agrese

Kouše mládě, kouše dospělá, kouše náhle, kouše "bez příčiny"...
Pravidla fóra
Kouše mládě, kouše dospělá, kouše náhle, kouše "bez příčiny"... ? Položte svůj dotaz zde

agrese

Příspěvekod ferretka » 06 kvě 2011, 14:13

Chtěla bych se zeptat co se děje a popřípadě co mám dělat se svojí fretkou. V červenci jí bude rok a je to samička. Odjakživa byla poměrně agresivní a nesnesla jiného člověka než mě, všechny ostatní kousala, i když jsem se jí to snažila odnaučit. Teď měla dlouhou říji, kterou jsem ji nechala ukončit injekcí a koncem června mám v plánu podstoupit kastraci.
Teď asi posledních 14 dní začala být až agresivní, začala si (už po skončení říje) tahat všehny věci, co byly k mání pod postel a když jsem to pak chtěla uklidit, bylo zle a snažila se útočit i na mě, i když s ostychem, ale párkrát kousla, za co byla potrestána vytaháním za kožich za krkem a umístěním do klece. S odnášením věcí pokračuje a všude thá svého oblíbeného plyšáka, jiných si ani nevšimne a nedej bože, kdybych ho chtěl sebrat! Přestala se mazlit a když ji chci dát pusu, má tendeni útočit mi na obličej a u toho vyjekne, až mi přijde že strachem. A další věc, co dělá, když ji vemu do rukou nebo do klína, neustále mě olizuje, někdy se teda uvelebí, ale spíš kouká s vyjevenýma očima a když ji pustim, jde rychle k tomu plyšákovi.
Nevím, co se s ní stalo a trápí mě to, protože je opravdu hodně agresivní. Je možný, že má falešnou březost? Mám ji zkusit sebrat toho plyšáka? A myslíte, že ta kastrace pomůže?

Děkuju.
ferretka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 06 kvě 2011, 13:59

Re: agrese

Příspěvekod graciijka » 06 kvě 2011, 14:25

S největší pravděpodobností má falešku a ty jí bereš "mláďata", která se snaží bránit. Cloumají s ní hormony. Kastrace by jí měla zklidnit.
Žofka, Lentilka, Hopík, Speedy, Markus
Uživatelský avatar
graciijka
 
Příspěvky: 118
Registrován: 27 lis 2010, 11:18
Bydliště: Praha

Re: agrese

Příspěvekod martina » 06 kvě 2011, 14:29

faleška, plyšáka jí neber, za kousání netrestej - nemůže za to, brání mladé, je totálně zmatená, splašily se jí hormony.

po kastraci očekávej totéž, až faleška odezní, bude všechno zase jako dřív.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: agrese

Příspěvekod ŽoFiRo » 06 kvě 2011, 18:07

pokud jí chceš kastrovat, pak do konce června nečekej, během pár dnů bude totiž s největší pravděpodobností v říji znovu a zase bude potřeba jí ukončovat, takže být tebou, objednám se na zákrok co nejdřív...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: agrese

Příspěvekod Shadowinek » 13 kvě 2011, 19:19

Je to určitě faleška. Momentálně ji taky prožíváme . Dopřej jí klid, bojí se o svá "miminka", takže plyšáčka rozhodně nebrat :). Hlavně za nic netrestat, nekřičet, nepískat na hračky ( měla by pocit, že miminko pláče). Chce to hodně trpělivosti, ono ji to přejde. Ale s kastrací bych taky tak dlouho nečekala ;)
Shadowinek
 
Příspěvky: 13
Registrován: 24 bře 2011, 18:06

Re: agrese

Příspěvekod ferretka » 13 kvě 2011, 20:42

Moc děkuju za rady! Kastrace proběhne v dohledné době...
ferretka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 06 kvě 2011, 13:59

Re: agrese

Příspěvekod Terischka » 23 kvě 2011, 18:18

Zdravím a moc prosím o pomoc...
Mám doma freťuli-holku...za dva měsíce už jí bude 5let a máme jí od malička. Nikdy to nebyla bůhví jakej mazlík..snese pouze mě a manžela - všechny ostatní kouše, ale teď začala být naprosto agresivní, i proti nám dvěma...a já nevím, co s ní?

pro přiblížení situace...první říji měla v cca půl roce života - tenkrát jsme jí museli nechat ukončit injekcí. Druhý rok jí říje skončila sama. Třetí říji jsme museli opět nechat ukončit. (vždycky měla říji jen jednou do roka a to z jara). Čtvrtý rok říji ani neměla, tak jsem si myslela, že už mít nebude a letos z jara překvapila a zase se dostavila říje. 6.4.(po měsíci) říje opět ukončena injekcí.
Od té doby se nedělo nic zvláštního, ale teď - zhruba týden - je tak strašně agresivní, že jí nemůžu pomalu ani vyměnit vodu. O puštění z klece nemůže být absolutně řeč, takže se ani neproběhne. Potřebovala by klec akutně vyčistit, ostříhat drápky, vykoupat a tak celkově, ale sotva se přiblížim ke kleci, začne lítat jak zběsilá a snaží se mě za každou cenu kousnout - i to i když jí jen přiložim ruku ke kleci... granule jí můžu nasypat pouze když jí obalamutim, odlákám na druhý konec klece nějakou dobrotou a v rychlosti nasypu.
Veterinář říkal, jestli jsem prý nezačala používat třeba nový parfém, ale nic takového.
Jediné co mě napadá, že by mohlo mít na ní vliv je to, že jsem těhotná a zhruba za 3týdny už budeme mít mimčo doma. Ovšem když to vezmu kolem a kolem - před rokem jsem byla těhotná taky, a to s ní vůbec nic nedělalo...

tak co, moji milí fretkaři - jaké máte názory?? copak se té naší fretčí panince děje?? a kdy jí to přejde??......díky moc za názory...Terischka
Terischka
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 kvě 2011, 17:53

Re: agrese

Příspěvekod Liška » 23 kvě 2011, 18:23

Dle mého názoru máte falešku a samička si hlídá "freťátka" v kleci. Také jsme měli období, kdy jsem ani pořádně nemohla vyčistit klec. To, jak strašlivě kousala a bránila jsem řešila tak, že jsem ji brala jen přes deku a dávala ji na dobu čištění do přepravky nebo jiné klece.
Jo a ještě jsem zapomněla nám falešky trvají tak týden až čtrnáct dní.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: agrese

Příspěvekod ŽoFiRo » 23 kvě 2011, 18:32

taky bych to odhadovala na falešku, ale vynechání říje není moc normální a u 5ti leté fretky už bych zvažovala komplet vyšetření, mohl by tam být nějaký problém s dělohou nebbo vaječníky, případně i jiný zdravotní problém, když začla být z ničeho nic agresivní. je ale taky potřeba rozlišit, jestli je opravdu agresivní a nebo si vás chce jen odtáhnout do pelechu a čím víc budete vzdorovat, tím to bude horší...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: agrese

Příspěvekod Aniii » 23 kvě 2011, 18:34

Vzhledem k věku a ukončením injekcí bych raději pro jistotu navštívila veterináře. většina zvířat,když je něco bolí,tak jsou podrážděné až agresivní...v jejím věku by to bohužel mohlo být relativně pravděpodobné...navíc hormonální injekce může způsobit zánět dělohy a právě proto veterináři po ní doporučují zavčasnou kastraci. u některých preparátů prý může být pravděpodobnost zánětu dost vysoká.

...ale může to být i jen ta faleška...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha

Re: agrese

Příspěvekod Terischka » 23 kvě 2011, 22:51

no teda doufám, že to bude jen ta faleška...popravdě mě ani nenapadlo, že by jí mohlo být "něco vážného", protože je hodně aktivní a to si myslím, že pokud by jí něco bolelo, víc by polehávala, ale samozřejmě zanedbat nic nechci :( bohužel díky její agresivitě se mi nedaří ji ani přendat do přepravky a tak ani přepravit na veterinu :(

snad máte pravdu s faleškou a za pár dní bude vše zase při starém...
Terischka
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 kvě 2011, 17:53

Re: agrese

Příspěvekod Liška » 23 kvě 2011, 22:54

Zkus ji vzít přes deku.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: agrese

Příspěvekod ŽoFiRo » 23 kvě 2011, 22:56

to, že je fretka aktivní rozhodně ještě neznamená, že je zdravá. pokud začne být fretka unavená a polehává, pak už je většinou dost pozdě.
v 5ti letech už není nejmladší a právě v tomto věku už často trpí "stařeckými" chorobamy. mám fretici, která měla na vaječníku nádor veikosti švestky a přesto byla aktivní a hravá...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: agrese

Příspěvekod Terischka » 24 kvě 2011, 15:48

děkuji za rady...

přes deku se mi ji podařilo přemístit do přepravky, tak má konečně vyčištěnou klec a večer-až tam veterinář bude - jí k němu vezmu, ať se na ní radši mrkne... ;)
Terischka
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 kvě 2011, 17:53

Re: agrese

Příspěvekod Liška » 24 kvě 2011, 15:51

Přeji fretečce moc a moc štěstíčka, aby to byla jen faleška. Napíšeš pak, prosím, co jí bylo? Držíme palečky!
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: agrese

Příspěvekod Terischka » 24 kvě 2011, 15:54

ještě jeden dotázek - kolik let se dožili vaše freťule??? všude čtu 5-8let, ale kolika doopravdy se dožili ty vaše??
Terischka
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 kvě 2011, 17:53

Re: agrese

Příspěvekod Terischka » 24 kvě 2011, 15:56

určitě napíšu...u nás je veterinář až od 20:00h, tak to bude ještě dlooouhé odpoledne..
Terischka
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 kvě 2011, 17:53

Re: agrese

Příspěvekod ŽoFiRo » 24 kvě 2011, 16:04

mojí první fretce je 7, druhý je 6. první se cca rok "léčí" se srdíčkem a cca půl roku s inzulinomem (nádor slinivky), druhá fretka začala mít problémy v cca 4-5ti letech, v 5ti letech přišel o slezinu.
jinak u 5ti letý fretky už bych krom toho "okouknutí" (pohmat, poslech, měření teploty..) určitě zvažovala i krevní obraz a případně sono, u starších nekastrovaných samic bývají poměrně často problémy právě s vaječníky - cysty, nádory a po hormonálním ukončení jsou častý záněty dělohy.
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: agrese

Příspěvekod Terischka » 24 kvě 2011, 21:07

tak jsme doma z veteriny...
z běžného pohmatu a poslechu jí nic není...teplotu má taky běžnou... takže naznal, že je to pravděpodobně faleška...
během vyšetření stihla veterináře 4x kousnout do krve, takže vzít jí krev nebylo možné...a na sono tady bohužel není ani vybavenej...

jen ještě dodatek - kastrovaná opravdu není, ale mimča nikdy neměla...ani nemá odstraněné pachové žlázy...prostě žádné operativní zákroky..
Terischka
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 kvě 2011, 17:53

Re: agrese

Příspěvekod ŽoFiRo » 24 kvě 2011, 21:55

tak z toho vyšetření se žel nedá říct, že jí nic není..
třeba právě i inzulinom, na který fretky hodně trpí, se může projevit zvýšenou agresivitou, což se ale z tohohle vyšetření opravdu nepozná...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: agrese

Příspěvekod Liška » 24 kvě 2011, 22:25

Terischko, odkud jsi? Asi by to chtělo nějakého odborníka nebo alespoň lépe vybavenou veterinu.
Liška
 
Příspěvky: 185
Registrován: 04 dub 2011, 15:04
Bydliště: Praha - Libeň

Re: agrese

Příspěvekod martina » 24 kvě 2011, 23:16

pokud se něco nezmění - myslím tím např. průjem, apatie a další projevy případné nemoci - zkusila bych 14 dní vydržet, jestli to fakt není "obyčejná faleška".

v každém případě má ale fretka věk na důkladnější vyšetření u zkušeného fretveta. jen by to možná počkalo do doby, kdy už nebude tak zběsile ona brát krev vetům :o)

a informuj, všechny nás to zajímá, díky.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: agrese

Příspěvekod Terischka » 25 kvě 2011, 08:13

jsme z Vysočiny - od Havl. Brodu.
když jsem hledala kvalitního veterináře -fretkaře, byl mi doporučen jakýsi z Brna, což máme asi 150km... :shock: ..takže na běžné přeočkování jsem zvolila možnost chodit k místímu, který kromě nás má na starosti asi pouze 3 jiné fretky a až na můj popud si něco o fretkách nastudoval...teda prý...

v tuhle chvíli, protože nejsem mobilní autem (nevlastním ho), a zhruba za 14dní mám rodit, je pro mě dost náročné, dopravit se kamkoliv třeba vlakem sama, natož s přepravkou..takže vyrazit ke kvalitnímu vetovi, bude problém.. :(

nezbyde mi než počkat, co se bude dít... krom toho, že je tak agresivní jí proti běžnému životu nic není...alespoň z pohledu lajka...
Terischka
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 kvě 2011, 17:53

Re: agrese

Příspěvekod martina » 25 kvě 2011, 09:23

projdi si seznam doporučených vetů, jestli není někdo blíž než v brně. "jakýsi vet z brna" byl zřejmě dr. jekl nebo hauptmann - oba u nás velmi uznávaní fretčí vetové.

to, že fretka "na první pohled a laicky" vypadá zdravě, nemusí (ale může) být pravda. ona když už začne vypadat nemocně, často bývá pozdě, bohužel :o(

je jasné, že ve tvojí situaci je každá rada drahá, tak jen - hodně štěstí a držím palce miminku, tobě i fretce, ať jste všichni zdraví a tohle je jen zbytečný poplach :o)
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: agrese

Příspěvekod Terischka » 25 kvě 2011, 11:01

díky martino...snad už jsme se svoji dávku smůly vybrali a bude vše v pořádku...i s freťulí, i s mimčem...
Terischka
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 kvě 2011, 17:53

Re: agrese

Příspěvekod Dominika » 28 čer 2011, 14:32

Zdravím všechny... Moje malá má rok a v říji byla 2x, teď v pátek byla na kastraci. Po každé říji se úplně změnila, všechny plyšáky si natahala do pelechu, což chápu, jelikož asi měla fal. březost, ale co mi nejde do hlavy, tak pokaždé co jsem ji pustila z klece se odemě nechtěla hnout, sápala se mi po nohách a snažila se na mě vylézt, celou mě olizovala a čistila a hlavně se strašně vztekala,když jsem ji chtěla od sebe dát pryč, ale co mě zaráží nejvíc je, že pokaždé mě kousla a začala mě tahat buď pod peřinu nebo do svého pelechu a tam usla.. Když jsem u ní měla ruku byla v pohodě, ale jakmile zjistila, že tam nejsem tak se začala vztekat a tahala mě tam zpátky... Myslíte, že i o mě si může myslet, že jsem její mimino? :D Jinak si to totiž nedokážu vysvětlit. No a začala to třetí den po kastraci dělat znovu... Vím, že ji to zase přejde jen mě zajímalo proč mi to dělá :-) Děkuji D.
Dominika
 
Příspěvky: 1
Registrován: 28 čer 2011, 14:15

Re: agrese

Příspěvekod Aniii » 28 čer 2011, 15:29

Ano,je to faleška a jsi její mimino. je to velmi časté a věř,že je lepší být miminem než potencionálním nepřítelem...
Uživatelský avatar
Aniii
 
Příspěvky: 380
Registrován: 26 lis 2010, 14:27
Bydliště: Praha


Zpět na Kousání a agresivita fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron