Fretka a kouzelná hůlka?

Pravidla fóra
Zlobení, zlozvyky, zvláštnosti, povely...

Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod Martulinka » 23 zář 2011, 17:29

Ahojky :)
na internetu jsem četla zajímavý článek:
Fretka a kouzelná hůlka
Funkci kouzelné hůlky zastane vysunovací ukazovátko s kuličkou na konci. Když konec hůlky přidržíte fretce u nosu, začne jej zcela automaticky očichávat. Pro nácvik můžete kuličku potřít třeba vitamínovou pastou. Jde o to, že když si fretka zafixuje, že dotyk kuličky na nose znamená vzápětí nějakou dobrotu, bude pohyb hůlky pozorně sledovat a naučíte ji tak různým kouskům: sednout, točit se kolem vlastní osy nebo třeba jen chodit rovně na procházce.
Chtěla bych se zeptat jestli s tím někdo nemá zkušenosti a jestli se to někde vůbec dá sehnat? :roll: Už jsem to hledala,ale nic jsem nenašla?
Martulinka
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 srp 2011, 09:15

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod Korky » 23 zář 2011, 17:42

Ahoj, "kouzelná hulka" nie je nič iné než to, čo tréneri zvierat na celom svete volajú target. Spočíva to v tom, že sa fretka naučí, že ak sa dotkne čumákom targetu, dostane odmenu. Zviera potom začne target nasledovať a z toho sa dajú odvodiť spomenuté cviky. Targetom nemusí byť len spomínané zariadenie, rovnako dobre poslúži aj nejaký míček alebo čokoľvek iné. Targetom môže byť v podstate všetko, čo je daný druh v rámci svojich možností schopný pochopiť (u iných zvierat sa používa napríklad laserové ukazovátko, dlaň človeka, rolnička,...)
Čo sa týka fretiek a targetu, najlepší je taký, čo vydáva zvuk (napríklad míček s rolničkou), target by ale nemal byť zároveň hračkou. A čo sa týka úspechov u fretiek... no... :) Každý vieme, aké silné sú to osobnosti. Ale ak sa nájde vhodná odmena a tchor má náladu, tak niečo sa naučiť určite dá.
Katka, Vilík a Bělinka
http://korkys.webnode.cz
Uživatelský avatar
Korky
 
Příspěvky: 147
Registrován: 27 lis 2010, 00:20

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod Martulinka » 23 zář 2011, 18:13

Aha :) tak jsem o něco chytřejší.Chtěla jsem to hlavně vědět kvůli procházkám :(.
Martulinka
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 srp 2011, 09:15

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod Martulinka » 23 zář 2011, 18:16

A kde by se to třeba dalo sehnat?Nebo z čeho vyrobit?
Martulinka
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 srp 2011, 09:15

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod ŽoFiRo » 23 zář 2011, 18:52

pochybuju, že by se na to fretka naučila a když už jdu s fretkou ven, tak proto, že tam má jiné podněty ke zkoumání než doma a ne proto, aby tupě běhala za tyčí jak osel za mrkví...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod Martulinka » 23 zář 2011, 18:55

Tak,ale to nemyslim :) chci jen aby se trochu naučil jít vedle mě a myslela jsem si,že by tohle pomohla při učení.
Martulinka
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 srp 2011, 09:15

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod ŽoFiRo » 23 zář 2011, 19:09

venku ho budou zajímat úplně jiný věci, nebo ho nebude zajímat nic a ven nebude chtít chodit vůbec... fretka není pes a jejich venčení probíhá víceméně tak, že jde majitel za fretkou, ne fretka za majitelem a když už jim chci vymezit jen určitý prostor, tak je prostě na vodítku dál nepustim, používám 3m flexiny..
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod martina » 23 zář 2011, 19:54

Martulinka píše:Tak,ale to nemyslim :) chci jen aby se trochu naučil jít vedle mě a myslela jsem si,že by tohle pomohla při učení.


proboha martulinko, jen doufám, že tě ani nenapadne si myslet, že fretku "vycvičíš a ochočíš" natolik, že ji budeš moci venku pouštět BEZ VODÍTKA !! na to totiž doplatilo mnoho majitelů, ale bohužel hlavně fretek. protože majitel se pak, na rozdíl od jeho fretky, vrátí zpátky domů. ta v lepším případě skončí u někoho jiného, v nejhorším zemře.

nevěř tomu, že se fretka naučí poslouchat a bude chodit venku sama. NEBUDE! nebo ano, do té doby, než jednoho dne uteče. třeba proto, že se něčeho poleká nebo z jiného důvodu, ale jednou se to stane.

jestlis to tak nemyslela, tak se omlouvám, ale takových, kteří fretku venčili na volno, už jsme tu pár zažili. tak tomu jen chci předejít.
tento příspěvek vyjadřuje můj osobní názor a pohled na věc
Není mi to FUK!
Uživatelský avatar
martina
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 05 zář 2007, 08:21
Bydliště: ČR-Ústecký kraj-Most

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod Martulinka » 23 zář 2011, 20:19

Ne néé,myslela jsem normálně na vodítku,ale aby šel aspoň trošku podle mě.Jani mi psala,že její freťák chodí tak normálně a tak jsem chtěla poradit.Bez vodítka bych ho nepustila nikdy,pořád někde šmejdí :).Nevím jak ho to naučit a třeba to ani nepůjde..Když ho mam u sebe blíž tak chvilku běží podle mě,ale jen když tam není tráva a pak už zase tahá,že chce jít jinam a mě nezbývá nic jiného než mu to dovolit,protože bych ho jinak za sebou musela strašně tahat.Fretky tvrdohlavý :)
Martulinka
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 srp 2011, 09:15

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod ŽoFiRo » 23 zář 2011, 20:25

jenže pokud vím, Jana má fretky nekastrovaný a nemůžeš srovnávat říjnýho samce, který ve snaze najít samici opravdu většinou běhá a je mu úplně jedno kam a samici nebo kastráta, který o běhání většinou už zájem nemá a daleko víc ho zajímá válení v trávě a šmejdění...
*Jediné místo na zemi, kde se ze savců stanou plazi, je hospoda*
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
Uživatelský avatar
ŽoFiRo
 
Příspěvky: 788
Registrován: 26 lis 2010, 15:56
Bydliště: Duchcov

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod Johana » 23 zář 2011, 20:39

Já venčení fretky beru tak, aby si dělala co chce a šla kam chce ona. Aby i na tom vodítku mněla pocit volnosti. Samozřejmně jí nenechém jít do "humusu".

Co se týče účení na povely, tak toto uplatňuji jen doma, aby mi fretka totál nezdemolovala byt. Povely "poď sem", "fuj" mi múj 6-měsíční fret doma akceptuje cca na 90%. Povely i výuku (tresty a odmněny) používám jako u psú.

Povel "fuj": Trest je zesíleným hlasem povel "Fuj" a cápnutí hadrem kolem freta (aby to cápnutí vydalo zvuk), když přestane s demoliční činností, dostane pamlsek, když ne, jde na pár minut do klece.

Povel "poď sem": jednoznačně jen za odmněnu, když nepřijde, netrestat, vytáhnout ho, přenést na místo odkud sem volala, milým hlasem zopakovat povel "poď sem" a odmněnit.

Toto se mi osvědčilo při výcviku služebních psú
a 2-krát s výborným výsledkem u samce fretky (výuka od cca 8 týdnú věku, fretka zakoupená od seriozního chovatele).

Jak by tento princip fungoval u starší (třeba adoptované fretky), nebo fretky koupené ze zverimexu, nemám ověřené.

Ale princip "povel-odmněna/trest" funguje u všech zvířat. Jen ke každému zvířeti třeba přistupovat individuelně.
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR

Re: Fretka a kouzelná hůlka?

Příspěvekod Johana » 24 led 2012, 10:13

Kamarátka naučila fretku na povel válet sudy :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=uxMpcAKiB3E
Uživatelský avatar
Johana
 
Příspěvky: 1336
Registrován: 26 lis 2010, 14:09
Bydliště: Bratislava SR


Zpět na Zlobení, zlozvyky, zvláštnosti, povely, výcvik fretky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron