať ich od samice pred odstavom je prasárna. Treba brať ohľad na to, že to nie je zdomácnelá šelma, rovnako ako napríklad nosál. Naše holčiny predčasne odstavené neboli a sú normálne hladkacie a dôkaz, že sa neboja, je celkom zrejmý - zvládajú stovky ľudí na vystúpení. Nie sú to však gumení plyšáci a nevidím dôvod to po nich vyžadovať.
Naopak mi príde, že mláďatá savcov odchované na fľaške sú kriplíci a chudáci, čo nechápu, aký sú živočíšny druh a nie sú schopné plnohodnotne žiť v skupine "svojich".
Celkovo mi príde, že začiatky chovu skunkov nebudú ľahké - nepoznajú ich vetovia, neberie sa ohľad na vhodnú výživu (skunk v prírode obvykle neloví, ale žerie hmyz vo všetkých vývojových štádiách a všetko ostatné, čo v lese nájde). A tiež to nie je žiadny leňoch, nachodí denne desiatky kilometrov, preto skunkovia v zajatí trpia obezitou - pud im káže zožrať čo vidia, ale nemajú na to dostatok pohybu. Osobne si myslím, že je vhodné skunkov aj ľahko zimovať, aby mali možnosť na zimu prirodzene pribrať a na jar zase zhodiť. Fretky sa tomuto za roky spolužitia s človekom už prispôsobili...
Každopádne sú to ale úžasné zvieratá... mať záhradku, asi neodolám :)
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod mortysche » 02 pro 2011, 17:55

Ano je to prasečina.Všechno ,včetně odžlázkování mimina / v první chvíli jsem lapala po dechu/.Tohle všechno jsem se dozvěděla až když byl Bruneček doma.

Na druhou stranu znám chovatele,co má kluka od 8 týdnů a bral ho od matky.Věnuje se mu velmi,jelikož je to jediné zvíře v rodině.Nechá se pohladit,přijde pro pamlsek a to je všechno.Víc nedovolí,ani chovat nemá rád,mazlit už vůbec.Že by páníka sám vyhledával,to ne.

Nedokážu říct jestli bych si ho pořídila,kdybych věděla,co se za tím vymazlením skrývá.

Posílám odkaz na stránky slovenské chovatelky,tam je vše vypsáno jak výchova "petskunka" vypadá.

http://www.skunky.estranky.sk
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod ŽoFiRo » 02 pro 2011, 18:47

myslím, že toto je spíš o přístupu chovatele.. pokud se chovatel bude mládatům kojeným matkou věnovat a brát je do rukou stejně jako ta, která bude odchovávat na flašce, nevidím důvod, proč by si mládě odchované matkou nezvyklo na kontakt s člověkem a mazlení.
podobně tomu bylo i u fretek, spousta lidí chtěla (ještě se tací najdou i ted) mládata na umělé dokrmení, aby byla krotká, případně je chtěla odebírat co možná nejdříve, okolo 5týdne. pokud se chovatel fretěti nevěnuje a nechá ho vyrůstat s matkou s tím, že je sem tam vezme do ruky třeba při čištění klece, nebo při krmení, fretka kontaktní taky nebude, bude kousat než si zvykne a čím dýl u takového chovatele je, tím je většinou zvykání na kontakt potom horší. pokud je fretka zvyklá na to, že jí chovatel bere od malinka do ruky, hraje si s nima, mazlí se, pak si taky zvyknou a většinou nemají problém..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod martina » 02 pro 2011, 21:08

naprosto souhlasím s žofiro a i kdyby to pravda nebyla, tak v každém případě je skutečně prasárna, jak přesně pojmenovala mortysche, brát mláďata od mámy předčasně ne proto, že je to nezbytné (matka nemá mléko, onemocní...), ale kvůli člověčímu rozmaru. fakt hnus :o(

to, co píšeš - že se skunk nenechá pořádně pomazlit, přestože se mu věnují - může být i povahou konkrétního zvířete. fretka je přece taky každá jiná, ani jedna, kterou jsem kdy měla, nebyla stejná jako druhá.
a opět - i kdyby to byla daň za to, že zvíře nebylo odebrané předčasně, tak to tak asi má být a skunk prostě není domácí mazlíček, i kdyby se to spoustě lidí (včetně mě) líbilo.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod mortysche » 03 pro 2011, 08:50

O tom jestli to je nebo není domácí mazlíček jsem s různými chovateli hodně diskutovala.Dle mého názoru to domácí mazlíček není a nikdy nebude.Vždy se bude muset hrubě zasáhnout do výchovy a velice nepřirozeně dosáhnout toho,aby to mazlíček byl.Vím bezpečně,že pokud skunk zůstane do odběru u matky,tak na domácího mazlíka můžeme zapomenout.Je to vyzkoušené mnoha chovateli.Stačí se podívat na jakékoli americké stránky o skunkovi.Jeden chovatel z Moravy mi to řekl na "plnou hubu" asi takhle:Pokud ho nechám u mámy,tak mi ho lidi za tři dni vrátí ,že chtěli mazla a takový peníze mi za něj nikdo nedá.Tuhle větu už není třeba dál komentovat,každý si udělá obrázek sám,oč tu běží.

Bruneček je natolik poznamenán nepřirozenou výchovou,že by nikdy už nemohl být se skunky,bojí se jich a běží se ke mě schovat a chce pochovat.Skunky vlastně nezná,byl krmen na lahvičce,považuje za své lidi a ne skunky.

S fretkou a její výchovou a ochočením bych to nesrovnávala,to ani nejde.Fretka je tak trochu jinde.

Ano,je velký problém sehnat veterináře,to byl opravdu oříšek.Naštěstí se mi podařilo sehnat veterináře,který sice dělá fretky,ale skunka velice ochotně nastudoval,včetně konzultací s odborníky na exoty.A pak jsem sehnala veta,který spolupracuje se ZOO Plzeň a má se skunky zkušenost.

Vím,že Bruneček už není skunk,ale petskunk.Vím,že to jak toho bylo dosaženo se mi hrubě nelíbí,ale už to nemůžu změnit.Nikdy už se nemůže vrátit ke svým.Ale taky vím,že jsem nikdy neměla takovýho mazla snad krom pejska a i to jsem na pochybách jestli je pejsek mazlivější.

žofiro:v dnešním veskrze komerčním světě si nemůžeme myslet,že kdyby bylo možné dosáhnout kýženého výsledku s pomocí matky,že by toho chovatel nevyužil.Kdyby to bylo jen trochu možné,betonově by to chovatel využil.Jistě by zbytečně nevstával každé dvě hodiny ke skuníkům,aby je nakrmil,namasíroval bříška,omyl,pomazlil a pochoval.Nevěnoval by jim 6 týdnů pozornost ve dne v noci a nebral by si na to v práci dovolenou /příklad chovatele z Moravy a jeho manželky,kteří si vybrali celoroční dovču a u skuníků se vystřídali/.Chov se pro tyhle lidi musí vyplatit jinak by to nedělali.Je to hnusný,ale je to tak,bohužel.Dnes jsou na tom lidi tak,že každá kačka dobrá a zákony v tomle všem ještě nahrávají.
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod Aniii » 03 pro 2011, 09:51

Je těžké neodsuzovat takovou výchovu, na druhou stranu mi rozum říká, že co jsem slyšela, tak výchova mnoha exotů probíhá tímto způsobem...aby se potlačila jejich "divokost." Nevíme, jak se v minulosti domestikovaly fretky, třeba to bylo taky tak, nějak to začít muselo. Věřím, že za pár generací petskunků se tato situace také změní...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod ŽoFiRo » 03 pro 2011, 21:16

... jen aby "petskunk" po několika generacích spíš neztratil schopnost o mimina samostatně pečovat a kojit je...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod martina » 03 pro 2011, 21:59

Aniii píše:Nevíme, jak se v minulosti domestikovaly fretky, třeba to bylo taky tak, nějak to začít muselo.

no, dost pochybuju o tom, že před dvěma tisíci lety někdo bral slepé fretky od mámy a uměle je vyživoval, aby je pak učil lovit králíky... ;o)

ale je fakt, že kolem všech zvířat, která kdy člověk zneužíval coby domácí mazlíčky (fretky nevyjímaje), se děly, dějou a zřejmě vždycky i dít budou nejrůznější prasárny.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod mortysche » 12 úno 2012, 15:54

Tak po 2,5 měsíci po kastraci přestal skuneček značkovat úplně a může se mnou spát v posteli :)
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod Johana » 12 úno 2012, 19:13

Dej sem pls foto skunečka. Díky.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod mortysche » 12 úno 2012, 20:45

Fotky jsou teda nic moc,ale pro představu :)

http://latona44.rajce.idnes.cz/nastenka/
mortysche
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2011, 17:17
Bydliště: Rokycany

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod Johana » 12 úno 2012, 22:27

Skuneček s fretkou i psíkem jsou na foto super kamarádi. A skuneček je asi k tobě fretce a psovi mazel a nekonfliktní.
Díky moc za poslání foto.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod marnelbar » 12 úno 2012, 23:10

Krásná domácí idylka,tiše závidím! ;)
Uživatelský avatar
marnelbar
 
Příspěvky: 347
Registrován: 27 lis 2010, 16:12

Re: Kryšpínka + Píďan + Bruník

Příspěvekod mortysche4 » 21 bře 2014, 16:57

Píši po hodně dlouhé době.Zapomněla jsem zde heslo,tak jsem se musela přihlásit znovu pod malinko upraveným nickem.
Dnes jsem musela nechat odejít za duhový most naši nejstarší fretečku Kryšpínku.Osmiletá holčička byla ze všech mých freteček nejhodnější a nejmazlivější.Za poslední měsíc hodně pohubla,hodně pila a nakonec se jí před týdnem udělal na bříšku nádor,který rychle rostl.Dnes bylo potvrzeno selhávání ledvin.Operovat nádor za těchto okolností už by nemělo smysl.Rozhodly jsme se s paní doktorkou Kryšpínku netrápit a nechat jí bez bolestí odejít.Kryšpínka byla také jediná z mých tří freteček,která nikdy nebyla nemocná,nikdy neměla žádné zdravotní potíže a do poslední chvíle byla aktivní.Celý svůj dlouhý fretčí život papala jen granulky,piškoty a pastu od Gimpetu.Nikdy nic jiného nechtěla a ani maso jí nechutalo.Bála jsem se,že jí budou chybět vitamíny,že nemá pestrou stravu a Kryšpínka byla stále zdravá a nijak nestrádala.
Jinou fretečku už pořizovat nebudu,dochovám stávající,ale musím říci......že fretečky byly a jsou moje srdeční záležitost.Jsou to ta nejúžasnější stvoření s jakými jsem se kdy setkala.
mortysche4
 
Příspěvky: 2
Registrován: 21 bře 2014, 16:44

Předchozí

Zpět na Moje téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron