Okurka, rajče - jak často

Podělte se o zkušenosti, ptejte se, co potřebujete zjistit.
Pravidla fóra
Granule, BARF, pamlsky, vitamíny - vše kolem krmiv a stravování fretek.
Podělte se o zkušenosti, ptejte se, co potřebujete vědět.

Okurka, rajče - jak často

Příspěvekod santal.wood » 01 bře 2012, 17:35

Jak často můžu dávat fretce okurku nebo rajče jako pamlsek a v jakém množství? Dávame jí zatím každý den, ale bojím se, abych jí neublížila. Kdyby fretka nedostávala žádné pamlsky okrem pasty a byla by krmená kvalitním krmivem, prosperovala by? Mám pocit, že pamlsky jenom škodí zdraví.
santal.wood
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 úno 2012, 13:52

Re: Okurka, rajče - jak často

Příspěvekod martina » 01 bře 2012, 19:41

pamlsky jsou od slova "mlsat", takže rozhodně nejsou třeba pro správný vývin nebo zdraví fretky. naopak nevhodně zvolená dobrota může uškodit - pacholík, piškot, čokoláda, salám a podobné pochutiny, které nejsou zdravé ani pro člověka, natož pro zvíře.

ideální je, když fretka považuje za dobrotu něco, co jí v malém množství neuškodí nebo dokonce prospívá - sušené maso, okurka, meloun, vitamínová pasta apod., viz info na stránkách. pamlsky nejsou nezbytné, ale úplně bych se jich nezříkala. jak jinak fretku odměnit a motivovat při výchově? nebo čím ji prostě jen tak potěšit a rozmazlit? :o) a klidně i několikrát denně...
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Okurka, rajče - jak často

Příspěvekod santal.wood » 02 bře 2012, 12:23

Milá Martino, nepochopila jsi moji otázku. Piškot, pacholík a lidské jídlo mne ani ve snu nenapadá, nato mám o fretkách nastudováno dost.
1. Jak často mohu dávat fretce okurku a rajče, tak aby ji to neohrozilo na zdraví? Denne, obden? V jakém množství?
2. Kdyby nedostávala pamlsky, jenom kvalitní granule (Vitakraft, TFactive) prosperovala by? Ne že bych jí nechtela dopřát, ale jde mi především o její zdraví.
santal.wood
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 úno 2012, 13:52

Re: Okurka, rajče - jak často

Příspěvekod ŽoFiRo » 02 bře 2012, 12:54

fretka nedokáže rostlinnou složku dostatečně trávit, takže z okurky, rajčete a jiný zeleniny nebo ovoce v podstatě nic nevyužije. nijak jí to neublíží, pokud to tedy nebude v množství, který by tvořilo hlavní složku stravy, ale ani jí to nic nedá.
pokud bude jen na kvalitních granulích, ničemu to vadit nebude, ovšem je otázka, co je to kvalitní a plnohodnotná strava - opravdu fretka potřebuje zrovna takový % bílkovin a tuků jaké se uvádí? u nás se třeba uvádí, že by měli mít okolo 38% bílkovin a ty s věkem snižovat, v zahraničí zas uvádí krmiva s 40% a to by měli mít i staré fretky... opravdu podíl taurinu a vitamínů v krmivu odpovídá tomu, co fretka skutečně potřebuje?
P.S. třeba takový zdravý pamlsek jako jsou gimpet pasty obsahuje BHA a BHT, to jen když už tu píšeš o tom, že pamlsky jsou nezdravý okrem pasty..
Naposledy upravil ŽoFiRo dne 02 bře 2012, 13:00, celkově upraveno 1
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Okurka, rajče - jak často

Příspěvekod martina » 02 bře 2012, 13:00

milá santal, nepochopila jsi odpověď ;o)

martina píše:..............................
ideální je, když fretka považuje za dobrotu něco, co jí v malém množství neuškodí nebo dokonce prospívá - sušené maso, okurka, meloun, vitamínová pasta apod., viz info na stránkách. pamlsky nejsou nezbytné, ale úplně bych se jich nezříkala. jak jinak fretku odměnit a motivovat při výchově? nebo čím ji prostě jen tak potěšit a rozmazlit? :o) a klidně i několikrát denně...


co je to "malé množství" určitě dokážeš zhodnotit sama :o)

to, co předcházelo tomuto textu, nebylo ani tak určeno tobě, jako hlavně těm, komu se musí pořád dokola opakovat, co je a co není pro fretku vhodné.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most


Zpět na Krmiva, pamlsky, vitamíny pro fretku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron