BARF

Podělte se o zkušenosti, ptejte se, co potřebujete zjistit.
Pravidla fóra
Granule, BARF, pamlsky, vitamíny - vše kolem krmiv a stravování fretek.
Podělte se o zkušenosti, ptejte se, co potřebujete vědět.

BARF

Příspěvekod martina » 08 pro 2010, 23:31

výměna zkušeností
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: BARF

Příspěvekod Johana » 17 črc 2011, 21:48

Chtěla bych se poradit:

Múj freťák (4 měsiční) má 24 hodin denně přístup ke granulím (TF Baby) krom toho denně dostává porci drúbežího masa i s kúží (syrové, nemleté, kusy v celku).
Chtěla bych mu dávat i kosti a chtěla bych skusit syrové rozemleté kuřecí krky (tim by mněl i kostní hmotu a zvykl si i na kašovitou stravu).

Nevim ale, jestli mu to mám střídat (jeden den svalovinu, druhý den mleté krky), nebo dávat třeba ráno mleté krky a večer svalovinu. Krom toho bude mít samozřejmně celodenně přístp ke granulím.

Máte s timto někdo skušeností?
Jaký je váš názor na takto kombinovanou stravu fretky?

P.S.: Vím, že tento zpúsob krmení neni podle BARF. Ale nevěděla sem, kam mám dotaz nejlépe napsat.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BARF

Příspěvekod Žabka » 17 črc 2011, 22:52

Proč chceš dávat krky mleté? Kuřecí krky fretky zvládnou bez problémů rozkousat, aspoň nebude mít zubní kámen, melou se většinou silnější kosti, hlavně hovězí. Nebo někdo mele šmahem všechno, ale to právě když to obsahuje větší kosti.
Jinak co s čím dávat ti asi neporadím, já vždycky dávám maso i s kostmi (kůží atd.), momentálně mají taky fretky celodeně přístup ke granulím, dřív jsem krmila víc barfu podobným způsobem.
Naposledy upravil Žabka dne 17 črc 2011, 23:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: BARF

Příspěvekod Johana » 17 črc 2011, 23:02

Žabko, já se dost bojim větších úlomkú kostí. Mám s tim špatné skušenosti od psú, kdy "pažravý" pes pořádně nepokousal telecí mněkou lopatku a byl problém se střevy. Proto chci teď ty krky dávat mleté, aby Kožich nepolikal velké úlomky kostí.
Jsou mu jen 4 měsíce, je fakt že stisk v čelisti má pořadný, jen nevim, jestli by to z "pažravosti" pořadně pokousal a nepolikal celé kusy těch krkú.
Možná je to blbost a zas jen má paranoja.....
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BARF

Příspěvekod Žabka » 17 črc 2011, 23:06

Ok, nebudu ti do toho kecat... Já zase mám teorii, že tak, jak to zvládne rozkousat nebo zhltnout fretka, tak jí to neublíží, ale mlýnek, pokud nění úplně jemný, může udělat nepřirozeně ostré kousíčky, které můžou udělat paseku ve střevech. Proto nemelu. Ale to je názor proti názoru a asi nikdo nerozhodne, co je lepší... To je na každém chovateli.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: BARF

Příspěvekod Johana » 17 črc 2011, 23:12

Žabko, ty ostré kousky ze mlýnku mne nenapadli! Já sem vděčná za každou radu!
Takže bych mněla skusit dát kousek celého nemletého krku? Jak ty krky dáváš ty?
Kolik asi denně krku na 1 fretku, když má k tomu i denně porci svaloviny a celodenně granule?
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BARF

Příspěvekod Žabka » 18 črc 2011, 14:46

Já krk krájím ostrým nožem, je potřeba se trefit na správné místo, protože když to někde nejde ukrojit, o kousek dál to jde. Tak na 2 cm dlouhé kousky, ale krájím to hlavně proto, aby pak na každého vyšlo víc různých kousků, kdybych nechala větší kusy, tak jedna fretka sežere hromadu svaloviny ze stehna a na jinou zbudou jen žebra prakticky bez masa, takže když je freťák sám, a tohle nehrozí, tak mu můžeš dávat podle mě krk klidně celý, začla bych jedním, (přípaně poprvé nakrájeným, ať ví, že to má žrát, a ne si tím jen hrát), a uvidíš kolik toho sežere, já moc nemám odhad. Podle mě tak cca 2 krky denně, když má i jiné jídlo a granule pořád. Možná i jen jeden, i když on už je docela velký, že? Uvidíš, jak se na to bude tvářit.

Ještě abych přispěla ke tvé paranoe, občas se uvádí, že by se krky neměly zkrmovat ve velkém, nebo krmit jen jimi, protože mohou obsahovat zvýšené množství hormonů ze štítné žlázy, které tam můžou kousky zůstat. Ale co je na tom pravdy to nevím. Já krky zvlášť nekupuju, dostávají jen to, co je na kuřeti (kupuju většinou kuřata bez prsou + křídla nebo kostry (kuře bez prsou a bez zadních nohou), chci, aby v kuřecím byl větší podíl kostí, svalovinu mají i hovězí.

Když už je tu téma barfu, máte někdo zkušenost s krmením myšmi? Hodí se i potkani, nebo jen malé myši? A netušíte někdo, kolik jich fretka (nebo v přírodě tchoř) za den sežere?
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: BARF

Příspěvekod Dodi » 18 črc 2011, 17:20

Kdysi jsme fretkám kupovali bílé myšky ze zverimexu - menší, tu sežraly každá naposezení. Myši, které si chytají samy ve volieře občas najdu sežrané dopůlky a pak o ně nemají zájem - dokrmí se granulema.
Kdybys chtěla krmit celý den jen myškama, tak to typuju na 1 ráno a 1 večer, víc určitě nesežere.
Dodi
 
Příspěvky: 111
Registrován: 08 pro 2010, 14:23

Re: BARF

Příspěvekod Johana » 18 črc 2011, 18:46

Žabko díky moc za radu!
Skusím dát fretovi 1x denně dávku kuřecího krku, 1x denně drúbeží svalovinu i s kúží a tukem a mezitim bude mít granule.
Ty dávky "živého" masa a kostí zatim budu dávat jako doplněk stravy, převažovat budou granule.
Než se já naučím, jak s tou "živou" stravou nakládat.

Dodi, pokud si pamatuji z před X lety, některá fretka (starší, nevim jestli tvá, nebo někoho jiného) právě zemřela na krmení těma malýma myšma...nebo se moc pletu?...nebo sem senilní? ;)
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BARF

Příspěvekod MajaZ » 19 črc 2011, 09:19

Ja melem cele kura vratane kosti a zistila som, ze ostre ulomky sa tam nenachadzaju (melem uz rok), pokial su, su to skor ulomky tak 2-4 mm v priemere a skor ukruhle. Co mrciny nezozere, to poolizuju a dozerie to pes. Co mam skusenost s vlastnym psom (zozrala cca 10 cm bravcove rebro v KUSE), tak ani tato zozrata kost jej v traviacke nic neurobil. Mudre hlavy pisu, ze pes/fretky krmene surovou stravou maju v zaludku kyslejsie prostredie a tudis sa kosti dokazu v zaludku natravit (zmaknut) a teda neublizia. Vet nas nahanal na rontgen a operaciu a ono prd. Co ale neznamena, ze krmenie kostami varenymi alebo surovymi ma byt pravidlom a netreba davat pozor. Moje mrchy krky odmietaju zrat, Maco okrem mletej zmesy nic ine nezozerie, Buba je ochotna zozrat stehno nakrajane na pasiky.
Skusenosti mam len tie najlepsie, je to ale pracnejsie na pripravu a zhananie lacnejsieho masa, ale v globale to financne vyjde rovnako ako kvalitne granule.
Maco, Buba, Sara a Kuko (in memoriam), Kubo, Sunny, Lenny a MajaZ
Uživatelský avatar
MajaZ
 
Příspěvky: 128
Registrován: 28 lis 2010, 20:29

Re: BARF

Příspěvekod Dodi » 19 črc 2011, 15:43

Johi ano, to se pleteš, to byla myš divoká, kterou si Pimpa odlovila sama ve volieře.
Dodi
 
Příspěvky: 111
Registrován: 08 pro 2010, 14:23

Re: BARF

Příspěvekod martina » 19 črc 2011, 17:45

MajaZ píše:........ Co ale neznamena, ze krmenie kostami varenymi alebo surovymi ma byt pravidlom a netreba davat pozor.......


jsem totální laik, ale nemají se náhodou vařené kosti z fretčí stravy vynechat? právě ty tvoří ostré úlomky... nebo ?
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: BARF

Příspěvekod Žabka » 19 črc 2011, 18:15

Ostré úlomky tvoří hlavně vařené či pečené dlouhé kosti, takže ty z kuřecích nohou, nebo křídel. Vařené či pečené kosti např. z hrudníku by teoreticky vadit neměly, ale nevidím důvod, proč je fretkám dávat, vařením se dost podstatná část užitečných látek ztrácí a jiná je hůř vstřebatelná, ale už si to nepamatuju přesně.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: BARF

Příspěvekod Žabka » 22 črc 2011, 17:58

Máte někdo vyzkoušeno, jestli fretky (doplňkově) žerou i nějaký hmyz? Myslím třeba moučné červy, šváby a pod. Vím, že se tchoř v přírodě živí hlavně myšmi a žábami, ale krom toho sežere i jiné věci (včetně ovoce).
A když tu měl někdo zkušenost s myšmi, co potkan? Jde mi o to, že při více fretkách by to byla dost velká spotřeba myší, i na jedno krmení, kdežto potkan, i mládě (nemyslím hole) je větší, než průměrná myš, tak jestli by nevystačil pro víc fretek. Samozřejmě bych to s myšmi kombinovala, ale jde mi o to, jestli jste to někdo zkoušel, případně jestli jsou fretky schopné si mrtvého potkana sami "naporcovat," asi nemám žaludek na to, abych jim ho krájela na kousky... Samozřejmě bych jim nejdřív dávala malé myši, aby si zvykly. Tchoři přece loví i dibvoké králíky, a ti jsou velikostně s potkanem srovnatelní, možná i větší.
Uživatelský avatar
Žabka
 
Příspěvky: 226
Registrován: 28 lis 2010, 19:59
Bydliště: Praha

Re: BARF

Příspěvekod Johana » 22 črc 2011, 18:21

Žabka píše:Máte někdo vyzkoušeno, jestli fretky (doplňkově) žerou i nějaký hmyz?


Vlňák se mi kdysi mlsně vrhal na chrousty co mi vletěli do bytu. Když sem nestihla zasáhnout, tak chrousta i sežral. Nechtěla sem aby je žral, páč na sídlišti se postřikují stromy a keře, tak mohl mít na sobě postřik i chroust.
Ale zjevně by mu byli chutnali.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: BARF

Příspěvekod certik003 » 21 srp 2013, 11:27

Nemáte někdo zkušenost s tímhle obchodem: http://www.vetamix.cz ? Je tam i "oddělení" pro fretky: http://www.vetamix.cz/produkty/ostatni-sortiment/pro-fretky/
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: BARF

Příspěvekod Liška » 23 srp 2013, 09:25

Obecně pejskaři jsou s tímto obchodem spokojeni (výjimky se samozřejmě najdou). Nicméně pro maso prodávané pro psy (kočky, fretky atd.) neplatí tak přísné normy jako pro maso lidské. BARFuju psa a žere pouze maso určené pro lidskou spotřebu. To samé s obilovinami, krmná rýže může být hnojena různými (pro lidi neschválenými) hnojivy, stříkána pesticidy, taktéž neurčenými pro lidskou spotřebu. Je to také důvod, proč jsou tyto potraviny tak "levné". Jejich výroba je výrazně jednodušíí.
Některé výrobky jsou zase odpadem ze zpracování lidských potravin. Do těla zvířete se z těchto výrobků může a nemusí dostávat svinstva.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: BARF

Příspěvekod certik003 » 24 srp 2013, 00:07

Liška: děkuju za vysvětlení

Taky jsem zjistila, že mají minimální odběr je 70 kg! To fakt nehrozí. Nešlo mi až tak o nižší cenu (i když potěší). Jsem z malého města a odkázaná na pojízdnou prodejnu s masem. Většinou jezdí v pracovních dnech dopoledne, což jako zaměstnaná nestíhám. A když přijedou o víkendu, tak máme smůlu, protože jsme poslední obec a tím pádem jsou vyprodaní. Už se mi párkrát stalo, že byli freti skoro týden bez masa. Tak jsem doufala, že jsem našla další zdroj potravy. O nic až tak nejde, dostávají granule, maso jenom večer, až je zavíráme. Ale ty vyčítavé pohledy, když maso není... :D
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: BARF

Příspěvekod Liška » 25 srp 2013, 08:59

Na dokrmování masem při dávání granulí bych si ale také dávala pozor. Vysvětloval mi to můj veterinář když jsem k němu přišla s tím, že krmím štěně granulemi a každý den dostává kuřecí křídlo/stehno. Bylo mi tehdy řečeno, že si mám vybrat a kompletně krmit psa pouze jedním způsobem.
Jak mi to vysvětlil.
Podívejte, krmíte granulemi a i ten sebehorší výrobce krmiva má nějak vyvážené složení, nějaký, podle něj, dobrý poměr živin a vy teď vezmete 10dgk bílkovin a každý den mu je do "vyvážených" granulí přidáte. Co to způsobí? Nerovnováhu. Buď si tedy vyberte jedno nebo druhé. Buď budete krmit BARFem nebo granulemi, ale nikdy nekombinujte dohromady.
A teď ještě něco ode mě.
Granule jsou suchá potrava. Trvá poměrně dlouho než se rozloží v žaludku jakékoliv šelmy. Maso je naopak velmi rychle zpracováno, může to v žaludku způsobit trochu galymatyáš.
Nevím jak moc masa dáváte. Pokud je to jenom drobíček jako pamlsek, tak je to samozřejmě jedno, pokud je to večer nějaká větší krmná dávka, mohl by to být problém.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: BARF

Příspěvekod PxNxDx » 26 srp 2013, 12:10

a na co jsme narazili mi u veterináře teď je doporučení krmit masem spolu s granulemi, Konzultováno s MVDr. Chylíkovou.
Není prý lékařsky zjištěno proč, ale má pár zkušeností s tím, že fretka v dospělosti přestane přijímat z granulí některé živiny (nikdo neví proč a jak). Projeví se to nevysvětlitelným neprospíváním fretky (hubne nebo není v kondici). Pak je potřeba právě dokrmovat, aby strava byla kompletní.

Takže zatím není zjištěno, zda je to náš případ, ale denně dokrmuje masem (hovězí) ke stálému příjmu granulí (ferret complete).
Uživatelský avatar
PxNxDx
 
Příspěvky: 445
Registrován: 27 lis 2010, 20:25
Bydliště: Trutnov


Zpět na Krmiva, pamlsky, vitamíny pro fretku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron