Jak naučit fretku žrát maso?

Podělte se o zkušenosti, ptejte se, co potřebujete zjistit.
Pravidla fóra
Granule, BARF, pamlsky, vitamíny - vše kolem krmiv a stravování fretek.
Podělte se o zkušenosti, ptejte se, co potřebujete vědět.

Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod santal.wood » 12 črc 2012, 20:46

Prosím, máte nějaké tipy, jak naučit mrchu žrát maso? Ona žere Vitakraft Premium Menu pro fretky, mne se zdá, že je tam málo bílkovin. Fretečce je 3,5let. Chtěla bych to doplňovat masem. Jenže nechce ani vařené, ani syrové. V kebulce má jenom rajče, okurka, víno, třešeň. Chtěla bych, aby to měla pestrejší. Děkuji za tipy.
santal.wood
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 úno 2012, 13:52

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod Johana » 12 črc 2012, 20:58

Dle mne Vitakraft skutečně neni nejideálnější granulát pro fretky.
Já osobně krmim BOSCH Totally ferret.
Múj fret občas dostává i syrové maso (kuřecí) a jí ho bez problému.

Dávat fretce vařené maso je dle mne zbytečné, vařenim se odbourávají potřebné živiny.
Skusila bych u Vašeho freta ze začátku podávat syrové kuřecí "omatlané" ale jen mírně pastou Calo-pet. To jen než si na to syrové zvykne.

Múj mázor na toto krmení: pokud krmíte kvalitnáma granulema, neni nutno syrové maso dávat jako potravu, snad jen jako pamlsek.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod Janda » 12 črc 2012, 21:03

Me kdyz fretulka nechtela maso tak jsem ji zkusila dat susene a po tom se mohla utlouct.Masicko si susim sama v susicce na ovoce.
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod certik003 » 12 črc 2012, 23:37

Pokud fretka něco žrát nechce, tak ji nedonutíš. Zkus jí maso průběžne nabízet. Náš Mates kdysi maso odmítal, teď by snad sežral kilo, kdybych ho nechala. Sušené maso mají taky moc rádi.

Janda: Jak přesně ho sušíš? Jenom nakrájíš na plátky, nebo se to něčím "konzervuje"?
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod martina » 15 črc 2012, 22:09

santal.wood píše:Prosím, máte nějaké tipy, jak naučit mrchu žrát maso? ............ Chtěla bych, aby to měla pestrejší.


cokoli, co chceš fretku naučit žrát, jí musíš neustále nabízet a vnucovat. někdy i strčit do tlamy a "skousnout", aby ochutnala. kdykoli budeš dělat maso (porcovat, rozmrazovat, vařit...), vždycky jeden dva malé kousky nabídni, nech ležet v kleci... není to zaručený recept, ale lepší nemám.

co nejpestřejší to fretka mít nemusí, naopak. důležité je, aby měla stálý přísun vhodné stravy - KVALITNÍ granule, případně dobře vyvážený BARF. všechno ostatní pak je jen pamlsek, který dostat může, ale není to nezbytné.

to sušení masa mě taky zajímá, moje mrchy ho milují, ale já kupuju lets bite a stojí mě to šílený prachy. zkoušela jsem sušit v troubě, ale nedalo se to žrát. říkaly.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod pišta » 16 črc 2012, 17:39

Taky bych uvítala návod, jak sušit maso doma. Kupuju kočičí od Perrita, cena nic moc, nejlevnější teď na mallu.
Jinak Jess maso syrové odmítá,nechce ani zeleninu, ovoce. Je to fretka od fretky, Pišta třeba miloval vařenou mrkev.
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod Janda » 16 črc 2012, 19:07

Navod zcela jednoduchy.Nakrajim napul zmrzle maso na platky tak cca 3mm silne.Cim silnejsi tim dele se pak susi.Pokladam na susicku na tu nasi se vejde asi cca 1,5kg kurecich prsicek.Susim kolem 10-12.h.JInak pry velmi chutne...chlapy na nej chodeji kdyz je cerstve nasusino :mrgreen: Jo jeste pozor maso musi byt nekrehcene!
Janda
 
Příspěvky: 123
Registrován: 02 pro 2010, 19:55
Bydliště: Usti nad Labem

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod martina » 16 črc 2012, 22:32

díky, rozhodně znovu vyzkouším vlastní sušené maso, jen co mi mamka půjčí sušičku.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod santal.wood » 17 črc 2012, 21:14

Johanna: neboj, už jsem ji včera pořídila TF, vůbec to nežere, vypadá to, že brzo pojde hlady:( Právě kdyby žrála maso, tak ji nechám na tom Vitakraftě. Ještě jsem slyšela o TF, že je sice nejkvalitnější, ale obsahuje kukuřici, která není moc vhodná (tchoř v přírodě kukuřici nežere).

V každém případě, chci aby to maso začala žrát jako správná šelma. Máte tipy, jak sušit maso, když nemám sušičku? Mám elektrickou troubu. Sušené maso nechci kupovat, protože jsem na mizině, na kvalitní nemám prachy a svinstvá jí dávat nechci. A nejlepší strava je stejně domácí:)

Dále, je vhodná drsná metoda? Teď tak dělám s granulema, a kým nesežere TF, vitakraft nedostaně..:( Fretka je zdravá, nemá inzulinom a pod. Myslíte, že drsnou metodu můžu použít i u vařenýho masa? Párkrát jsem to zkoušela, ale nemělo to úspěch a tak jsem se slitovala. Ale chci, aby moje zvíře žrálo maso. Myslím, že je to pro zvíře přirozené a zdravé.
santal.wood
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 úno 2012, 13:52

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod santal.wood » 17 črc 2012, 21:23

Jo a všem vám děkuji za tipy. Zkusím průběžně nabízet, příp. to sušené. Pastou jsem už matlala, zhnuseně se odvrátila, mršina, i když jinak pastu miluje.

Martina a Johana: proč myslíte, že není potřebné, aby fretka měla pestrou stravu? Vím, že jsou konzervativní v jídle (vidím na mrše). Myslela jsem, že pestrá strava je taková přirozenější - tchoř v přírodě žere myši, slimáky, hady, ptáčí vejce, na podzim se nadlábne spadaného ovoce, občas zblajzne nějakou tu houbičku, občas zardousí slepičku... Proto mi je jí líto nechat jenom na Vitakraftu a okurkách.
santal.wood
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 úno 2012, 13:52

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod martina » 17 črc 2012, 22:29

tchoř v přírodě žere tu a tamto, aby do sebe dostal všechny potřebné živiny a vitamíny a minerály - tohle všechno by mělo být ve kvalitních granulích odborně namícháno. takže není potřeba, aby se fretka něčím přikrmovala, často to může být spíš na škodu - dostane zbytečně moc cukru (v ovoci), převitamínuje se atd. i proto je často vhodnější, aby chovatel krmil raději kvalitními granulemi, než "přírodně", protože sám ten správný poměr nenamíchá a fretka bude mít něčeho ve stravě nedostatek.

drsnou metodu (hladovění) bych použila v případě zdravého zvířete při přechodu na jiné granule. na maso ani jiné pochutiny bych netlačila, jen pořád dokola zkoušela podstrkávat.

sušit můžeš zkusit v elektrické troubě, někdo tak suší taky. já to neumím, mám problém s čímkoli, co se vzdáleně podobá vaření, a nasušit jedlé maso v troubě se mi nepodařilo. už nevím přesně, co tomu bylo, snad přesušený nebo nevím, každopádně jsem to vyházela, protože to nežrali.

btw proč pořád chceš fretce nacpat vařené maso, oni si tchoři někde vyvařujou? ;o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod pinina » 18 črc 2012, 06:13

Něco málo k té "drsné" metodě: Paní doktorka Chylíková tuto metodu nedoporučuje, ač ji část fretkařů úspěšně používá. Vysvětlovala mi to tak, že hladovět by fretka neměla déle než 12 hodin, protože pak se v těle děje nějaký metabolický proces, který neprospívá játrům. A při opakování takovéhoto stavu to přirovnala k nádobě, do které se neduhy po kapkách střádají až jednou nádoba přeteče a pak je zle.

Já osobně vitakraftem krmín skoro celý Bobíškův život (6 let). Má sice méně tuků, ale ty se dají doplnit jinak. Jeden čas jsem dávala totally ferret activ, ale stejnak mi po nich nepřibral, akorát hovínka byla víc cítit a byla řidší. Takže jsme se k stáru k vitakraftu zase rádi vrátili.

Jinak maso mi Boban ze zásady nejí a ani žádné pamlsky s masovou příchutí. Lenka by mohla vyprávět, jak malej začne nabírat na dávení, když mu dám k čumáčku syrové maso :D A to bych mu klidně byla ochotná kupovat pravou svíčkovou, kdyby si nějaký to maso ráčil dát. Ale náš Bobo má na maso vlastní názor a ten už prý asi nezmění :)
Uživatelský avatar
pinina
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 lis 2010, 19:06
Bydliště: Plzeň

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod ŽoFiRo » 18 črc 2012, 12:25

proč trápit fretku hlady kvůli vařenýmu masu, když vařením ztratí skoro všechny hodnoty? takže když už maso, tak syrový a na to už měla být učená ideálně od mala, dospělá fretka ho už těžko začne žrát. co se týče kukuřice a jinýho obilí, to je i ve vitakraftu a řekla bych, že v daleko větším množství naž u TF, vitakraft vyrábí krmení především pro hlodavce
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod martina » 18 črc 2012, 23:54

tak santal, už ti ty granule žere?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod Johana » 19 črc 2012, 20:40

santal.wood:
Mně múj rozmazlený Kožich nechtěl žrát TF Active když na něj přecházel z TF Baby. Tož sem ty granule míchala. Nejdřív vybíral jen Baby (jsou jiného tvaru, tož sem to viděla) pak už občas sežral i Active. Tož sem stále zvyšovala obsah Active v misce. Dneska už je mu to jedno.
Skus tento zpúsob na přechod z Vitakraft na TF.

Osobně bych při problematickém přechodu z jedněch geranulí na druhé nedávala fretovi nic jiného...ani syrové maso, ani sušené. Dávat vařené maso je dle mne zbytečné, nemá to živiny.

"Drsnou metodu" ve smyslu hladovění bych u fretky určitě nezkoušela.

Kdysi mi veti vysvětlovali, že žaludek fretky když se jednou "nastaví" trávením na spracovávání granulí, tak pak při každé zmněně stravy (třeba na syrové maso, zeleninu, ovoce) je ten žaludek více namáhán....nevím jestli je to pravda, jestli ne snad mne tu někdo případně opraví.

Já krmím jen granulema. Párkrát za měsíc dám fretovi jako pamlsek kousíček jablka bez šupky (páč přítel ho někdy skrátka "musí" odměnit) a párkrát za měsíc mu dám jako palsek kousek syrového kuřecího (aby si neodvykl od masa).

pinina: ano, máš pravdu, já kdysi krmila Vlňáka ANF-ferret a proti současnému krmení Kožicha TF je stolice u Kožicha víc cítit a je řidší. Ale osobně mi to nevadí, když to nevadí zdravotně fretovi....
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod santal.wood » 20 črc 2012, 21:13

Čokoládka už granule žere! Ani to nebylo moc drsné. Zdá se, že jí chutnají i víc než vitakraft. Nejdřív jsem je jí smíchala, a vitakraft zůstal:) A má po TF míň bobků, ale zas trochu řidších (průjem to ale není). Možná je to tím, že je dokáže líp strávit? Ale proč zase řidší, nevíte? Jestli to není z kukuřice, kt. TF active obsahuje.
Co mám dělat se dvěma baleními Vitakraftu, který mi zůstal?

Martina: tchoři si v lese samozřejmě vyvařují. nikdy si neviděla v lese v noci ohýnek? To si zvířatká vaří.

Maso bych jí nejraději dávala syrové, vařené jenom při drné metodě - dýl by vydrželo. Ale drsnou nebudu zkoušet tedy u masa.
santal.wood
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 úno 2012, 13:52

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod santal.wood » 20 črc 2012, 21:18

Johanna: jsi velmi přísna na něj:) párkrát za měsíc. Staráš se o jeho zdraví. Máš ho moc ráda, viď? U nás mrška se sápe na lednici a má pamlsek téměř každý den, ale už jsem to zatrhla - dnes jsem přítelovi řekla, že jí může dát okurku.
santal.wood
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 úno 2012, 13:52

Re: Jak naučit fretku žrát maso?

Příspěvekod Johana » 20 črc 2012, 21:48

Gratuluju k úspěchu!
To že je po TF stolice řidší jako po Vitakraft je normální.
Jestli nechceš ten Vitakraft vyhodit, skus ho prodat na tomto foru.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR


Zpět na Krmiva, pamlsky, vitamíny pro fretku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron