Kousání fretky

Kouše mládě, kouše dospělá, kouše náhle, kouše "bez příčiny"...
Pravidla fóra
Kouše mládě, kouše dospělá, kouše náhle, kouše "bez příčiny"... ? Položte svůj dotaz zde

Kousání fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 06 črc 2012, 19:53

Ahoj,
potřebovala bych poradit.
Mám doma cca 10-ti měsíčního freťáka, zatím nekastrovaný, čekám na skončení říje a do 1 roku věku.
Ale vždy když ho vypustím z klece, hraje si s náma, provokuje, všechno v pořádku. Poslední dobou však začal ostatní členy rodiny KROMĚ mě kousat a to často i do krve. Přitom mých nohou si skoro ani nevšimne nebo jen olízne či lehce kousne, ale nikdy ne do krve. To kousání připisuju provokaci ke hrám, ale nelíbí se mi, že je to do krve.
Proč to začal dělat lidem se kterými si dříve hrál a mazlil bez problémů.
Kde je problém, ve fretce či v těch, které freták kousne?
Jak ho tohle kousání do krve odnaučit?
Děkuju
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Kousání fretky

Příspěvekod martina » 06 črc 2012, 22:27

tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 07 črc 2012, 08:52

Puberte bych to az tolik neprikladala,aleje mozne,ze se mu v riji meni nazory na cleny rodiny?
Spis me prekvapuje,ze to dela vsem krome me.
Ale diky za tip :)
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Johana » 07 črc 2012, 18:28

Vás si asi vybral za "vúdce smečky", pak je ON a až pak ostatní členové rodiny. Myslim si, že je to celkem normální hierarchie u nekastrovaného freta v tomto věku.
Kastrací se vše sklidní.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 07 črc 2012, 20:56

Takže stačí jen přečkat říji a pak kastrovat :)
Pro mě je to snadný a ostatní to taky snad vydrží :D
Děkuju za rady. Jinak je to ohromný mazel, puberta bez problémů, až teď poslední dobou začal ochutnávat ostatní.
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Johana » 07 črc 2012, 21:51

Samečka je možno kastrovat i počas první řije, nebo mu dát implantát Suplerolin. Já bych ale počkala až po skončení první řije až zas nabere váhu a pak ho dala kastrovat...pokud to rodina vydrží.

Paradoxně a proti mému přesvědčení a velmi nerada (těžce nemocná matka a má práce) sem musela svému fretovi po začátku první řije nechat aplikovat Suplerolon....skrátka někdy to nejde vydržet s řijnym fretem ten rok od začátku jeho první řije.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Barnie » 04 srp 2012, 21:16

ahojky,já mám teď roční samičku,která před měsícem podstoupila říji.nevím co to má za móresy,ale momentálně začla kousat.k přítelovi přijde a normálně ho hryzne,né sice do krve,ale bolestivě.mě zase dělá divnou věc-fascinují jí moje uši a s chutí po olizování a štěchtání se do něj zakousne a začne kvokat..nesetkal jste se stím někdo a nevíte proč to dělá,když už je vykastrovaná?začla i teď víc kvokat jen tak..bez žádného podnětu.
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: Kousání fretky

Příspěvekod pišta » 04 srp 2012, 22:05

vypadá to na falešku. ;)
Uživatelský avatar
pišta
 
Příspěvky: 50
Registrován: 02 pro 2010, 19:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Iren » 04 srp 2012, 22:17

Také mě napadla faleška, jen mě trochu zaráží, že je fretka už kastrovaná. Ale jak si tak vzpomínám, tak naše fretka i po kastraci měla začátkem léta tendenci mě chytat za ruku a někam táhnout. Bylo to sice zřídkavé, ale bylo..
"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal" - Antoine de Saint-Exupéry
Uživatelský avatar
Iren
 
Příspěvky: 49
Registrován: 30 srp 2011, 17:20

Re: Kousání fretky

Příspěvekod martina » 04 srp 2012, 22:41

ano, faleška jak vyšitá. přítel je nepřítel, nutno zabít nebo minimálně varovat, tys mládě, nutno očistit a odtáhnout někam do bezpečí. kvokáním vás, mláďata, svolává, abyste se jí nepoztráceli. zkus jí podstrčit nějakého plyšáka nebo vycpanou fusekli. i jí se uleví, když bude moci mít mládě pořád u sebe ;o)

u tebe, iren, to bylo totéž - nějakou dobu po kastraci porodila a ty ses stala jejím mládětem.

teoreticky to znám dokonale, v reálu mě to zatím nepotkalo. moje holky mají suprelorin a po něm faleška nebývá. naštěstí.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Barnie » 05 srp 2012, 20:23

jo jo plyšáčky má,neustále je přendavala,až teď je má všechny v jednou pelíšku.a máte pravdu,dnes jsem,podle vašeho verdiktu, experimentovala a skutečně mě tam chce natáhnout taky.chytla mě za prst a strkala mi ruku do toho pelíšku,když jsem jí tam měla byl klid a zůstala uvnitř,jakmile jsem jí vyndala,zase běžela za mnou.bohužel jí asi moc už pomoct nemohu,nejhorší je,že mi je i líto jí nechávat doma(aspoň,že je tam ještě můj freťák),že po mě bude truchlit.vždy když příjdu domu,tak mě vítá a zběsile kvoká,je to taková moje prdelinka.:-) podle odkazu by měla trvat 4-6 týdnu,je to tak?to nás ještě tedy čekají věci :-)
děkuji moc za odpovědi!
Uživatelský avatar
Barnie
 
Příspěvky: 117
Registrován: 30 lis 2010, 22:45

Re: Kousání fretky

Příspěvekod silva » 06 srp 2012, 20:57

No, naše Bambule zvládla falešku i po aplikaci Suprelorinu a trvala jí dobrý čtyři týdny, spíš víc.
Nejdřív považovala za svoje mládě Elvise a já byla ten nepřítel, kterého je nutno zakousnout, nicméně posléze změnila názor a usoudila, že jejím mládětem je moje levá noha. Doteď ji čas od času popadne nervozita a krásně ji uklidní, když se nasulcuje do pelíšku za gauč a já jí tam nastrčím nohu. Takže občas jsem doma k vidění, jak stojím u gauče s knihou v ruce, čtu si a nohu mám zastrčenou v tchořím doupěti :-).
Ostatní členové rodiny stále ještě neuvěřili, že faleška skončila a zůstávají zavřeni ve svých pokojích nebo se snaží přemisťovat skákáním po nábytku. :D
silva
 
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 09:21
Bydliště: Praha 4

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Anna Křišťanová » 06 srp 2012, 21:01

Jé, to je hezký.
Já zase Valentina teď v říji přesvědčovala, že se do té díry pod schodama alias do jeho nory vážně nevejdu :D
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: Kousání fretky

Příspěvekod netynka » 20 zář 2012, 11:10

Dobry den,mam doma ze zverimexu fretku albinku jmenem sisi vcera jsem si ji privezla a snazila se na ni sahat,ale kousla az sem zjistila tady ze je to normalne,ale chtela bych mit fretci kamaradku jakbych mela postupovat abych neudelala chybu? A co znamena ze fretka lezi na brisku ja dam ke kleci ruku a zacne vrtet ocazkem? Dekuji moc predem za odpoved
netynka
 
Příspěvky: 1
Registrován: 20 zář 2012, 10:55

Re: Kousání fretky

Příspěvekod Spuky a Jenny » 21 zář 2012, 18:09

no mě vrtěj ocasem, když se bojej. To je normální mrňavka tě nezná a musí si na tebe zvyknout. Nejlepší je mazlit, dávat pamlsky, aby viděla že jsi její kamarádka. Pokud kousne hodně, tak si sní přestat na chvilku hrát at vidí že to přehnala.
Uživatelský avatar
Spuky a Jenny
 
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2012, 12:17
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Kousání fretky

Příspěvekod certik003 » 21 zář 2012, 20:38

Nejsem sice odborník, ale u našich fretů bych řekla, že vrtění ocásku vyjadřuje radost. Asi jako u psů. Nejčastěji to dělají, když je jeden z nich v rouře a ten druhej číhá, až vyleze. To mi jako projev strachu nepřipadá. Ale můžu se mýlit. Je to vidět tady: https://www.facebook.com/photo.php?v=10150934488856200

A jak si poradit s výchovou fretečky si můžeš přečíst tady: http://www.fretka.cz/radime-chovatelum-fretek/, případně pročíst diskuzní fórum, rad je tady už spousta. ;)
Uživatelský avatar
certik003
 
Příspěvky: 92
Registrován: 02 pro 2010, 21:24

Re: Kousání fretky

Příspěvekod martina » 21 zář 2012, 20:39

netynka,

fretku musíš co nejvíc pouštět a hrát si s ní - přetahovat se s ní o hadr, honit se s ní, nabídnout jí hračku na gumě... mazlit se moc nebude, fretky nejsou plyšáci, ale dravci :o)
vrtění ocáskem je projev vzrušení. většinou to dělají, když na něco-někoho číhají a chystají se "zaútočit". ty moje, když se honí v rouře, mrskají ocasem pořád.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kousání fretky

Příspěvekod energis » 08 zář 2014, 20:52

Dobrý den, máme 9ti týdenní freťulku. Je to zlatíčko, při hrách lehounce kouše, tak aby neublížila, ale ve chvíli, kdy jí dáme např. papriku, meloun, nebo kuřecí maso, vrhne se hltavě po tom a kousne do krve toho kdo jí to dává. Je krmena kvalitními granulemi a misku v kleci má vždy plnou. Rád bych se zeptal, zda je řešením nechat se pokousat a trpělivě jí za to trestat okřiknutím a zavřením na 5 minut do klece.
energis
 
Příspěvky: 15
Registrován: 28 led 2011, 09:46
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kousání fretky

Příspěvekod majdamas » 10 zář 2014, 19:02

Kouše záměrně do rukou? Je možné, že lačná po dobrotě omylem hryzne i do ruky. Nevím, jestli si bude fretka z okřiknutí něco dělat, možná zkuste varovně zasyčet, jako fretky...
majdamas
 
Příspěvky: 21
Registrován: 13 dub 2014, 22:17

Re: Kousání fretky

Příspěvekod energis » 10 zář 2014, 20:02

Nekousne rovnou, hltavě sní pamlsek a pak kousne. Vypadá to, jako by byla hladová.
energis
 
Příspěvky: 15
Registrován: 28 led 2011, 09:46
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kousání fretky

Příspěvekod majdamas » 10 zář 2014, 20:19

A má ráda pastu? Můj freťáček, také 9titýdenní tohle nedělá. Ale zase kouše do nohou. Mě ne tolik, jen občas, ale jiné lidi víc...Jo a ještě, je na ty granule zvyklá? Neměla v předešlém domově jiné?
majdamas
 
Příspěvky: 21
Registrován: 13 dub 2014, 22:17

Re: Kousání fretky

Příspěvekod energis » 10 zář 2014, 20:28

JJ ... pastu baští bez problému z prstu. A loví vše co vidí, ale pouze v rámci hry s jemným stiskem. Granule dostává jiné, ale už cca týden.
energis
 
Příspěvky: 15
Registrován: 28 led 2011, 09:46
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kousání fretky

Příspěvekod majdamas » 11 zář 2014, 20:20

A jí normálně? Možná by stálo za to zjistit, co dostávala předtím, dávat jí to samé a pak jí to začít míchat s tím čím ji budete chtít krmit vy, až postupně přejdete na nové granulky ;) ...
majdamas
 
Příspěvky: 21
Registrován: 13 dub 2014, 22:17

Re: Kousání fretky

Příspěvekod martina » 12 zář 2014, 21:50

řekla bych, že je "pitomá" nebo možná špatně vidí(?) - cítí tu dobrotu z ruky a protože to je děsně dobrý a mnohem lepší než obyčejné jídlo, tak se bezhlavě vrhá po dalším. anebo má opravdu hlad, žere normálně ty granule, co jí dáváte?
za tohle bych jí asi netrestala, nevidím v tom její zlý úmysl někoho pokousat, jen hloupost, nešikovnost nebo tak něco. zasyčet nebo zakřičet-zaječet, ono jim ani ječení není příjemný, prostě aby si uvědomila, že je to špatně a že vás to kousnutí bolí a nelíbí se vám to. v každém případě pamlsky dávat pokud možno ve chvíli, kdy je najedená, NIKDY před. takže nejdřív zjistit, jestli třeba nehubne - to by znamenalo, že "po jídle" není nikdy a má opravdu hlad.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Kousání fretky

Příspěvekod energis » 13 zář 2014, 17:21

Baští a nehubne, dokonce pěkně přibírá, ale na to co jí chutná se i nadále bezhlavě hltavě vrhá. Špatně snad nevidí, když pastu na prstu trefí na první pokus.
energis
 
Příspěvky: 15
Registrován: 28 led 2011, 09:46
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kousání fretky

Příspěvekod ŽoFiRo » 15 zář 2014, 19:13

u mládat po odstavu je tohle chování naprosto normální a rozhodně za to netrestat, prostě jsou zvyklý o jídlo bojovat se sourozenci a tak když dostávají jídlo z ruky, tak holt chmatnou po první věci, ze které je to cítit ve snaze si kus toho urvat a "ubránit" před sourozenci, takže krmení z ruky prozatím prostě omezit, brzo zjistí, že ted už o to bojovat nemusí a začne si ho i z ruky brát opatrně... není to žádný agresivní chování ani nepotřebuje výchovu, je to prostě přirozený chování mládat.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Kousání fretky

Příspěvekod energis » 16 zář 2014, 08:19

Netrestám, poslední dobou se to zlepšuje, už se na to nevrhá jako smyslu zbavená. Jen to zvířátko neuvěřitelně pije a močí snad i za běhu ... Tak že učit jí na záchůdek je poněkud obtížnější.:-)
energis
 
Příspěvky: 15
Registrován: 28 led 2011, 09:46
Bydliště: Ústí nad Labem


Zpět na Kousání a agresivita fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron