převýchova 3letého samce

Kouše mládě, kouše dospělá, kouše náhle, kouše "bez příčiny"...
Pravidla fóra
Kouše mládě, kouše dospělá, kouše náhle, kouše "bez příčiny"... ? Položte svůj dotaz zde

převýchova 3letého samce

Příspěvekod Michaela.V. » 14 úno 2013, 12:23

Ráda bych poprosila o radu. Ujala jsem se agresivního samce, který by nejspíš v kleci ve zverimexu nedopadl dobře.
Bohužel jsem nepočítala s tím, jak težká bude výchova, nechala jsem ho vykastrovat a i přes to je schopný prokousnout ruku, bohužel už jsem díky němu byla i v nemocnici na šití a od té doby je pro mě ještě složitější komunikace s ním.
Je ve venkovní velké zateplené voliéře, kde má různé větve a prolézačky, takže snad nijak nestradá, ale manipulace s ním je téměř nemožná. Díky tomu, že za ním denně chodím s krmením a vodou, už si na mne trochu zvykl, (hned na mne neútočí a nesnaží se mne kousat do nohou, pokud ho nechci brát do ruky , někdy se nechá i pohladit, když žere) ale jakmile odjedu například na dovolenou a do voliéry vstoupí někdo jiný, automaticky útočí ve zlém .
Veterinář mi řekl že utratit, pokud je až takhle agresivní, ale to bych nechtěla, je to krásné zdravé zvíře.
Budu ráda za jakoukoliv radu a doporučení.
Michaela.V.
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 úno 2013, 12:10

Re: převýchova 3letého samce

Příspěvekod ŽoFiRo » 14 úno 2013, 16:30

pokud k němu zajdeš s tím, že ho nakrmíš, tak se není čemu divit, že je takhle agresivní. fretka potřebuje každodenní NĚKOLIKAHODINOVÝ! kontak s lidmi, vyběhat se, pohrát si, pomazlit se... že má velkou volieru s prolézačkami je sice fajn, ale pokud je tam stále zavřený, pak se stejně bude nudit, bude mu chybět společnost a bude strádat...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: převýchova 3letého samce

Příspěvekod Anna Křišťanová » 14 úno 2013, 22:11

Radila bych přenos domů a tam začít pomalu zlehoučka pracovat.
Osobně s tím zkušenosti nemám, ale pokud to zvíře není evidentně zvyklé na doteky je dobré se chránit. Řešila bych to otejpováním míst kde může kousnutí způsobit ošklivá zranění, ale rozhodně bych s ním nemanipulovala v rukavicích.
Nejdřív třeba jen přes klec, uplácet dobrůtkama. Nebo ho nechat pořádně vyběhat a potom zkoušet mazlit. Každopádně kontakt zkoušet až když bude nažranej.
Ale chtít po freťákovi, kterej pomalu neví co je to kontakt s člověkem (kromě krmení) aby z něj bylo hodné a mazlivé zvíře je nemožné.
Možná jsem v tomhle prostě tvrdohlavá, ale zásadně odsuzuju chov venku, pokud nemám zvíře čistě na chov, ale spíš jako mazlika.
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58

Re: převýchova 3letého samce

Příspěvekod Michaela.V. » 15 úno 2013, 10:27

Díky za rady a názory ...
Michaela.V.
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 úno 2013, 12:10

Re: převýchova 3letého samce

Příspěvekod Michaela.V. » 15 úno 2013, 10:42

Anna Křišťanová : pamlsky nebo vitaminovou pastu zkousim pres klec zkousim nekolikrat denne, ty si bere v pohode, ...tak jeste koupit rukavice a snad to pak pujde i z ruky. Jinak co se tyce chovu venku, driv jsem ho mela i doma, ale venku vypada spokojenejsi, i po te fyzicke strance, krasne narostl, ma lesklou srst a je zivejsi...nastesti odemne neutika, takze ho nekdy poustim ven z voliery na zahradu, akorat s tim mazlenim to nejde...doufam,ze to zlepsi, snazim se nasbirat co nejvic informaci a doufam, ze ve trech letech pozde neni. S vychovou koni a psa jsem problem nemela a fretecka mi dava zabrat...Ale pry agresivita fretek ze zverimexu neni tak neobvykla, tak se to snad postupem casu a nejakou spravnou peci zlepsi.
Michaela.V.
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 úno 2013, 12:10

Re: převýchova 3letého samce

Příspěvekod martina » 15 úno 2013, 12:18

podle toho, co popisuješ - nejde o agresivitu, ale strach a nedůvěru. nejlepší obrana je útok, proto kouše. jediný lék je nekonečná trpělivost, láska, čas - hodně času a nestačí půl hodiny denně. když si bude mít zvyknout na víc lidí, bude to ještě těžší.
říjní samci (i samice) taky koušou, a taky to není agresivita, ale splašené hormony.
fretky ze zverimexu koušou ne proto, že by byly agresivní, ale právě proto, že se jim nikdo nevěnoval nebo je dokonce týral. ne třeba ve zveráči, ale už u chovatele, který slušný člověk strčí šelmu do zverimexu? bojí se, nevěří, mají strach z ruky, neumí si hrát s člověkem. tak koušou.

skutečně agresivní chování je u zlomku zvířat, majitelé fretek od slečny kláry by mohli vyprávět. v některých případech za agresivitu může i nemoc (porucha).
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: převýchova 3letého samce

Příspěvekod Michaela.V. » 15 úno 2013, 12:47

Martina :
Nemocny by byt nemel, jelikoz mam vic zvirat, tak jsem ho hned nechala vysetrit a naockovat. Dobre basti, pije, o vsechno se zajima,uz nema ani matnou srst jako mel na zacatku. Cilene na mne neutoci, na ostatni ano, ale to je jen tim, ze neni navyknuty na jine lidi, takze je to pochopitelne. Vim, ze chyba je na me strane, od toho pokousani se ho bojim, koupila jsem ho s tim, ze ho nikdo nechce , protoze je sveraznejsi a pan tam mi rikal, ze neni cas se mu venovat a nejspis by ho pry dali pryc, tak mi ho bylo lito. Ale na druhou stranu jsem to take asi podcenila. Ale urcite nechci, aby nejak stradal...kdyz uz jsem se ho ujala, tak to musim zvladnout. Jen jsem nevedela , jak zacit, tady jsem si precetla prispevky a rady i u jinych debat, a snad si casem budeme rozumet.
Michaela.V.
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 úno 2013, 12:10

Re: převýchova 3letého samce

Příspěvekod martina » 15 úno 2013, 16:31

Michaela.V. píše:.............. Cilene na mne neutoci, na ostatni ano, ale to je jen tim, ze neni navyknuty na jine lidi, takze je to pochopitelne. Vim, ze chyba je na me strane, od toho pokousani se ho bojim.............

chyba NENÍ na tvé straně a to, že na tebe "cíleně neútočí" je jen důkaz, že ti (zatím asi velmi opatrně) začíná důvěřovat. "cílený útok na jiné lidi" je přesně to, co píšu výše - nejlepší obrana je útok. má velký strach, že mu někdo ublíží, musí mít hodně špatné zkušenosti, tak raději zaútočí jako první. právě proto, že je hodně nedůvěřivý (a navíc už i dost starý, resp. dospělý), bude si těžko zvykat na jednoho, na víc lidí ještě hůř (možná vůbec).

bát se ho nemusíš, když mu nebudeš nijak ubližovat (a naopak dělat mu dobře), ztratí důvod tě zastrašovat svým útokem. útočí opravdu jen ze strachu, "preventivně", takže se může stát, že tě kousne, když se lekne - prudký pohyb, zvuk... bolí to, znám, ale naštěstí fretčí kousnutí nebývají smrtelná. za kousnutí ho určitě netrestejte, bál by se ještě víc = ještě víc kousal. kousání "ignorovat" (netrestat), naopak krom krmení uplácet (vhodnými) pamlsky. opatrně ho pohladit, když líže pastu, ale moc mazlení spíš nečekej.

když už máte jednoho, možná by uvítal společnost, aby nebyl pořád sám - buď taky kluka kastráta nebo holku, mládě nedoporučuju. ale to byste každopádně museli vyzkoušet, jestli se snesou, abyste si nepřidělali ještě víc starostí.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: převýchova 3letého samce

Příspěvekod Anna Křišťanová » 17 úno 2013, 22:36

Jak řekla Martina.
Pokud chceš aby si na tebe fretka zvykla a z nedůvěry na tebe přestala útočit, chce to trpělivost, čas a lásku.
Myslím, že ve třech letech není ještě na nic pozdě :)
Každopádně hodně štěstí a pevné nervy :)
Uživatelský avatar
Anna Křišťanová
 
Příspěvky: 191
Registrován: 22 říj 2011, 20:58


Zpět na Kousání a agresivita fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron